Skocz do zawartości
Maciej Koper

IPS czy VA ? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Rekomendowane odpowiedzi

Telewizory LCD zdominowały rynek. Po śmierci plazm tego typu ekrany są w zasadzie jedynym co możemy kupić, oprócz OLEDów rzecz jasna, których niestety na razie jak na lekarstwo i o których wiemy, że są bezkonkurencyjne ;) Choć producentów telewizorów LCD nie brakuje, to mało osób jest świadomych, że typy matryc są właściwie tylko dwa. Wybór odpowiedniej dla siebie gwarantuje aż 50% sukcesu w zadowoleniu z produktu!

Tekstem tym chciałbym zapoczątkować nowy cykl artykułów, dla mniej zorientowanych osób poszukujących telewizora. Chciałbym też rozwiać kilka mitów

O czym mowa? Mowa tu o matrycach VA, oraz IPS. To dwie rodziny matryc, które znajdują się obecnie we wszystkich telewizorach, nie licząc może najtańszych i najmniejszych wyświetlaczy (<1000zł), w których możemy odnaleźć, najgorszą z najgorszych, matrycę TN. Na omawianie tej szkoda jednak tracić czas.

Matryca VA lub IPS może być wyprodukowana przez jedną z wielu film, jak na przykład: AU Optronics, ChiMei/Innolux, Samsung, LG, Panasonic, Sharp. W prawdzie sama marka matrycy nie mówi jednoznacznie o jej typie, ale w obecnej chwili wygląda na to, że:

  • Matryce VA produkuje: AU Optronics, ChiMeil/Innolux, Samsung, Sharp
  • Matryce IPS produkuje: LG, Panasonic

Jak rozpoznać jaka matryca znajduje się w telewizorze? To zadanie nie jest wcale takie proste. Producenci pomijają bowiem tą podstawową informację, która w większości świadczy o tym jakie zalety i wady ma dany telewizor. Matrycę możemy rozpoznać samodzielnie używają do tego celu szkła powiększającego i oglądając strukturę. Informacje o tym jak wygląda dany typ matrycy znajdziemy w tym temacie: Typy i rodzaje matryc. Drugą metodą jest... śledzenie tego wątku ;) Będę starał się go aktualizować o informacje o matrycach w danych seriach telewizorów. W modelach 2014 wygląda to mniej więcej tak:

Matryce IPS:

  • LG - prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele
  • Panasonic - serie: AS650 (włącznie) - AS750, AX900
  • Philips - serie: PFS6xx9, PFS7xx9
  • Toshiba - serie: L74, L2333
  • Sony - seria X85

Matryce VA:

  • Samsung - prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele
  • Panasonic - serie niższe niż AS640 (włącznie), AX800
  • Philips - serie: PFS8109, PUS8809, PUS9809
  • Sony - serie: W6, W7, W8, X90, S90
  • Sharp - prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele

Oczywiście nie wyszczególniłem powyżej całej tegorocznej oferty siedmiu producentów, jednak nie mam pewnych informacji o niektórych modelach. Myślę jednak, że każdy będzie w stanie doszukać się informacji o typie matrycy. Nie są to przecież tajne dane.

Co zależy od rodzaju matrycy?

Rodzaj matrycy warunkuje najważniejsze kryteria jakościowe obrazu. To czy wybierzemy telewizor z matrycą VA, czy IPS, wpłynie głównie na:

  • Kontrast i czerń
  • Kąty widzenia
  • Ostrość (brak smużenia) przy szybkim ruchu

Pierwsze dwa parametry są krytyczne. Kontrast jest bowiem tym co najbardziej wpływa na subiektywną ocenę obrazu (bardziej nawet niż rozdzielczość, czy odwzorowanie barw). Kąty, z kolei, są ważne dla osób, które stawiają telewizor na szerszej ścianie w pokoju. Może bowiem okazać się, że większość zalet ulatuje szybko gdy nie siedzimy idealnie na przeciwko ekranu i wtedy nici z wysokiego kontrastu, czy dobrych kolorów.

