Home Fachowa publicystyka i artykuły INPUT LAG co to jest? Baza Input Lag. Chroma 4:4:4 – komu potrzebna?
INPUT LAG co to jest? Baza Input Lag. Chroma 4:4:4 – komu potrzebna?

INPUT LAG co to jest? Baza Input Lag. Chroma 4:4:4 – komu potrzebna?

37.88K
69

U góry listy rzeczy niezrozumiałych i często mylonych ze sobą znajdują się dwa pojęcia – input lag i czas reakcji matrycy. Ponieważ obie z tych wartości podlegają ścisłym testom (o metodach testowania dalej) i mają istotny wpływ na jakość obrazu, postanowiłem trochę rozjaśnić temat. Na końcu poruszę jeszcze bardziej „egzotyczne”, aczkolwiek dla niektórych bardzo istotne zagadnienie, jakim jest chroma w formacie 4:4:4 lub RGB.

Input Lag – czy są na sali gracze?

Wielkość Input Lag’a określa jak dużo czasu upływa pomiędzy wysłaniem obrazu do telewizora, a jego wyświetleniem. Gdy gramy w jakąś grę na wyświetlaczu, którego lag jest duży, wtedy to co widzimy na ekranie nie odpowiada stanowi faktycznemu w świecie gry. Wykonujemy ruch, ale nasza postać przesuwa się z pewnym opóźnieniem. Ktoś nas zabija, a my jeszcze o tym nie wiemy, bo na ekranie jest wciąż scena sprzed chwili.

Czas reakcji telewizora może dochodzić do 150 [ms] (czyli 0,15 sekundy). Jeśli doliczymy jeszcze mniej więcej drugie tyle czasu potrzebnego konsoli to uzyskamy wynik około 0,3 sekundy. W pierwszej chwili może to brzmieć niegroźnie, bo przecież w takiej chwili czasu nie ominie nas zbyt dużo na ekranie. Gdy jednak zastanowimy się nad mechaniką niektórych typów gier, np. FPP, to uświadomimy sobie, że nawet tak krótki czas zwłoki spowoduje, że możemy nie zdążyć odpowiedzieć ogniem na widok wroga, lub za późno zorientujemy się, że do nas strzelają. Drugim problemem będzie sterowanie – gdy cały system reaguje z pewnym opóźnieniem, to nasze ruchy są mniej precyzyjne. Niektórzy z Was mogli słyszeć, że ludzki mózg jest w stanie przyzwyczaić się do tego zjawiska. To po części prawda, która sprawdza się szczególnie w grach w których możemy z wyprzedzeniem przewidywać ruch. Przykładem są na przykład wyścigi samochodowe, oraz gry przygodowe. W rozgrywkach typu FPP, Combat, czy innych wymagających zręczności, dynamika gry jest tak duża, że sterowanie postacią będzie bardzo utrudnione.

Przykład Input Lag’a

Input Lag nie powinien w ogóle interesować osób, które nie używają telewizora do grania, lub szerzej sprawę ujmując do czynności wymagających interakcji z wyświetlaczem, na przykład użycia jako monitora i tym podobnych.

Jak krótki Input Lag musi mieć wyświetlacz do gier?

Swojego czasu serwis eurogamer zbadał, że lag całego systemu tzn. zsumowany z konsoli, wyświetlacza i wszystkiego po drodze zaczyna mieć wpływ na rozgrywkę gdy wynosi więcej jak 200ms. Przy czym samej konsoli schodzi się średnio 133 [ms] w zależności od gry. Można by więc generalizować, że input lag wyświetlacza powinien być mniejszy od 50 [ms], by nie wpływać negatywnie na rozgrywkę. Biorąc jednak pod uwagę różną mechanikę poszczególnych typów gier, lepiej tę sytuację opisze poniższa tabela:

Rodzaj interakcjiSłaby wynik – lag przeszkadzaŚredni wynik – laga da się odczućDobry wynik – lag prawie wcale nie przeszkadzaRewelacyjny wynik – nie da się odczuć lagaPlacebo
Gry FPP, combat, zręcznościowe> 70ms69 – 50ms49 – 40ms39 – 30ms< 29ms
Gry wyścigowe, platformowe, przygodowe> 100ms99 – 70ms69 – 40ms39 – 30ms< 29ms

Powyższe dwa wiersze w tabeli różnią się przede wszystkim w trzech pierwszych kolumnach, ponieważ tak naprawdę trzeba je przepuścić trochę przez filtr własnego wyczulenia na dane zjawiska. O ile w grach wyścigowych będziemy w stanie odczuć laga rzędu 69ms, to po paru chwilach będzie nam on przeszkadzał podobnie lub mniej co 49ms w grze FPP.

