Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

149.21K
7200

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 430 cd/m2
hdr2 Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 690 cd/m2
hdr3 Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 650 cd/m2
hdr4 Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 685 cd/m2
hdr5.jpg Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 650 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Wydawać by się w pierwszej chwili mogło, że wyniki maksymalnych jasności są kilkanaście procent niższe niż w ubiegłorocznych wyświetlaczach. Wstrzymajmy się jednak z pochopną oceną. Z ubiegłorocznych modeli dysponujemy jedynie wynikami modelu C6V, który jest modelowo wyższy od serii B7V. Tak czy inaczej, maksymalne efekty dostarczane przez nowy telewizor LG są wyższe niż w konkurencyjnych TV z matrycą organiczną. Nie ma co jednak skupiać się tak aptekarsko na ilości nitów, bo przy doskonałej czerni OLED’a efekty i tak robią duże wrażenie aczkolwiek do najlepszych telewizorów LCD z podświetleniem direct led wciąż brakuje. Pamiętajmy jednak, że odbiór seansu na OLED jest trochę inny, co szerzej wytłumaczyłem w filmie Porównanie HDR wideo test: LG OLED 65B6J vs SUHD Samsung 65KS9500.

(149208)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 200)

 1. 36 minut temu, efel napisał:

  Wszystko jasne. Ustaw sobie ten wyłącznik czasowy np na 2h. Zobaczysz że przy ponownym oglądaniu TV nie wyłączy Ci się po 2h. Po 4h nie tykania pilota jest standardowy auto wyłącznik, który jest w każdym TV. Nie da się tego czasu zmienić i nie ma to nic wspólnego z kompensacjami w OLEDach.

  To po co jest ten standardowy wyłącznik po 4h skoro nie ma nic wspólnego z kompensacją ?

 2. Ludzie, dajcie spokój z tymi auto włacznikami i kompensacjami. Wszystko się samo robi. ( oczywiście tv sam się nie wyłączy bez ustawienia) Ale to jest potrzebne ewentualnie jak ktoś nie chce aby cały dzień chodził. Dalej będę twierdził że kompensacji się nie pilnuje.

 3. 7 minut temu, mxmxm napisał:

  To po co jest ten standardowy wyłącznik po 4h skoro nie ma nic wspólnego z kompensacją ?

  Dla oszczędzania energii? Nawet sam TV o tym informuje jak sprawdzisz.

  1 minutę temu, STELVIO napisał:

  Ludzie, dajcie spokój z tymi auto włacznikami i kompensacjami. Wszystko się samo robi. ( oczywiście tv sam się nie wyłączy bez ustawienia) Ale to jest potrzebne ewentualnie jak ktoś nie chce aby cały dzień chodził. Dalej będę twierdził że kompensacji się nie pilnuje.

  Oczywiście ze kompensacji się nie pilnuje.

  Natomiast rozumiem ze ktoś się martwi o TV jak ma on być piłowany całymi dniami przez domowników. Ale to się tyczy każdego TV.

 4. 30 minut temu, STELVIO napisał:

  Ludzie, dajcie spokój z tymi auto włacznikami i kompensacjami. Wszystko się samo robi. ( oczywiście tv sam się nie wyłączy bez ustawienia) Ale to jest potrzebne ewentualnie jak ktoś nie chce aby cały dzień chodził. Dalej będę twierdził że kompensacji się nie pilnuje.

  Kompensacja robi się sama ale co do godzin już nie, według serwisu kompensacje przeprowadzać powinno się co 4h ale żeby tak robić trzeba pilnować bo tak jak u mnie kompensacja robi się po wyżej 6h a w weekend czasami po 10h.

 5. Kompensacja robi się sama ale co do godzin już nie, według serwisu kompensacje przeprowadzać powinno się co 4h ale żeby tak robić trzeba pilnować bo tak jak u mnie kompensacja robi się po wyżej 6h a w weekend czasami po 10h.
  Według serwisu? Czyli p.Gienka?
  Jeśli tak jak piszesz to po 4h trzeba wyłączyć tv? Bzdura. Gdzie w instrukcji czy stronie LG jest to napisane?
 6. Ja walę co jest z tymi ludźmi? Mam 65b7 już dwa lata , oglądam dużo i nie wyłączam tv specjalnie  po 4 godz żeby się zrobiła kompensacja , jak narazie zero jakichkolwiek wypaleń.  Z resztą nigdzie w instrukcji nie ma żadnej wzmianki , że w ogóle co 4 godziny odbywa się jakaś kompensacja a co dopiero żeby specjalnie w tym celu tv wyłączać .

 7. Co zrobisz jak niektórzy ,chuchaja i dmuchaja i modla się żeby im się, tv nie zepsuł ;)

 8. Aj. Pewnie że nic. Każdy ma swoje podejście.
  Pamiętam wcześniej popularne plansze testowe. Teraz kompensacja. Przynajmniej temat nie umarł. Pozdro dla wszystkich.

 9. 40 minut temu, STELVIO napisał:

  Aj. Pewnie że nic. Każdy ma swoje podejście.
  Pamiętam wcześniej popularne plansze testowe. Teraz kompensacja. Przynajmniej temat nie umarł.emoji3.png Pozdro dla wszystkich.

  Temat nigdy nie umrze...

  Osobiście nie włączałem jeszcze plansz testowych i raczej tego robił nie będę. A wyłączanie tv mam ustawione co 4h i już. Mi to pasuje i nie mam zamiaru tego zmieniać, ani nikogo przekonywać, żeby tak robił albo żeby tak nie robił. Nie ma żadnego obowiązku, nikt tak robić nie musi.

 10. Ok ,tylko weź mnie oświeć "PO CO", równie dobrze możesz okna deskami zabić i wszystko na 10%, żadnych programów info nie oglądać, bron Cie boże w nic nie grać a matryce w razie gdyby coś się miało stać oklej folią ochronną. Ludzie to jest tylko i wyłącznie TV ,coś się ma zesrac to się zesra, nawet jak go będziesz w kartonie trzymał.Masz gwarancje,nikt Ci łaski nie robi a już na pewno nie pan serwisant