Skocz do zawartości

Maciej Koper

Szef działu testów
 • Zawartość

  4277
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Statystyki sprzedającego

 • 0
 • 0
 • 0

Reputacja

729 Excellent

9 obserwujących

O Maciej Koper

 • Ranga
  Profesjonalna kalibracja Certyfikaty: ISF-THX SKALIBRUJTV.PL
 • Urodziny 29.08.1990

Contact Methods

 • Website URL
  http://skalibrujtv.pl

Profile Information

 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

24124 wyświetleń profilu
 1. TV do sypialni - samsung vs sony

  1. To nie specjalnego znaczenia, bo na OLED tzw. vertical banding ujawnia się mniej więcej od 7% w dół i nie zawsze na 4% planszy musi być większy niż na 5%. Z kolei na LCD zobrazowana jest nie dysproporcja jasności, a efekt wzrostu jasności przez kąt patrzenia. Fizycznie jasność na brzegach jest o kilkanaście, maks. dwadzieścia-kilka procent niższa, a tu wygląda jakby była wielokrotnie wyższa, prawda? To się zgadza, bo poza osią aparatu gwałtownie wzrasta, przez kąt jaki się między obiektywem, a brzegową częścią matrycy. Dlatego LCD VA tak szybko tracą kontrastowość. Pod kątem często IPS > VA pod tym względem. 2. Nie pamiętam jakie modele, trzeba zapytać @efel z którego testu wziął te zdjęcia. Tak czy inaczej kwestia czy krawędziak, czy direct-led nie wpływa na charakterystykę kątową. 3. Tego typu zdjęcia zawsze robione są z maksymalną przysłoną (F22) i z aparatem tak daleko od TV jak tylko się da w redakcji.
 2. Telewizor dla babci do 1500

  Babci nie robią raczej różnicy parametry obrazu. Prosty w obsłudze i najbardziej "markowy" będzie w/w LG, lub 42PFS4012. Zawsze 42/43" to więcej niż 40".
 3. 49UJ634V-ZD Kiepski obraz po aktualizacji?

  Być może ruszyły się ustawienia upłynniacza? TruMotion w menu "opcje obrazu".
 4. LG lepszy niż Panasonic?

  O ile przy wyborze EG9A7 vs EX780 można by się zawahać, tak w konfrontacji z EX700 ten drugi nie ma szans. Skłaniałbym się wyraźnie ku temu OLED'owi Full HD
 5. Najwyższym, flagowym modelem telewizora, w ofercie Philips'a, jest w tym roku OLED 973. Przynajmniej na ten moment! Zapowiadaliśmy go podczas targów IFA 2017. Zamyka on stawkę trzech telewizorów, wykonanych w technologii organicznej, z których dwa mieliśmy już okazję przetestować. Chodzi tu oczywiście o 55 calowy POS9002, oraz 65 calowy OLED 873. Jak się okazuje, "973" jest bliskim krewnym niższego modelu z ósemką z przodu. Tak jak tamten model, wykorzystuje on 65" matrycę WRGB OLED, oraz procesor obrazu P5. Czy między ekranami będą więc jakieś różnice w zakresie oferowanego obrazu? Niech test rozstrzygnie!   Przeczytaj całość
 6. Samsung Q9F (2018) vs OLED

  Nie, tak nie wygląda porównanie telewizorów. Tak wygląda celowe udowadnianie wyższości jednego nad drugim za pomocą kamery. Znam takie polskie forum, gdzie czerń na telewizorach LCD z matrycą IPS wychodzi jak na OLED właśnie dzięki zabawie aparatem O co chodzi? Przede wszystkim o to, że aparat nie ma szans uchwycić całego zakresu dynamiki jednego czy drugiego ekranu, więc w zależności od ustawienia ekspozycji obraz będzie albo ciemniejszy albo jaśniejszy. Będzie miał mniej w czerniach i więcej w bielach lub odwrotnie. Proponuję spróbować ustawić ekspozycję dowolnego aparatu bezpośrednio na słońce i zobaczyć jak wygląda resztą świata. I nie, dopasowanie ekspozycji na swoją twarz nie pomoże nic w tym przypadku. OLED będący np. 20% ciemniejszy moze wyjść na wideo jakby był 70% ciemniejszy. A jeszcze inna sprawa, że do zerowej czerni oleda oczy się adaptują (poszerza się źrenica) i ludzki zmysł wzroku interpretuje takie różnice zupełnie inaczej. Piszemy to za każdym razem w testach. Osobna kwestia to całkowicie absurdalne ustawienia telewizorów w tym "porównaniu". Kolega wyżej opisał tylko kilka. M.in. dlatego OLED wydaje się zimniejszy, a temperatura bieli to sprawa wyłącznie kalibracji. Można ustawić praktycznie od poniżej 3000K do prawie nieskończoności. Ja bym zabronił tworzenia takich filmów
 7. W prawdzie nie z okolic Opola, ale nie ma to żadnego znaczenia http://skalibrujtv.pl
 8. Problem z HDR w Samsung Mu7042, proszę o pomoc.