Zanim przejdziemy zdjęć omawianych cech, powiedzmy sobie jeszcze czy powyższe prawidłowości są spełnione dla wszystkich telewizorów na rynku:

  1. Jeśli chodzi o kontrast to zasadniczo cały segment od najniższego po średnio-wyższy, ma ten parametr znacznie gorszy w matrycach IPS, aniżeli w VA. Dopiero modele high-endowe mają szansę uzyskiwać taką czerń jak matryce VA, a to za sprawą zaawansowanych konstrukcji podświetlenia (direct led, zwane też full led) i związanego z tym niezależnego wygaszania obszarów na ekranie. Przykładem telewizora z matrycą IPS, który wyrabia znacznie wyższy kontrast niż większość modeli z matrycą VA jest na przykład Panasonic AX900 (test niebawem na forum). To jednak tylko pojedyncze (i bardzo drogie) przypadki i zwróćmy uwagę na to, że porównuję w tym momencie flagowy model do segmentów niższych. Jeśli skonfrontujemy AX900 z modelami równymi sobie (np. Sony HX950, Philips PFS9809) to prawidłowość zostanie zachowana.
  2. Jeśli chodzi o kąty widzenia to tutaj nie ma absolutnie żadnej wątpliwości. Matryce IPS miażdżą VA. Zależność spełnia się dla wszystkich modeli. Możemy wziąć najlepszy i najdroższy model VA i oglądając go pod kątem 30 - 40 stopni zostanie on ośmieszony przez ekran z matrycą IPS.
  3. Odnośnie ostrości (braku smużenia) przy dynamicznym ruchu to podobnie jak z kontrastem, zależność się spełnia dla większości segmentów rynku. Przeważnie telewizory oparte na matrycy VA wypadają znacznie lepiej pod tym względem. Można jednak możemy bez problemu znaleźć takie dwa modele dla których będzie odwrotnie. O jakości odwzorowania ruchu, przy obecnym zaawansowaniu matryc, decyduje przede wszystkim działanie systemu poprawy płynności i ostrości ruchu (tzw. upłynniacza). To m.in. on podlega naszym wnikliwym testom, gdy bierzemy jakiś telewizor na warsztat. Ostrożnie zatem trzeba podchodzić do generalizacji, że matryce VA mają lepsze odwzorowanie ruchu, choć gdy porównujemy modele z tej samej półki to zazwyczaj tak właśnie jest.

Obejrzyjmy teraz przykłady!

Kontrast i czerń

W konfrontacji wzięły udział dwa telewizory. Marka i model jest nieistotny, ważne są jedynie parametry: VA (większy, stojący na dole) cechuje się kontrastem 3200:1 i nie posiada wygaszania strefowego. Jest zatem, w zasadzie, dopiero na początku stawki telewizorów LCD VA pod względem czerni. Model IPS ma kontrast 1050:1 i posiada podstawowe wygaszanie strefowe (poziome strefy). Jest to zatem środek stawki telewizorów LCD IPS pod względem czerni.

Przykład pierwszy

widać na nim wyraźną przewagę matrycy VA nad IPS

1.jpg

Przykład drugi

w zasadzie tak jak powyżej, przewaga jest jednoznaczna

2.jpg

Przykład trzeci

Na nim różnica w czerniach staje się trochę mniejsza. Widać, że na dolnym pasku pod filmem telewizor z matrycą IPS robi użytek z systemu wygaszania i uzyskuje trochę lepszą czerń niż poprzednio, aczkolwiek nadal jest ona gorsza niż na telewizorze VA.

3.jpg

Przykład czwarty

To co rzuca się tu w oczy przede wszystkim słabsza widoczność ciemnych detali na IPS'ie. Niski kontrast pogarsza niestety ową cechę obrazu. Na matrycy VA detale są trochę zbyt mocno widoczne, bowiem wraz ze wzrostem kąta ulegają one uwypukleniu.

4.jpg

Na podsumowanie akapitu o różnicach w kontraście, chciałbym wyraźnie zaznaczyć: te cechy widzimy dopiero w korzystnych warunkach oglądania, czyli w ciemnym pomieszczeniu. W oświetlonym pokoju, a tym bardziej na hali sklepowej różnice te będą zacierać się praktycznie do zera. Dzieje się to dlatego, że istnieją dwa rodzaje czerni: Absorpcyjna i Emisyjna.

Czerń Emisyjna to ilość światła jakie telewizor wydziela wyświetlając barwę czarną. Jest ona tym ważniejsza im korzystniejsze są warunki w których oglądamy. Gdy jedynym źródłem światła jakie znajduje się w naszym polu widzenia jest telewizor, jesteśmy w stanie zobaczyć nawet najmniejsze różnice w kontraście, a zarazem dużą różnicę pomiędzy matrycami VA i IPS. Przykłady czerni emisyjnej oglądaliśmy na zdjęciach powyżej.

