Home Testy Telewizory OLED Philips Philips POS901F – Testujemy pierwszy OLED z Ambilight i Android TV
Philips POS901F – Testujemy pierwszy OLED z Ambilight i Android TV

Philips POS901F – Testujemy pierwszy OLED z Ambilight i Android TV

8.46K
33

Słowem wstępu

Premiera każdego telewizora OLED na rynku cieszy mnie niezmiernie. Wyświetlacze posiadające ekrany organiczne mogą pochwalić się pewnymi walorami, które nigdy nie będą osiągalne dla klasycznych ekranów LCD. W dniu dzisiejszym, do „gry” dołączył kolejny producent telewizorów – dobrze znany nam Philips. Firma już od dłuższego czasu pracowała nad prototypami telewizorów OLED. Widzieliśmy je po raz pierwszy w 2014 roku, w parku technologicznym Philips w Ghent. Pierwsze finalne produkty zostały zaprezentowane w tym roku, podczas targów IFA 2016. W dniu dzisiejszym do redakcji przybył model 55POS901F, czyli 55″ wyświetlacz wykonany w oparciu o matrycę LG OLED UHD najnowszej (III) generacji. Co ciekawe poniższy test jest pierwszym tego typu dostępnym na świecie. Tym bardziej zapraszam do czytania!

Wygląd

Telewizor jest wykonany rewelacyjnie, jak przystało na produkt z najwyższej półki. Wykorzystuje on elementy chromowane (stopa, ramka), w połączeniu z detalami o kolorze szampańskim (np. plecy wyświetlacza). Sam ekran jest bardzo smukły. W najwęższym miejscu ma grubość smartfona. Oczywiście z tyłu umieszczone są także układy logiki telewizora, więc do pewnej wysokości grubość jest nieco większa (4,9cm). W tym samym miejscu ukryte zostały także diody systemu Ambilight – nowość niedostępna u innych producentów telewizorów OLED.

philips_pos901f_2philips_pos901f_5
Badana cechaWartość
Wymiary ekranu (bez podstawy)122,8 × 75,2 × 4,9 cm
Wymiary kartonu152 × 105 × 31 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika)123 × 24 cm
Waga (bez podstawy)17,5kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 400×400

Na osobny akapit zasługuje także wbudowana listwa dźwiękowa. Jest ona zamontowana na stałe na dole telewizora. Jej wykończenie jest także na najwyższym poziomie (chrom). Znacznie poprawia to dźwięk telewizora, o który zawsze Philips dbał w swoich produktach.

philips_pos901f_4

Powłoka matrycy jest przejrzysta niemalże jak tafla szkła. Pod kątem widać jednak nieznaczne jej zmatowienie. W każdym razie na pewno jej bliżej do tak zwanej błyszczącej, niż do satynowej. Jest też mocno przyciemniona, przez co bardzo dobrze tłumi refleksy świetlne. Dzięki temu telewizor radzi sobie z bezpośrednimi odbiciami przedmiotów i zachowuje smolistą czerń także za dnia.

philips_pos901f_3

Kiedy tego typu odbicia są uciążliwe dla widza? Zasadniczo wtedy, gdy są znacznie jaśniejsze niż obraz na telewizorze. Maksymalna jasność telewizora OLED jest zaś uwarunkowana stopniem wypełnienia matrycy. Oczywiście mówimy tu o jasności podczas oglądania zwyczajnej treści wideo, nie o fragmentach ekranu przy materiale HDR. W przypadku matrycy organicznej biel na całym ekranie jest ciemniejsza, niż np. mały biały prostokąt na środku ekranu. Jest to więc nieco bardziej złożone zagadnienie niż w przypadku telewizorów LCD, które bez względu na to co jest na ekranie, oferują taką samą jasność. Uśredniając jasność każdej klatki w filmie otrzymujemy tak zwany parametr APL (average picture level). Dla większości filmów wynosi on 20-25%. Mając tą wiedzę, oraz poniższe pomiary, możemy dojść do wniosku jaką maksymalną jasność będzie nam w stanie zaoferować telewizor.

luminancexapl

Jak widzimy na wykresie, POS901F utrzymuje niezłą jasność SDR (nie mylić z jasnością HDR!), przekraczającą 400cd/m2 aż do APL równego ok. 25%. Oznacza to, że w znakomitej większości scen telewizor ten będzie równie jasny jak większości wyświetlaczy LCD i co za tym idzie równie dobry do nasłonecznionego pomieszczenia.