  Jeśli znikają tryby i zostają tylko naturalny i dynamiczny to znaczy, że TV wchodzi w tryb współpracy z PC. Nie chcemy by to się działo. Sprawdź czy nie masz oznaczonego danego złącza HDMI jako PC i czy nie podajesz formatu koloru RGB. Chcemy 10 lub 12 bitowy YCbCr 4:2:2. Foldery w windowsie będą wyglądały trochę ciemniej, ze względu na kompresowanie detali w górnej części krzywej EOTF. TV ma fizycznie mniej niż 1000 nitów, które jakoś musi wyświetlić. Przy odtwarzaniu filmu z PC jest dodatkowo cała masa niejasności. Być może filtr renderujący dokonuje jakąś zbędną konwersję. Korzystasz z MadVR? Nadal nie podałeś jakie są ustawienia obrazu w TV, a to równie ważne.
 9. Polecam zacząć od literatury medycznej, poruszającej o pracy zmysłu wzroku. Przez podręczniki do fizyki o naturze światła i kolorymetrii, a na koniec "białe księgi" o inżynierii wyświetlaczy. Dopiero potem długa droga praktyki, eksperymentów, ew. wspartych kursami THX, czy ISF. Prawda jest taka, że nie ma szkoleń gdzie Ci wytłumaczą nawet 10% istotnych rzeczy. To są zagadnienia na miesiące, a nie kilka dni. Inna sprawa, że nikt, nawet na takich kursach, nie zdradza własnej "sekretnej" wiedzy. Na pytanie czy idzie wyżyć nie umiem odpowiedzieć, bo to jakby zapytać czy idzie wyżyć ze smażenia kotletów. To zależy czy pytanie to skierujesz do gościa z sypiącej się budki na rogu ulicy, czy np. do Magdy Gessler.
 10. Nie mam takiej informacji. Musisz przywołać Gmeru
 11. Problem z HDR w Samsung Mu7042, proszę o pomoc.

  Co rozumiesz przez włączenie obsługi HDR i przy jakich ustawieniach obrazu grasz?
 12. LG OLED C7 Test - płaski OLED Ultra HD 2017 (OLED55C7V)

  Do powyższego dostałbym jedynie by nie wyłączać całkowicie TruMotion. Będziesz miał wtedy rozmyty obraz przy np. transmisjach sportowych. Ustaw tryb użytkownika i daj de-judder na 0.
 13. Czyli masz teraz tam jakiś projektor i ekran, czy nadal nic?
 14. Rebranding SkalibrujTV.pl, nareszcie ;)

  Kto śledzi mój firmowy fanpage (https://www.facebook.com/skalibrujtv/) ten wie, że od jakiegoś czasu staram się zakończyć rebranding firmowej witryny http://SkalibrujTV.pl. Strona, która niechlubnie przetrwała aż do 2018 roku przypominała niestety bardziej witrynę z 98' i czasami wstydziłem się ją pokazywać Nie inaczej było z logo firmowym. Prace nad zmianami rozpoczęły się ponad pół roku temu, ale z racji na fatalne podejście ekipy, trwały aż do... wczoraj. Kiedy to wreszcie udało się zakończyć projekt Na serwerze dostępna jest już nowa wersja i jestem bardzo otwarty w tym wątku na jej krytykę Jest tam jeszcze przynajmniej kilka błędów, ale będą sukcesywnie usuwane. Także zapraszam do testowania i dzielenia się opiniami. No i nie zdziwcie się tym nowym avatarem - to wciąż ja.
×