Sprawdź się sam

Osoby ciekawe jak duży lag dodany do ekranu własnego monitora będzie im przeszkadzał mogą użyć świetnej, open-sourcowej, aplikacji „Inputlag AB”, którą zamieszczam poniżej. Pozwoli ona zweryfikować osobistą szybkość reakcji i rzucić nieco światła na zagadnienie input lag’a 🙂

Jakie rodzaje input lag’a nas interesują?

Do 2016 roku zagadnienie input lag’a było o tyle proste, że każda konsola podawała ten sam rodzaj sygnału – 1920x1080p 60Hz. Wraz z pojawieniem się odświeżonych wersji nowych konsol i upowszechnieniu się wyświetlaczy 4K, oraz HDR, sprawa nie jest już taka prosta. PlayStation 4 otrzymało upgrade pozwalający uzyskać obraz Full HD z HDR. Z kolei Xbox One S, oraz PS4 Pro pozwalają także generować grafikę w standardzie HDR, ale i z wyższą rozdzielczością – 3840x2160p 60Hz. Telewizor może mieć całkowicie inne wartości input lag dla wszystkich tych formatów sygnału. Aby wyjść na przeciw zmianom, w październiku 2016 roku wdrożyliśmy nową procedurę, na którą składa się 6 pomiarów:

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
[GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb „Gra”X ms
[GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb „Gra”X ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)tryb „Gra”X ms
[GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb „Gra”X ms
[GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb „Gra”X ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatektryb „Film”X ms

Jak widzicie po opisach w powyższej tabeli, posiadaczy różnych konsol i wyświetlaczy interesują różne wyniki. Ostatnia wartość (w trybie Film) zostawiona jest w ramach ciekawostki, ponieważ niektórzy lubią grać z opcją powielania klatek (ruch jest wtedy płynniejszy, ale z reguły lag wzrasta drastycznie). Pomiar „@ 4:4:4” dotyczy trybu w którym reprodukowana jest chroma 4:4:4/rgb w pełnej rozdzielczości, o czym napiszę później. Pomiar numer 3 ([PC]), oraz numer 6 ([FILM]) jest zawsze dokonywany w natywnej rozdzielczości telewizora.

Jak mierzymy input lag?

Do pomiaru wykorzystujemy urządzenie Leo Bodnar Input Lag Tester, oraz dwa procesory obrazu – HDFury Integral, oraz Linker. Koszt całego zestawu to około 3 000zł. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednia ich konfiguracja, która nie jest łatwa. Polega ona na przetwarzaniu sygnału z miernika, oraz iniekcji odpowiednich metadanych, by wprowadzić wyświetlacz w dany tryb. Przetwarzanie sygnału procesorami HDFury na szczęście nie wpływa na wartość laga w sposób istotny.

lag2

W wielu testach, jakie można znaleźć w sieci, do pomiaru laga używany jest monitor CRT. Zasada takiego pomiaru jest bardzo prosta – powielamy obraz na oba wyświetlacze i wyświetlamy na nich stoper, następnie robimy zdjęcie obu ekranom i odejmujemy czas jaki wyświetlony jest na testowanym monitorze od tego, który widać na monitorze kineskopowym. Metoda ta jest kusząca i tania. Monitor CRT kosztuje tyle co kilka kajzerek i jego lag jest tak mały, że nie ma wpływu na pomiary. Jednak… nie ma żadnej gwarancji, że sygnały wysyłane do monitorów są zsynchronizowane. Można zatem, w ten sposób, zmierzyć jakąś wartość, ale szansa, że jest to realny input lag jest nikła.

Metoda pomiaru urządzeniem Leo Bodnar.
Metoda pomiaru urządzeniem Leo Bodnar.

Metoda dodatkowa – w testach monitorów PC

W teście tym sprawdzamy ile czasu upływa od wykonania akcji myszą do reakcji na ekranie monitora. Innymi słowy jaki jest input lag, jednak nie samego ekranu, bowiem tego nie ma jak bezpośrednio zbadać w natywnej rozdzielczości, a chodzi o cały system. Wykonaliśmy zatem w redakcji modyfikację myszy tak, by podczas używania lewego klawisza zapalała się czerwona dioda.

