Jump to content

Maciej Koper

Szef działu testów
 • Content Count

  4,851
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

Seller statistics

 • 0
 • 0
 • 0

Maciej Koper last won the day on November 8 2021

Maciej Koper had the most liked content!

Community Reputation

1,175 Excellent

About Maciej Koper

 • Rank
  Profesjonalna kalibracja Certyfikaty: ISF-THX SKALIBRUJTV.PL
 • Birthday 08/29/1990

Contact Methods

 • Website URL
  http://skalibrujtv.pl

Profile Information

 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Gender
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

33,738 profile views
 1. Nieczęsto zdarza nam się testować takie ekrany, ale w tym przypadku pokusa była naprawdę silna. Maciej Koper przeanalizował najnowszym profesjonalnym sprzętem wyświetlacz smartfona Samsung Galaxy S24 Ultra! Czy to godny sprzęt do odtwarzania filmów, które zazwyczaj sprawdzamy na zaawansowanych telewizorach?   Przeczytaj całość
 2. Pewnie, tutaj link: https://www.researchgate.net/publication/260664916_Sensation_of_Realness_From_High-Resolution_Images_of_Real_Objects Co do pkt 1. to w drugim cytowanym badaniu porównywano także animacje, gdzie nie ma problemów rejestrowania obrazu 8K o których piszesz.
 3. Pierwsze telewizory 8K pojawiły się już stosunkowo dawno, ale do dziś ta rozdzielczość nie zdołała przebić popularnością treści 4K. Co jest powodem takiego stanu rzeczy i czy taka jakość ma w ogóle jakikolwiek sens? Na te pytanie odpowiada Maciej Koper, który rozebrał temat na czynniki pierwsze.   Przeczytaj całość
 4. Minęło już nieco czasu od tegorocznych targów CES, pora więc na konkretne podsumowanie - oczywiście zorientowane na telewizory! Maciej Koper omawia i ocenia najważniejsze nowości od wiodących producentów. Co warto będzie kupić w 2024 roku?   Przeczytaj całość
 5. Nie do końca rozumiem. Czy jest różnica w obrazie pomiędzy ustawieniem ograniczony, a auto? Możesz wstawić zdjęcia ustawień w apple tv?
 6. Nikt się raczej nie spodziewa, że flagowiec QD-OLED będzie tragiczny po ustawieniu najlepszego fabrycznego trybu, niemniej dE=5, która wyszła w teście AVForums czy Flatpanels to jest łatwo widoczny błąd gdy zrobimy porównanie do skalibrowango. Tylko, że jeśli powtórzysz ten test na 10 różnych egzemplarzach tych samych modeli to otrzymasz 10 różnych wyników. Dlatego właśnie shootouty korzystają ze skalibrowanych trybów. Jeśli jednak ktoś usilnie nie chce inwestować w kalibrację to w dowolnym teście przeważnie są pomiary trybów fabrycznych i można na ich podstawie czegoś się mniej więcej spodziewać (choć trafiają się wyraźne odstępstwa).
 7. Przy okazji targów CES po raz pierwszy zobaczyliśmy niektóre z nowych telewizorów OLED marki LG, a także poznaliśmy szczegóły dotyczące całej linii na rok 2024. Maciej Koper, na bazie zakulisowych doniesień i oficjalnych informacji od producenta, omawia nowości. Warto na nie czekać, czy lepiej sięgnąć po których z poprzednich modeli?   Przeczytaj całość
 8. Monitory referencyjne uzyskują 100% w przestrzeni barwnej P3, ale nie Bt.2020. Przez to bardzo mało produkcji posiada kolory wykraczające poza tą paletę, natomiast materiał kodowany jest i tak Bt.2020, którego nie uzyskuje na razie żadna technologia będąca w powszechnym użyciu. Kolory spoza P3 można na ten moment spotkać powszechnie w grach. Z tej też przyczyny pełne pokrycie P3 jest ważne, a wszystko co ponad opcjonalne. Nie powiedziałbym jednak, że zbędne, tym bardziej jeśli ktoś jest graczem.
 9. Tak, aczkolwiek monitory dual layer LCD (BVM-HX310, CG3146, XM311) dostarczają pełne 1000 nitów bez względu na APL. Może być nawet biel na całym ekranie u ta luminancja będzie utrzymana.