Czerń Absorpcyjna występuje wtedy, gdy ilość odbijającego się światła otoczenia od czerni, przekracza wartość generowaną przez matrycę telewizora. Ten rodzaj czerni widzimy zatem w jasno oświetlonych pomieszczeniach i wynika on z zastosowanej powłoki ekranu. Matryce szkliste o wysokiej przejrzystości zachowują najgłębszą czerń absorpcyjną, aczkolwiek jaskrawe źródła światła odbijają się w nich jak w lustrze. Matryce matowione mają gorszą czerń absorpcyjną, ale i przedmioty znajdujące się w otoczeniu są na nich bardziej rozmyte.

5.jpg

przykład czerni absorpcyjnej

Ponieważ czerń absorpcyjna zależy głównie od powłoki ekranu nie ma w niej różnic pomiędzy matrycami VA, a IPS. W konsekwencji nie ma też różnic w kontraście między jednym a drugim typem ekranu, w jasnym pomieszczeniu.

Kąty widzenia

Zdjęcie w tej sekcji nie wymagają szczególnego komentarza, bowiem wyraźnie widać tu degradację barw na matrycy VA. Już od najmniejszych kątów widzenia zmieniają się odcienie barw (spada saturacja), uwypuklają się ciemne walory, co powoduje znaczny spadek kontrastowości obrazu i zachodzą inne, podobne, niepożądane zjawiska. Co z matrycą IPS? Praktycznie nic, spada jedynie jasność obrazu i podnosi się poziom czerni, jednak wszystkie odcienie siedzą mniej więcej na swoim miejscu.

Z uwagi na spadek jasności pod kątem, na matrycy ips, niektóre zdjęcia wyglądają jakby większość obrazu zlała się w czerń. To tylko kwestia zrobionego zdjęcia. Musiałem bowiem utrzymać te same ustawienia ekspozycji co na wprost.

Przykład pierwszy

6.jpg

7.jpg

8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
Przykład drugi
12.jpg
13.jpg
14.jpg
Przykład trzeci
Na zdjęciu tym widzimy ciemne pasy, które pod kątem są srebrno - śliwkowe. To jedna z niechlubnych cech "wychodzących" pod kątem na matrycach IPS. Nazywa się srebrzeniem.
15.jpg
16.jpg
17.jpg
Ostrość w ruchu
Przypomnę raz jeszcze, że zjawisko smużenia uzależnione jest przede wszystkim od jakości upłynniacza, który zastosowano w telewizorach. Zazwyczaj jednak telewizory o podobnej klasie prezentują się tak. Zdjęcia uchwycone zostały przy szybkim ruchu przez serwis rtings.com:
VA:
18.jpg
20.jpg
[/td][td]IPS:
19.jpg
21.jpg
[/td]

A czym NIE różnią się matryce VA i IPS?

Przedstawiłem już czym głównie różni się jeden typ matryc od drugiego. Czuję się jednak w obowiązku rozwiać także nieprawdziwe informacje krążące na forach odnośnie rzekomych różnic między jednym a drugim typem ekranów.
Czym zatem NIE muszą różnić się ekrany?
  • Odwzorowanie barw - Obecnie zarówno modele telewizorów oparte o matryce VA jak i IPS mają zdolność do niemalże bezbłędnej reprodukcji pożądanej palety barw Rec 709. Stopień błędów wynika głównie z dokładności zastosowanego procesora obrazu, oraz możliwości kalibracyjnych.
  • Ostrość obrazu - ostrość obrazu z normalnej odległości oglądania jest identyczna na wszystkich płaskich telewizorach. To o czym zazwyczaj toczą się zażarte dyskusje na forum to systemy, które podwyższają postrzeganą ostrość za pomocą obrysowywania krawędzi konturem i tym podobnych dodatkowych zabiegów.
  • Równomierność podświetlenia - Geneza problemów z równomiernością podświetlenia to nierównomierna płytka rozprowadzająca światło z diod podświtelających ekranu. Nie ma zatem związku z konkretnym typem matrycy. To na ile równomiernie będzie podświetlony telewizor, który nabędziemy to niestety loteria, dlatego zawsze warto obejrzeć konkretny egzemplarz przed zakupem.

