Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

149.42K
7221

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,9 maksymalna 6,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 6,6
Średnia deltaE palety szarości 3,2 maksymalna 5,2

Szybka diagnoza barw na LG OLED55B7 – kolory są dość poprawne, jak na wysokiej klasy TV przystało, jednak daje się odczuć zbyt żółty obraz w trybie Kino. W bieli jest zbyt mało błękitu, przez co kolor szarości zbacza w zbyt ciepłe rejony. Zbyt niska gamma daje mniej kontrastowy obraz niż być powinien, aczkolwiek przy idealnej czerni telewizora nie daje się to akurat bardzo we znaki. Niemniej, warto by poprawić ten niuans, bo spowoduje on dodatkowo wzrost nasycenia barw. Podsumowując, na kolory w trybie Kino raczej większość widzów nie będzie narzekać, bo barwy występujące w przyrodzie są oddawane należycie, jednak puryści, tudzież bardziej świadomi jak dany film powinien wyglądać, zapewne będą czuć, że obraz mógłby być czystszy (chłodniejszy) i żywszy. Zobaczmy jak wpłynie na to kalibracja:

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
 • Tryb Fabryczny
 • Najlepszy tryb fabryczny
 • Profesjonalna kalibracja
 • Referencja (studio)

Profesjonalna kalibracja LG B7

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,7 maksymalna 1,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,1 maksymalna 2,5
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 0,8

Funkcje kalibracyjne w modelu B7 (2017) zostały poprawione względem ubiegłorocznych telewizorów. Dodano kilkadziesiąt nowych suwaków kalibracyjnych (dla kalibracji sprzętowej), pozwalających kontrolować bezpośrednio charakterystykę jasności (gammę). Dodatkowo poprawiła się znacząco liniowość matrycy, czyli przewidywalność oddania kolorów nad którymi nie ma bezpośredniej kontroli. O tym drugim opowiadał Wiesław Kowalczyk podczas premiery, tłumacząc, że wewnętrzny procesor telewizora operuje teraz na “gęstszych” tablicach 3D LUT (173), podczas gdy ubiegłoroczne cechowały się precyzją 93. Może nie wydaje się to w pierwszej chwili istotne, ale po wnikliwej analizie scen, które były trudne dla wyświetlaczy OLED LG (posiadającymi ciemne, średnio nasycone barwy). Okazało się, że model B7 oddaje poprawniej ciemne sceny, niż B6. Po pierwsze ciemne odcienie skóry nie zbaczają tak mocno w rejon różu, po drugie nie ma nadmiernego przesycania ciemnych kolorów, co od wielu lat dało się zauważyć w modelach OLED Ultra HD marki LG. Wysterowanie ciemnych barw nie jest jeszcze idealne w 100%, ale widać wyraźny krok w tę stronę. Bardzo to cieszy!

Ostatecznie kalibracja przebiegła tak, że nawet puryści obrazu będą uraczeni seansem w neutralnej tonacji. Osobiście nie mogłem skierować jakichkolwiek zastrzeżeń do B7. Miałem jednak możliwość porównać go z monitorem studyjnym i jedynie w rejonie ciemnych kolorów dało się zauważyć jakieś drobne, jednak mało istotne dla widza, różnice.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(149420)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 221)

 1. @paszczak7005 ja na pilocie logitech harmony mam takie jak Ty gdy wejdę w opcję service menu , natomiast żeby wyświetlić menu gdzie znajduje się ilość przepracowanych godz. itd. muszę wybrać opcję in start , pin  ten sam .

 2. dokładnie ja też mam na pilocie przypisany klawisz instart

 3. Ok sprubuje też mam logitecha

  Wysłane z Honor 9

  [mention=132507]paszczak7005[/mention] ja na pilocie logitech harmony mam takie jak Ty gdy wejdę w opcję service menu , natomiast żeby wyświetlić menu gdzie znajduje się ilość przepracowanych godz. itd. muszę wybrać opcję in start , pin  ten sam .
  Ok miałem przypisane menu serwis teraz jest ok ale mam prośbę właśnie w menu service coś poprzestawiałem i mam prośbę do ciebie czy mógłbyś mi podrzucić screeny wszystkich ustawień oryginalnych na pw bo coś nie tak mam. Z góry dziękuję za pomoc...

  Wysłane z Honor 9

 4. Po kombinacjach z problemem withe balnsce w menu service postanowiłem i to był błąd zrobić factory reset za pomocą przycisku instop no i wyzerowałem licznik przepracowanych godzin i liczbę kompensacji teraz pytanie do znawców gwarancji czy po takim zabiegu tracę definitywnie gwarancję?

  Wysłane z Honor 9

 5. 1,5 roku ale kupił w mm z przedłużoną gwarancją narazie tv sprawuje się super..


  Wysłane z Honor 9

 6. No to zanim się zepsuje to zdążysz nakulać parę koła godz  i będzie ok . Gdyby teraz się spierdzielił to był by problem .

 7. No to zanim się zepsuje to zdążysz nakulać parę koła godz  i będzie ok . Gdyby teraz się spierdzielił to był by problem .
  No dzięki do dziś miałem prawie 5000 godzin 700 komesacji w tym dwie długie

  Wysłane z Honor 9

 8. Ja kiedyś też odwaliłem taki numer z  niewiedzy , błędnie założyłem,  że skoro in start to wejście do menu to in stop to wyjście 😆😆😆😆. I reset poszedł a miałem  wtedy 1600 godz , do dziś nakulałem kolejne 3300.

  4 minuty temu, paszczak7005 napisał:

  No dzięki do dziś miałem prawie 5000 godzin 700 komesacji w tym dwie długie

  Wysłane z Honor 9
   

  No miałeś,  nic nie poradzisz teraz musisz napykać trochę godz a w razie co powiesz serwisantowi  , że mało oglądałeś. 

 9. Kurde, pięć tysi godzin w półtora roku? Kiedy śpicie? ;)