Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

149.42K
7221

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 100%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 74%
Tryby obrazu w HDR

Matryce OLED ostatniej generacji chwalą się bardzo bogatym pokryciem szerokiej palety kolorów, która jest obecna w filmach Ultra HD. Potrafią odtworzyć 100% kolorów (dokładnie LG B7: 99,5%) wykorzystywanych w studiach filmowych. Pod tym względem niczego im więc już nie brakuje. Do zbadania pozostaje kwestia na ile dobrze oddają mieszanki tych barw. W trybie HDR dostępne jest więcej trybów obrazu, niż w roku ubiegłym. Ich nazewnictwo też uległo zmianie. Zniknęły prefiksy “HDR-“. Najlepszym trybem fabrycznym jest ustawienie “Kino”.

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 11,6 maksymalna 19,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 7,0 maksymalna 11,5
Średnia deltaE palety szarości 4,5 maksymalna 9,6

Wierność oddania barw i poziomów jasności na LG B7 jest trudno ocenić. Zamysł inżynierów poszedł w bardzo dziwną stronę i aby obraz był odpowiednio jasny musi być włączona funkcja “dynamiczny kontrast” na pozycję “niska”. Nigdy nie zaleciłbym używania czegokolwiek z nazwą “dynamiczny” w nazwie, bowiem oznacza to, że telewizor zmienia parametry pracy w oparciu o wyświetlaną w danym momencie scenę. W przypadku B7 nie ma jednak innej możliwości. Jeśli tylko wyłączymy z pozoru niepożądane ustawienie, to charakterystyka jasności się załamuje (jak na powyższym diagramie) i efekty są zdecydowanie zbyt mdłe.

Pokuszę się więc o subiektywny opis. Generalnie kolory w fabrycznym trybie “Kino” wyglądały poprawnie. W jasnych scenach, a także tych o umiarkowanej jasności obraz był naturalny. Drobny wyjątek stanowić by mogły bardzo ciemne odcienie barw, które wydawały się nieznacznie przesycone. W filmie “Risen” można było znaleźć kilka scen, gdzie żołnierze maszerowali w świetle pochodni. Tam kolor wydawał się odrobinę za mocny. To chyba jedyna uwaga jaką mogę skierować do telewizora w trybie HDR. Zdecydowanie nie można się było natomiast przyczepić do widoczności detali w czerniach, które bywają mocno problematyczne (szczególnie w HDR). Tutaj widać poprawę ustawień TV, bo uzyskanie widoczności w czerniach stanowiło wyzwanie dla kalibratora w latach ubiegłych. Dynamiczny kontrast, pomimo, że był włączony to nie dawał się we znaki w swej złej formie (tzn. nie podbijał sztucznie kontrastu).

Po kalibracji Ultra HD

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 8,0 maksymalna 15,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,0 maksymalna 8,3
Średnia deltaE palety szarości 2,0 maksymalna 6,3

Powyższe pomiary pochodzą z próby kalibracji z wyłączonym dynamicznym kontrastem. Udało się uzyskać docelowe jasności tylko w wybranych wycinkach tonów, ale spowodowało to zaburzenie nasyceń barw. Wstawiam wykresy tylko w ramach ciekawostki, ponieważ opracowana przeze mnie później, lepsza metoda kalibracji, nie pozwala niestety ocenić w skali bezwzględnej wierności oddania kolorów i efektów. Generalnie po korektach zmiana w trybie HDR była dosyć subtelna i sprowadziła się głównie do poprawienia balansu bieli. Odcienie barw jak były tak pozostały naturalne, zaś jasność efektów wyglądała poprawnie (na oko).

Matryca oddawała efekty HDR ponad 600 nitów, co przy smolistej czerni wyglądało atrakcyjnie. Nasycenie barw też cieszyło oko.

Czy potencjalny nabywca powinien przejmować się mniej przewidywalną kalibracją trybu HDR? Tak i nie. Niepokojące jest to, że producent wymusza działanie funkcji dynamicznego kontrastu, by seans był odpowiednio jasny i nasycony. Materiał HDR testowałem jednak długo i jestem przekonany, że przy zastosowaniu metody “okrężnej” kalibracji, finalny efekt (wizualny) jest zbliżony o tego co podziwiałem na modelach “6”. Być może nawet lepszy, bo tamte telewizory jak pamiętamy, miały tendencję do “pompowania” jasności ponad normę.

(149420)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 221)

 1. @paszczak7005 ja na pilocie logitech harmony mam takie jak Ty gdy wejdę w opcję service menu , natomiast żeby wyświetlić menu gdzie znajduje się ilość przepracowanych godz. itd. muszę wybrać opcję in start , pin  ten sam .

 2. dokładnie ja też mam na pilocie przypisany klawisz instart

 3. Ok sprubuje też mam logitecha

  Wysłane z Honor 9

  [mention=132507]paszczak7005[/mention] ja na pilocie logitech harmony mam takie jak Ty gdy wejdę w opcję service menu , natomiast żeby wyświetlić menu gdzie znajduje się ilość przepracowanych godz. itd. muszę wybrać opcję in start , pin  ten sam .
  Ok miałem przypisane menu serwis teraz jest ok ale mam prośbę właśnie w menu service coś poprzestawiałem i mam prośbę do ciebie czy mógłbyś mi podrzucić screeny wszystkich ustawień oryginalnych na pw bo coś nie tak mam. Z góry dziękuję za pomoc...

  Wysłane z Honor 9

 4. Po kombinacjach z problemem withe balnsce w menu service postanowiłem i to był błąd zrobić factory reset za pomocą przycisku instop no i wyzerowałem licznik przepracowanych godzin i liczbę kompensacji teraz pytanie do znawców gwarancji czy po takim zabiegu tracę definitywnie gwarancję?

  Wysłane z Honor 9

 5. 1,5 roku ale kupił w mm z przedłużoną gwarancją narazie tv sprawuje się super..


  Wysłane z Honor 9

 6. No to zanim się zepsuje to zdążysz nakulać parę koła godz  i będzie ok . Gdyby teraz się spierdzielił to był by problem .

 7. No to zanim się zepsuje to zdążysz nakulać parę koła godz  i będzie ok . Gdyby teraz się spierdzielił to był by problem .
  No dzięki do dziś miałem prawie 5000 godzin 700 komesacji w tym dwie długie

  Wysłane z Honor 9

 8. Ja kiedyś też odwaliłem taki numer z  niewiedzy , błędnie założyłem,  że skoro in start to wejście do menu to in stop to wyjście 😆😆😆😆. I reset poszedł a miałem  wtedy 1600 godz , do dziś nakulałem kolejne 3300.

  4 minuty temu, paszczak7005 napisał:

  No dzięki do dziś miałem prawie 5000 godzin 700 komesacji w tym dwie długie

  Wysłane z Honor 9
   

  No miałeś,  nic nie poradzisz teraz musisz napykać trochę godz a w razie co powiesz serwisantowi  , że mało oglądałeś. 

 9. Kurde, pięć tysi godzin w półtora roku? Kiedy śpicie? ;)