Podsumowując

Powyższy tekst można by tak na prawdę skondensować w kilku zdaniach. Na rynku są w zasadzie dwa typy ekranów LCD: te wyposażone w matrycę VA i te wyposażone w IPS. Dzieli je bardzo dużo różnic i własnie to powinne być główne kryterium wyboru telewizora. Mniej ważne jest bowiem to czy kupimy Panasonica, czy Samsunga, LG czy Philipsa. Najważniejsze jest to jaka będzie w nim matryca. Dobór odpowiedniej matrycy to 51% sukcesu!

Dla ułatwienia wyboru należy zadać sobie kilka pytań:

  • Czy oglądam głównie w dzień, a jeśli nawet w nocy to przy świetle, czy preferuję jednak seansy w warunkach kinowych?
  • Czy moja strefa oglądania jest szeroka czy wąska? Czy siedzę daleko na wąskiej kanapie, czy może mam podwójną kanapę i do tego blisko telewizora?
  • Czy cenie sobie ostrość przy szybkich ruchach? Na przykład na transmisjach sportowych, bo przy filmach nie ma to znaczenia.

By ułatwić powtórzę jeszcze niektóre fakty:

  • Im szersza strefa oglądania tym większa degradacja nastąpi na matrycy VA i tym bardziej preferowaną staje się matryca IPS, chyba, że zależy nam tylko na jakości w optymalnej pozycji oglądania - na wprost telewizora.
  • Jeśli oglądamy tylko w dzień to nie ma większego sensu zakup telewizora na matrycy VA. Na IPS będzie równie dobra czerń, a dodatkowo dostaniemy szerokie kąty widzenia
  • Jeśli oglądamy głównie transmisje sportowe i irytuje nas smużenie to raczej matryca VA będzie lepszym wyborem.

Jeśli już zaczniemy domyślać się jaki typ matrycy jest bardziej odpowiedni dla naszej specyfiki oglądania możemy przejść do czytania testów konkretnych modeli, a także zakładania tematów na forum w razie niejasności.

Mam nadzieję, że temat ten zmniejszy liczbę zapytań, w których modele oparte o matryce VA przeplatają się z IPS'ami. Uwierzcie mi - takie porównywanie nie ma sensu, bowiem jedne i drugie mają zupełnie odrębny zestaw wad i zalet :)

  • Plusik 1
  • Lubię 8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobre kompedium wiedzy dla ludzi którzy kupuja TV i ogladaja go tylko w sklepie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko od siebie:

Matryce IPS w tym roku:
Panasonic: 32AS600, seria AS500, 32A400

Toshiba: Seria L7453, seria L6453, seria L3433, 24W1333

Sony: Seria W955B

Matryce VA:

Toshiba: Seria L5435, 32W2433, 40L2433 (50" nie widziałem na żywo)

Panasonic: 42AS600, 50AS600, seria AS640

Do sprawdzenia (ale raczej VA z racji kiepskich kątów):
LG 40UB800, LG 42LB5610

Sharp: LE762 (przypomina mi Toshibę 50L2333 na ips'ie)

Pozdrawiam

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry temat. Podzielam w całości post Macieja.

Najlepsze jest, że stoi on w sprzeczności z teoriami p. "Riki tiki" z innego forum... Tam mamy od razu pranie mózgu artykułem marketingowym firmy Eizo o wyższości pod każdym względem matrycy ips. A później ludzie kupują...

Wg mnie jeżeli oglądamy tv na wprost to wybór jest prosty - VA.

Z resztą oglądanie płaskiego tv (o zakrzywionym nie wspomnę) pod kątem większym niż 20-30 stopni wg mnie to fetysz...

Ps. Warto przykleić temat

Wysłane z Galaxy S5 za pomocą Tapatalk

Edytowane przez mafia35
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowa manipulacja faktami jaką można spotkać np. na elektrodzie. Interesant pyta: "jakie są wady matrycy IPS", na co dostaje taką odpowiedź:

"Ostatnią grupą matryc, które są obecnie dostępne na rynku są panele technologii IPS. Generalnie, do niedawna bardzo drogie, ostatnio wraz z wprowadzeniem nowych linii produkcyjnych paneli o proporcjach 16:9 cena ich znacząco spadła. Matryce tego typu cechują się bardzo szerokimi kątami widzenia w poziomie i pionie, mają równomierne podświetlenie oraz lepszą wierność odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, które działają w oparciu o 12-bitowe wzorce barw i umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a dodatkowo wspierane przez funkcję DUE, stanowią idealne rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających użytkowników, wykorzystujących je do profesjonalnych zastosowań."

