Powrót

Jaki telewizor kupić? | PORADNIK | Przegląd TV z 2018 roku! Najlepsze do filmów, seriali, sportu i gier.

Do końca 2018 roku zostało już raptem kilka tygodni, co oznacza, że nadszedł czas na kolejną edycję poradnika zakupowego 🙂 Świąteczne wyprzedaże w sklepach rozkręciły się już na dobre, a na forum kwitną jak zawsze pytania co warto kupić 🙂 Podobnie jak w zeszłym roku postanowiłem od siebie przygotować dla Was przegląd oferty rynkowej i dać rady jaki telewizor kupić. W temacie tym skondensuję całą swoją wiedzę, jaką gromadziłem dla Was podczas testów kilkudziesięciu modeli ekranów w 2018 roku. Polecanych typów z mojej strony nie będzie wiele, bo nie uważam, że duży wybór jest czymś dobrym. Jeśli dany TV w danym segmencie cenowym jest najlepszy, to zwyczajnie nie ma sensu rozglądać się za innymi! Proszę pamiętać, że moja opinia oparta jest na fachowych pomiarach i profesjonalnym porównaniu każdego z telewizorów i nie ma za wiele wspólnego z subiektywnym podejściem jaki prezentowany jest w większości tego typu porównań w sieci. Każdy telewizor został przeze mnie bardzo dokładnie zbadany i nic nie pochodzi z marketingowych broszur. To ważne gdyż nie widzę powodu by komuś nie spodobał się inny telewizor bo po prostu zauroczył go np. w sklepie swoim obrazem. Rozumiem to. Tutaj jednak dostaniecie wiedzę fachową i sprawdzoną.

Czy to dobry moment na zakup?

Nawet bardzo dobry! W ubiegłym roku mówiliśmy, że standard Ultra HD jest już dobrze ugruntowany i nasze słowa się sprawdziły. Obecne telewizory wspierają wszystkie jego najważniejsze filary. Każdy z polecanych poniżej wyświetlaczy wspiera rozdzielczość 4K,  szeroką paletę barw – Rec.2020, oraz przynajmniej dwa standardy HDR – HDR10, oraz HLG, które są w powszechnym użytku na:

Oczywiście pozostaje kilka niewiadomych. Chociażby, która rozszerzona norma HDR zdominuje rynek (czy HDR10+, czy Dolby Vision), jednak nie musimy znać na to pytanie odpowiedzi, ani nie musimy się tym szczególnie sugerować. Formaty są kompatybilne na poziomie HDR10 i osobiście uważam, że bazowa norma jest całkowicie wystarczająca jeśli mamy odpowiednio jasną matrycę w telewizorze, a jeżeli takowej nie mamy to żaden bogatszy format nas nie uratuje.

Czy warto czekać na HDMI 2.1 i/lub 8K?

Pamiętajmy, że telewizor kupujemy “na dziś, a nie na jutro”. Nie można zakupu opierać na bazie spekulacji co będzie na przykład za cztery lata. Dokładnie rok temu pisałem, że w 2018r. czeka nas pierwsze wejście do świata rozdzielczość 8K. Tak też się stało wraz z premierą telewizora Samsung Q900R. Na pewno dobrze dla rynku, że takie rzeczy już się dzieją. To oznacza, że kolejne lata będą obfitować w jeszcze lepszej jakości obraz, oddający dużo lepiej rzeczywistość niż obecne telewizory. Czy mamy obecnie przełom w pierwszym TV posiadającym rozdzielczość 8K? Raczej mocno naciągnięte byłoby takie stwierdzenie. Telewizor ten jest godnym polecenia ekranem, który znalazł się na liście polecanych, jednak nie ze względu na swoją rozdzielczość, którą obecnie bardzo trudno wykorzystać ale ze względu na ogólnie wysokie parametry obrazu oraz wiele unikalnych cech niedostępnych nigdzie indziej. Okazuje się, że gęstość pikseli uzyskiwana na matrycy 4K jest już tak duża, że trzeba spełnić wyśrubowane warunki, by zwiększanie ilości do 8K było w ogóle widoczne, np. zasiąść bliżej niż 1,7 metra od 85″ ekranu, o tym więcej w naszej aplikacji “Kalkulator odległości od TV”. Podobnie sprawa wygląda ze złączem HDMI 2.1, które jest dedykowane właśnie do obsługi materiałów w rozdzielczości 8K. Spodziewamy się go w nowym roku. Dopiero wtedy będzie można podpiąć zewnętrzne źródło i wykorzystać w pełni potencjał takiego telewizora. Przy 4K nie ma żadnego powodu by na nie czekać. Innymi słowy raczej nie ma nic w najbliższej perspektywie co mogłoby uzasadniać wstrzymywanie się z zakupem obecnej generacji no chyba, że na targach CES 2019 producenci nas czymś zaskoczą. Tego nigdy nie wiemy, ale warto pamiętać, że nowości są na początku drogie, a wyświetlacze z 2018r., które już dobrze znamy, są relatywnie tanie. Zapewne podobnie będzie z telewizorami 8K, które oprócz rozdzielczości powinny zyskać w przyszłości dużo lepszy poziom HDR oraz jeszcze szerszą paletę barw. W końcu jeszcze wiele można zrobić dla obrazu by wierniej oddawał rzeczywistość niż jest to obecnie pokazywane na telewizorach Ultra HD dostępnych na rynku.

