Home Kalkulator odległości od TV

Kalkulator odległości od TV

Optymalna odległość od telewizora jest jednym z nieśmiertelnych tematów, na który dyskusje chyba nigdy nie będą miały końca. Począwszy od 2014/2015 roku, wraz z wysypem telewizorów Ultra HD (4K), staje się jednak gorąca jak nigdy dotąd.

Tekst ten, obok “Dwa typy telewizorów LCD (matryce VA i IPS), który wybrać?” jest drugim z cyklu artykułów, dla mniej zorientowanych osób poszukujących telewizora. Rozwiewa on też kilka mitów.

Wiele osób planuje, lub nawet dokonało już zakupu telewizora Ultra HD, czyli z rozdzielczością 4K, nie będąc świadomym, że nie mają szans wykorzystać jego potencjału. W gorszych przypadkach nie zauważą nawet różnicy między alternatywnym Full HD w tym samym rozmiarze.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Dystans zalecany do oglądania wyświetlacza Full HD 1080p


Ilość cali:
Odległosć HD:

Wybierz rozmiar wyświetlacza jaki posiadasz lub zamierzasz kupićDystans zalecany do oglądania wyświetlacza Ultra HD 4K


Ilość cali:
Odległosć UHD:
do:

Jak działa powyższy symulator?

W symulatorze możemy wybrać sobie pożądany rozmiar ekranu jaki zamierzamy kupić. Symulator powie nam przy jakiej odległości ma sens matryca 4K, a przy jakiej wystarczy pozostać z Full HD.

Przykładowo przy 65″ – naszym domyślnym wyborze, jeśli znajdujemy się około 2,75m od ekranu to jesteśmy na granicy miejsca w którym zakup 65″ telewizora 4K ma sens. Obliczenie to wynika z teorii, którą opisałem poniżej. Testy praktyczne wykazują jednak, że większość osób jest nadal w stanie odróżnić w takich warunkach matryce 1920×1080 od 3840×2160, jednak różnica ta wychodzi tylko w szczególnych przypadkach – głównie na skośnych krawędziach, które są lekko poząbkowane w przypadku niższej rozdzielczości. Fizyczna możliwość odróżnienia obrazu jest czymś innym niż zauważenie wyraźnego zysku jaki płynie z rozdzielczości 4K. Ta zaczyna się dopiero przy mniejszych odległościach. Dopiero wtedy zaczynamy widzieć ogrom dodatkowych detali. To pokazuje symulator.

A co jeśli usiądziemy dalej? W przypadku zajęcia miejsca 20-25% dalszego niż pokazuje symulator, wybór matrycy o rozdzielczości Ultra HD traci całkowicie sens, bowiem nabywca nie będzie miał fizycznie możliwości odróżnić ekranu UHD od Full HD

Wzór na odległość optymalną, oparty na możliwościach wzroku, jest prosty:

  • Full HD: około 4,2cm/cal ekranu
  • Ultra HD 4K: około 2,1cm/cal ekranu

Oko i jego rozdzielczość

Oko jest instrumentem analogowym, więc w uproszczeniu nie posiada rozdzielczości. Fizjologia tego narządu narzuca jednak pewne ograniczenia w rozróżnianiu detali. Z badań wynika, że zdrowy człowiek jest w stanie rozróżnić detale oddalone od siebie o minutę kątową. Co z tego wynika – z odpowiedniej odległości. Dalsze zwiększanie rozdzielczości przestaje przynosić korzyści, bowiem widz nie będzie w stanie dostrzec drobniejszych detali.

Przekształcenie matematyczne wzoru daje następujący wynik: przy matrycach o danej rozdzielczości wszystkie detale zaczynamy dostrzegać dopiero gdy siedzimy w odległości:
dla Full HD 4,06cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 4,2cm/cal (np. 65″ z 2,73 metra)
dla Ultra HD 4K 2,03cm/cal ekranu, wzór zaokrąglamy w górę do 2,1cm/cal (np. 84″ z 1,76 metra)

Powyższe może nie daje jeszcze jasnej dla każdego odpowiedzi z jakiej odległości oglądać, jednak daje jasną odpowiedź kiedy nie ma sensu inwestować w 4K. Jak widzimy odległość potrzebna do wykorzystania tego typu ultra-rozdzielczości jest dosyć niewielka i zakup nawet 65″ 4K jest bezsensownym wydatkiem jeśli siedzimy w typowej, salonowej odległości, wynoszącej 3 – 3,5 metra. Nawet dla Full HD jest to za daleko.