Ambilight

ambi3
POS901F posiada system ambilight w wersji 3 stronnej

Historia systemu Ambilight sięga 2002 roku kiedy to firma Philips postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor z tym systemem w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor.

philips_pos901f_7

Model POS901F wyposażony został w 3-stronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górze telewizora znajdziemy rząd diod LED co zauważyliście już na pewno na powyższych zdjęciach. W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Jest to też pierwszy na rynku telewizor w technologii OLED z taką funkcjonalnością.

philips_pos901f_11philips_pos901f_10

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

Warto też ustawić kolor ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system.

Złącza i Akcesoria

Wszystkie złącza HDMI mają możliwość pracy z sygnałem Ultra HD. Połowę z nich umieszczono w bocznej części telewizora, drugą połowę zaś na dole. Telewizor posiada także aż dwa wejścia na antenę satelitarną i dwie niezależne kieszenie na moduły CI+. Oznacza to możliwość jednoczesnego oglądania i nagrywania treści kodowanych.

philips_pos901f_6

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu3840×2160, 55″
Typ matrycyOLED WRGB
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: ∞:1
 • max: ∞:1
 • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji430 cd/m2 (klasyczna treść SDR), 600 cd/m2 (HDR, skrawek ekranu)
Odbicia od ekranuśrednie, ekran przejrzysty
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,8
 • maks. dE: 2,5
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000 cd/m2)605 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 43 ms – tryb gra – 1080p60 (konsola)
 • 43 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 70 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak, po ustawieniu aktywności „PC”
Obsługa 10 bitowego koloruTak (należy włączyć HDMI UHD 4:4:4)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Struktura matrycy OLED WRGB pod mikroskopem.

Matryca Philipsa POS901F jest tożsama z panelami telewizorów OLED marki LG. Widmo światła także sugeruje, że matryce są takie same. Wykorzystują one układ subpikseli typu WRGB, jednak w odróżnieniu od kontrowersyjnych paneli M+, w OLED’zie każdy pojedynczy piksel jest autonomiczny i składa się z czterech jednostek. Pozwala to uzyskać pełną rozdzielczość Ultra HD.

Wszystkie diody OLED są w rzeczywistości białe, pokryte kolorowymi filtrami. Pozwala to uzyskać znacznie lepszą trwałość matrycy. Osoby, które nadal martwią się o trwałość panelu organicznego powinny zapamiętać następujący komunikat: W sprawie trwałości matryc organicznych, firma LG (która jest producentem) oświadczyła, że panele z 2016 roku mogą przepracować aż 100 000 godzin. Po tym czasie jasność może spaść o 50%.

Myślę, że ta informacja raz na zawsze pogrzebie mit o problemach z trwałością OLED’ów. Mit, który powtarzany jest jak mantra przez niektóre osoby. Deklarowana trwałość jest w rzeczywistości znacznie dłuższa niż większości paneli LCD. Spróbujmy przeliczyć sobie ten czas na lata pracy. W przeciętnym gospodarstwie domowym telewizor pracuje średnio 5-6 godzin dziennie (wiadomo, w weekendy dłużej, są jednak dni w które nie jest włączany wcale). Przy 6 godzinach dziennie mamy aż 16 500 dni, czyli prawie 45 lat pracy, zanim matryca się zużyje, co też nie znaczy, że umrze… Spadnie jedynie jej jasność o 50%.