Rok temu wraz z Piotrem Gmerekiem powiedzieliśmy, że w ostatnich latach większość rzeczy, która miała wydarzyć się w telewizorach, już się wydarzyła i jest to dobry moment na zakup wyświetlacza. Rok 2018 tylko to potwierdził.

OLED’owe uderzenie!

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Wyświetlacze organiczne (OLED) “mieszają” na rynku coraz bardziej. Są to piekielnie dobre ekrany pod względem jakości obrazu, a ich wyjątkową cechą jest to, że nawet najtańsze modele nie ustępują praktycznie jakością obrazu modelom najwyższym. Dokładnie z taką samą sytuacją spotkaliśmy się kilka lat temu (około 2013 roku), gdy tanie plazmy miażdżyły wręcz jakością telewizory LCD z tej samej półki cenowej. Dla maniaka kina domowego nie było alternatywy.

Telewizory OLED w 55″, które oferują hipnotyzująco-dobry obraz w seansach filmowych kosztują teraz zaledwie 5500zł (LG OLED55B8), czy 5999zł (Philips POS9002f)! Te dwa modele chciałbym szczególnie wyróżnić zanim jeszcze przejdziemy do listy polecanych wyświetlaczy (polecam też ten wpis na temat tanich TV OLED). Więcej o telewizorach OLED przeczytamy w poniższym artykule:

Oczywiście, gdy wejdziemy w wyższe progi cenowe, to wybór staje się mniej oczywisty, bowiem telewizory LCD wyposażone w zaawansowane systemy podświetlenia są w stanie konkurować z ekranami organicznymi. Wybór takich ekranów jest uzasadniony. Oczywiście 5500zł też jest kwotą, którą nie każdy może chcieć wyłożyć. Jest kilka bardzo dobrych modeli LCD, które są wyraźnie tańsze i też warto się nimi zainteresować. Gdzieś po środku, w tanim segmencie premium, OLEDy pozostaną jednak niezwyciężone do kina domowego.

Ogromne przekątne LCD w doskonałych cenach

Póki co jednak telewizory OLED posiadają barierę cenową na przekątne powyżej 65″. Są najzwyczajniej w świecie nadal bardzo drogie. Tutaj z odsieczą przychodzi rynek LCD. 2018 rok przyniósł znaczące obniżki cen na duże przekątne idąc w parze z dobrą jakością obrazu. Do tej pory nie było to takie oczywiste. Telewizory może i były ogromne ale zazwyczaj mieliśmy jakieś “ale” do wyświetlanego na nich obrazu. W 2018 na rynku pojawiły się jednak co najmniej dwa hity dla fanów ogromnego obrazu: 82 calowy Samsung NU8002 oraz 85 calowy Sony XF85. Oba oczywiście znalazły się w poniższym przeglądzie i jeżeli szukacie dobrego ekranu o dużej przekątnej, który nie zrujnuje waszej kieszeni to wybór zawęziłbym właśnie do tych dwóch.

Jak odczytywać punktację

Lista polecanych wyświetlaczy na 2018r!

W poniższej części tekstu wystąpią wyłącznie telewizory, które znam i za które mogę ręczyć, że oferują dobrą jakość. Nie oczekujcie więc, że znajdziecie wszystkie serie jakie występują na rynku. Nie znaczy to jednak, że nieobecny tu telewizor nie jest godny polecenia, może po prostu nie miałem okazji go zobaczyć w akcji. Szansa na to jest jednak niewielka 😉 Polecam także tylko te, które dobrze oddają barwy i potencjał do kalibracji. O tym więcej w temacie: Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?

