Home Fachowa publicystyka i artykuły IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?
IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

18.44K
125

Wstęp

Telewizory LCD zdominowały rynek. Po śmierci plazm tego typu ekrany są w zasadzie jedynym co możemy kupić, oprócz OLEDów rzecz jasna, których niestety na razie jak na lekarstwo i o których wiemy, że są bezkonkurencyjne  ;) Choć producentów telewizorów LCD nie brakuje, to mało osób jest świadomych, że typy matryc są właściwie tylko dwa. Wybór odpowiedniej dla siebie gwarantuje aż 50% sukcesu w zadowoleniu z produktu!

Tekstem tym chciałbym zapoczątkować nowy cykl artykułów, dla mniej zorientowanych osób poszukujących telewizora. Chciałbym też rozwiać kilka mitów

O czym mowa? Mowa tu o matrycach VA, oraz IPS. To dwie rodziny matryc, które znajdują się obecnie we wszystkich telewizorach, nie licząc może najtańszych i najmniejszych wyświetlaczy (<1000zł), w których możemy odnaleźć, najgorszą z najgorszych, matrycę TN. Na omawianie tej szkoda jednak tracić czas.

Matryca VA lub IPS może być wyprodukowana przez jedną z wielu film, jak na przykład: AU Optronics, ChiMei/Innolux, Samsung, LG, Panasonic, Sharp. W prawdzie sama marka matrycy nie mówi jednoznacznie o jej typie, ale w obecnej chwili wygląda na to, że:

 • Matryce VA produkuje: AU Optronics, ChiMeil/Innolux, Samsung, Sharp
 • Matryce IPS produkuje: LG, Panasonic

Jak rozpoznać jaka matryca znajduje się w telewizorze? To zadanie nie jest wcale takie proste. Producenci pomijają bowiem tą podstawową informację, która w większości świadczy o tym jakie zalety i wady ma dany telewizor. Matrycę możemy rozpoznać samodzielnie używają do tego celu szkła powiększającego i oglądając strukturę. Informacje o tym jak wygląda dany typ matrycy znajdziemy w tym temacie: Typy i rodzaje matryc. Drugą metodą jest… śledzenie tego wątku  ;) Będę starał się go aktualizować o informacje o matrycach w danych seriach telewizorów. W modelach 2014 wygląda to mniej więcej tak:

Matryce IPS:

 • LG – prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele
 • Panasonic – serie: AS650 (włącznie) – AS750, AX900
 • Philips – serie: PFS6xx9, PFS7xx9
 • Toshiba – serie: L74, L2333
 • Sony – seria X85

Matryce VA:

 • Samsung – prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele
 • Panasonic – serie niższe niż AS640 (włącznie), AX800
 • Philips – serie: PFS8109, PUS8809, PUS9809
 • Sony – serie: W6, W7, W8, X90, S90
 • Sharp – prawdopodobnie wszystkie tegoroczne modele

Oczywiście nie wyszczególniłem powyżej całej tegorocznej oferty siedmiu producentów, jednak nie mam pewnych informacji o niektórych modelach. Myślę jednak, że każdy będzie w stanie doszukać się informacji o typie matrycy. Nie są to przecież tajne dane.

Co zależy od rodzaju matrycy?

Rodzaj matrycy warunkuje najważniejsze kryteria jakościowe obrazu. To czy wybierzemy telewizor z matrycą VA, czy IPS, wpłynie głównie na:

 • Kontrast i czerń
 • Kąty widzenia
 • Ostrość (brak smużenia) przy szybkim ruchu

Pierwsze dwa parametry są krytyczne. Kontrast jest bowiem tym co najbardziej wpływa na subiektywną ocenę obrazu (bardziej nawet niż rozdzielczość, czy odwzorowanie barw). Kąty, z kolei, są ważne dla osób, które stawiają telewizor na szerszej ścianie w pokoju. Może bowiem okazać się, że większość zalet ulatuje szybko gdy nie siedzimy idealnie na przeciwko ekranu i wtedy nici z wysokiego kontrastu, czy dobrych kolorów.

