Home Fachowa publicystyka i artykuły IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?
IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

21.04K
127

Wstęp

Telewizory LCD zdominowały rynek. Po śmierci plazm tego typu ekrany są w zasadzie jedynym co możemy kupić, oprócz OLEDów rzecz jasna, których niestety na razie jak na lekarstwo i o których wiemy, że są bezkonkurencyjne  ;) Choć producentów telewizorów LCD nie brakuje, to mało osób jest świadomych, że typy matryc są właściwie tylko dwa. Wybór odpowiedniej dla siebie gwarantuje aż 50% sukcesu w zadowoleniu z produktu!

Tekstem tym chciałbym zapoczątkować nowy cykl artykułów, dla mniej zorientowanych osób poszukujących telewizora. Chciałbym też rozwiać kilka mitów

O czym mowa? Mowa tu o matrycach VA, oraz IPS. To dwie rodziny matryc, które znajdują się obecnie we wszystkich telewizorach, nie licząc może najtańszych i najmniejszych wyświetlaczy (<1000zł), w których możemy odnaleźć, najgorszą z najgorszych, matrycę TN. Na omawianie tej szkoda jednak tracić czas.

Matryca VA lub IPS może być wyprodukowana przez jedną z wielu film, jak na przykład: AU Optronics, ChiMei/Innolux, Samsung, LG, Panasonic, Sharp. W prawdzie sama marka matrycy nie mówi jednoznacznie o jej typie, ale w obecnej chwili wygląda na to, że:

 • Matryce VA produkuje: AU Optronics, ChiMeil/Innolux, Samsung, Sharp
 • Matryce IPS produkuje: LG, Panasonic

Jak rozpoznać jaka matryca znajduje się w telewizorze? To zadanie nie jest wcale takie proste. Producenci pomijają bowiem tą podstawową informację, która w większości świadczy o tym jakie zalety i wady ma dany telewizor. Matrycę możemy rozpoznać samodzielnie używają do tego celu szkła powiększającego i oglądając strukturę. Informacje o tym jak wygląda dany typ matrycy znajdziemy w tym temacie: Typy i rodzaje matryc. Drugą metodą jest… śledzenie tego wątku  ;) Będę starał się go aktualizować o informacje o matrycach w danych seriach telewizorów. W modelach 2014 wygląda to mniej więcej tak:

Matryce IPS:

 • LG – prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele
 • Panasonic – serie: AS650 (włącznie) – AS750, AX900
 • Philips – serie: PFS6xx9, PFS7xx9
 • Toshiba – serie: L74, L2333
 • Sony – seria X85

Matryce VA:

 • Samsung – prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele
 • Panasonic – serie niższe niż AS640 (włącznie), AX800
 • Philips – serie: PFS8109, PUS8809, PUS9809
 • Sony – serie: W6, W7, W8, X90, S90
 • Sharp – prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele

Oczywiście nie wyszczególniłem powyżej całej tegorocznej oferty siedmiu producentów, jednak nie mam pewnych informacji o niektórych modelach. Myślę jednak, że każdy będzie w stanie doszukać się informacji o typie matrycy. Nie są to przecież tajne dane.

(21044)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(127)

 1. Fajny artykuł z linku u kolegi powyżej. Szczególnie polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

  Całe szczęście, że HDR nie koniecznie wszystkich fascynuje bo mieli by ograniczenie do tv tylko z takimi kolorami (oczywiście na va też są wyjątki gdzie lepiej sobie radzą z utratą kolorów ale tak samo są wyjątki na tv z IPS gdzie nadają się do treści z HDR. I teraz każdy powinien sobie sam odpowiedzieć co lepsze IPS czy VA? Kąty boczne czy super HDR? TV wszechstronny czy tylko do kina w nocy? Najlepiej jeżeli chcemy mieć HDR i bobre kąty boczne wybrać tv OLED a jeżeli ma to być koniecznie LCD to można szukać wyjątkowych tv np  jeden z 2 tv określonych przez  P. Tomka Chmielewskiego  jako wyjątki:  Sony 65ZF9  na matrycy VA - obecne ceny za 65 cali  od 12674 zł i LG sk9500 obecnie ceny od 7250zł za 65 cali.