Zalecane ustawienia

Telewizor posiada certyfikat ISF. Rozmowę o ustawieniach obrazu warto rozpocząć od omówienia co właściwie daje ta certyfikacja:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem

Przy całkowicie fabrycznych ustawieniach, tryby ISF są klonami najlepszego-fabrycznie trybu „Film”. To jego sugeruję używać jako nasze ustawienie od razu po wyjęciu z kartonu.

philips_pos901f_12

Nie zalecam wprowadzać żadnych zmian, ponieważ producent zadbał o to, by nie były uruchomione jakiekolwiek funkcje wpływających negatywnie na wierność odwzorowania obrazu. Warto wyregulować jedynie płynność ruchu. Jeśli zaś chcielibyśmy uzyskać mniej skokowy ruch w filmach i serialach, to robimy to następującą funkcją:

 • Obraz -> Zaawansowane -> Ruch -> Perfect Natural Motion

Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator „Jasność”, który jasności wcale nie zmienia (jak we wszystkich telewizorach).

Suwak „kontrast” w menu głównym – to nim zmieniamy jasność telewizora.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych3,5maksymalna6,3
Średnia deltaE barw ze wzornika4,6maksymalna7,3
Średnia deltaE palety szarości6,0maksymalna7,4

Odstępstwa od referencyjnej reprodukcji barw, w OLED’zie Philipsa, nie są duże, jednak pewne niedoskonałości da się zauważyć. Obraz jest nieco zbyt ciepły i zbacza w rejony barw zielonych. To nadaje mu charakterystyczny zafarb. Ponadto spotykamy się tu z obniżoną wartością gamma, czyli tym samym, co opisywałem w teście OLED’a od LG. Spłyca to kontrastowość obrazu, więc ma on nieco mniejszą głębię pomimo swojej idealnej czerni.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

  Profesjonalna kalibracja Philips POS901F

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych1,3maksymalna3,8
  Średnia deltaE barw ze wzornika1,8maksymalna2,5
  Średnia deltaE palety szarości1,5maksymalna2,8

  Kalibracja POS901F jest znacznie prostsza, niż telewizorów OLED konkurencji. Ilość dostępnych funkcji nie jest bowiem zbyt rozbudowana, co jest typowe dla ekranów Philips’a, niemniej, funkcje wystarczają całkowicie, by sprowadzić obraz na właściwe tory i uzyskać w zasadzie studyjną reprodukcję barw. Po kalibracji praktycznie nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do odwzorowania obrazu. Poprawność barw łatwo ocenić w powyższej galerii przekłamań. Co istotne, kolory nie pogarszają się nawet, gdy zmniejszymy jasność ekranu. Ten element bywał problematyczny, szczególnie we wczesnych wersjach II generacji wyświetlaczy OLED. Jak jednak wiemy, każdy producent ma swoje metody na „okiełznanie” wyświetlacza. Philipsowi się udało za pierwszym razem. Gratulacje.

  Zamów kalibrację swojego TV/projekora
  Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

  Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
  o
  raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

  Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

  Aby uzyskać najlepszą ostrość obrazu, bez sztucznego uwypuklania krawędzi, należy ustawić ostrość na wartość 0. Przy takim ustawieniu obraz wyświetlany jest ze swoją źródłową ostrością (tak jak został nagrany). Można jednak pokusić się o podwyższenie tej wartości, szczególnie, gdy oglądamy głownie telewizje o przeciętnej jakości. Algorytm upscalujący działa skutecznie, w tej materii nie dopatrzyłem się jakichkolwiek niuansów.

  W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

  Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

  Kontrast i Czerń

  Kontrast i czerń na telewizorze OLED to czysta magia, której doznaję za każdym razem po rozpoczęciu seansu w wyciemnionym pomieszczeniu testowym. Niemożność odróżnienia filmu o proporcjach 2,39:1 od standardowego 16:9, bo nie widać gdzie zaczyna się a gdzie kończy telewizor, jest wręcz hipnotyzująca. Obraz dosłownie wisi w powietrzu. Czerń jest tak dobra, że zapewnia wręcz lepszą ostrość obrazu. O niezwyklej plastyce wspominać chyba nawet nie trzeba… Wszystko oczywiście bez jakichkolwiek sztuczek, ponieważ każdy piksel obrazu jest niezależną diodą, która może być całkowicie wygaszona. Z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić, czy uda się zmierzyć cokolwiek w procedurze testowej.

