Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

146.72K
7044

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 100%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 74%
Tryby obrazu w HDR

Matryce OLED ostatniej generacji chwalą się bardzo bogatym pokryciem szerokiej palety kolorów, która jest obecna w filmach Ultra HD. Potrafią odtworzyć 100% kolorów (dokładnie LG B7: 99,5%) wykorzystywanych w studiach filmowych. Pod tym względem niczego im więc już nie brakuje. Do zbadania pozostaje kwestia na ile dobrze oddają mieszanki tych barw. W trybie HDR dostępne jest więcej trybów obrazu, niż w roku ubiegłym. Ich nazewnictwo też uległo zmianie. Zniknęły prefiksy “HDR-“. Najlepszym trybem fabrycznym jest ustawienie “Kino”.

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 11,6 maksymalna 19,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 7,0 maksymalna 11,5
Średnia deltaE palety szarości 4,5 maksymalna 9,6

Wierność oddania barw i poziomów jasności na LG B7 jest trudno ocenić. Zamysł inżynierów poszedł w bardzo dziwną stronę i aby obraz był odpowiednio jasny musi być włączona funkcja “dynamiczny kontrast” na pozycję “niska”. Nigdy nie zaleciłbym używania czegokolwiek z nazwą “dynamiczny” w nazwie, bowiem oznacza to, że telewizor zmienia parametry pracy w oparciu o wyświetlaną w danym momencie scenę. W przypadku B7 nie ma jednak innej możliwości. Jeśli tylko wyłączymy z pozoru niepożądane ustawienie, to charakterystyka jasności się załamuje (jak na powyższym diagramie) i efekty są zdecydowanie zbyt mdłe.

Pokuszę się więc o subiektywny opis. Generalnie kolory w fabrycznym trybie “Kino” wyglądały poprawnie. W jasnych scenach, a także tych o umiarkowanej jasności obraz był naturalny. Drobny wyjątek stanowić by mogły bardzo ciemne odcienie barw, które wydawały się nieznacznie przesycone. W filmie “Risen” można było znaleźć kilka scen, gdzie żołnierze maszerowali w świetle pochodni. Tam kolor wydawał się odrobinę za mocny. To chyba jedyna uwaga jaką mogę skierować do telewizora w trybie HDR. Zdecydowanie nie można się było natomiast przyczepić do widoczności detali w czerniach, które bywają mocno problematyczne (szczególnie w HDR). Tutaj widać poprawę ustawień TV, bo uzyskanie widoczności w czerniach stanowiło wyzwanie dla kalibratora w latach ubiegłych. Dynamiczny kontrast, pomimo, że był włączony to nie dawał się we znaki w swej złej formie (tzn. nie podbijał sztucznie kontrastu).

Po kalibracji Ultra HD

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 8,0 maksymalna 15,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,0 maksymalna 8,3
Średnia deltaE palety szarości 2,0 maksymalna 6,3

Powyższe pomiary pochodzą z próby kalibracji z wyłączonym dynamicznym kontrastem. Udało się uzyskać docelowe jasności tylko w wybranych wycinkach tonów, ale spowodowało to zaburzenie nasyceń barw. Wstawiam wykresy tylko w ramach ciekawostki, ponieważ opracowana przeze mnie później, lepsza metoda kalibracji, nie pozwala niestety ocenić w skali bezwzględnej wierności oddania kolorów i efektów. Generalnie po korektach zmiana w trybie HDR była dosyć subtelna i sprowadziła się głównie do poprawienia balansu bieli. Odcienie barw jak były tak pozostały naturalne, zaś jasność efektów wyglądała poprawnie (na oko).

Matryca oddawała efekty HDR ponad 600 nitów, co przy smolistej czerni wyglądało atrakcyjnie. Nasycenie barw też cieszyło oko.

Czy potencjalny nabywca powinien przejmować się mniej przewidywalną kalibracją trybu HDR? Tak i nie. Niepokojące jest to, że producent wymusza działanie funkcji dynamicznego kontrastu, by seans był odpowiednio jasny i nasycony. Materiał HDR testowałem jednak długo i jestem przekonany, że przy zastosowaniu metody “okrężnej” kalibracji, finalny efekt (wizualny) jest zbliżony o tego co podziwiałem na modelach “6”. Być może nawet lepszy, bo tamte telewizory jak pamiętamy, miały tendencję do “pompowania” jasności ponad normę.