 10. Wydaje mi się, że mylisz funkcje. Doby Vision IQ nie wymaga żadnych dynamicznych metadanych poza tymi, które wymaga DV. Funkcja ta dostosowuje krzywą odpowiedzi tonalnej do warunków oświetleniowych i bazuje na odczytach z czujnika oświetlenia. Nie ma też standardowego sposobu implementacji tej funkcji, gdyż niektórzy producenci robią to dobrze tj. w ciemnym pomieszczeniu tryb IQ odpowiada trybowi skalibrowanemu referencyjnie i rozjaśnia się przy świetle, a inni robią to źle i obraz jest cały czas rozjaśniony (użytkownik musi wtedy zmieniać ręcznie tryby w zależności od pory oglądani co jest bez sensu). U jeszcze innych producentów np. Panasonic w tym trybie nie ma dostępu do niektórych funkcji, co też nie idzie w parze z logiką. Z drugiej strony są producenci jak Sony, którzy implementują funkcje działające tak samo dla zwykłej treści HDR10, tylko, że nie ma nazwy "IQ", jednak nie widzę żadnej różnicy w idei działania. EDIT: chyba, że za dodatkowe metadane uznamy content type, ale służy on głównie zmianie trybu na gamingowy. To samo mamy w przypadku ALLM.
 11. Ale to nie jest akurat funkcja ekskluzywna dla Dolby. W HDR10 może działać równie sprawnie jeśli producent zaimplementuje. Ponadto u większości producentów nie działa poprawnie i w ciemnym pomieszczeniu tryb IQ wygląda inaczej niż skalibrowany tryb, bo nadal coś rozjaśnia.
 12. Tak, mam na myśli głównie ten standard, ale powszechną nazwę w branży na monitory certyfikowane do produkcji Dolby Vision, czyli cała topka ekranów dual layer od różnych producentów.
 13. Owszem. I czego to dowodzi? Po pierwsze tego, że ludzie nie zmieniają fabrycznego trybu obrazu co jest oczywiste, bo już z danych Philipsa sprzed kilku lat wynikało, że 3/4 osób nie ingeruje w ogóle w ustawienia. Po drugie, że aparat wyolbrzymia różnice co też jest oczywiste, o czym pisałem 9 lat temu: https://hdtvpolska.com/aparat-foto-czyli-najwiekszy-klamca-przy-testac/ Więc nie wiem czego innego się spodziewać. Kalibrujemy tysiące tych telewizorów rocznie i wpisy dokładnie odzwierciedlają to co zastajemy. Co jest w tym nieobiektywnego? Czy według Ciebie obiektywne by było jakbyśmy wchodzili do kogoś do domu i mu zmieniali na siłę tryb na inny i do niego równali przykład kalibracji? Przecież to nawet brzmi nielogicznie. Jesteś na elitarnym forum, w testach masz zawsze analizę trybu filmmaker i to nie na zdjęciach, a w pomiarach, a blog jest dla ludzi, którzy mają pierwszy raz styczność z tematem i prezentuje całkowicie szczerze i jasno to co zastajemy u ludzi. Bez żadnego naciągania. Przykłady osób, które używały trybu film przed wizytą też tam są: https://blog.skalibrujtv.pl/2023/07/skalibrowalismy-nowego-tcl-c745-w-krakowie/ https://blog.skalibrujtv.pl/2023/07/samsung-cu8002-czyli-relacja-z-kalibracji-modelu-2023-w-poznaniu/
 14. Czy telewizor może przetrwać w ekstremalnych warunkach? Liczący sobie dekadę plazmowy model jest już na dachu prawie dwa lata i nadal działa! Dziś zapraszamy na film, w którym Maciej Koper opowiada o kilku absurdach branży RTV.   Przeczytaj całość
 15. To już nawet nie jest szukanie dziury w całym. To jest wymyślanie dziur, które nie istnieją... Oferta i przekaz na stronie jest prosty jeśli nie masz różnicy lub się nie podoba możemy skasować ustawienia kalibracyjne i nie ponosisz kosztów. Nie ma żadnej dodatkowej tu filozofii. Uważasz, że klienci są idiotami, że można by im było pokazywać porównania do trybu z którego nie korzystali? 🤦‍♂️ Co do bloga to opisywane są tam realne historie kalibracji, więc znajduje się to z czego korzystał klient. Jest co najmniej kilkanaście wpisów gdzie trybem wyjściowym był filmmaker. Paradoksalnie na AG9 mogłaby być większa różnica niż na B7, jednak to w głównej mierze czynnik losowy.
×
×
 • Create New...