Zanim przejdziemy zdjęć omawianych cech, powiedzmy sobie jeszcze czy powyższe prawidłowości są spełnione dla wszystkich telewizorów na rynku:

 1. Jeśli chodzi o kontrast to zasadniczo cały segment od najniższego po średnio-wyższy, ma ten parametr znacznie gorszy w matrycach IPS, aniżeli w VA. Dopiero modele high-endowe mają szansę uzyskiwać taką czerń jak matryce VA, a to za sprawą zaawansowanych konstrukcji podświetlenia (direct led, zwane też full led) i związanego z tym niezależnego wygaszania obszarów na ekranie. Przykładem telewizora z matrycą IPS, który wyrabia znacznie wyższy kontrast niż większość modeli z matrycą VA jest na przykład Panasonic AX900 (test niebawem na forum). To jednak tylko pojedyncze (i bardzo drogie) przypadki i zwróćmy uwagę na to, że porównuję w tym momencie flagowy model do segmentów niższych. Jeśli skonfrontujemy AX900 z modelami równymi sobie (np. Sony HX950, Philips PFS9809) to prawidłowość zostanie zachowana.
 2. Jeśli chodzi o kąty widzenia to tutaj nie ma absolutnie żadnej wątpliwości. Matryce IPS miażdżą VA. Zależność spełnia się dla wszystkich modeli. Możemy wziąć najlepszy i najdroższy model VA i oglądając go pod kątem 30 – 40 stopni zostanie on ośmieszony przez ekran z matrycą IPS.
 3. Odnośnie ostrości (braku smużenia) przy dynamicznym ruchu to podobnie jak z kontrastem, zależność się spełnia dla większości segmentów rynku. Przeważnie telewizory oparte na matrycy VA wypadają znacznie lepiej pod tym względem. Można jednak możemy bez problemu znaleźć takie dwa modele dla których będzie odwrotnie. O jakości odwzorowania ruchu, przy obecnym zaawansowaniu matryc, decyduje przede wszystkim działanie systemu poprawy płynności i ostrości ruchu (tzw. upłynniacza). To m.in. on podlega naszym wnikliwym testom, gdy bierzemy jakiś telewizor na warsztat. Ostrożnie zatem trzeba podchodzić do generalizacji, że matryce VA mają lepsze odwzorowanie ruchu, choć gdy porównujemy modele z tej samej półki to zazwyczaj tak właśnie jest.

Obejrzyjmy teraz przykłady!

Kontrast i czerń

W konfrontacji wzięły udział dwa telewizory. Marka i model jest nieistotny, ważne są jedynie parametry: VA (większy, stojący na dole) cechuje się kontrastem 3200:1 i nie posiada wygaszania strefowego. Jest zatem, w zasadzie, dopiero na początku stawki telewizorów LCD VA pod względem czerni. Model IPS ma kontrast 1050:1 i posiada podstawowe wygaszanie strefowe (poziome strefy). Jest to zatem środek stawki telewizorów LCD IPS pod względem czerni.

Przykład pierwszy

widać na nim wyraźną przewagę matrycy VA nad IPS

1.jpg

Przykład drugi

w zasadzie tak jak powyżej, przewaga jest jednoznaczna

2.jpg

Przykład trzeci

Na nim różnica w czerniach staje się trochę mniejsza. Widać, że na dolnym pasku pod filmem telewizor z matrycą IPS robi użytek z systemu wygaszania i uzyskuje trochę lepszą czerń niż poprzednio, aczkolwiek nadal jest ona gorsza niż na telewizorze VA. 

3.jpg

Przykład czwarty

To co rzuca się tu w oczy przede wszystkim słabsza widoczność ciemnych detali na IPS’ie. Niski kontrast pogarsza niestety ową cechę obrazu. Na matrycy VA detale są trochę zbyt mocno widoczne, bowiem wraz ze wzrostem kąta ulegają one uwypukleniu.

4.jpg

Na podsumowanie akapitu o różnicach w kontraście, chciałbym wyraźnie zaznaczyć: te cechy widzimy dopiero w korzystnych warunkach oglądania, czyli w ciemnym pomieszczeniu. W oświetlonym pokoju, a tym bardziej na hali sklepowej różnice te będą zacierać się praktycznie do zera. Dzieje się to dlatego, że istnieją dwa rodzaje czerni: Absorpcyjna i Emisyjna.

Czerń Emisyjna to ilość światła jakie telewizor wydziela wyświetlając barwę czarną. Jest ona tym ważniejsza im korzystniejsze są warunki w których oglądamy. Gdy jedynym źródłem światła jakie znajduje się w naszym polu widzenia jest telewizor, jesteśmy w stanie zobaczyć nawet najmniejsze różnice w kontraście, a zarazem dużą różnicę pomiędzy matrycami VA i IPS. Przykłady czerni emisyjnej oglądaliśmy na zdjęciach powyżej.