High-end, czyli najlepsze co 2018 rok przyniósł

1. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza)

LG OLED – seria B8, C8, E8, W8 (55″, 65″, 77″), Sony Bravia AF8, AF9 (55″, 65″), Panasonic FZ800, FZ950 (55″, 65″), Philips OLED903, OLED803 (55″,  65″), POS9002f (55″)

Do filmów:

100% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

70% Complete

Do sportu:

85% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

100% Complete

Tak jak zaznaczyłem we wstępie, telewizory Ultra HD OLED prawie w ogóle nie różnią się od siebie jakością obrazu i w związku z tym trafiają do kategorii zbiorczej. Oczywiście są pewne niuanse, które wyszczególniłem w poniższej tabelce. Większość różnic dotyczy mimo to systemu operacyjnego, czy wykonania telewizora i na tym powinniśmy się głównie skupiać dokonując odpowiedniego wyboru.

Oglądanie obrazu na telewizorze OLED jest hipnotyzujące. Ekrany te, dzięki swojej idealnej czerni, prezentują obraz który dosłownie unosi się w powietrzu, gdy widzimy go w ciemnym pomieszczeniu. Idzie za tym także bardzo dobra ostrość i odwzorowanie ruchu (wszystkie ekrany mają natywne matryce 120Hz). Odwzorowanie kolorów jest na wysokim poziomie, szczególnie po kalibracji, która jest rozbudowana w każdym TV OLED. W mocno naświetlonych pomieszczeniach ekrany sprawdzają się dobrze ze względu na powłoki o bardzo dobrym tłumieniu, choć nie są tak jasne jak niektóre TV LCD i to trzeba przyznać. OLED-om często zarzucana jest wyraźnie gorsza sprawność w filmach HDR niż w LCD, ze względu na ograniczoną jasność matrycy. Poniekąd jest to prawda – najlepsze telewizory LCD śmiało konkurują w tej kategorii, jednak nie oferują jednocześnie tak wysokiego kontrastu przez co szala nie przechyla się aż tak wyraźnie na drugą stronę. Kwestią dyskusyjną jest też, czy są odporne na “złe traktowanie” np. bardzo długie oglądanie kanałów informacyjnych, czy granie w jedną grę. W takich warunkach zdarzają się wypalenia matrycy, ale trzeba jasno powiedzieć, że są to bardzo rzadkie przypadki, a jeśli nawet to producent z reguły uznaje problem na gwarancji.

Ceny: 5 500 – 30 000zł

LG Philips Panasonic Sony
System operacyjny WebOS AI Android TV Oprogramowanie zamknięte Android TV
Szczególne zalety
  • Wyższa jasność w SDR niż u konkurencji
  • Opcja 77″ w cenie poniżej 30 tys!
  • ThinQ AI Sztuczna inteligencja w języku polskim (jedyna na rynku)
  • Ambilight
  • Najwyższy poziom jasności HDR w OLED+ 903
  • Przełomowy dźwięk Bowers & Wilkins (OLED+ 903)
  • Najlepsza wierność odwzorowania barw (SDR i HDR)
  • Najlepsza obróbka obrazu (ostrość i gradacja)
  • Acoustic surface (matryca jest głośnikiem)
Szczególne wady
  • Stary procesor systemu Android
  • Przestarzały system operacyjny
  •  Stary procesor systemu Android w modelu AF8 (nie dotyczy AF9)
Przeczytaj pełny test LG OLED E8, LG OLED C8, LG OLED B8 OLED+ 903, OLED 803, Philips POS9002f Panasonic FZ950, Panasonic FZ800 Sony AF9, Sony AF8

2. Sony ZF9 (65″, 75″)

Do filmów:

85% Complete

Do filmów UHD:

100% Complete

Do telewizji:

95% Complete

Do sportu:

100% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

55% Complete

Sony ZF9 to bardzo oryginalna konstrukcja wykorzystująca matrycę VA o znacznie poprawionych kątach widzenia. Zawdzięczamy je specjalnej powłoce umieszczonej na matrycy. Niestety zmniejsza ona kontrast, ale telewizor wyposażono w system podświetlenia Direct LED z lokalnym wygaszaniem co skutecznie temu przeciwdziała. Mamy więc w pewnym sensie powrót do najlepszych rozwiązań, stosowanych np. w modelu ZD9 z 2016 roku. W prawdzie ZF9 nie dostarcza aż tak wysokich wyników, ale jest na tyle dobry, że spokojnie można go zakwalifikować do walki w segmencie high-end. Telewizor wykorzystuje system operacyjny Android TV i nowy, szybszy procesor.