Manipulacją w powyższej wypowiedzi jest przede wszystkim to, że nie ma w niej opisanej ani jednej kluczowej wady takiej jak słaby kontrast, czy dłuższy czas reakcji. Specjaliście ze strony EIZO nie muszą o tym wspominać, bowiem kontrast, który dla filmowca jest śmieszny - rzędu 900:1, do obróbki zdjęć wystarcza i jest aż nadto. Podobnie jak czas reakcji. Przy pracy z grafiką nie ma on znaczenia, ale dla telewizora jest bardzo ważny.

Dalszą manipulacją jest pisanie np. o funkcji DUE, bo żaden telewizor takowej nie posiada. Przetwarzanie 14, czy 16 bitowe można natomiast zaimplementować zarówno na matrycy VA jak i IPS.

W monitorach graficznych zdecydowanie królują matryce IPS. W telewizorach nie ma jednoznacznego faworyta...

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ma dopiero mętlik co wybrać na święta... Philips 9809 czy Panasonic AX900......

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a można prosić o takie samo porównanie i wytłumaczenie zasady działania tych wszystkich upłynniaczy i polepszaczy, na co warto zwrócić uwagę i za co warto dopłacić pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a można prosić o takie samo porównanie i wytłumaczenie zasady działania tych wszystkich upłynniaczy i polepszaczy, na co warto zwrócić uwagę i za co warto dopłacić pozdrawiam

Tak, za jakiś czas ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy można spodziewać się testu AX900/902 ?? To co przeczytam albo mnie pchnie albo odciągnie od zamówienia w MM tego modelu... Właściwie czekam z decyzją do tego testu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowa manipulacja faktami jaką można spotkać np. na elektrodzie. Interesant pyta: "jakie są wady matrycy IPS", na co dostaje taką odpowiedź:

"Ostatnią grupą matryc, które są obecnie dostępne na rynku są panele technologii IPS. Generalnie, do niedawna bardzo drogie, ostatnio wraz z wprowadzeniem nowych linii produkcyjnych paneli o proporcjach 16:9 cena ich znacząco spadła. Matryce tego typu cechują się bardzo szerokimi kątami widzenia w poziomie i pionie, mają równomierne podświetlenie oraz lepszą wierność odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, które działają w oparciu o 12-bitowe wzorce barw i umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a dodatkowo wspierane przez funkcję DUE, stanowią idealne rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających użytkowników, wykorzystujących je do profesjonalnych zastosowań."

Manipulacją w powyższej wypowiedzi jest przede wszystkim to, że nie ma w niej opisanej ani jednej kluczowej wady takiej jak słaby kontrast, czy dłuższy czas reakcji. Specjaliście ze strony EIZO nie muszą o tym wspominać, bowiem kontrast, który dla filmowca jest śmieszny - rzędu 900:1, do obróbki zdjęć wystarcza i jest aż nadto. Podobnie jak czas reakcji. Przy pracy z grafiką nie ma on znaczenia, ale dla telewizora jest bardzo ważny.

Dalszą manipulacją jest pisanie np. o funkcji DUE, bo żaden telewizor takowej nie posiada. Przetwarzanie 14, czy 16 bitowe można natomiast zaimplementować zarówno na matrycy VA jak i IPS.

W monitorach graficznych zdecydowanie królują matryce IPS. W telewizorach nie ma jednoznacznego faworyta...

Skąd ja to znam - ten ustęp, który zacytowałeś, widziałem wielokrotnie jako argument za "ips'ami" bo Eizo robi...wiadomo gdzie to umieszczono. Ten ustęp pojawiał się często, gdy negowałem pewne propozycje, między innymi w związku z proponowanymi matrycami, ich typami, a gdy wspominałem o kontraście, czerni...leciał ten tekst od eizo...plus model monitora jako argument dla telewizorów na ips - lol.

Edytowane przez firekage
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu jest z tymi IPSami. Przecież AX900 jest właśnie na IPSach, jak więc uzyskali takie parametry ??

Przyznam, że w technologiach matryc jestem zielony. Jednak planuję zakupić przed świętami jakieś cudo na ścianę.