   

  Ps mmpeg4 - trochę przeinaczasz intencje autora - jestem pewien, że jeżeli by doczytał w jaki sposób przedstawiłeś jego artykuł i sam dodałeś podtytuł poczuł by się co najmniej urażony. Czy ty czasami nie pracujesz w TV i nie redagujesz pasków informacyjnych? W podobny sposób tam przeinacza się informacje.

 2. Dnia 23.10.2018 o 16:44, Jarosław Świtoń napisał:

  polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

  Zarzucasz mi manipulowanie faktami, a tymczasem autor tego filmiku wyraźnie mówi że ten konkretny tv na matrycy VA nie zachowuje się na kolorze czerwonym, tak jak typowe matryce VA, a bardziej jak matryce TN.

  A poniżej jest kolejny świeży przykład fotek matrycy IPS pod kątem w zaciemnionym pomieszczeniu gdzie użytkownik jest bardzo zdziwiony że pod kątem tak mu się wysrebrza/rozjaśnia obraz, bo przecież IPS miał mieć lepsze i dużo szersze kąty, no i ma ale tylko dla kolorów ale dla czerni te kąty są już bardzo wąskie i jak są  jakieś ciemniejsze sceny to pod kątem obraz mocno się rozjaśnia na taki właśnie siwo srebrny kolor.

  http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/137846-philips-pus8303-test-pierwszy-telewizor-z-nano-cell-producenta-100hz-z-procesorem-p5-zamiesza-na-rynku-92.html

 3. mmpeg-4 znowu popełniasz ten sam błąd co wcześniej - uogólniasz. Philips pus8303 nie jest wyznacznikiem jakości i na jednym jakimkolwiek przykładzie nie możesz pisać o wszystkich telewizorach. Nie można pisać że wszystkie tv na danych matrycach są takie same. Myślałem, że dotrze do Ciebie ten fakt jak tendencyjnie przytoczę przykład dotyczący TCL umieszczony zresztą w materiale pokazanym przez Ciebie gdzie zmieniłeś tytuł aby podkreślić swoje wyobrażenie" Nowy artykuł Tomasza Chmielewskiego o wadach tv LCD i o tym dlaczego większość tv na matrycach IPS, w ogóle się nie nadaje do treści HDR " i wrzuciłeś go do forum jako materiał mający poprzeć Twoje zdanie na temat matryc IPS. Jeszcze raz podkreślam - mylisz się i uogólniasz - są lepsze i gorsze tv na każdym rodzaju matrycy ale jako, że używam obecnie 65sk9500 a wcześniej tośkę też na IPS-ie oraz mam nadal w sypialni tv na matrycy  va mam inne zdanie od Ciebie.  Jeżeli to forum ma służyć pomocą innym w wybraniu dla siebie optymalnego tv to proszę Cię jak umieszczasz jakieś materiały to pisz o konkretnym tv i nie wklejaj linków filmów amatorskich gdzie nie wiadomo na jakich ustawieniach autor robił materiał. Czy na materiale od P. Macieja w teście sk9500 widzisz srebrzenie? https://www.youtube.com/watch?v=L9E8KeVnK88.  A odnośnie HDR-u i nie nadawających się do wyświetlania tego tv z matrycą IPS to masz tu teścik gdzie wręcz autor podaje że ten tv na matrycy IPS ma najjaśniejszy HDR z tv tegorocznych - 1555nitów. https://www.tomsguide.com/us/lg-65sk9500-super-uhd-65-inch,review-5523.html

  Doradzasz innym czy budujesz swoje ego?

  Sorki, że tekst pod tekstem ale nie wytrzymałem i muszę jeszcze coś dopisać a czas edycji mi się skończył.   Temat ten ma służyć doradzeniu jaką matrycę ma ktoś dobrać pod swoje oczekiwania a Ty usilnie z klapkami na oczach starasz się przekonać, że tylko twoje preferencje są dobre - nie nie jesteś guru i wyobraź sobie, że ludzie są różni mają różne potrzeby oraz, że telewizor może służyć też do innych celów niż tylko oglądanie w samotności w nocy w całkowitej ciemności. Tak jak to podkreślam na każdym kroku oprócz IPS i VA mamy na szczęście jeszcze OLED gdzie ci co się nad nim zastanawiają nie czytają tego tematu a reszta mam nadzieję, że potrafi wyciągnąć samodzielnie wnioski i wybierze ekran rzeczywiście zgodny z swoimi potrzebami, Nie utrudniaj im tego.