Następnie używamy oprogramowania FCAT do kolorowania naprzemiennie (czarny i biały) brzegów każdej klatki obrazu. Po naciśnięciu przycisku myszy następna klatka obrazu ma zostać zakolorowana na czerwono.

42.gif

Przy użyciu naszej kamery, która zdolna jest rejestrować 1000fps, możliwe jest zliczenie dokładnego czasu upływającego pomiędzy kliknięciem, a reakcją na ekranie. Oczywiście warunkiem wiarygodnego pomiaru zdolności monitora czy telewizora jest także znalezienie gry w której karta graficzna jest w stanie wyrenderować przynajmniej 1000fps. Nie ma z tym jednak większego problemu. Wystarczyło sięgnąć po nieco starszy tytuł.

Klatka nr. NKlatka nr. N+14[msec]
0.jpg14.jpg


43.jpg

Jak widzimy na powyższym przykładzie, reakcja na ekranie miała miejsce dokładnie 14 milisekund po akcji wykonanej myszką. To oznacza, że opóźnienie całego toru testowego wyniosło zaledwie dwie klatki obrazu (przy 144Hz odświeżaniu). To znacząco poniżej progu percepcji jakiejkolwiek istoty ludzkiej. Innymi słowy, nie ma szans odczuć laga podczas korzystania w tym przypadku z monitora BenQ XL2730Z. Wszystko na nim dzieje się natychmiastowo :) Metoda ta stosowana jest tylko przy monitorach PC, które mają rozdzielczość inną niż konsole, oraz wyższe częstotliwości natywnego odświeżania (możliwe do wykorzystania z komputera).

Czy telewizor do konsoli powinien mieć matrycę 60Hz czy 120Hz?

Podczas zakupu telewizora jesteśmy atakowani ogromną ilością informacji na temat odświeżania ekranu oraz ilością posiadanych Hz. W ogromnej ilości przypadków jest to tzw. papka marketingowa, która ma często nie wiele wspólnego z rzeczywistością. Bowiem wybór telewizora sprowadza się obecnie do dwóch możliwości odświeżania matrycy: 60Hz lub 120Hz. Skąd zatem wiedzieć ile nasz telewizor posiada Hz? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie w sklepie przy pomocy pilota czy w menu obrazu znajdują się jakiekolwiek funkcje odpowiedzialne za upłynnianie obrazu. Zazwyczaj w nazwie takiej funkcji znajdziemy słowo „Motion”. Jeżeli w menu znajdziemy kilka opcji upłynniania obrazu oraz dwa suwaki odpowiedzialne za redukcję skoków w filmach (tzw. judder) oraz smużenia w sporcie to możemy być pewni, że telewizor posiada matrycę 120Hz. Natomiast jeżeli w menu znajduje się tylko jeden suwak odpowiedzialny za redukcję skoków w filmach lub w ogóle brak jest opcji upłynniania to możemy być pewni, że mamy do czynienia z telewizorem 60Hz.

Częste pytanie pojawiające się na forach internetowych to czy kupując telewizor 120Hz wpłynę na płynność obrazu w grach? Czy gry będą mniej smużyć? Potencjał 120Hz matryc wykorzystują systemy zwane upłynniaczami i to one pozwalają uzyskać niesmużący obraz. Z tego typu funkcjonalności nie zrobimy jednak użytku, ponieważ znacząco wydłuża ona input lag’a (jest on mierzony w ostatnim rzędzie w tabeli) i gdy podłączamy konsolę do telewizora i wybierzemy tryb Gra to upłynniacz jest z automatu blokowany. Nie uzyskamy więc wyraźniejszego ruchu na telewizorze 120Hz.

Chroma 4:4:4, co to jest i komu to jest potrzebne?