Przeczytaj test: Sony ZF9

Cena:

  • 65″ – 10 499zł
  • 75″ – 19 999zł

3. Samsung Q900R (65″, 75″, 85″)

Do filmów:

85% Complete

Do filmów UHD:

100% Complete

Do telewizji:

90% Complete

Do sportu:

100% Complete

Do gier: 

100% Complete

Kąty widzenia: 

20% Complete

Pierwszy na rynku telewizor z rozdzielczością 8K jest wyjątkowy bo… pierwszy z 8K, ale nie do końca o to chodzi w jego wyjątkowości, bo wykorzystanie jej jest raczej bardzo trudne na ten moment (trzeba blisko zasiadać przed dużą przekątną by wykorzystać maksymalne możliwości takiego obrazu, jeszcze bliżej niż do 4K). Jego walory wynikają głównie z bezpośredniego podświetlenia Direct LED, które zapewnia rewelacyjną czerń, prawie porównywalną z telewizorami OLED, oraz bardzo mocne efekty świetlne przy treści z HDR (aż do 2 000 nitów co dla OLED jest póki co nieosiągalną barierą). Jest to także wybitny telewizor do grania na konsoli ze względu na możliwość poprawy płynności i ostrości ruchu bez znacznego wpływu na input lag. Tylko firma Samsung oferuje w tym roku taką sprawność, a dokładniejszy opis znajduje się w temacie Motion Plus Gra | TEST | Nowość w TV od Samsung dedykowana dla graczy! Warto też wspomnieć o module one connect dzięki któremu podłączymy ekran tylko jednym kablem (zawiera w sobie zasilanie!) czy też trybie ambient mode, który zamieni nasz telewizor w trybie standby w ładną ozdobę salonu. Do wad modelu Q900R zaliczyłbym kąty widzenia, mniej precyzyjne oddanie barw zarówno w SDR jak i HDR, oraz znacząco podbite poziomy jasności przy tym drugim rodzaju treści. Kalibracja pomaga, ale nie jest w stanie całkowicie opanować sytuacji wobec czego telewizor oddaje obraz nieco “przesadzony”.

Cena:

  • 65″ – 18 999zł
  • 75″ – 24 999zł
  • 85″ – 54 999zł

4. Samsung Q9FN (55″, 65″, 75″)

Do filmów:

85% Complete

Do filmów UHD:

100% Complete

Do telewizji:

90% Complete

Do sportu:

100% Complete

Do gier: 

100% Complete

Kąty widzenia: 

20% Complete

Q9FN to jeden z najlepszych TV w historii Samsunga, a jednocześnie jeden z najbardziej przystępnych cenowo modeli w tym segmencie. Jego walory (jasność, czerń itd.) są tylko minimalnie niższe w stosunku do modelu Q900R, poza oczywiście rozdzielczością, ale jak pisałem wcześniej – raczej ciężko zrobić z niej użytek.  Nadal mamy podświetlenie Direct LED, które zapewnia rewelacyjną czerń, prawie porównywalną z telewizorami OLED, oraz bardzo mocne efekty świetlne przy treści z HDR. Jest to także wybitny telewizor do grania na konsoli ze względu na możliwość poprawy płynności i ostrości ruchu bez znacznego wpływu na input lag. Tylko firma Samsung oferuje w tym roku taką sprawność, a dokładniejszy opis znajduje się w temacie Motion Plus Gra | TEST | Nowość w TV od Samsung dedykowana dla graczy! Warto też wspomnieć o module one connect dzięki któremu podłączymy ekran tylko jednym kablem (zawiera w sobie zasilanie!) czy też trybie ambient mode, który zamieni nasz telewizor w trybie standby w ładną ozdobę salonu. Wady? Jak w Q900R – kąty widzenia, omniej precyzyjne oddanie barw zarówno w SDR jak i HDR, oraz znacząco podbite poziomy jasności przy tym drugim rodzaju treści. Kalibracja pomaga, ale nie jest w stanie całkowicie opanować sytuacji wobec czego telewizor oddaje obraz nieco “przesadzony”.

Przeczytaj test: Samsung Q9FN

Cena:

  • 55″ – 7 499zł
  • 65″ – 9 999zł
  • 75″ – 16 999zł

Klasa premium

Wyświetlacze w klasie premium są modelami high-end niektórych producentów, lub innymi, plasowanymi tuż poniżej flagowców (stąd np. ponownie pojawiają się wybrane modele OLED). Z reguły oferują sprawność tylko trochę gorszą od wyświetlaczy wymienionych powyżej, za to w znacznie niższej cenie. W tej klasie mamy także spore różnice w cenie, ponieważ klasa premium zaczyna się na różnych poziomach u różnych producentów. Rzadko kiedy znajdziemy w tej cenie telewizor LCD z podświetleniem direct-led, które daje dużo lepszy potencjał do uzyskiwania głębokiej czerni, oraz wysokiej jasności (ważnej w HDR). Z tego względu telewizory będą wypadały nieco gorzej w ocenie sprawności w filmach Ultra HD.

6. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza – bez modeli high-end)

LG OLED – seria B8, C8, E8 (55″, 65″, 77″), Sony Bravia AF8 (55″, 65″), Panasonic FZ800 (55″, 65″), Philips OLED803 (55″,  65″), POS9002f (55″)

Do filmów:

100% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

75% Complete

Do sportu:

85% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

100% Complete

Tak jak zaznaczyłem we wstępie, telewizory Ultra HD OLED prawie w ogóle nie różnią się od siebie jakością obrazu i w związku z tym trafiają do kategorii zbiorczej. Usunięte zostały jedynie modele high-end, które wyszczególnione zostały w punkcie 1. Oczywiście są też pewne niuanse, które wyszczególniłem w poniższej tabelce. Większość różnic dotyczy mimo to systemu operacyjnego, czy wykonania telewizora i na tym powinniśmy się głównie skupiać dokonując odpowiedniego wyboru. Oglądanie obrazu na telewizorze OLED jest hipnotyzujące. Ekrany te, dzięki swojej idealnej czerni, prezentują obraz który dosłownie unosi się w powietrzu, gdy widzimy go w ciemnym pomieszczeniu. Idzie za tym także bardzo dobra ostrość i odwzorowanie ruchu (wszystkie ekrany mają natywne matryce 120Hz). Odwzorowanie kolorów jest na wysokim poziomie, szczególnie po kalibracji, która jest rozbudowana w każdym TV OLED. W mocno naświetlonych pomieszczeniach ekrany sprawdzają się dobrze ze względu na powłoki o bardzo dobrym tłumieniu, choć nie są tak jasne jak niektóre TV LCD i to trzeba przyznać. OLED-om często zarzucana jest wyraźnie gorsza sprawność w filmach HDR niż w LCD, ze względu na ograniczoną jasność matrycy. Poniekąd jest to prawda – najlepsze telewizory LCD śmiało konkurują w tej kategorii, jednak nie oferują jednocześnie tak wysokiego kontrastu przez co szala nie przechyla się aż tak wyraźnie na drugą stronę. Kwestią dyskusyjną jest też, czy są odporne na “złe traktowanie” np. bardzo długie oglądanie kanałów informacyjnych, czy granie w jedną grę. W takich warunkach zdarzają się wypalenia matrycy, ale trzeba jasno powiedzieć, że są to bardzo rzadkie przypadki, a jeśli nawet to producent z reguły uznaje problem na gwarancji.

Ceny: 5 500 – 30 000zł

LG Philips Panasonic Sony
System operacyjny WebOS AI Android TV Oprogramowanie zamknięte Android TV
Szczególne zalety
  • Wyższa jasność w SDR niż u konkurencji
  • Opcja 77″ w cenie poniżej 30 tys!
  • Ambilight
  • Najlepsza wierność odwzorowania barw (SDR i HDR)
  • Najlepsza obróbka obrazu (ostrość i gradacja)
  • Acoustic surface (matryca jest głośnikiem)
Szczególne wady
  • Stary procesor systemu Android
  • Przestarzały system operacyjny
  •  Stary procesor systemu Android
Przeczytaj pełny test LG OLED E8, LG OLED C8, LG OLED B8 OLED+ 903, OLED+ 803, Philips POS9002f Panasonic FZ950, Panasonic FZ800 Sony AF9, Sony AF8

7. Sony XF90 (55″, 65″, 75″)

Do filmów:

80% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

90% Complete

Do sportu:

85% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Fenomenalne modele XE90 i XE93 zyskały w 2018 roku wspólnego następcę noszącego oznaczenie XF90. Posiada on elektronikę z modelu wyższego i matrycę porównywalną z modelem niższym. Jakby nie patrzeć bardzo ciekawa hybryda, która dostarcza bardzo dobrą czerń i jasność w HDR. Matryce są oczywiście 120Hz, choć nie mam pewności co do modelu 49″ dlatego nie został on ujęty w zestawieniu. Input lag jest niski, więc to dobry wybór dla graczy, a jasna matryca z satynową powłoką pozwala na zastosowanie w salonach z dużymi przeszkleniami. Na minus można by zapisać jedynie stary procesor przez który system Android TV nie działa jakoś wybitnie szybko.