 4. a czy  LG 65SK9500  nie ma powłoki retardacyjnej?

  na filmie z testu nie widac srebrzenia a chyba tylko ta powłoka temu przeciwdziała

 5. Szczerze mówiąc nie wiem jaką ma powłokę - na ekranie po prostu nie widzę srebrzenia a ekran wygląda normalnie i to samo było we wcześniejszym moim tv na IPS-ie. Srebrzenie widziałem na tv  u znajomego ale to był jakiś stary model i matryca wizualnie (na wyłączonym tv) nie różniła się od mojego obecnego tv ( chyba) Może znawcy się wypowiedzą - dla mnie ważne jest, że działa i dla moich potrzeb taki tv jest wystarczająco dobry. A żeby ułatwić innym wybór odpowiedniej dla siebie matrycy w tv to podaję moje preferencje: Tv oglądam z odległości od 3 do 4,5 metra, siedzę na wprost oraz jak większe grono osób to kąty różne. Tv działa jako monitor od kompa 3-4 godziny dziennie - jak wciągnie mnie jakaś gra to dłużej. Żonka w dzień traktuje go jako wypełniacz informacyjny  potrafi oglądać (słuchać) z jadalni obok - (paski info potrafią być cały dzień) Seanse nocne przy lekkim podświetleniu dla oszczędzania oczu ale w całkowitej ciemności też bywają seanse filmowe. Materiały z NC+, Netflix, Youtube, komputer stacjonarny, odtwarzacz blue ray  Samsunga, do koncertów uruchamiam projektor Sanyo z5 a (tu mam nadzieję że niedługo go wymienię na inny) Wszystko to podpięte pod ampli Yamahy RXV-777 - rzadko materiały w 4k z HDR-em - muszę wpierw ściągnąć je z neta bo transfer słaby i nie uciągnie. Moim zdaniem przeciętne użytkowanie i w takim sprawdza się ten tv na matrycy IPS. Tv powiesiłem we wnęce tak, że ekran odstaje od ściany na 1cm niestety ma on głośniki i sterowanie pod ekranem więc mam szczelinę pod tv około 3cm gdzie widać wnękę.

  Może to pomoże innym w wyborze - raczej zgadzam się z badaniami przeprowadzonymi przez LG, że większość użytkowników ogląda tv pod kątem więc nie każdy będzie zadowolony jak na siłę wstawi do salonu tv z matrycą VA za namową np Pana mmpeg-4. Próbowałem wcześniej trochę zaprzyjaźnić się  z Philipsem 8102 ale przeszkadzały mi słabe kąty boczne więc go oddałem.

 6. mmpeg-4 a może poczytaj moje posty ze zrozumieniem dotyczące twoich wcześniejszych  linków. Nie wnosisz nic do tematu dajesz linki do porównania nie wiadomo jak ustawionych tv i znowu uogólniasz. Kogo chcesz przekonać i do czego? Cały temat jasno daje do zrozumienia, że wybór matrycy zależy od preferencji obrazowych i sposobu oglądania tv. Każda z tych matryc ma swoje wady  i to już zostało jasno przedstawione.  W skrócie VA sprawdza się do oglądania samemu na wprost i w ciemności, IPS będzie lepszy w lekko podświetlonych pomieszczeniach i większym gronie. (Lekko to burzy 65sk9500 od lg gdzie czerń jest na naprawdę akceptowalnym poziomie) Jak już tak lubisz porównania to akurat lg do samsunga na youtubie znajdziesz pełno porównań - szczególnie kąty oglądania są wyraźnie pokazane. Zostaw fachowcom takim jak z RTHINGS robienie porównań i wyciąganie wniosków.

 7. Czyli jak sporo czasu ugladam TV z odległości mniejszej niż 2 metry będąc jakieś 20 centymetrów na prawo od krawędzi ekranu to wtedy IPS będzie lepszy? Czy różnica jeszcze nie będzie aż tak widoczna? ?

 8. Witaj.

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na twoje pytanie - wszystko zależy od tego jakie tv porównasz - różne tv różnie degradują obraz pod kątem. Dużo też zależy od poziomu Twojej percepcji - dla jednych małe załamanie koloru może dyskwalifikować dany tv a ktoś inny nawet nie zauważy różnicy. Popatrz na stronie rtings masz tabele gdzie można zobaczyć dokładnie co i jak zniekształca się w danych tv pod danym kątem https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/viewing-angle