Mam burze w głowie. Z jednej strony filipek 9809 a z drugiej panasłonik AX902...

Jak mam wydać kilkanaście tysięcy złotych to chciałbym wybrać najlepiej jak można...

Teraz widzę że jeden ma VA a drugi IPS... I bądź tu mądry człowieku....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprocz typu matrycy liczy sie jeszcze kilka dodatkow - typ podswietlenia (krawedziowe/pelne), wygaszanie strefowe itp ulepszacze.

Mam g..nianego IPSa w domu (Sony X8505B) - katy lepsze niz w VA (to byl argument za kupnem tego TV a nie H7000/7500) ale czy idealne... rzeczywiscie pod katem wystepuja jasne plamy w rogach, czern slaba - nawet po uzyciu polepszaczy. Tyle ze TV na VA (te w moim zasiegu finansowym) mialy inne wady I MZ nie nadawaly sie do ogladania pod katami pod jakimi robi sie to u mnie. Z ciekawostek - mialem kiedys monitor EIZO na VA - nie nie bylem zachwycony wlasnie przez ograniczone katy: przy 22 calach I normalnej odleglosci bylo widac roznice miedzy srodkiem a brzegami ekranu. Nadzieja w OLED, ale I total widac problem.

Pozostaje jak zwykle - pochodzic po sklepach, popatrzec (akurat katy da sie sprawdzic, bo z czernia moze byc problem w sklepowym oswietleniu) I wybrac.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fido: Jeśli nie oglądasz tv pod kątem to va. Jeśli zależy Ci na nich to ips/plazma.

Wysłane z Galaxy S5 za pomocą Tapatalk

Edytowane przez mafia35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując: PLAZMO wróć.

Chyba największym moim tegorocznym błędem było odłożenie na jesień kupowania TV. W styczniu można było jeszcze dostać przyzwoite plazmy za rozsądną cenę.

Edytowane przez pawelll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mozna gdzieniegdzie kupic panasa vt60 st60 lub samsunga 8500...

Wysłane z Galaxy S5 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie mieszkasz. Np. panas gt60 jest w Przemyslu w media markt, samsung 8500 jest w Lubinie w Saturnie i kilku sklepach internetowych, panas vt60 jest w 2 sklepach euro w Lublinie.

Wysłane z Galaxy S5 za pomocą Tapatalk

Edytowane przez mafia35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując: PLAZMO wróć

Wcale nie jest to tak jednoznaczne. Plazmy Panasonica to swietne tv byly ale w naszych realiach europejskich z jedna zasadniczna i dla mnie nieakceptowalna wada - bug 50Hz. Az przyznam na tyle duza, ze mialem troche "pretensje" do naszego znawcy tematu Macieja o to, ze tak lagodnie traktowal ten temat na lamach prasy czy forum.

PS> Gdyby mieszkac w Japonii czy USA to rzeczywiscie genialny tv bez wad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala korekta do mojego powyzszego posta (19) - telewizor prawie idealny - w Panasonic drazni jeszcze banding ! Momentami jest naprawde paskudnie (twarze - najczezsciej czolo, policzki w bocznym ujeciu - brrr) jak do tego dodamy poziomy ruch kamery i nienajwyzszy bitrate na naszych kanalach hd, wychodzi kaszanka.

PS. Co ciekawe LG w modelu bodaj PA6500 bardzo ladnie wyeliminowalo ten efetk (a chlopcy z Panasonica nie - zapewne nie przypuszczali, ze ktos moze w czyms osiagnac wyzszy poziom od nich i nie rozpruli plazmy konkurencji aby podejzec co i jak).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma TV idealnych.

Moja 6 letnia plazma Panasonica PV80 też ma swoje wady :). Ale nowy telewizor chciałbym żeby był choć trochę lepszy a nie z góry gorszy (albo kąty albo kontrast).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie ja czekam na Oled, moze już za rok

Sent from my GT-I9300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.

...

samsung 8500 jest w Lubinie w Saturnie i kilku sklepach internetowych, ...

Niestety ten 8500 w Lubinie to kicha (ostatnia sztuka oczywiście). Nie dość że powidoki (albo nawet wypalenia) i to b. widoczne to jeszcze bad pixel prawie na środku.

Uruchomili obraz do usuwania powidoków ale nie sądzę żeby się to udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...