Chcąc utrzymać ten artykuł w prostym tonie, temat próbkowania chromy opiszę bardzo skrótowo – odbija się to na rozdzielczości przedmiotów kolorowych. Wielu z Was może zdziwić informacja, że filmy, które widzimy w telewizji, oglądamy na płytach, a także grafiki w grach na konsoli, mają w rzeczywistości rozdzielczość Full HD lub 4K tylko i wyłącznie w swej czarno-białej warstwie (w konturach). Informacja o warstwie barw ma zaś czterokrotnie mniejszą rozdzielczość (ponieważ jest kodowana w schemacie 4:2:0)! Ma to swoje praktyczne uzasadnienie – oczy znacznie gorzej przetwarzają informację o rozdzielczości barwy, a lepiej o odcieniu. Jeśli chodzi o rozróżnialność poziomów jasności (warstwę czarno-białą) jest zgoła inaczej, dlatego ona zapisywana jest w pełnej rozdzielczości. W konsekwencji krawędzie kolorowych przedmiotów nie muszą być tak wyraźne, szczególnie przy ruchomym wideo. Jeśli jednak przyjrzymy się dobrze to zobaczymy różnicę, jak na poniższych obrazkach:

Tak dla podsumowania napiszę – chroma 4:4:4 oznacza, że warstwa barw ma dokładnie taką samą (pełną) rozdzielczość jak czarno-biały kontur obrazu. 4:2:2 oznacza zmniejszenie rozdzielczości o pół, zaś 4:2:0, wykorzystywane do kodowania wiedo, oznacza 4-krotnie niższą rozdzielczość na warstwie barwnej.

Skoro więc już wiemy, że materiały wideo używają i tak kodowania 4:2:0, to dla kogo ważne jest, czy urządzenie potrafi przyjąć i wyświetlić pełną chromę 4:4:4? Odpowiedź jest prosta: dla osób podłączających komputer PC.

Komputer PC działa bowiem natywnie w chromie 4:4:4, dodatkowo sposób korzystania z komputera powoduje, że nietrudno zauważyć ubytek rozdzielczości, szczególnie na drobnym kolorowym tekście. Dlatego w prawie każdej mojej recenzji sprzętu możecie spotkać takie oto zdjęcie grafiki testowej:

Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie „Grafika”

Pokazuje ono idealnie czytelny, drobny, kolorowy napis w trybie w którym chroma w pełnej rozdzielczości jest obsługiwana. Gdyby nie była to poniższy tekst mógłby wyglądać tak:

Przykład drobnego kolorowego druku na wyświetlaczu nie wspierającym chromy 4:4:4
Przykład drobnego kolorowego druku na wyświetlaczu nie wspierającym chromy 4:4:4

Jak zatem widzicie, warto mieć wsparcie dla chromy 4:4:4 o ile zamierzamy korzystać z komputera jako źródła. Podkreślam jeszcze raz, że dla konsolowców nie ma to znaczenia, ponieważ grafiki w grach są i tak kodowane w formacie 4:2:0, a także sama mechanika gry utrudnia dostrzeżenie jakichkolwiek różnic. Pomiar input laga z dopiskiem „@ 4:4:4” robiony jest właśnie w trybie, który pozwala odwzorować pełną rozdzielczość kolorów. Z reguły wymagane są do tego specyficzne ustawienia telewizora/projektora, które podaję w teście.

Baza Input Lag w telewizorach na 2016 rok: (duży update w listopadzie 2016)

Model telewizora[GRY] 1080p[GRY] 1080p + HDR[PC] 4K/1080p @ 4:4:4[GRY] 4K[GRY] 4K + HDR[FILM] 4K/1080p + upłynniacz
Samsung KS9500 / KS980020 ms
Samsung KU645020 ms20 ms33 ms20 ms20 ms74 ms
Samsung KU664020 ms20 ms33 ms20 ms20 ms74 ms
Samsung KU610020 ms20 ms35 ms20 ms20 ms76 ms
Samsung KS8000
21 ms22 ms36 ms 22 ms22 ms 67 ms
Samsung KS900021 ms 22 ms36 ms 22 ms 22 ms 67 ms
Samsung KS700021 ms21 ms36 ms22 ms22 ms67 ms
Samsung KS750022 ms21 ms 38 ms 21 ms 21 ms60 ms
Philips PFS5501/PFH550124 ms
Sony WD60026 ms
Sharp CFE635227 ms27 ms27 ms
Philips PFH4101/8827 ms27 ms27 ms
Sony WD75027 ms27 ms
LG UH950V28 ms120 ms44 ms28 ms130 ms141 ms
Blaupunkt BLA-4028 ms28 ms
Samsung K410228 ms
Philips PUS640129 ms29  ms
Skymaster SF100029 ms29 ms
Manta 400430 ms30 ms
Sony XD7030 ms32 ms32 ms50 ms
Panasonic DXU60133 ms50 ms33 ms47 ms
LG OLED C634 ms68  ms51  ms 34 ms 51 ms 119 ms
Sony XD8534 ms64 ms57 ms57 ms 88 ms67 ms
Samsung KU600034 ms34 ms47 ms34 ms34 ms123 ms
LG OLED E635 ms51 ms34 ms34 ms67 ms128 ms
Philips PUS656135 ms35  ms67  ms 62 ms62  ms 47 ms
Philips PUS650135 ms  35 ms67 ms62 ms62 ms80 ms
Panasonic DX90035 ms
Sony XD9335 ms63 ms58 ms58 ms87 ms88 ms
LG UH615V35 ms77 ms65 ms35 ms58 ms61 ms
LG UH605V36 ms85 ms73 ms35 ms58 ms73 ms
LG UH603V36 ms84 ms73 ms34 ms58 ms75 ms
LG UH668V36 ms135 ms38 ms35 ms135 ms171 ms
Philips PUS760137 ms
Sony ZD941 ms41 ms27 ms27 ms27 ms90 ms
Panasonic DSU50141 ms41 ms41 ms
Panasonic DSU40141 ms41 ms41 ms
Panasonic DX80042 ms44 ms54 ms54 ms54 ms115 ms
Sony WD65042 ms 42 ms
Sony RD45042 ms42 ms
Panasonic DX75044 ms46 ms55 ms 55 ms 55 ms106 ms
LG UH8507/850V45 ms
TCL S790646 ms
Panasonic DX70052 ms53 ms63 ms 63 ms 64 ms122 ms
Samsung K630052 ms49 ms93 ms
LG OLED B644 ms 58 – 70 ms 60 ms 44 ms40 – 55 ms 63 ms
LG UH770757 ms
Samsung K551059 ms59 ms
Panasonic DS63072 ms72 ms116 ms
Sharp XUF8772102 ms102 ms

Baza Input Lag w telewizorach na 2015 rok:

Model telewizora[GRY] 1080p[GRY] 1080p + HDR[PC] 4K/1080p 4:4:4[GRY] 4K[GRY] 4K + HDR[FILM] 4K/1080p + upłynniacz
Sony W705C13,2 ms
Samsung JS850021 ms
Samsung JU750021 ms
Samsung JU700021,8 ms
Samsung JS900023,1 ms
Samsung JS950024,8 ms65 2296
Samsung JU640026,3 ms
Philips PFH550026,4 ms
LG LF652V27 ms
Samsung JU680028 ms28 ms54 ms54 ms54 ms66 ms
Samsung JU664027 ms
Samsung JU650027 ms
Samsung J510027,4 ms
Samsung J410028,8 ms
LG UF770730 ms
LG UF8507 / UF852732 ms
LG UF950V35 ms
Sony X8505C35 ms
Sony X9005C35,5 ms
Sony W805C / W809C / W855C36 ms
Sony X9305C / X9405C36 ms
Panasonic CX80036 ms
Panasonic CX70038,5 ms
LG EG960V38,5 ms
Philips PFH655039,5 ms
Samsung J560039,7 ms
LG EG910V42 ms
Samsung J620044,5 ms
Panasonic CS52045 ms
Panasonic CR73046 ms
Panasonic CR85046 ms
LG UG870V48 ms
Samsung J630048,3 ms
LG UF850V54 ms
Philips PUH640071,4 ms
Philips PUS760083 ms
Panasonic CZ95090 ms9090 9090

Baza Input Lag w projektorach na 2015 & 2016 rok:

Model telewizora[GRY] 1080p[GRY] 1080p + HDR[PC] 4K/1080p @ 4:4:4[GRY] 4K[GRY] 4K + HDR[FILM] 4K/1080p + upłynniacz
Sony VPL-HW4521 ms
Sony VPL-HW65ES21 ms
Sony VPL-HW55ES26 ms
Epson TW9300W27 ms
Epson EH-TW535028 ms
BenQ W109033 ms33 ms33 ms
Sony VPL-VW520ES35 ms
BenQ W200050 ms
Epson EB-U3252 ms
Philips PicoPix PPX493578 ms
BenQ W300079 ms
Epson EH-LS10000110 ms
JVC DLA-RS500122 ms
JVC DLA-RS400122 ms
Vivitek H1188129 ms

 

(37881)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(69)

 1. Jeżeli Tv ma większy input-lag niż 35 ms, a jesteś doświadczonym wyjadaczem online fps typu BF4 nie rokuję to dobrze.

  W Battlefield 4 mam przegrane ok. 2000 godz. Nie wyobrażam sobie rozgrywki ONLINE bo cały czas o tym mówię żebym grał sobie na light mając TV z 40/45.

  Szybka akcja i reakcja inaczej kaput.

  B)

 2. 5 godzin temu, Xisiek napisał:

  Grunding to nie jest/ nie bylo pytanie do Ciebie - tylko do oblatanego gracza  :D Co Ty wiesz o graniu i input lagu to każdy sobie może sam ocenic.

  I powiedz mi , proszę, czy to jest coś  co ja mam zrozumieć? Masło maślane.  

  5 godzin temu, Xisiek napisał:

  Grunding to nie jest/ nie bylo pytanie do Ciebie - tylko do oblatanego gracza  :D Co Ty wiesz o graniu i input lagu to każdy sobie może sam ocenic.

  I powiedz mi , proszę, czy to jest coś  co ja mam zrozumieć? Zwłaszcza część po  buźce  Masło maślane.  i pytanie do Grundiga - grasz w gry? masz konsolę? Bo mam wrażenie że nie wiesz o czym piszesz  Bez urazy.

   

   

 3. Podalem praktyczny przyklad z avforums dotyczy dx700 .Jesli chodzi i input lag   to wiem co to takiego.To sprawa  bardzo dyskusyjna  bo dla jednej osoby  input lag   40 ms  to duzo dla innej   nawet 70 ms to malo .

  .https://www.youtube.com/watch?v=66qEUlsn2Qo

  Dobry przyklad  na dwoch filmach nizej . Na pierwszym   filmie telewizor   4k z ubieglego roku ,panel  60hz  input lag   40 ms.Mozna grac bez problemu.

  https://www.youtube.com/watch?v=05HIuTgj6NY

  Drugi  film  jeszcze ciekawszy , telewizor hd-ready  ,model z tego  roku z indonezji . sprawdzilem  jaki to telewizor   bo we wczesniejszym  filmie  podano model    ktory   kupiono.   To TH-32D310M.W internecie znalazlem informacje ze input lag w  tym telewizorze  wynosi  80 ms. Nie dostrzegam aby byla jakas duza roznica.Nie mozna grac? Oczywiscie ze mozna.

  https://www.youtube.com/watch?v=DzaXkYHi0JM

   

   

  Jesli chcesz to mozesz  kupic  telewizor z input lag  5 ms.Jesli znajdziesz taki   bo masz takie  wysokie  wymagania.

 4. Mam 2 pytania (głównie odnoszę się do telewizora Philips PUS7181).

  1. Jaki będzie input lag dla PC i rozdzielczości 1080p? Taki jak dla konsol w trybie [GRA] czy taki sam jak dla 4k na sygnale 4:4:4:?

  2. Czy w grach (simracing) chroma 4:4:4 jest jakoś mocno dostrzegalna? Czy jakbym zmienił ją sobie w opcjach HDMI na 4:2:0 to dostanę wartości input laga jak dla konsoli?

 5. Szukam info odnośnie input lag w tv Samsung UE40MU6472. Znalazłem dla modelu UE40MU6400 info iż input lag wynosi jedyne 19 ms. Czy jest ktoś na forum kto mi odpowie czy to ten sam model tzn. input lag będzie ten sam? Czy dwie ostatnie cyfry to jakieś tylko minimalne róznice( jakie) o czym mówią te dwie ost cyfry? Czy chodzi może o kraj 

 6. Bebechy są te same, zapewne różnica taka sama jak co roku - obudowa, konstrukcja stopy, ewentualne dodatkowe tunery.

 7. Z Samsungiem nigdy nie ma 100% pewności, ale historia nakazuje wnioskować właśnie w ten, a nie inny sposób.

 8. Na pewno jest niski. Samsung już dawno opanował ten temat więc można brać w ciemno. 

 9. Cześć, powiedzcie mi proszę, czy te wartości input lag w tym rankingu są prawidłowe: http://www.parkfm.com.pl/telewizor-do-ps4/ ? One pochodzą chyba ze strony (jak sprawdzałem te modele) displayspecifications.com. To jest dobre źródło wiedzy na temat input lag?