Home Testy Telewizory OLED LG Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV
Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV

Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV

12.31K
31

Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

oled-technology-2015_1
Budowa ekranu LCD i OLED

O następcy technologii LCD i Plazmowej mówiło się poważnie już w 2006 roku. Każdy fan dobrego obrazu oczekiwał wtedy rychłego pojawienia się ekranów wykonanych w technologii OLED. Co tak naprawdę przyciąga wszystkich fanów tej technologii? Otóż chodzi o fakt jak generowany jest obraz na matrycy OLED. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą elektroluminescencyjną, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości obrazu. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Wystarczy spojrzeć:

lcdvsoled1

Kolejną niewątpliwą zaletą telewizorów OLED są ich kąty widzenia. W prawdzie nie jest tak, że obraz nie zmienia się w ogóle, gdy patrzymy z boku, jednak są to lata świetlne do technologii LCD. Poniższe, autorskie filmy powiedzą pewnie więcej niż tysiąc słów.

OLED:

LCD:

Trzecią w kolejności, z mojego punktu widzenia, istotną zaletą ekranów jest… nie, nie jest to krótki czas reakcji, o którym nasłuchaliście się pewnie dużo na innych portalach 🙂 Trzecią największą zaletą jest jednorodność matrycy na jasnych tłach. Telewizor OLED nie posiada warstwy podświetlającej ekran, ponieważ diody świecą swoim światłem. Dzięki temu na brzegach nie spada ich jasność, ani nie tworzą się charakterystyczne ciemne pasy lub plamy innego kształtu. Najbardziej powinno to cieszyć miłośników oglądania transmisji sportowych. Na telewizorach LCD bardzo łatwo zauważyć plamy na murawie, gdy kamera przesuwa się horyzontalnie. Takiego zjawiska nie dopatrzymy się nigdy na wyświetlaczu OLED. Zobaczmy znowu jak wygląda to w jednym i drugim przypadku:

OLED 3 generacji100 LCD (>10 tys. zł)dx800_19

Byłbym nieobiektywny nie wspominając jednak o problemach z równomiernością wyświetlaczy OLED. Te występują głównie na ciemnych tłach. Moim zdaniem są jednak mocno wyolbrzymiane, ponieważ ekrany LCD od lat borykają się z plamami na czerni, które są w moim uznaniu dużo gorsze niż problemy typowe dla technologii organicznej. Niech każdy jednak wyciągnie własne wnioski:

e6v_19sh-blurTo jak z tym czasem reakcji i czemu nie uznaję go za największą zaletę technologii OLED? Ponieważ nie przekłada się ono bezpośrednio na odwzorowanie ruchu. OLED podobnie jak LCD, a w przeciwieństwie do Plazmy, czy CRT charakteryzuje się działaniem sample-and-hold (w skrócie S&H). Oznacza to, że klatka obrazu, która została wyświetlona na ekranie znajduje się tam przez cały czas aż do nadejścia czasu następnej. Dobrą stroną tego jest brak migotania. Złą, to, że oko śledzące obiekt na ekranie podąża za nim płynnie, podczas gdy ten stoi przez jakiś czas w miejscu (dokładnie przez 16,7 [ms] przy 60 klatkach/sek). Nasz mózg w konsekwencji postrzega smużenie. S&H jest obecnie główną przyczyną smużenia nie tylko w telewizorach OLED, ale i LCD. Dla lepszego zrozumienia zagadnienia przedstawiam schemat po prawej.

Powyższy akapit nie znaczy absolutnie, że jest jakiś problem z odwzorowaniem ruchu na wyświetlaczach OLED. Oznacza tylko tyle, że nie jest ono idealne już z samego faktu, że mamy do czynienia z wyświetlaczem organicznym, jak co niektórzy oczekiwali. Tym zdaniem przejdę do kolejnego akapitu…

(12314)

tags:
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(31)

 1. @Xisiek

  Co za dzika satysfakcja w Twoim wpisie. "Złapałem go :)"

  Tyle, że to niczego nie dowodzi. Kontekst (intencja) Twojego pierwotnego pytania był taki, że OLEDy mają zbyt małą jasność. A moja odpowiedź w zasadniczej części wykazywała, że OLEDy są jaśniejsze niź PDP.

  OK, pomyliłem się wpisując z pamięci jasność PDP (100cd/m2), pamiętałem dane chyba VT30.

  Zwróć przy tym uwagę, że wartości powyżej 100cd/m2 osiągnęły plazmy w ostatnim okresie swojego istnienia na rynku. A B6 to raptem III generacja OLEDów.

  A co do 64F8500, do dzisiaj żałuję że nie go nie kupiłem. Namówiłem kolegę i kupił a sam już nie zdążyłem :(

 2. @pawelll

  To nie jest forum polityczne, więc naprawdę tu nie odwracamy kota ogonem, po prostu. Banalna sprawa: nie wiesz - nie pisz, jakbyś wiedział i tyle (szczególnie kategorycznie).

  Reaguje na babole, nic szczególnego ani personalnego. 

 3. 46 minut temu, Xisiek napisał:

   to jedziemy :

  VT60 ok.115cd/m²

  GT60 bez kłopotu 120cd/m2

  ST60 dla porządku powtórzę 150cd/m2

  a teraz wisienka

  Samsungu F8500 197cd/m2

  tylko że te jasności nie były liczone dla pełnego białego ekranu - wtedy ABL z tego co pamiętał przycinał jasność do max 50-60cd/m²

  więc wg mnie pawelll ma rację bo oled na całej białej planszy jest jaśniejszy od plazm

 4. klaus71 popchnął mnie do pokonania lenistwa. Xisiek skąd wziąłeś te dane?

  bo na Rtings są jednak inne:

  ST60 92 cd/m2 -http://www.rtings.com/tv/reviews/panasonic/st60

  F8500 - 185cd/m2 - http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/f8500

  różnice pewnie wynikają z działania ABL a może i z różnic w technice pomiaru. Więc chyba jednak aż tak bardzo się nie pomyliłem. Wracając do innego wątku - gdyby Maciek nie usunął testów plazm nie byłoby pola do pomyłek, różnic interpretacyjnych, dyskusji. A wszelkie wątpliwości usunąłby test porównawczy (którego pomysł tak się Xisiek'owi nie spodobał).

 5. No właśnie rtings w międzyczasie zmienił metody pomiarów i nie do końca da się to porównać. Może nasi admini wyciągną z archiwum swoje pomiary?

 6. Dnia 7.12.2016 o 23:16, klaus71 napisał:

  tylko że te jasności nie były liczone dla pełnego białego ekranu - wtedy ABL z tego co pamiętał przycinał jasność do max 50-60cd/m²

  Sprawdzilem na szybko, nie jest klarownie napisane w teście st60, - linkowalem na hdtvtest.co.uk. Pomiar szczytowej bieli jest raczej częściowy bo faktycznie przy wypełnieniu (przynajmniej w Panasonicu) był obniżanie jasności.  Jak będę miał chwilę poszperam w gazetach może znajdę test Samsunga Maćka.

 7. Dnia 4.12.2016 o 22:25, pawelll napisał:

  Moja plazma (8 letnia) ma 12 tys. godzin.

  Mojej teściowej g10 ma prawie 19000godzin i śmiga:)

 8. Co by LG zrobiło gdyby nie to że mają te OLEDy, nikt by na nich nie spojrzał zrobili by to co zrobił PHILIPS z swoim działem TV.