  Scena
  (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
  Opis scenyWynik pomiaru
  natywny kontrast matrycy
  Scena testowa kontrastu nr. 1Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni∞ : 1
  scena2.jpgCzerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania∞ : 1
  scena3.jpgPas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora∞ : 1
  scena4.jpgDuża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni∞ : 1

  Choć na rynku są telewizory LCD, które uzyskują na niektórych scenach także wynik nieskończoności, to żaden z nich nie był w stanie wygenerować takiej czerni w każdym miejscu matrycy. POS901F potrafi to zrobić nawet w obszarze kilku pikseli, więc wciąż ma przewagę nad telewizorami z podświetleniem direct LED. Te mogą posiadać od kilkudziesięciu do kilkuset niezależnych obszarów wygaszania. OLED posiada ich tyle co pikseli, czyli całe 8 294 400. Ponadto nie wytraca kontrastu po zejściu z osi ekranu. Polecam każdemu miłośnikowi seansów w warunkach kinowych! Pomimo zerowej czerni, ilość detali w głębokich cieniach stoi również na dobrym poziomie, po odpowiednim wyregulowaniu. Nie ma może możliwości by oddać pierwszy, a czasami drugi stopień, jeśli chcemy utrzymać czerń na zerowym poziomie ale wszystkie pozostałe przejścia tonalne mają odpowiednią intensywność.

  Ambilight, a czerń

  Myślę, że ten akapit mógłbym spokojnie pominąć, w związku z idealną czernią telewizora. Pozostawię jedynie w ramach ciekawostki, fenomen optyczny jakiego doznaje widz, gdy uruchomiony jest ambilight:

  ambidemo

  Jak na powyższym obrazku widzicie, podświetlenie tła za ekranem, pozwala cieszyć się m.in. głębszą czernią. Nie jest to jednak jedyna zaleta. Przede wszystkim ma znaczący wpływ na komfort oglądania. To o tym warto wspomnieć przy OLED’zie. Mniejszy kontrast pomiędzy wyświetlaczem, a tłem redukuje zmęczenie wzroku. Takie rozwiązanie jest zalecane także dlatego, że jest stosowane w studiach filmowych w salach, gdzie materiał filmowy przechodzi ostateczną obróbkę, a przecież to właśnie takie warunki chcemy naśladować.

  Równomierność ekranu

  Równomierność bieli, jak na ekran III generacji przystało, jest świetna. Ciężko znaleźć TV, gdzie biel będzie miała tak jednorodną jasność. Zmiany odcienia w prawdzie są, ale mało zauważalne podczas oglądania.

  philips_pos901f_8

  Rozkład jasności jest także bardzo dobry. To niewątpliwa zaleta telewizora OLED.

  +6%-3%-3%-3%+2%
  +6%-1%-2%-2%+2%
  +9%+1%ref.+2%+3%
  +7%+1%+1%-1%+3%
  +9%0%-1%-2%+3%
  Równomierność ekranu na ciemnych tłach.
  Równomierność ekranu na ciemnych tłach.

  Nie najgorzej jest też z jednorodnością obszarów ciemnych, co faktycznie było charakterystyczną ułomnością OLED’a. W zakresach jasności 0 – 5% telewizory te stosują dużą ilość roztrząsania odcieni (dithering) by uzyskać płynne przejścia tonalne, mimo to borykają się z problemem wygenerowania ich w sposób jednorodny. W prawdzie nawet na poprzedniej generacji problem można było dostrzec bardzo rzadko przy normalnym oglądaniu, jednak było kilka scen lub plansz testowych na których wychodził. POS901F jest pod tym względem bardzo dobry, więc wątpię by ktoś mógł jeszcze odebrać to jako realną wadę telewizora. Mi udało się tylko zaobserwować na pełnoekranowych, jednolitych tłach:

  Można by także wspomnieć o powidokach, których… nie stwierdziłem po kilku dniach zabawy z Philipsem. Ponownie jednak, można je wywołać na siłę jeśli się chce. Po długich sesjach z planszami testowymi pozostał na jakiś czas niewielki prostokąt na środku ekranu, ale dało się go zaobserwować wyłącznie na jednolitym tle. Telewizory OLED okresowo resetują jednak matrycę z takich pozostałości.

  Obsługa Ultra HD / 4K

  Philips POS901F może pochwalić się pełną kompatybilnością z UHD na wszystkich złączach (przyjmuje wszystkie formaty sygnału), także z próbkowaniem barw w pełnej rozdzielczości (4:4:4 / RGB). W związku z tym w menu są adekwatne ustawienia. Niepoprawna konfiguracja może powodować niekompatybilność z niektórymi urządzeniami, z tego powodu domyślnie włączony jest tryb ograniczony. Podczas testów nie natknąłem się jednak na jakiekolwiek problemy. Najlepiej więc ustawić UHD 4:4:4/4:2:2 i zapomnieć. Ekran otrzymał także certyfikat Ultra HD Premium, świadczący o dobrej sprawności przy odtwarzaniu HDR i szerokiej palety barw.

  CechaWynik
  Certyfikat Ultra HD PremiumTAK
  Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 202099% / 72%
  Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4TAK
  Wsparcie dla Dolby VisionNIE
  Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVCTAK
  Obsługa YouTube w 4KTAK
  Kompatybilność z HDCP 2.2TAK – wszystkie złącza
  Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerówTAK

  Jakość efektu HDR

  Test jasności efektu HDR jest bardzo ciekawy, ponieważ znamy już wyniki z wyświetlaczy OLED innych producentów. Czy Philips jest w stanie wyciągnąć więcej? Czy będzie w stanie konkurować z ekranami LCD? Przekonajmy się naszym „życiowym” teście. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

  ScenaOpis scenyJasność HDR
  hdr1Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2640 cd/m2
  hdr2Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność580 cd/m2
  hdr3Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie580 cd/m2
  hdr4Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR620 cd/m2
  hdr5.jpgPlansza „L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance600 cd/m2

  Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

  Na syntetyczne planszy testowej, jaką posługuje się m.in. konsorcjum UHD Alliance, Philips był w stanie wygenerować 600cd/m2. Jest to wystarczająca wartość, by uzyskać certyfikat UHD Premium (zaczyna się od 540cd/m2). Ciekawie jednak sytuacja prezentuje się dla wybranych klatek z filmu. Philips trzyma bardziej wyrównaną jasność, co jest dobrą cechą. Nie jest jednak w stanie uzyskać dużo więcej niż 600 nitów. Wobec tego efekty są nieznacznie słabsze niż u głównego konkurenta.

  Wyświetlacze OLED nie są (jeszcze) w stanie dostarczyć tak wysokich jasności jak ich konkurencji z segmentu LCD, ale według mnie nie umniejsza im to w dużej mierze. Wyświetlacze organiczne są bowiem dedykowane do oglądania treści w warunkach zaciemnionych, w których źrenice naszych oczu się rozszerzają i uwrażliwiają na światło. Dlatego niższe natężenia światła odbierane będą mocniej, co w sąsiedztwie idealnej czerni także wywoła odpowiedni efekt. Pomimo, że POS901F nie jest w stanie wyświetlić przejść tonalnych powyżej pewnego progu, to kompresuje detale zawarte w filmie o jasnościach przekraczających nawet 2 000 cd/m2 i pozostają one widoczne. Daje to pozytywny efekt wizualny. Jeśli więc spojrzymy szerzej na sprawę jakości obrazu z HDR to szybko dojdziemy do wniosku, że jeśli interesują nas seanse w warunkach kinowych, to OLED jest wyświetlaczem, który załatwia sprawę najlepiej, choć jasnością traci do swoich bezpośrednich rywali.

  Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

  Rodzaj palety barwWynik
  Pokrycie szerokiej palety barw DCI99%
  Pokrycie szerokiej palety barw Rec 202072%

  Matryca III generacji, może pochwalić się idealnym pokryciem palety barw. Wynosi ono aż 99% DCI, co oznacza, że wyświetlacz jest w stanie oddać wszystkie kolory, które reżyser mógł zobaczyć na swoim ekranie w studio, skalibrowanym właśnie do tej normy. Nie ma obecnie na rynku (i prawdopodobnie nie będzie) monitora, który pracuje natywnie w Rec 2020. Tą przestrzeń barw należy potraktować jako kontener dla kolorów, które przez długi jeszcze czas nie opuszczą palety DCI. To własnie dlatego skupiać się będziemy na tej drugiej. Zobaczmy więc jak odwzorowywane są mieszanki barw.

  Po kalibracji do Ultra HD z HDR

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych4,4maksymalna11,1
  Średnia deltaE barw ze wzornika3,6maksymalna6,3
  Średnia deltaE palety szarości1,3maksymalna3,4

  Możliwości kalibracyjne Philipsa w trybie HDR są dokładnie takie same jak przy zwykłej treści. Niestety w wyświetlaczu nie da się zapisać odrębnych ustawień dla Ultra HD, ale do kalibracji użyć można innego trybu (np. isf Dzień). W Ultra HD udało się także dopracować odcień bieli, dzięki czemu obraz nabrał neutralnego odcienia. Poprawiło się także nasycenie kolorów, aczkolwiek niektóre z barw nadal pozostają trochę zbyt mdłe. To jedyne zastrzeżenie jakie mam do telewizora Philips w kwestii prezentacji obrazu z szeroką paletą barw. Na plus należy zaliczyć na pewno poprawne mapowanie stopni jasności. Konkurencyjny wyświetlacz OLED ma z tym problem i nadmiernie podbija jasność obrazu, przez co jest on momentami męczący. Na POS901F wygląda on na bardziej „poukładany”.

  Odwzorowanie ruchu

  Odświeżanie organicznej matrycy w telewizorze Philips’a wynosi 120Hz. Potencjał ten wykorzystać można przy użyciu dwóch, klasycznych funkcji, czyli Perfect Natural Motion (PNM), oraz Clear Motion. Obie funkcje mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych (24p), które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie). Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy zrobić tak, by filmy miały idealną płynność (zwaną też teatralną). Niestety choć funkcja ta ma cztery tryby działania (wyłączony/minimum/pośrednie/maksimum) to w praktyce ustawienie minimalne nie różni się zbyt od maksimum. Stanowi to pewien problem dla osób, które lubią lekką poprawę płynności. Takowej się nie da uzyskać na testowanym telewizorze. Możemy wybrać pomiędzy idealnie gładkim ruchem, a charakterystycznym poszarpywaniem. Clear Motion, zmniejsza zaś rozmycie obrazu poprzez podwajanie ilości klatek (50 do 100, 60 do 120).

  Ustawienia MotionflowInformacjeObraz postrzegany w ruchu
  WyłączonySmużenie: 

  bardzo duże

  Maksymalna jasność: 

  430 cd/m2

  Powielenie krawędzi: 

  brak (krawędzie rozmyte)

  Poprawa płynności filmów (24p): 

  brak

  Użytkownik

  PNM: dowolnie

  Clear Motion: włączone

  Smużenie:

  umiarkowane

  Maksymalna jasność: 

  430 cd/m2

  Powielenie krawędzi:

  brak

  Poprawa płynności filmów (24p):

  brak lub bardzo mocna

  Jak widzimy na powyższych zdjęciach, POS901F bez użycia upłynniacza lekko smuży. W zasadzie podobnie do każdego telewizora bez użycia wspomagającej funkcji, ale jednak nieco mniej niż telewizory LCD. Po użyciu funkcji Clear Motion sytuacja wygląda znacznie lepiej i obraz nawet przy szybkich ruchach jest ostry. Może nie tak idealnie ostry jak w najlepszych telewizorach LCD, ale na tyle, by oglądać wszystkie mecze z przyjemnością i nie tracić najważniejszego sprzed oczu.

