Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

149.21K
7200

Jasność, praca w warunkach dziennych

Bardzo duży postęp dokonał się w kwestii tego jak sprawuje się telewizor w nasłonecznionym pomieszczeniu. Tym razem producent nie zwiększył maksymalnej jasności. Ta jest wręcz nieco niższa, aczkolwiek wciąż na przyzwoitym poziomie 375 nitów (więcej niż typowy telewizor LCD). Mocno popracowano jednak nad utrzymywaniem tak wysokich parametrów w zależności od sceny. Jasność telewizora OLED uwarunkowana jest stopniem wypełnienia matrycy. Biel na całym ekranie jest ciemniejsza, niż np. mały biały prostokąt na środku ekranu. Jest to więc nieco bardziej złożone zagadnienie niż w przypadku telewizorów LCD, które bez względu na to co jest na ekranie, oferują taką samą jasność. Uśredniając jasność każdej klatki w filmie otrzymujemy tak zwany parametr APL (average picture level). Dla większości filmów wynosi on 20-25%. Mając tą wiedzę, oraz poniższe pomiary, możemy dojść do wniosku jaką maksymalną jasność będzie nam w stanie zaoferować telewizor.

Na powyższym diagramie widzimy jasno co stało się w najnowszej generacji telewizorów. B7 potrafi utrzymać swą maksymalną jasność, nawet przy APL równym 70%! Oznacza to, że chyba nie będziemy mieli okazji zobaczyć sceny w filmie, w której będzie on przygasał. Takie zachowanie będziemy mogli jedynie zauważyć “złośliwie” wyświetlając na nim plansze testowe (których nigdy nie będziemy przecież oglądać w warunkach domowych). A jak może przekładać się to na prawdziwy obraz? Jak napisałem wcześniej, większość filmów ma średni APL ok 25%, jednak są i takie, gdzie jest on znacznie wyższy. Poniżej przykład jak może wyglądać różnica:

W momencie, gdy B6J nie dawałby już rady, B7V będzie wciąż oferował maksimum jasności. Zdecydowanie można telewizor ten polecić do seansów w ciągu dnia, bez obaw, że obraz będzie ciemny. Oczywiście dopóki nie przesadzimy, bo na salon z dużymi oknami, z których światło bije prosto w telewizor, szczytowe 375 nitów będzie na pewno za małą wartością.

(149208)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 200)

 1. 36 minut temu, efel napisał:

  Wszystko jasne. Ustaw sobie ten wyłącznik czasowy np na 2h. Zobaczysz że przy ponownym oglądaniu TV nie wyłączy Ci się po 2h. Po 4h nie tykania pilota jest standardowy auto wyłącznik, który jest w każdym TV. Nie da się tego czasu zmienić i nie ma to nic wspólnego z kompensacjami w OLEDach.

  To po co jest ten standardowy wyłącznik po 4h skoro nie ma nic wspólnego z kompensacją ?

 2. Ludzie, dajcie spokój z tymi auto włacznikami i kompensacjami. Wszystko się samo robi. ( oczywiście tv sam się nie wyłączy bez ustawienia) Ale to jest potrzebne ewentualnie jak ktoś nie chce aby cały dzień chodził. Dalej będę twierdził że kompensacji się nie pilnuje.

 3. 7 minut temu, mxmxm napisał:

  To po co jest ten standardowy wyłącznik po 4h skoro nie ma nic wspólnego z kompensacją ?

  Dla oszczędzania energii? Nawet sam TV o tym informuje jak sprawdzisz.

  1 minutę temu, STELVIO napisał:

  Ludzie, dajcie spokój z tymi auto włacznikami i kompensacjami. Wszystko się samo robi. ( oczywiście tv sam się nie wyłączy bez ustawienia) Ale to jest potrzebne ewentualnie jak ktoś nie chce aby cały dzień chodził. Dalej będę twierdził że kompensacji się nie pilnuje.

  Oczywiście ze kompensacji się nie pilnuje.

  Natomiast rozumiem ze ktoś się martwi o TV jak ma on być piłowany całymi dniami przez domowników. Ale to się tyczy każdego TV.

 4. 30 minut temu, STELVIO napisał:

  Ludzie, dajcie spokój z tymi auto włacznikami i kompensacjami. Wszystko się samo robi. ( oczywiście tv sam się nie wyłączy bez ustawienia) Ale to jest potrzebne ewentualnie jak ktoś nie chce aby cały dzień chodził. Dalej będę twierdził że kompensacji się nie pilnuje.

  Kompensacja robi się sama ale co do godzin już nie, według serwisu kompensacje przeprowadzać powinno się co 4h ale żeby tak robić trzeba pilnować bo tak jak u mnie kompensacja robi się po wyżej 6h a w weekend czasami po 10h.

 5. Kompensacja robi się sama ale co do godzin już nie, według serwisu kompensacje przeprowadzać powinno się co 4h ale żeby tak robić trzeba pilnować bo tak jak u mnie kompensacja robi się po wyżej 6h a w weekend czasami po 10h.
  Według serwisu? Czyli p.Gienka?
  Jeśli tak jak piszesz to po 4h trzeba wyłączyć tv? Bzdura. Gdzie w instrukcji czy stronie LG jest to napisane?
 6. Ja walę co jest z tymi ludźmi? Mam 65b7 już dwa lata , oglądam dużo i nie wyłączam tv specjalnie  po 4 godz żeby się zrobiła kompensacja , jak narazie zero jakichkolwiek wypaleń.  Z resztą nigdzie w instrukcji nie ma żadnej wzmianki , że w ogóle co 4 godziny odbywa się jakaś kompensacja a co dopiero żeby specjalnie w tym celu tv wyłączać .

 7. Co zrobisz jak niektórzy ,chuchaja i dmuchaja i modla się żeby im się, tv nie zepsuł ;)

 8. Aj. Pewnie że nic. Każdy ma swoje podejście.
  Pamiętam wcześniej popularne plansze testowe. Teraz kompensacja. Przynajmniej temat nie umarł. Pozdro dla wszystkich.

 9. 40 minut temu, STELVIO napisał:

  Aj. Pewnie że nic. Każdy ma swoje podejście.
  Pamiętam wcześniej popularne plansze testowe. Teraz kompensacja. Przynajmniej temat nie umarł.emoji3.png Pozdro dla wszystkich.

  Temat nigdy nie umrze...

  Osobiście nie włączałem jeszcze plansz testowych i raczej tego robił nie będę. A wyłączanie tv mam ustawione co 4h i już. Mi to pasuje i nie mam zamiaru tego zmieniać, ani nikogo przekonywać, żeby tak robił albo żeby tak nie robił. Nie ma żadnego obowiązku, nikt tak robić nie musi.

 10. Ok ,tylko weź mnie oświeć "PO CO", równie dobrze możesz okna deskami zabić i wszystko na 10%, żadnych programów info nie oglądać, bron Cie boże w nic nie grać a matryce w razie gdyby coś się miało stać oklej folią ochronną. Ludzie to jest tylko i wyłącznie TV ,coś się ma zesrac to się zesra, nawet jak go będziesz w kartonie trzymał.Masz gwarancje,nikt Ci łaski nie robi a już na pewno nie pan serwisant