(146719)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 044)

 1. Dnia 14.07.2019 o 22:06, SG76 napisał:

  Witam

  Jestem nowym użytkownikiem modelu B7, ale mam z nim pewne problemy, którymi chciałbym się podzielić. Otóż po pierwsze telewizor po włączeniu sam się po kilku-kilkunastu sekundach wyłącza tzn. przechodzi w stan czuwania. Trzeba go potem ponownie włączy i wtedy działa już prawidłowo do jego ponownego wyłączenia. Nie ma znaczenia czy jest to jego pierwsze włączenie czy też kolejne, już z trybu czuwania. Nigdy wcześniej w żadnym tv nie miałem takiej przypadłości. Druga sprawa to brak głosu po HDMI przy podłączeniu tunera satelitarnego Octagon 4008. Bluray, konsola czy usb działają poprawnie, dźwięk jest natomiast z tunera nie ma i muszę dźwięk podłączyć przez optyka do amplitunera. Na poprzednim telewizorze nie było takich problemów. Czy rzeczywiście ten telewizor nie toleruje Octagona? Może ktoś miał już podobne problemy i chciałby się podzielić doświadczeniami.  Infolinia na wszysyko ma tylko jedną odpowiedź. Przywrócić ustawienia fabryczne...

  Spróbuj jeszcze odłączyć wszystkie urządzenia z portów HDMI telewizora i potestować czy wystąpi problem automatycznego wyłączenia po włączeniu. Dla mnie to wygląda jakby jakieś urządzenie podpięte do TV wysyłało przez HDMI-CEC komunikat że ma się wyłączyć.

 2. Witajcie. Dzisiaj telewizor zainstalował nową aktualizację 05.80.35. Na stronie LG z oprogramowaniem przy moim modelu 65C7V tak jak ostatnio jest widać informację '' nie znaleziono pasujących dopasowań''. Ktoś może wie co ta aktualizacja wnosi i czemu strona LG nie pokazuje wsparcia programowego dla modeli B i C serii 7 ?

  Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 3. Witam.

  Dołączam się do pytania.

  Przejrzałem kilka europejskich stron i nowego softu brak lub w ogóle nie ma nic.

  Zadałem pytanie do LG:

  image.thumb.png.d69ac9aace65206174a6a8df57578683.png

 4. Dzieki za podpowiedź. Głos udało mi sie przywrócić przeinstalowując open atv w tunerze. Natomiast co do wyłączania się to wczoraj tego nie było natomiast dzisiaj ranu znowu tak się stało. Podejrzewam nieprawidłową współpracę z tunerem sat bo nic innego nie było aktywne.

  A co do nowego softu to ktoś orientuje sie jakie zmiany on wnosi?

 5. U mnie również pojawił się na chwilę problem z wyłączaniem się tv. Dzisiaj małżonka przekazała mi info że tv się wyłącza ale co ciekawe tylko na netflixie. Myślałem, że może karta sieciowa świruje bo zwykła telewizja nie wywołuje takiego cyrku więc poprosiłem aby uruchomiła coś innego np. youtuba. YT problemu nie wywołał ale co ciekawe po YT uruchomiła ponownie netflixa i problem już nie wystąpił. Zobaczymy co będzie dalej.

 6. Ja, nie mam aktualizacji do 05.80.35 pojawiła się ale zrezygnowałem bo chciałem później no i już jej nie ma :( co zrobić by powróciło?

   obecna wersja w tv to: 05.80.25

 7. Wczoraj w godzinach popoludniowych umarl moj C 7 55cali. Proba wlaczenia tv skutkuje tylko rozblyskiem niebieskiej plamy na ekranie w jego dolnej czesci. Mam nadzieje, ze jest to nienaprawialne i bede mogl kupic nowszy model😁.W poniedzialek zadzwonie do serwisu ,ciekawe co sie zepsulo...

 8. U mnie w B7 65cali wypaliło matrycę.

  Czekam na serwisanta z nową matrycą.

  Tv nie całe dwa lata w grudniu kończy się dwuletnia gwarancja.

 9. Dnia 20.07.2019 o 10:03, peyo111 napisał:

  Wczoraj w godzinach popoludniowych umarl moj C 7 55cali. Proba wlaczenia tv skutkuje tylko rozblyskiem niebieskiej plamy na ekranie w jego dolnej czesci. Mam nadzieje, ze jest to nienaprawialne i bede mogl kupic nowszy model😁.W poniedzialek zadzwonie do serwisu ,ciekawe co sie zepsulo...

  Wymienią ci płytę główną i po sprawie :)