Oczywiście nie przeczę, że sygnał 4K jest zbędny dla takiego układu. Sygnał bowiem jest przecież kompresowany, co szczególnie widać na kanałach telewizyjnych. Dopóki więc nie oglądamy samych nieskazitelnych płyt Blu-ray, mamy ciągle pole do poprawy. Sygnał 4K z dużej odległości może więc okazać się tym czym powinno być idealne Full HD. Do tego jednak nie będzie nam potrzebny wyświetlacz Ultra HD.Jaką wybrać odpowiednią przekątną?

Zdecydowanie zalecam trzymać się zamieszczonego tu kalkulatora i wybierać jak największą przekątną, aż do osiągnięcia punktu optymalnego, czyli 4,2cm/cal dla Full HD i 2,1cm/cal dla UHD.

Od razu odpowiem też na wątpliwości niektórych nabywców:

  • przy tak dużym ekranie wyjdzie duża pikseloza na kanałach telewizyjnych – Oczywiście, że wyjdzie! Jednak nawet jeśli (przy odległości załóżmy 2,75m) zejdziemy z 65″ na 50″ to i tak pikseloza będzie widoczna. Proponuję zatem równać w górę, do najlepszych materiałów, a nie w dół do najgorszych. Zastanówcie się nad tym sami: wolicie pikselozę, ale chociaż na dużym ekranie, czy pikselozę i to jeszcze na małym ekranie? a może około 20″ bez pikselozy? bo dla takich przekątnych przewidziany był format SD.
  • przy tak dużym ekranie będziemy się czuć jak w kinie w pierwszym rzędzie – Gdy usiądziemy w pierwszym rzędzie w kinie to ekran będzie wypełniał około 100 – 140 stopni naszego pola widzenia. Kupując wyświetlacz Ultra HD i siadając w odległości 2,1cm/cal, czyli np. 1,75 metra od 84″ ekranu mamy wypełnione zaledwie 60 stopni pola widzenia. Widzicie teraz tą subtelną różnicę? Z doświadczenia wiem, że 60 stopni pola widzenia to odległość, którą znaczna większość osób toleruje i nadal ma ochotę na więcej. Gdy zaczniemy rozmawiać o Ultra HD 8K, co nastąpi za jakiś czas – to tam będziemy zastanawiać się może, czy aby nie za blisko. W tej chwili proponuję kupować tak duże matryce jak się da, aż dojdziemy do granicy 2,1cm/cal.
  • zepsujemy/naświetlimy sobie oczy tak dużym telewizorem, oślepniemy – Gdyby faktycznie tak było to już dawno powinniśmy nie żyć, bo przecież świat który nas otacza widzimy całym polem widzenia. Mimo to jakoś nie męczy nas. To co nas męczy to zbyt duża jasność wyświetlacza. Ten próg męczącej jasności płynnie przesuwa się wraz ze wzrostem oświetlenia otoczenia (a więc stopnia kontrastowania ekranu z tłem). Kwestia sprowadza się więc jedynie do: doboru odpowiedniej jasności. Robimy to suwakiem “podświetlenie” w telewizorze. Tyle.
  • Panie Maćku, żona mi nie pozwoli takiego dużego ekranu… – Na to niestety nic już nie poradzę. Mogę jedynie pochwalić się, że namówiłem już kilka osób w życiu do zakupienia większego ekranu wbrew żądaniom żony, zapewniając, że po dwóch dniach się przyzwyczai i będzie szczęśliwa, że jednak na ścianie nie zawisł mniejszy i… zadziałało.
Autor: Maciej Koper

(0)