Home Testy Telewizory OLED LG Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV
Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV

Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy? Przegląd OLED TV

10.08K
31

Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

oled-technology-2015_1
Budowa ekranu LCD i OLED

O następcy technologii LCD i Plazmowej mówiło się poważnie już w 2006 roku. Każdy fan dobrego obrazu oczekiwał wtedy rychłego pojawienia się ekranów wykonanych w technologii OLED. Co tak naprawdę przyciąga wszystkich fanów tej technologii? Otóż chodzi o fakt jak generowany jest obraz na matrycy OLED. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą elektroluminescencyjną, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości obrazu. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Wystarczy spojrzeć:

lcdvsoled1

Kolejną niewątpliwą zaletą telewizorów OLED są ich kąty widzenia. W prawdzie nie jest tak, że obraz nie zmienia się w ogóle, gdy patrzymy z boku, jednak są to lata świetlne do technologii LCD. Poniższe, autorskie filmy powiedzą pewnie więcej niż tysiąc słów.

OLED:

LCD:

Trzecią w kolejności, z mojego punktu widzenia, istotną zaletą ekranów jest… nie, nie jest to krótki czas reakcji, o którym nasłuchaliście się pewnie dużo na innych portalach 🙂 Trzecią największą zaletą jest jednorodność matrycy na jasnych tłach. Telewizor OLED nie posiada warstwy podświetlającej ekran, ponieważ diody świecą swoim światłem. Dzięki temu na brzegach nie spada ich jasność, ani nie tworzą się charakterystyczne ciemne pasy lub plamy innego kształtu. Najbardziej powinno to cieszyć miłośników oglądania transmisji sportowych. Na telewizorach LCD bardzo łatwo zauważyć plamy na murawie, gdy kamera przesuwa się horyzontalnie. Takiego zjawiska nie dopatrzymy się nigdy na wyświetlaczu OLED. Zobaczmy znowu jak wygląda to w jednym i drugim przypadku:

OLED 3 generacji100LCD (>10 tys. zł)dx800_19

Byłbym nieobiektywny nie wspominając jednak o problemach z równomiernością wyświetlaczy OLED. Te występują głównie na ciemnych tłach. Moim zdaniem są jednak mocno wyolbrzymiane, ponieważ ekrany LCD od lat borykają się z plamami na czerni, które są w moim uznaniu dużo gorsze niż problemy typowe dla technologii organicznej. Niech każdy jednak wyciągnie własne wnioski:

e6v_19sh-blurTo jak z tym czasem reakcji i czemu nie uznaję go za największą zaletę technologii OLED? Ponieważ nie przekłada się ono bezpośrednio na odwzorowanie ruchu. OLED podobnie jak LCD, a w przeciwieństwie do Plazmy, czy CRT charakteryzuje się działaniem sample-and-hold (w skrócie S&H). Oznacza to, że klatka obrazu, która została wyświetlona na ekranie znajduje się tam przez cały czas aż do nadejścia czasu następnej. Dobrą stroną tego jest brak migotania. Złą, to, że oko śledzące obiekt na ekranie podąża za nim płynnie, podczas gdy ten stoi przez jakiś czas w miejscu (dokładnie przez 16,7 [ms] przy 60 klatkach/sek). Nasz mózg w konsekwencji postrzega smużenie. S&H jest obecnie główną przyczyną smużenia nie tylko w telewizorach OLED, ale i LCD. Dla lepszego zrozumienia zagadnienia przedstawiam schemat po prawej.

Powyższy akapit nie znaczy absolutnie, że jest jakiś problem z odwzorowaniem ruchu na wyświetlaczach OLED. Oznacza tylko tyle, że nie jest ono idealne już z samego faktu, że mamy do czynienia z wyświetlaczem organicznym, jak co niektórzy oczekiwali. Tym zdaniem przejdę do kolejnego akapitu…