Przeczytaj test: Sony XF90

Cena:

  • 55″ – 4 599zł
  • 65″ – 6 999zł
  • 75″ – 11 999zł

8. Sony XF85 (85″)

Do filmów:

70% Complete

Do filmów UHD:

70% Complete

Do telewizji:

80% Complete

Do sportu:

75% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Seria telewizorów Sony XF85 składa się z modeli od 49″ do 85″ i o tych mniejszych napiszę w następnym akapicie. Tutaj chciałbym szczególnie wyróżnić wersję 85″, która jako jedyna posiada 120Hz matrycę typu VA o znacznie lepszej czerni. Jej duży rozmiar pozwala zanurzyć się w obrazie, a cena wcale nie zwala z nóg! De facto jest to pierwszy telewizor od dawna o tak dużej przekątnej, dużych możliwościach i racjonalnej cenie. Długo przyszło nam czekać na takie ekrany! Pamiętam jak w 2012 roku testowaliśmy pierwszy 84″ telewizor 4K bez HDR, HDMI 2.0, czy szerokiej palety barw – Sony KD-84X9005. Kosztował ponad 100 000zł i “nic nie potrafił”. Aż się łezka w oku kręci 😉

Przeczytaj mini-test: Sony XF85

Cena:

  • 85″ – 14 999zł

9. Panasonic FX780 (75″)

Do filmów:

70% Complete

Do filmów UHD:

70% Complete

Do telewizji:

80% Complete

Do sportu:

75% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Panasonic FX780 w rozmiarze 75″ to bardzo udana konstrukcja. Celowo podkreślam tu dużą przekątną telewizora, ponieważ zastosowano w niej matrycę VA, a mniejsze przekątne mają panel IPS o lepszych kątach widzenia, ale i niższym kontraście. Telewizor jest kompletny – oferuje dobrą jakość obrazu w każdej kategorii, czy to w grach na konsoli (niski input lag), czy przy oglądaniu filmów (niezła czerń, wierne oddanie barw) i sportu (matryca 120Hz). Nie jest w prawdzie rekordzistą w żadnej z tych kategorii. W szczególności zabrakło trochę wyższej jasności w HDR co mogło by być dyskusyjne (z racji tego, że to flagowa seria), jednak trzeba wziąć pod uwagę dosyć niską cenę tego telewizora. Nie można go z tego względu konfrontować z najwyższymi modelami innych producentów. Panasonic nie zrujnuje naszej kieszeni, a rozmiar matrycy ma znaczenie. Z dużym ekranem immersja oglądania jest znacznie większa, nie mówiąc już o tym, że robimy realny użytek z rozdzielczości 4K.

Przeczytaj test: Panasonic FX780

Cena:

  • 75″ – 9 999zł

10. Samsung NU8002/8042/8072 (55″, 65″, 75″, 82″)

Do filmów:

75% Complete

Do filmów UHD:

75% Complete

Do telewizji:

90% Complete

Do sportu:

75% Complete

Do gier: 

100% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Patrząc przez pryzmat ceny zakupu, Samsung NU8002 (lub model z oznaczeniem 8042/8072 – bez różnicy pod względem obrazu ale z metalowym pilotem i innym kolorem materiałów wykończeniowych) zdecydowanie nie przystaje do segmentu premium. Kwota jaką przyjdzie nam za niego zapłacić jest bardzo niewielka – raptem 3 200zł za wersję 55″. Czemu zawdzięczamy więc jego obecność w tej kategorii? Chodzi oczywiście o bardzo wysoką jakość obrazu! Telewizor ten jest właściwie “killerem” segmentu premium, ponieważ świeci lepiej niż ekrany kosztujące nawet tysiąc złotych więcej! Dostarcza wysoką jasność w HDR (ponad 600 nitów w naszej procedurze testowej) i głęboką czerń dzięki funkcji lokalnego wygaszania (wprawdzie krawędziowej, ale skutecznej). Zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę. Nie mam jedynie przekonania do wersji 49″ – ponownie brak tu pewności, czy na pewno matryca jest 120Hz (na 90% jest 60Hz), jednak cena modelu 55″ jest prawie identyczna. NU8002 jest dostępny także w fantastycznym rozmiarze 82″, który jest najtańszym telewizorem o takiej przekątnej jaki chyba powstał w historii, a z pewnością z najlepszym stosunkiem cena/jakość!

Świetne wyniki NU8002 są też powodem dla którego w zestawieniu nie znalazł się żaden telewizor QLED inny niż Q9. Modele takie jak Q6, czy Q7 nie są wcale wyraźnie lepsze obrazowo od NU8002, a Q8D lub Q8C dzieli natomiast taka różnica cenowa, że większy sens ma dopłata i przejście od razu na Q9. Oczywiście wykluczam tutaj dodatki charakterystyczne dla serii QLED jak np. moduł one conncet dzięki któremu podłączymy ekran jednym kablem (bez osobnego zasilania!), tryb ambient mode czy ciekawe podstawy. Dla tych elementów ktoś może oczywiście wybrać wyższe serie i dopłacić odpowiednią sumę.