  Kąty widzenia

  Choć kiedyś mówiło się, że kąty widzenia w oledach nie wpływają całkowicie na wygląd obrazu, to okazało się, że jest to jedynie półprawda. W praktyce, ekran wraz ze swoimi polaryzatorami, jest trochę wrażliwy na zejście z osi obrazu. Są to jednak nieporównywalnie mniejsze straty niż w przypadku telewizorów LCD. Zmienia się jedynie odcień obrazu i też nie dużo. Kwestia ta uległa poprawie w drugiej (zeszłorocznej) generacji matryc Ultra HD, kiedy to zmieniono strukturę subpikseli i widmo światła. Poza odcieniem jednak, wszystkie walory pozostają zachowane. Zarówno kontrast, jak i widoczność detali w czerniach pozostaje na tym samym poziomie. Plasuje to telewizor OLED na nieporównywalnie wyższym poziomie, niż dowolny ekran LCD!

  Granie na konsoli i PC

  Philips posiada dedykowany tryb Gra, który zmniejsza input lag. Dostępny jest on także przy sygnale Ultra HD z HDR. Dostaje wtedy adekwatny przedrostek.

  Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
  [GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb „Gra”43 ms
  [GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR-Gra”43 ms
  [PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)aktywność: „PC”70 ms
  [GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb „Gra”70 ms
  [GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR-Gra”70 ms
  [FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatektryb „Kino”83 ms

  Jak widać, sam HDR nie wnosi dodatkowego opóźnienia w wyświetlaniu, jednak na zmianę rozdzielczości telewizor jest bardzo wrażliwy. Osobom, które używają klasycznych wersji konsol, pracujących w 1080p (także z HDR), telewizor można polecić. 43 ms to wynik, który zadowoli szeroką rzeszę graczy, pomijając może tych „zawodowych”. By go uzyskać konieczne jest oczywiście włączenie trybu obrazu o nazwie „Gra”. Tego samego trybu możemy użyć do treści Ultra HD, jednak lag jest już nieco wyższy. Dla graczy FPP 70ms może stanowić już problem. Opóźnienie tego rzędu da się odczuć wyraźnie na myszy komputerowe. Może w grach wyścigowych, gdzie akcja jest bardziej przewidywalna, byłby bardziej akceptowalny. Warto jednak przypomnieć chociażby ostatnią sytuację z aktualizacją LG OLED TV o lepszą wartość tego parametru by móc przypuszczać, że i tutaj być może dostaniemy wsparcie producenta w przyszłości. By uzyskać reprodukcję chromy 4:4:4 wystarczy ustawić tryb aktywności na pozycję „pc”. Nie wpływa to ani na laga ani na inne walory.

  Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PlayStation Polska, Microsoft Polska, Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, CDP.pl oraz Cenega.

  System i Smart TV

  Philips POS901F oparty jest na fenomenalnej platformie Android TV, która zapewnia telewizorowi nieograniczone możliwości. Dla osób, które spotykają się z Androidem w telewizorze po raz pierwsze proponuję obejrzenie poniższego wideo w ramach wstępu:

  Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smartfonach na systemie Android. Mogą jednak preinstalować aplikacje. Na terenie Polski dostaliśmy zatem wybrane aplikacje od razu na naszym pulpicie telewizora. Znajdziemy tam m.in serwisy wideo: Netflix, Ipla, Player od TVN, VoD Onet, FilmBoxLive, Tuba.fm, Gazeta.tv, Wybieram.tv, Pogody.tv, Kinoplex, Chili.tv. Jeżeli coś się nie pojawi wchodzimy do sklepu i bez problemu doinstalowujemy. Menu jest bardzo szybkie i przejrzyste. Oparto je na kilku poziomach jak rekomendacje, kolekcje Philips, aplikacje czy gry. Gdy wyczerpie się nam miejsce we wbudowanej w TV pamięci masowej, to mamy możliwość rozszerzenia jej na nośniku zewnętrznym (do 64GB).