“OLEDowe” fakty i mity

 1. Oledy mają problemy z odwzorowaniem ruchu – mit – nie wiem właściwie kto wymyślił to zdanie, jednak rozeszło się po portalach internetowych w trybie natychmiastowym. Wyświetlacze OLED reprodukują ruch równie dobrze co 120Hz ekrany LCD. Warto zwrócić tu uwagę na to, że nie istnieją 60Hz matryce OLED. Wszystkie telewizory organiczne należą do segmentu premium i nie mają żadnych problemów z wyświetlaniem płynnego i wyraźnego ruchu (chyba, że na siłę wprowadzimy ustawienia powodujące problemy).
 2. Oled jest niedopracowaną jeszcze technologią i lepiej wstrzymać się z zakupem – mit – obecnie na rynku mamy już czwartą generację ekranów organicznych (trzecią matryc UHD), których żywotność określona jest oficjalnie na 100 000 godzin. To znacznie więcej niż żyją teoretycznie wyświetlacze LCD! Nawet pierwsza generacja matryc nie miała z resztą jakiegoś specjalnego problemu z trwałością. Znam wiele osób używających model LG EA980V już od kilku lat (w tym Gmeru). A co z wyświetlaczami w markecie na których da się zauważyć martwe piksele? Nic. Nie twierdzę przecież, że każda matryca OLED jest idealna. W LCD od lat przecież widujemy także martwe piksele. Wystarczy kupić wyświetlacz z wysyłką – zawsze będzie prawo zwrotu jeśli będzie taki problem.
 3. Oled się wypala – częściowy mit – owszem, na matrycy OLED da się pozostawić powidok, jednak nie jest on trwały. Zniknie po jakimś czasie. Poza tym dosyć trudno w ogóle tego dokonać. Trzeba by przez dłuższy czas wyświetlać statyczny obraz, co się raczej nie zdarza o ile nie używamy TV jako monitora do komputera. Osoby oglądające głównie telewizję i filmy raczej nigdy nie napotkają powidoku, takiego jak np. w plazmach. 4-ta generacja matryc OLED wyposażona jest także w system czyszczący ekran i wyrównujący piksele.

Jakie telewizory OLED możemy kupić?

W obecnej chwili wiodącym producentem wyświetlaczy OLED jest firma LG. W swej ofercie posiada na dzień dzisiejszy aż 5 różnych serii ekranów organicznych. Są one płaskie lub zakrzywione i mają rozmiar 55 – 65″ (77″ dostępne poza Polską). LG na przestrzeni lat zainwestowało ogromną ilość środków w rozwój tego typu ekranów. Obecnie powstają nowe fabryki w Korei. Już niedługo może nastąpić komercjalizacja technologii przyszłości, na przykład drukowania matryc i nanoszenia je na materiały elastyczne (np. tapety). W portfolio innych firm też znajdziemy wyświetlacze OLED, aczkolwiek jest ich mniej. Panasonic ma swój flagowy model CZ950, jednak jest on oparty na matrycy LG II generacji. W przyszłym roku możemy zapewne spodziewać się następcy 🙂 Philips także posiada telewizor OLED – 55POS901F/12 na panelu LG najnowszej (III) generacji, jednak mamy wątpliwości, czy trafi on do polskiej dystrybucji. Kolejnym producentem, który wspiera obecnie technologię OLED jest ekskluzywny Loewe.

Przegląd oferty LG w Polsce

Seria E6V

Wszystkie wyświetlacze LG OLED cechują się niebanalnym designem, jednak seria E niemalże dyktuje tu standardy. Ekran jest niezwykle smukły, a jego podstawa ma wbudowany soundbar.

b6j_22e6v_5

Telewizor jest bardzo dobry zarówno dla osób, które są miłośnikami oglądania filmów, jak i dla graczy (ma krótki input lag). Jest płaski i posiada matrycę najnowszej, III generacji. Pełny test dostępny jest na naszym portalu (https://hdtvpolska.com/lg-65e6v-test-signature-oled-4k-z-hdr/)

Seria C6V

Jedyny zakrzywiony ekran LG na 2016 rok. Oferuje jakość obrazu zbliżoną do modelu E6 i równie krótki input lag, więc będzie dobrym wyborem dla graczy. Cena jest nieco niższa niż w przypadku modelu flagowego.

Pełny test dostępny jest na naszym portalu (https://hdtvpolska.com/lg-c6v-test-65-zakrzywionego-telewizora-oled-z-ultra-hd-i-hdr/).

Seria B6J

To seria ciesząca się chyba największą w tym roku popularnością. Jakość obrazu, względem dwóch powyższych modeli, nie różni się w zasadzie niczym istotnym. B6J ma jednak nieco uboższy design, nie ma soundbara i ma trochę wyższy input lag, dlatego gracze częściej sięgają po model zakrzywiony. Dla miłośników filmów jak znalazł.

