Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

146.69K
7044

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,9 maksymalna 6,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 6,6
Średnia deltaE palety szarości 3,2 maksymalna 5,2

Szybka diagnoza barw na LG OLED55B7 – kolory są dość poprawne, jak na wysokiej klasy TV przystało, jednak daje się odczuć zbyt żółty obraz w trybie Kino. W bieli jest zbyt mało błękitu, przez co kolor szarości zbacza w zbyt ciepłe rejony. Zbyt niska gamma daje mniej kontrastowy obraz niż być powinien, aczkolwiek przy idealnej czerni telewizora nie daje się to akurat bardzo we znaki. Niemniej, warto by poprawić ten niuans, bo spowoduje on dodatkowo wzrost nasycenia barw. Podsumowując, na kolory w trybie Kino raczej większość widzów nie będzie narzekać, bo barwy występujące w przyrodzie są oddawane należycie, jednak puryści, tudzież bardziej świadomi jak dany film powinien wyglądać, zapewne będą czuć, że obraz mógłby być czystszy (chłodniejszy) i żywszy. Zobaczmy jak wpłynie na to kalibracja:

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
 • Tryb Fabryczny
 • Najlepszy tryb fabryczny
 • Profesjonalna kalibracja
 • Referencja (studio)

Profesjonalna kalibracja LG B7

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,7 maksymalna 1,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,1 maksymalna 2,5
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 0,8

Funkcje kalibracyjne w modelu B7 (2017) zostały poprawione względem ubiegłorocznych telewizorów. Dodano kilkadziesiąt nowych suwaków kalibracyjnych (dla kalibracji sprzętowej), pozwalających kontrolować bezpośrednio charakterystykę jasności (gammę). Dodatkowo poprawiła się znacząco liniowość matrycy, czyli przewidywalność oddania kolorów nad którymi nie ma bezpośredniej kontroli. O tym drugim opowiadał Wiesław Kowalczyk podczas premiery, tłumacząc, że wewnętrzny procesor telewizora operuje teraz na “gęstszych” tablicach 3D LUT (173), podczas gdy ubiegłoroczne cechowały się precyzją 93. Może nie wydaje się to w pierwszej chwili istotne, ale po wnikliwej analizie scen, które były trudne dla wyświetlaczy OLED LG (posiadającymi ciemne, średnio nasycone barwy). Okazało się, że model B7 oddaje poprawniej ciemne sceny, niż B6. Po pierwsze ciemne odcienie skóry nie zbaczają tak mocno w rejon różu, po drugie nie ma nadmiernego przesycania ciemnych kolorów, co od wielu lat dało się zauważyć w modelach OLED Ultra HD marki LG. Wysterowanie ciemnych barw nie jest jeszcze idealne w 100%, ale widać wyraźny krok w tę stronę. Bardzo to cieszy!

Ostatecznie kalibracja przebiegła tak, że nawet puryści obrazu będą uraczeni seansem w neutralnej tonacji. Osobiście nie mogłem skierować jakichkolwiek zastrzeżeń do B7. Miałem jednak możliwość porównać go z monitorem studyjnym i jedynie w rejonie ciemnych kolorów dało się zauważyć jakieś drobne, jednak mało istotne dla widza, różnice.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(146688)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 044)

