Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

145.29K
7020

Słowem wstępu

LG jako pionier i wyłączny (na chwilę obecną) producent matryc OLED postawił kolejny krok by przyspieszyć popularyzację tej fantastycznej technologii obrazowania. W zeszłym tygodniu, na premierze telewizorów na rok 2017, mogliśmy podziwiać całą rodzinę wyświetlaczy organicznych, czyli aż 5 serii! Noszą one dokładnie takie same oznaczenia (literowe) jak w ubiegłym roku. Wyróżniają się jednak cyfrą “7”. Zamiast B6, mamy wiec B7 i tak dalej. Właśnie temu, najtańszemu wyświetlaczowi przyjrzę się jako pierwszemu w tym roku, ponieważ wróżę mu ogromny sukces przy cenie z jaką debiutuje. Pozostałe modele jakie będzie można nabyć posiadają takie same litery, tj. C, E i G. Piąta, nowa seria, nosi zaś oznaczenie W, a telewizory wykonywane są w formie tapety mocowanej na magnes do ściany! Model “W” zasługuje jednak na osobny artykuł, więc nie będę się teraz na nim skupiał. Wszystkie ekrany na ten rok są płaskie.

Seria B7 można by powiedzieć, że przeszła w tym roku do wyższego segmentu. Ubiegłoroczny odpowiednik jak pamiętamy, posiadał po pierwsze słabszy procesor (Realtek, podczas gdy inne miały chip LG), a po drugie pozbawiony był funkcji 3D. Tego drugiego nie oferuje już w tym roku żaden telewizor LG, niestety. Procesory w wyświetlaczach OLED są jednak takie same. Można więc zakładać, że i jakość obrazu pomiędzy modelami będzie bardzo zbliżona, jak nie identyczna. Ekrany będą odróżniać się innymi cechami takimi jak podstawa, design, dołączone akcesoria (soundbar itd), oraz wbudowane tunery i związane z nimi funkcje.

(145287)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 020)

 1. Dnia 10.06.2019 o 12:53, Migot napisał:

  Zastanawiam się jeszcze czy nie zrobić czegoś takiego. Tryb RGB zostawię na AUTO na ps4 pro, a w ustawieniach tv: tryb gra SDR Wysoki, tryb gra HDR niski. Wtedy ps4 powinno sobie wybierać automatycznie prawda? Gdzieś mi się o uszy obiło, że jest jakis bug w ps4, że mimo ustawień na auto, zawsze rgb jest na wysoki...

  Nie. Żeby było poprawnie w konsoli i w TV musi to być ustawione tak samo czyli:

  • W TV poziom czerni Niski odpowiada w PS4 RGB Ograniczony
  • W TV poziom czerni Wysoki odpowiada w PS4 RGB Pełny

  Tylko te dwie kombinacje są prawidłowe, zostawiając coś gdzieś na auto narażasz się na to, że automat nie zadziała i dostaniesz skopany obraz,. Większość ludzi nie potrafi 'na oko' stwierdzić, że coś jest nie tak i myślą że tak ma być. Widziałem już sytuacje, że nieprawidłowe ustawienie funkcjonowało latami i dopiero po zmianie TV się okazywało że nowy TV wyświetla obraz 'inaczej' niż stary, bo domyślnie ma tą opcję lepiej skorelowaną z aktualnym ustawieniem w konsoli. Najlepiej ustawić to ręcznie i odtworzyć z pendrive w konsoli jakieś plansze testowe, żeby się przekonać samemu, że nic nie ginie.

  Dnia 10.06.2019 o 12:53, Migot napisał:

  Co do trybu PC to sugerowałem się forum reddit, tam prawie każdy mówi, żeby to odpalić np. tu: 

  Pierwsze zdanie z reddita jest prawidłowe. Drugie nie. Na wszystkich TV LG do dnia dzisiejszego jest taki 'bug', albo ograniczenie, że w trybie PC matryca pracuje w 8 bitach. Więc jak zapodasz jej sygnał HDR z 10 bitami, to nie tyle cośtam stracisz - tylko zobaczysz wyprane kolory, albo masakryczny banding. Nie wiem czy jesteś w stanie zobaczyć to na konsoli, bo nie wiem czy są jakieś gry na PS4 które generują pełny 10 bitowy kolor w HDR. Ja to na pewno widziałem na komputerze PC podłączonym do B7 podczas odtwarzania filmów HDR z 10 bitowym kolorem - myślałem początkowo, że to jest 'bug' który poprawią, ale przy recenzji nowszych modeli LG już mówiono o tym że to taki 'feature' i tak ma być.