Wyświetlacz dostępny jest w 55 i 65″ calach, podobnie jak reszta rodziny. Pełny test znajdziecie na portalu (https://hdtvpolska.com/lg-oled-65b6j-test-mlodszy-brat-oleda-e6/)

EG920

Seria EG920 to telewizory OLED LG, zbudowane na panelach Ultra HD II generacji. Swój debiut miały w 2015 roku, jednak obecnie wciąż są w ofercie LG. Od nowych serii E/C/B 6, różnią się przede wszystkim nieco gorszym wsparciem dla technologii Ultra HD. Nowsze serie telewizorów mają ekrany zdolniejsze do generowania wyższej jasności, niezbędnej dla dobrego wsparcia technologii HDR. Jeśli jednak zależny nam głównie na treściach High Definition, lub oglądaniu telewizji, to nic nie stoi na przeszkodzie by zaoszczędzić kilka złotych i pozostać z tym, starszym modelem.

EG910

LG EG910 to telewizor z rocznika modelowego 2015. Oparty jest o III, ostatnią generację matryc OLED Full HD. Wyświetlacz ma obecnie niezwykle przystępną cenę i jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które nie lubią gonić najnowszych standardów w branży wideo. Do oglądania telewizji i filmów HD jak znalazł!

premiera-lg-oled-tv-3

(10081)

tags:
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(31)

 1. @Xisiek

  Co za dzika satysfakcja w Twoim wpisie. "Złapałem go :)"

  Tyle, że to niczego nie dowodzi. Kontekst (intencja) Twojego pierwotnego pytania był taki, że OLEDy mają zbyt małą jasność. A moja odpowiedź w zasadniczej części wykazywała, że OLEDy są jaśniejsze niź PDP.

  OK, pomyliłem się wpisując z pamięci jasność PDP (100cd/m2), pamiętałem dane chyba VT30.

  Zwróć przy tym uwagę, że wartości powyżej 100cd/m2 osiągnęły plazmy w ostatnim okresie swojego istnienia na rynku. A B6 to raptem III generacja OLEDów.

  A co do 64F8500, do dzisiaj żałuję że nie go nie kupiłem. Namówiłem kolegę i kupił a sam już nie zdążyłem :(

 2. @pawelll

  To nie jest forum polityczne, więc naprawdę tu nie odwracamy kota ogonem, po prostu. Banalna sprawa: nie wiesz - nie pisz, jakbyś wiedział i tyle (szczególnie kategorycznie).

  Reaguje na babole, nic szczególnego ani personalnego. 

 3. 46 minut temu, Xisiek napisał:

   to jedziemy :

  VT60 ok.115cd/m²

  GT60 bez kłopotu 120cd/m2

  ST60 dla porządku powtórzę 150cd/m2

  a teraz wisienka

  Samsungu F8500 197cd/m2

  tylko że te jasności nie były liczone dla pełnego białego ekranu - wtedy ABL z tego co pamiętał przycinał jasność do max 50-60cd/m²

  więc wg mnie pawelll ma rację bo oled na całej białej planszy jest jaśniejszy od plazm

 4. klaus71 popchnął mnie do pokonania lenistwa. Xisiek skąd wziąłeś te dane?

  bo na Rtings są jednak inne:

  ST60 92 cd/m2 -http://www.rtings.com/tv/reviews/panasonic/st60

  F8500 - 185cd/m2 - http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/f8500

  różnice pewnie wynikają z działania ABL a może i z różnic w technice pomiaru. Więc chyba jednak aż tak bardzo się nie pomyliłem. Wracając do innego wątku - gdyby Maciek nie usunął testów plazm nie byłoby pola do pomyłek, różnic interpretacyjnych, dyskusji. A wszelkie wątpliwości usunąłby test porównawczy (którego pomysł tak się Xisiek'owi nie spodobał).

 5. No właśnie rtings w międzyczasie zmienił metody pomiarów i nie do końca da się to porównać. Może nasi admini wyciągną z archiwum swoje pomiary?

 6. Dnia 7.12.2016 o 23:16, klaus71 napisał:

  tylko że te jasności nie były liczone dla pełnego białego ekranu - wtedy ABL z tego co pamiętał przycinał jasność do max 50-60cd/m²

  Sprawdzilem na szybko, nie jest klarownie napisane w teście st60, - linkowalem na hdtvtest.co.uk. Pomiar szczytowej bieli jest raczej częściowy bo faktycznie przy wypełnieniu (przynajmniej w Panasonicu) był obniżanie jasności.  Jak będę miał chwilę poszperam w gazetach może znajdę test Samsunga Maćka.

 7. Dnia 4.12.2016 o 22:25, pawelll napisał:

  Moja plazma (8 letnia) ma 12 tys. godzin.

  Mojej teściowej g10 ma prawie 19000godzin i śmiga:)

 8. Co by LG zrobiło gdyby nie to że mają te OLEDy, nikt by na nich nie spojrzał zrobili by to co zrobił PHILIPS z swoim działem TV.