Czerń Absorpcyjna występuje wtedy, gdy ilość odbijającego się światła otoczenia od czerni, przekracza wartość generowaną przez matrycę telewizora. Ten rodzaj czerni widzimy zatem w jasno oświetlonych pomieszczeniach i wynika on z zastosowanej powłoki ekranu. Matryce szkliste o wysokiej przejrzystości zachowują najgłębszą czerń absorpcyjną, aczkolwiek jaskrawe źródła światła odbijają się w nich jak w lustrze. Matryce matowione mają gorszą czerń absorpcyjną, ale i przedmioty znajdujące się w otoczeniu są na nich bardziej rozmyte.

 

5.jpg

przykład czerni absorpcyjnej

 Ponieważ czerń absorpcyjna zależy głównie od powłoki ekranu nie ma w niej różnic pomiędzy matrycami VA, a IPS. W konsekwencji nie ma też różnic w kontraście między jednym a drugim typem ekranu, w jasnym pomieszczeniu.

Kąty widzenia

Zdjęcie w tej sekcji nie wymagają szczególnego komentarza, bowiem wyraźnie widać tu degradację barw na matrycy VA. Już od najmniejszych kątów widzenia zmieniają się odcienie barw (spada saturacja), uwypuklają się ciemne walory, co powoduje znaczny spadek kontrastowości obrazu i zachodzą inne, podobne, niepożądane zjawiska. Co z matrycą IPS? Praktycznie nic, spada jedynie jasność obrazu i podnosi się poziom czerni, jednak wszystkie odcienie siedzą mniej więcej na swoim miejscu.

Z uwagi na spadek jasności pod kątem, na matrycy ips, niektóre zdjęcia wyglądają jakby większość obrazu zlała się w czerń. To tylko kwestia zrobionego zdjęcia. Musiałem bowiem utrzymać te same ustawienia ekspozycji co na wprost.

 Przykład pierwszy

6.jpg

7.jpg

8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
Przykład drugi
12.jpg
13.jpg
14.jpg

Przykład trzeci

Na zdjęciu tym widzimy ciemne pasy, które pod kątem są srebrno – śliwkowe. To jedna z niechlubnych cech “wychodzących” pod kątem na matrycach IPS. Nazywa się srebrzeniem.
15.jpg
16.jpg
17.jpg

Ostrość w ruchu

Przypomnę raz jeszcze, że zjawisko smużenia uzależnione jest przede wszystkim od jakości upłynniacza, który zastosowano w telewizorach. Zazwyczaj jednak telewizory o podobnej klasie prezentują się tak. Zdjęcia uchwycone zostały przy szybkim ruchu przez serwis rtings.com:
VA:
18.jpg
20.jpg
IPS:
19.jpg
21.jpg

 A czym NIE różnią się matryce VA i IPS?

Przedstawiłem już czym głównie różni się jeden typ matryc od drugiego. Czuję się jednak w obowiązku rozwiać także nieprawdziwe informacje krążące na forach odnośnie rzekomych różnic między jednym a drugim typem ekranów.

Czym zatem NIE muszą różnić się ekrany?

 • Odwzorowanie barw – Obecnie zarówno modele telewizorów oparte o matryce VA jak i IPS mają zdolność do niemalże bezbłędnej reprodukcji pożądanej palety barw Rec 709. Stopień błędów wynika głównie z dokładności zastosowanego procesora obrazu, oraz możliwości kalibracyjnych.
 • Ostrość obrazu – ostrość obrazu z normalnej odległości oglądania jest identyczna na wszystkich płaskich telewizorach. To o czym zazwyczaj toczą się zażarte dyskusje na forum to systemy, które podwyższają postrzeganą ostrość za pomocą obrysowywania krawędzi konturem i tym podobnych dodatkowych zabiegów.
 • Równomierność podświetlenia – Geneza problemów z równomiernością podświetlenia to nierównomierna płytka rozprowadzająca światło z diod podświtelających ekranu. Nie ma zatem związku z konkretnym typem matrycy. To na ile równomiernie będzie podświetlony telewizor, który nabędziemy to niestety loteria, dlatego zawsze warto obejrzeć konkretny egzemplarz przed zakupem.

