Home Kalkulator odległości od TV

Kalkulator odległości od TV

Optymalna odległość od telewizora jest jednym z nieśmiertelnych tematów, na który dyskusje chyba nigdy nie będą miały końca. W 2014/2015 roku, wraz z wysypem telewizorów Ultra HD (4K), staje się jednak gorąca jak nigdy dotąd.

Tekst ten, obok “Dwa typy telewizorów LCD (matryce VA i IPS), który wybrać?” jest drugim z cyklu artykułów, dla mniej zorientowanych osób poszukujących telewizora. Rozwiewa on też kilka mitów

Wiele osób planuje, lub nawet dokonało już zakupu telewizora Ultra HD czyli z rozdzielczością 4K, nie będąc świadomym, że nie mają szans wykorzystać jego potencjału, a w gorszych przypadkach nie zauważyć nawet różnicy między alternatywnym Full HD w tym samym rozmiarze.

Dystans zalecany do oglądania wyświetlacza Full HD 1080p


Ilość cali:
Odległosć HD:

Wybierz rozmiar wyświetlacza jaki posiadasz lub zamierzasz kupićDystans zalecany do oglądania wyświetlacza Ultra HD 4K


Ilość cali:
Odległosć UHD:
do:

Jak działa powyższy symulator?

W symulatorze możemy wybrać sobie pożądany rozmiar ekranu jaki zamierzamy kupić. Symulator powie nam przy jakiej odległości ma sens matryca 4K, a przy jakiej wystarczy pozostać z Full HD.

Przykładowo przy 65″ – naszym domyślnym wyborze, jeśli znajdujemy się około 2.75m od ekranu to jesteśmy na granicy miejsca w którym zakup 65″ telewizora 4K ma sens. Obliczenie to wynika z teorii, którą opisałem poniżej. Testy praktyczne wykazują jednak, że większość osób jest nadal w stanie odróżnić w takich warunkach matryce 1920×1080 od 3840×2160, jednak różnica ta wychodzi tylko w szczególnych przypadkach – głównie na skośnych krawędziach, które są lekko poząbkowane w przypadku niższej rozdzielczości. Fizyczna możliwość odróżnienia obrazu jest czymś innym niż zauważenie wyraźnego zysku jaki płynie z rozdzielczości 4K. Ta zaczyna się dopiero przy mniejszych odległościach. Dopiero wtedy zaczynamy widzieć ogrom dodatkowych detali. To pokazuje symulator.

A co jeśli usiądziemy dalej? W przypadku zajęcia miejsca 20-25% dalszego niż pokazuje symulator, wybór matrycy o rozdzielczości Ultra HD traci całkowicie sens, bowiem nabywca nie będzie miał fizycznie możliwości odróżnić ekranu UHD od Full HD

Wzór na odległość optymalną, oparty na możliwościach wzroku, jest prosty:

  • Full HD: około 4.2cm/cal ekranu
  • Ultra HD 4K: około 2.1cm/cal ekranu

(0)

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »