Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR
LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

LG OLED B7 (OLED55B7V) Test modelu 2017 z Ultra HD i HDR

149.42K
7221

Równomierność ekranu

Nowa matryca OLED kontynuuje trend rewelacyjnej równomierności wyświetlania, prześcigającej znacząco wszystkie telewizory LCD! Jak widzicie poniżej, biała plansza jest niemal idealnie jednorodna. Posiada minimum przebarwień, a spadki jasności na brzegach w zasadzie nie występują. Jednorodność zaliczyłbym na poczet mocnych argumentów “za telewizorem oled”. Ileż to osób narzeka na portalu na plamy na telewizorach LCD, na przebarwienia, czy zabrudzenia matrycy? W ekranach OLED takie zjawiska nie występują wcale!

Pomiar rozkładu jasności tylko potwierdza rewelacyjne wyniki LG B7!

-3% -2% -1% -3% -4%
-1% -3% -2% -4% -1%
-2% -7% ref. +2% 0%
-8% -4% +1% +3% +1%
-7% -4% 0% +1% +3%

Bardzo dobrze jest też z jednorodnością obszarów ciemnych, co faktycznie było charakterystyczną ułomnością OLED’a. W zakresach jasności 0 – 5% pojawiały się winiety obrazu, lub inne problemy z jednorodnością. W prawdzie ulegało to systematycznej poprawie i w zasadzie od czasów modelu EG960V (2015r.) problem można było dostrzec bardzo rzadko przy normalnym oglądaniu, jednak było kilka scen lub plansz testowych na których wychodził. Na B7 jest pod tym względem na tyle dobrze, że  wątpię by ktoś mógł jeszcze odebrać to jako realną wadę telewizora. Mi udało się tylko zaobserwować na pełnoekranowych, jednolitych tłach:

Ręczne usuwanie powidoków w LG OLED.

Można by także wspomnieć o powidokach, których… nie stwierdziłem po kilku dniach zabawy z B7. Ponownie jednak, można je wywołać na siłę jeśli się chce. Po długich sesjach z planszami testowymi pozostał na jakiś czas niewielki prostokąt na środku ekranu, ale dało się go zaobserwować wyłącznie na jednolitym tle. W rzeczywistości nie stanowi to jednak problemu, bowiem LG zaimplementowało w tym roku funkcję czyszczącą ekran dla tych, którzy nie są wystarczająco cierpliwi by poczekać jakiś czas, aby matryca sama się wyrównała. Funkcja ta znakomicie usuwa powidoki, a także poprawia jednorodność w czerniach. Przypominam jednak, że wyświetlacze z 2016 okresowo przeprowadzają podobny proces w momencie wyłączania telewizora, zatem przy normalnym użytkowaniu ekranu nie będziemy musieli nigdy zaprzątać sobie głowy takimi sprawami.

(149418)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(7 221)

 1. @paszczak7005 ja na pilocie logitech harmony mam takie jak Ty gdy wejdę w opcję service menu , natomiast żeby wyświetlić menu gdzie znajduje się ilość przepracowanych godz. itd. muszę wybrać opcję in start , pin  ten sam .

 2. dokładnie ja też mam na pilocie przypisany klawisz instart

 3. Ok sprubuje też mam logitecha

  Wysłane z Honor 9

  [mention=132507]paszczak7005[/mention] ja na pilocie logitech harmony mam takie jak Ty gdy wejdę w opcję service menu , natomiast żeby wyświetlić menu gdzie znajduje się ilość przepracowanych godz. itd. muszę wybrać opcję in start , pin  ten sam .
  Ok miałem przypisane menu serwis teraz jest ok ale mam prośbę właśnie w menu service coś poprzestawiałem i mam prośbę do ciebie czy mógłbyś mi podrzucić screeny wszystkich ustawień oryginalnych na pw bo coś nie tak mam. Z góry dziękuję za pomoc...

  Wysłane z Honor 9

 4. Po kombinacjach z problemem withe balnsce w menu service postanowiłem i to był błąd zrobić factory reset za pomocą przycisku instop no i wyzerowałem licznik przepracowanych godzin i liczbę kompensacji teraz pytanie do znawców gwarancji czy po takim zabiegu tracę definitywnie gwarancję?

  Wysłane z Honor 9

 5. 1,5 roku ale kupił w mm z przedłużoną gwarancją narazie tv sprawuje się super..


  Wysłane z Honor 9

 6. No to zanim się zepsuje to zdążysz nakulać parę koła godz  i będzie ok . Gdyby teraz się spierdzielił to był by problem .

 7. No to zanim się zepsuje to zdążysz nakulać parę koła godz  i będzie ok . Gdyby teraz się spierdzielił to był by problem .
  No dzięki do dziś miałem prawie 5000 godzin 700 komesacji w tym dwie długie

  Wysłane z Honor 9

 8. Ja kiedyś też odwaliłem taki numer z  niewiedzy , błędnie założyłem,  że skoro in start to wejście do menu to in stop to wyjście 😆😆😆😆. I reset poszedł a miałem  wtedy 1600 godz , do dziś nakulałem kolejne 3300.

  4 minuty temu, paszczak7005 napisał:

  No dzięki do dziś miałem prawie 5000 godzin 700 komesacji w tym dwie długie

  Wysłane z Honor 9
   

  No miałeś,  nic nie poradzisz teraz musisz napykać trochę godz a w razie co powiesz serwisantowi  , że mało oglądałeś. 

 9. Kurde, pięć tysi godzin w półtora roku? Kiedy śpicie? ;)