Podsumowując

Powyższy tekst można by tak na prawdę skondensować w kilku zdaniach. Na rynku są w zasadzie dwa typy ekranów LCD: te wyposażone w matrycę VA i te wyposażone w IPS. Dzieli je bardzo dużo różnic i własnie to powinne być główne kryterium wyboru telewizora. Mniej ważne jest bowiem to czy kupimy Panasonica, czy Samsunga, LG czy Philipsa. Najważniejsze jest to jaka będzie w nim matryca. Dobór odpowiedniej matrycy to 51% sukcesu!

Dla ułatwienia wyboru należy zadać sobie kilka pytań:

 • Czy oglądam głównie w dzień, a jeśli nawet w nocy to przy świetle, czy preferuję jednak seansy w warunkach kinowych?
 • Czy moja strefa oglądania jest szeroka czy wąska? Czy siedzę daleko na wąskiej kanapie, czy może mam podwójną kanapę i do tego blisko telewizora?
 • Czy cenie sobie ostrość przy szybkich ruchach? Na przykład na transmisjach sportowych, bo przy filmach nie ma to znaczenia.

By ułatwić powtórzę jeszcze niektóre fakty:

 • Im szersza strefa oglądania tym większa degradacja nastąpi na matrycy VA i tym bardziej preferowaną staje się matryca IPS, chyba, że zależy nam tylko na jakości w optymalnej pozycji oglądania – na wprost telewizora.
 • Jeśli oglądamy tylko w dzień to nie ma większego sensu zakup telewizora na matrycy VA. Na IPS będzie równie dobra czerń, a dodatkowo dostaniemy szerokie kąty widzenia
 • Jeśli oglądamy głównie transmisje sportowe i irytuje nas smużenie to raczej matryca VA będzie lepszym wyborem.

Jeśli już zaczniemy domyślać się jaki typ matrycy jest bardziej odpowiedni dla naszej specyfiki oglądania możemy przejść do czytania testów konkretnych modeli, a także zakładania tematów na forum w razie niejasności.

Mam nadzieję, że temat ten zmniejszy liczbę zapytań, w których modele oparte o matryce VA przeplatają się z IPS’ami. Uwierzcie mi – takie porównywanie nie ma sensu, bowiem jedne i drugie mają zupełnie odrębny zestaw wad i zalet  :)

(18444)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(125)

 1. Ta fotka miażdży, VA na wprost vs IPS pod kątem (bo im większy kąt tym bardziej się IPS rozjaśnia wysrebrzając coraz bardziej cały obraz)  :

   

  l0oQSvA.jpg

 2. https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/viewing-angle  Tutaj popatrz sobie na stopnie degradacji poszczególnych tv w wybranych aspektach.

  Odnośnie fotki to każdy tv można tak ustawić, że pokaże dokładnie to co zamierza udowodnić autor. Ponadto też można dobrać do takiego pokazu odpowiednio skopane marki.  Jestem w tej dobrej sytuacji, że w sypialni mam tv na va a w salonie na ips-ie.  I tak jak tośka (ips) może stać wszędzie to va (philips) tylko do sypialni.

  Nie wiem co chcesz udowodnić tym zdjęciem - mi pokazujesz chyba tylko Twój brak obiektywizmu i chęć wywołania jałowej dyskusji? Wszyscy wszędzie się zgadzają, że IPS lepszy do oglądania pod kątem (oczywiście generalizując - bo sam oglądałem tv na ips-ie i na va tv co nie nadawały się do niczego) VA lepszy do oglądania na wprost.  Najnowszy Sony może wreszcie przełamie tą zasadę ale jeszcze poczekajmy na testy. Obecnie obrazowo to tylko OLED jest tv wszechstronnym.

  Jeżeli masz wątpliwości to poproś forumowiczów aby wstawili trochę zdjęć z reala swoich tv na wprost i powiedzmy pod kątem około 35 stopni na tej samej scenie w dzień i w nocy - może nowy wątek z takimi porównaniami? Jak będzie potrzeba to jeszcze z 3 tygodnie będę mieć Tośkę - służę pomocą - Philipsa też mogę strzelić fotkę ale uwierz mi będę się aż wstydzić za jakość obrazu na nim pod kątem.

 3. Fajny artykuł z linku u kolegi powyżej. Szczególnie polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

  Całe szczęście, że HDR nie koniecznie wszystkich fascynuje bo mieli by ograniczenie do tv tylko z takimi kolorami (oczywiście na va też są wyjątki gdzie lepiej sobie radzą z utratą kolorów ale tak samo są wyjątki na tv z IPS gdzie nadają się do treści z HDR. I teraz każdy powinien sobie sam odpowiedzieć co lepsze IPS czy VA? Kąty boczne czy super HDR? TV wszechstronny czy tylko do kina w nocy? Najlepiej jeżeli chcemy mieć HDR i bobre kąty boczne wybrać tv OLED a jeżeli ma to być koniecznie LCD to można szukać wyjątkowych tv np  jeden z 2 tv określonych przez  P. Tomka Chmielewskiego  jako wyjątki:  Sony 65ZF9  na matrycy VA - obecne ceny za 65 cali  od 12674 zł i LG sk9500 obecnie ceny od 7250zł za 65 cali.

   

  Ps mmpeg4 - trochę przeinaczasz intencje autora - jestem pewien, że jeżeli by doczytał w jaki sposób przedstawiłeś jego artykuł i sam dodałeś podtytuł poczuł by się co najmniej urażony. Czy ty czasami nie pracujesz w TV i nie redagujesz pasków informacyjnych? W podobny sposób tam przeinacza się informacje.

 4. Dnia 23.10.2018 o 16:44, Jarosław Świtoń napisał:

  polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

  Zarzucasz mi manipulowanie faktami, a tymczasem autor tego filmiku wyraźnie mówi że ten konkretny tv na matrycy VA nie zachowuje się na kolorze czerwonym, tak jak typowe matryce VA, a bardziej jak matryce TN.

  A poniżej jest kolejny świeży przykład fotek matrycy IPS pod kątem w zaciemnionym pomieszczeniu gdzie użytkownik jest bardzo zdziwiony że pod kątem tak mu się wysrebrza/rozjaśnia obraz, bo przecież IPS miał mieć lepsze i dużo szersze kąty, no i ma ale tylko dla kolorów ale dla czerni te kąty są już bardzo wąskie i jak są  jakieś ciemniejsze sceny to pod kątem obraz mocno się rozjaśnia na taki właśnie siwo srebrny kolor.

  http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/137846-philips-pus8303-test-pierwszy-telewizor-z-nano-cell-producenta-100hz-z-procesorem-p5-zamiesza-na-rynku-92.html

 5. mmpeg-4 znowu popełniasz ten sam błąd co wcześniej - uogólniasz. Philips pus8303 nie jest wyznacznikiem jakości i na jednym jakimkolwiek przykładzie nie możesz pisać o wszystkich telewizorach. Nie można pisać że wszystkie tv na danych matrycach są takie same. Myślałem, że dotrze do Ciebie ten fakt jak tendencyjnie przytoczę przykład dotyczący TCL umieszczony zresztą w materiale pokazanym przez Ciebie gdzie zmieniłeś tytuł aby podkreślić swoje wyobrażenie" Nowy artykuł Tomasza Chmielewskiego o wadach tv LCD i o tym dlaczego większość tv na matrycach IPS, w ogóle się nie nadaje do treści HDR " i wrzuciłeś go do forum jako materiał mający poprzeć Twoje zdanie na temat matryc IPS. Jeszcze raz podkreślam - mylisz się i uogólniasz - są lepsze i gorsze tv na każdym rodzaju matrycy ale jako, że używam obecnie 65sk9500 a wcześniej tośkę też na IPS-ie oraz mam nadal w sypialni tv na matrycy  va mam inne zdanie od Ciebie.  Jeżeli to forum ma służyć pomocą innym w wybraniu dla siebie optymalnego tv to proszę Cię jak umieszczasz jakieś materiały to pisz o konkretnym tv i nie wklejaj linków filmów amatorskich gdzie nie wiadomo na jakich ustawieniach autor robił materiał. Czy na materiale od P. Macieja w teście sk9500 widzisz srebrzenie? https://www.youtube.com/watch?v=L9E8KeVnK88.  A odnośnie HDR-u i nie nadawających się do wyświetlania tego tv z matrycą IPS to masz tu teścik gdzie wręcz autor podaje że ten tv na matrycy IPS ma najjaśniejszy HDR z tv tegorocznych - 1555nitów. https://www.tomsguide.com/us/lg-65sk9500-super-uhd-65-inch,review-5523.html

  Doradzasz innym czy budujesz swoje ego?