Przeczytaj test: Samsung NU8002

Cena:

  • 55″ – 3 299zł
  • 65″ – 4 999zł
  • 75″ – 7 299zł
  • 82″  – 10 699zł

11. Sony XF85 (55″, 65″, 75″)

Do filmów:

45% Complete

Do filmów UHD:

70% Complete

Do telewizji:

80% Complete

Do sportu:

65% Complete

Do gier: 

80% Complete

Kąty widzenia: 

80% Complete

Modele Sony XF85 mniejsze niż 85″ wyposażone są w matryce IPS, co zmienia ich obszar zastosowań. Gorsza czerń zmniejsza sprawność podczas nocnych seansów, ale znacznie lepsze kąty widzenia – które dostajemy w zamian sprawiają, że TV dużo lepiej nadaje się do zwykłej telewizji, którą oglądamy na co dzień “kręcąc się” po domu. Niestety sprawność w tej kategorii ograniczona jest przez jasność matrycy, która do najwyższych nie należy. Sprawność przy Ultra HD z HDR jest bardzo dobra (powyżej 500 nitów, co pozawala wyraźnie odczuć efekt), a matryca jest 120Hz więc nadaje się do oglądania sportu. Ta ostatnia informacje nie jest jednak potwierdzona dla wersji 49″.

Przeczytaj test: Sony XF85

Cena:

  • 49″ – 3 299zł
  • 55″ – 3 799zł
  • 65″ – 5 199zł
  • 75″ – 8 499zł

12. Philips PUS8303 (49″, 55″, 65″, 75″)

Do filmów:

45% Complete

Do filmów UHD:

60% Complete

Do telewizji:

85% Complete

Do sportu:

65% Complete

Do gier: 

80% Complete

Kąty widzenia: 

80% Complete

Philips PUS8303 to najwyższy model telewizora LCD w tym roku, który jest bardzo przystępny cenowo. Wykorzystuje on matrycę IPS, czyli tą o słabszej czerni w zamian za świetne kąty widzenia. Jego głównym rywalem jest Sony XF85, który oferuje nieco wyższą jasność w HDR, ale w zamian za to niższą w SDR, czyli PUS8303 lepiej sprawdzi się przy zwykłych treściach “telewizyjnych”. Należy zaznaczyć, że wersja 49″ posiada matrycę 120Hz ważną przy szybkich wydarzeniach sportowych.

Przeczytaj test: Philips PUS8303

Cena:

  • 49″ – 3 199zł
  • 55″ – 3 799zł
  • 65″ – 5 599zł
  • 75″ – 8 899zł

13. LG SK8500 (49″, 55″, 65″)

Do filmów:

50% Complete

Do filmów UHD:

65% Complete

Do telewizji:

90% Complete

Do sportu:

65% Complete

Do gier: 

80% Complete

Kąty widzenia: 

80% Complete

LG SK8500 to trzeci rywal modeli XF85, oraz PUS8303, czyli telewizorów z matrycą IPS. W każdej z rozważanych kategorii jakościowych dostarcza on nieco lepszą sprawność niż dwaj pozostali rywale (kontrast, jasność w HDR), ale trzeba mieć na uwadze, że są to drobne różnice, jak i to, że SK8500 ma wciąż kilkaset złotych wyższą cenę. Znacznie większą różnicą jest oprogramowanie WebOS – pewnie nie zapewnia tak dużych możliwości jak platforma Android TV, ale za to działa bardzo płynnie. Dodatkowo co jest bardzo ważne w tym roku: tylko telewizory LG posiadają technologię ThinQ AI czyli sztuczną inteligencję w języku polskim (jako jedyny producent na ten moment).

Cena:

  • 49″ – 3 399zł
  • 55″ – 3 999zł
  • 65″ – 5 999zł

Klasa średnia

Schodząc poniżej pewnego pułapu cenowego naturalnym jest, że będziemy musieli poświęcić pewne dobrodziejstwa. W klasie średniej pojawią się zatem wyświetlacze z matrycami 60Hz, które nie najlepiej nadają się do oglądania dynamicznych sportów. Oczywiście nie trzeba z tego powodu dramatyzować. Na matrycy o niewielkiej przekątnej nie jest to tak bardzo uporczywe. Sprawność, we współpracy z treścią Ultra HD, będzie już ograniczona, ze względu na trochę niższą jasność i w związku z tym gorszy efekt HDR (o średniej poniżej 500 nitów). Na szczęście w 2018 roku uda się znaleźć ekrany z szeroką paletą barw nawet w tak niskiej półce cenowej. Jak zauważycie poniżej postanowiłem w gąszczu sporej ilości telewizorów wyszczególnić jeden ten najbardziej atrakcyjny pod względem jakości do ceny. To nie znaczy, że inne nie są warte uwagi bo takie firmy jak Panasonic, Sony, LG, Philips czy TCL mają niezłej klasy produkty ze swoimi unikalnymi cechami na tle konkurentów chociaż ich ceny są wyższe od poniższego dlatego zapraszam do działu testów poszczególnych producentów.