 1. Dnia 14.07.2019 o 22:06, SG76 napisał:

  Witam

  Jestem nowym użytkownikiem modelu B7, ale mam z nim pewne problemy, którymi chciałbym się podzielić. Otóż po pierwsze telewizor po włączeniu sam się po kilku-kilkunastu sekundach wyłącza tzn. przechodzi w stan czuwania. Trzeba go potem ponownie włączy i wtedy działa już prawidłowo do jego ponownego wyłączenia. Nie ma znaczenia czy jest to jego pierwsze włączenie czy też kolejne, już z trybu czuwania. Nigdy wcześniej w żadnym tv nie miałem takiej przypadłości. Druga sprawa to brak głosu po HDMI przy podłączeniu tunera satelitarnego Octagon 4008. Bluray, konsola czy usb działają poprawnie, dźwięk jest natomiast z tunera nie ma i muszę dźwięk podłączyć przez optyka do amplitunera. Na poprzednim telewizorze nie było takich problemów. Czy rzeczywiście ten telewizor nie toleruje Octagona? Może ktoś miał już podobne problemy i chciałby się podzielić doświadczeniami.  Infolinia na wszysyko ma tylko jedną odpowiedź. Przywrócić ustawienia fabryczne...

  Spróbuj jeszcze odłączyć wszystkie urządzenia z portów HDMI telewizora i potestować czy wystąpi problem automatycznego wyłączenia po włączeniu. Dla mnie to wygląda jakby jakieś urządzenie podpięte do TV wysyłało przez HDMI-CEC komunikat że ma się wyłączyć.

 2. Witajcie. Dzisiaj telewizor zainstalował nową aktualizację 05.80.35. Na stronie LG z oprogramowaniem przy moim modelu 65C7V tak jak ostatnio jest widać informację '' nie znaleziono pasujących dopasowań''. Ktoś może wie co ta aktualizacja wnosi i czemu strona LG nie pokazuje wsparcia programowego dla modeli B i C serii 7 ?

  Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 3. Witam.

  Dołączam się do pytania.

  Przejrzałem kilka europejskich stron i nowego softu brak lub w ogóle nie ma nic.

  Zadałem pytanie do LG:

  image.thumb.png.d69ac9aace65206174a6a8df57578683.png

 4. Dzieki za podpowiedź. Głos udało mi sie przywrócić przeinstalowując open atv w tunerze. Natomiast co do wyłączania się to wczoraj tego nie było natomiast dzisiaj ranu znowu tak się stało. Podejrzewam nieprawidłową współpracę z tunerem sat bo nic innego nie było aktywne.

  A co do nowego softu to ktoś orientuje sie jakie zmiany on wnosi?

 5. U mnie również pojawił się na chwilę problem z wyłączaniem się tv. Dzisiaj małżonka przekazała mi info że tv się wyłącza ale co ciekawe tylko na netflixie. Myślałem, że może karta sieciowa świruje bo zwykła telewizja nie wywołuje takiego cyrku więc poprosiłem aby uruchomiła coś innego np. youtuba. YT problemu nie wywołał ale co ciekawe po YT uruchomiła ponownie netflixa i problem już nie wystąpił. Zobaczymy co będzie dalej.

 6. Ja, nie mam aktualizacji do 05.80.35 pojawiła się ale zrezygnowałem bo chciałem później no i już jej nie ma :( co zrobić by powróciło?

   obecna wersja w tv to: 05.80.25

 7. Wczoraj w godzinach popoludniowych umarl moj C 7 55cali. Proba wlaczenia tv skutkuje tylko rozblyskiem niebieskiej plamy na ekranie w jego dolnej czesci. Mam nadzieje, ze jest to nienaprawialne i bede mogl kupic nowszy model😁.W poniedzialek zadzwonie do serwisu ,ciekawe co sie zepsulo...

 8. U mnie w B7 65cali wypaliło matrycę.

  Czekam na serwisanta z nową matrycą.

  Tv nie całe dwa lata w grudniu kończy się dwuletnia gwarancja.

 9. Dnia 20.07.2019 o 10:03, peyo111 napisał:

  Wczoraj w godzinach popoludniowych umarl moj C 7 55cali. Proba wlaczenia tv skutkuje tylko rozblyskiem niebieskiej plamy na ekranie w jego dolnej czesci. Mam nadzieje, ze jest to nienaprawialne i bede mogl kupic nowszy model😁.W poniedzialek zadzwonie do serwisu ,ciekawe co sie zepsulo...

  Wymienią ci płytę główną i po sprawie :)