  Sorki, że tekst pod tekstem ale nie wytrzymałem i muszę jeszcze coś dopisać a czas edycji mi się skończył.   Temat ten ma służyć doradzeniu jaką matrycę ma ktoś dobrać pod swoje oczekiwania a Ty usilnie z klapkami na oczach starasz się przekonać, że tylko twoje preferencje są dobre - nie nie jesteś guru i wyobraź sobie, że ludzie są różni mają różne potrzeby oraz, że telewizor może służyć też do innych celów niż tylko oglądanie w samotności w nocy w całkowitej ciemności. Tak jak to podkreślam na każdym kroku oprócz IPS i VA mamy na szczęście jeszcze OLED gdzie ci co się nad nim zastanawiają nie czytają tego tematu a reszta mam nadzieję, że potrafi wyciągnąć samodzielnie wnioski i wybierze ekran rzeczywiście zgodny z swoimi potrzebami, Nie utrudniaj im tego.

 6. a czy  LG 65SK9500  nie ma powłoki retardacyjnej?

  na filmie z testu nie widac srebrzenia a chyba tylko ta powłoka temu przeciwdziała

 7. Szczerze mówiąc nie wiem jaką ma powłokę - na ekranie po prostu nie widzę srebrzenia a ekran wygląda normalnie i to samo było we wcześniejszym moim tv na IPS-ie. Srebrzenie widziałem na tv  u znajomego ale to był jakiś stary model i matryca wizualnie (na wyłączonym tv) nie różniła się od mojego obecnego tv ( chyba) Może znawcy się wypowiedzą - dla mnie ważne jest, że działa i dla moich potrzeb taki tv jest wystarczająco dobry. A żeby ułatwić innym wybór odpowiedniej dla siebie matrycy w tv to podaję moje preferencje: Tv oglądam z odległości od 3 do 4,5 metra, siedzę na wprost oraz jak większe grono osób to kąty różne. Tv działa jako monitor od kompa 3-4 godziny dziennie - jak wciągnie mnie jakaś gra to dłużej. Żonka w dzień traktuje go jako wypełniacz informacyjny  potrafi oglądać (słuchać) z jadalni obok - (paski info potrafią być cały dzień) Seanse nocne przy lekkim podświetleniu dla oszczędzania oczu ale w całkowitej ciemności też bywają seanse filmowe. Materiały z NC+, Netflix, Youtube, komputer stacjonarny, odtwarzacz blue ray  Samsunga, do koncertów uruchamiam projektor Sanyo z5 a (tu mam nadzieję że niedługo go wymienię na inny) Wszystko to podpięte pod ampli Yamahy RXV-777 - rzadko materiały w 4k z HDR-em - muszę wpierw ściągnąć je z neta bo transfer słaby i nie uciągnie. Moim zdaniem przeciętne użytkowanie i w takim sprawdza się ten tv na matrycy IPS. Tv powiesiłem we wnęce tak, że ekran odstaje od ściany na 1cm niestety ma on głośniki i sterowanie pod ekranem więc mam szczelinę pod tv około 3cm gdzie widać wnękę.

  Może to pomoże innym w wyborze - raczej zgadzam się z badaniami przeprowadzonymi przez LG, że większość użytkowników ogląda tv pod kątem więc nie każdy będzie zadowolony jak na siłę wstawi do salonu tv z matrycą VA za namową np Pana mmpeg-4. Próbowałem wcześniej trochę zaprzyjaźnić się  z Philipsem 8102 ale przeszkadzały mi słabe kąty boczne więc go oddałem.

 8. mmpeg-4 a może poczytaj moje posty ze zrozumieniem dotyczące twoich wcześniejszych  linków. Nie wnosisz nic do tematu dajesz linki do porównania nie wiadomo jak ustawionych tv i znowu uogólniasz. Kogo chcesz przekonać i do czego? Cały temat jasno daje do zrozumienia, że wybór matrycy zależy od preferencji obrazowych i sposobu oglądania tv. Każda z tych matryc ma swoje wady  i to już zostało jasno przedstawione.  W skrócie VA sprawdza się do oglądania samemu na wprost i w ciemności, IPS będzie lepszy w lekko podświetlonych pomieszczeniach i większym gronie. (Lekko to burzy 65sk9500 od lg gdzie czerń jest na naprawdę akceptowalnym poziomie) Jak już tak lubisz porównania to akurat lg do samsunga na youtubie znajdziesz pełno porównań - szczególnie kąty oglądania są wyraźnie pokazane. Zostaw fachowcom takim jak z RTHINGS robienie porównań i wyciąganie wniosków.