14. Samsung NU7452 / NU7472 (50″, 55″, 65″)

Do filmów:

65% Complete

Do filmów UHD:

45% Complete

Do telewizji:

65% Complete

Do sportu:

40% Complete

Do gier: 

80% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Seria “7” telewizorów Samsung z cyfrą “4” w nazwie jako jedyna oferuje poszerzoną paletę kolorów, co ma znaczne przełożenie na wygląd filmów Ultra HD, oraz gier z nowoczesnych konsol. Telewizor ten jest prawdopodobnie jedynym ekranem na rynku w tej cenie oferującym taką specyfikację, co sprawia, że jako jedyny zagościł w kategorii średniej. Matryca jest oczywiście 60Hz, więc i sprawność w sporcie będzie ograniczona. Nie znajdziemy też upłynniacza działającego w trybie “gra”, ani lokalnego wygaszania poprawiającego kontrast. Będzie za to matryca VA z przyzwoitą czernią natywną, dobre oddanie kolorów i możliwości kalibracji + doskonały system Tizen. No i ta cena!

Cena:

  • 50″ – 2 199zł
  • 55″ – 2 499zł
  • 65″ – 3 999zł

Problem klasy budżetowej

W ubiegłym roku w naszym zestawieniu znajdowały się także modele rekomendowane w klasie budżetowej. Sama klasa średnia składała się także z dużo większej ilości modeli. Co się wydarzyło w tym roku, że świeci takimi pustkami? Otóż najogólniej mówiąc telewizory staniały! Ekrany zdobywające naprawdę wysokie wyróżnienia, takie jak Samsung NU8002 można nabyć za niewiele ponad 3000zł. W ubiegłym roku, o ile dobrze pamiętam, za ich odpowiedniki musieliśmy płacić prawie 20% więcej. Kolejnym tematem są ceny telewizorów OLED, które zaczynają być absurdalnie niskie w porównaniu do oferowanej jakości.

Oczywiście istnieją nadal wyświetlacze tańsze niż 2000zł za mniej niż 50″ i na pewno mają swój rynek zbytu. Kłopot w tym, że niespecjalnie nadają się do polecenia, bo nie oferują nic sensownego. Jeśli zatem problemem jest inwestycja przynajmniej w Samsunga NU7452/NU7472 to sugerowałbym rozejrzeć się za ekranami używanymi, z segmentu premium polecanego na rok 2016, lub za innymi kultowymi ekranami:

14. Kultowe telewizory używane Ultra HD (kategoria zbiorcza)

Philips PUS6561, Samsung JS8000, Samsung KS7000, Sony XD8505

Polecane tu ekrany są modelami premium sprzed 2 lat i można je obecnie znaleźć na serwisach aukcyjnych “z drugiej ręki”. Inwestycja w taki sprzęt będzie zdecydowanie lepsza niż dowolny ekran za ok. 2000zł wydany na 2018 rok, a istnieje bardzo duża szansa, że właśnie w mniej więcej takiej cenie znajdziemy jeden z powyższych w rozmiarze 55″. Wszystkie powyższe ekrany mają chociażby 120Hz matrycę.

15. Kultowe telewizory używane Full HD (kategoria zbiorcza)

Samsung H6400, Samsung J6200 (ale nie J6240), Sony W805C, Panasonic DS630,

Już rok temu całkowicie umarła kategoria wysokiej klasy wyświetlaczy Full HD, które nabyć można w śmiesznych cenach. Oznaczało to koniec tanich ekranów ze 120Hz matrycą i dobrą czernią. Najbardziej urodzajnym pod tym względem rokiem był 2015 i to do tych lat musimy się cofnąć by dostać dobry wyświetlacz Full HD z drugiej ręki. Zdecydowanie bardziej polecam takie rozwiązanie, aniżeli silenie się na bardzo tani ekran “4K” z tego roku. Zostanie on pokonany pod każdym względem.

Na koniec przypominam o moim poprzednim artykule, który pomoże Wam ocenić telewizor w punkcie sprzedaży: Jak sprawdzić TV przed zakupem | PORADNIK | Najważniejsze cechy oraz czy jest nowy?

Życzę udanych i przemyślanych zakupów! W razie pytań wiecie na forum gdzie nas szukać.

(93703)