 2. @efel Okey w takim razie wyłączyłem tryb PC. Powoli przyzwyczajam się do ciemniejszego trybu HDR gra. Co do ustawień RGB czytałem że w SDR lepiej mieć wysoki poziom czerni a w hdr niski więc dlatego myślałem, że zostawiając to na auto konsola sama sobie dopasuje jaki ma ustawione TV. Czyli muszę zdecydować się albo na niski albo na wysoki zarówno w sdr i hdr i wybrać na konsoli odpowiedni pełny lub ograniczony... bez sensu chyba ? Jest jakaś zasada co lepiej wybrać na oledzie? Niski czy wysoki?

  Pokusiłem się o twoją porade i chciałem ustawić dynamiczny kontrast, żeby minimalnie poprawić jasność i niestety u mnie są tylko następujące opcje do wyboru:

  • wył
  • niski
  • średni
  • auto

  Brak wysokiego... dziwna sprawa, czyżby w nowym sofcie celowo z tego zrezygnowali?

   

  dzięki

 3. Witam , zauważyłem dziś u siebie , że z Youtube podaje mi na amplituner tylko DD 2.0 nie wiem od kiedy jest taka sytuacja bo dawno nie oglądałem YT na tv , wcześniej było 5.1 . Z aplikacji Netflix czy odtwarzacza idzie poprawnie w 5.1. Ktoś może zauważył taką sytuację u siebie ?

 4. Na YT jest bardzo mało materiałów w 5.1, osobiście spotkałem się z tym formatem tylko na jakiś urywkach z filmów Blu-ray i blu-ray UHD.

  Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

 5. Dnia 8.06.2019 o 09:33, Barnaba napisał:

   

  Mógłbyś wrzucić zdjęcia? Jestem ciekawy, jakiego rodzaju wypalenia uznał serwis.

  Właśnie jestem po wizycie serwisu i wymianie matrycy. Wrzucam zdjęcie wypaleń. Na zdjęciu widać tylko te w dolnej części ekranu. Powstały jeszcze dwie kreski poziome długości ok 3 cm i pozioma cienką kreską przez cały ekran najbardziej widoczna na białym tle w górnej czèści ekranu. 

  20190610_222440.jpg

  Dnia 31.05.2019 o 08:49, JohnnyCash napisał:

  Dodam jeszcze, że nowa matryca z racji tego, że jest z 2019r. święci inaczej niż ta z 2018 z lutego, o ile na poprzedniej wystarczyło mi zmniejszenie podświetlenia i temp. bieli w trybie Kino to tutaj obraz na starych ustawieniach wpada w zielone, a czerwony jest mocno przesycony w reklamach... 
   

  Serwisant podał ci datę produkcji nowej matrycy ? Mój nie wiedział z kiedy jest . Można to jakoś stwierdzić ?

 6. 3 godziny temu, kKadajo napisał:

  Na YT jest bardzo mało materiałów w 5.1, osobiście spotkałem się z tym formatem tylko na jakiś urywkach z filmów Blu-ray i blu-ray UHD.
   

  Zgadza się,  nie mniej jednak fakt jest taki , że coś jest nie tak,  akurat oglądam fajny serial produkcji  Youtube  i wcześniejsze odcinki oglądałem w 5.1 a teraz mam stereo więc lipa .

 7. A daj linki to sprawdzę u siebie.

  Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

 8. 6 minut temu, kKadajo napisał:

  A daj linki to sprawdzę u siebie.
   

   

 9. Faktycznie jest tylko dolby digital 2.0, sprawdziłem inne filmiki gdzie na pewno było 5.1 i też teraz jest 2.0
  Wydaje mi się że to może być wina aplikacji YT

  Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

 10. Czy aplikacja SCREEN SHARE działa tylko jak w telewizorze połączenie z internetem jest przez wi-fi czy na stałym stałym łączu też powinno chodzić ? Nie pamiętam jak to było wcześniej  ale teraz nie umiem wyszukać w telefonie telewizora. Dopiero przy włączonym równocześnie  lub samym wi-fi w tv w połowie przypadków połączę się i udostępnię ekran smartfona. Ktoś wie co jest ?