  Na osobny akapit zasługuje temat grania na systemie Android TV. Gry możemy instalować bezpośrednio na telewizorze, z marketu Google Play. Równie ciekawe jest wsparcie dla platformy GameFly, czyli usługi grania w chmurze (cloud gaming) w tytuły znane z konsol czy PC (nasz test tej usługi). W bazie znajdziemy setki kultowych tytułów. Jedyne czego potrzebujemy to jeden z padów i łączę Internetowe o niskim opóźnieniu!

  Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka „mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa. Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Może nie jest to najładniejszy design jaki widziałem, ale z pewnością bardzo funkcjonalny.

  philips_pos901f_20

  POS901F wykorzystuje najnowszą wersję systemu operacyjnego Android (6.0.1). Interfejs renderowany jest w wysokiej rozdzielczości (1920×1080) i działa bardzo płynnie. Dla osób chcących dowiedzieć się więcej:

  philips_pos901f_17philips_pos901f_16
  philips_pos901f_15philips_pos901f_14

  Jakość dźwięku

  Wbudowana w podstawę listwa dźwiękowa została opracowana w kooperacji z firmą Dolby. Dostarcza ona zdecydowanie lepszy dźwięk, niż ten, który można usłyszeć z małych, wbudowanych głośników w innych telewizorach. Philips POS901F zapewnia dźwięk o kinowym charakterze, jednak wiadomo, z kinem domowym równać się to nie może. Miłośnicy efektów dźwiękowych będą pewnie szukać innych rozwiązań, jednak dla wielu użytkowników będzie to całkowicie wystarczające i odejdzie potrzeba zakupu zewnętrznego zestawu audio.

  philips_pos901f_1

  Podsumowanie i ocena

  Telewizor OLED od Philipsa wygląda na bardzo dopracowany wyświetlacz, pomimo, że jest pierwszym ekranem organicznym w ofercie producenta. Ostatnie lata, poświęcone na udoskonalanie technologii nie poszły na marne. Dzięki temu uzyskaliśmy produkt godny polecenia, który jakością obrazu staje na równi z najlepszymi ekranami OLED dostępnymi już na rynku. Różnice, w dziedzinie jakości obrazu sprowadzają się do niewielkich niuansów, np. tego, że Philips zapewnia efekt HDR o nieco niższej mocy, ale za to bez sztucznego podbijania jasności w tonach średnich. POS901F ma za to dużo do zaoferowania w kwestii użytkowej. Po pierwsze posiada fenomenalny, trójstronny, system ambilight. Po drugie system Android, dający nieograniczone możliwości multimedialne. To jedyny telewizor OLED na rynku z tymi dwoma dobrodziejstwami. Polecam miłośnikom obu rozwiązań, którzy cenią sobie najwyższą jakość obrazu kinowego. Jak to zawsze mówię, nic nie może równać się z wyświetlaczem organicznym, oglądanym w warunkach kinowych i sam planuję zmianę tylko na ekran tego typu. Gdyby jeszcze tylko udało się dopracować input lag 4K HDR, który mamy nadzieję zostanie poprawiony w formie aktualizacji tak jak w przypadku konkurencji. Wtedy wszyscy gracze mogliby śmiało kupować POS901F w ciemno.

  PLUSY

  • Trójstronny system Ambilight
  • Platforma Android TV
  • Jedyny wyświetlacz OLED na rynku, oferujący dwa powyższe rozwiązania
  • Rewelacyjna żywotność panelu OLED 3 generacji (100 000 godzin)
  • Perfekcyjna czerń i kontrast nieosiągalna dla telewizorów LCD oraz Plazm
  • Niezłej jakości tryby fabryczne obrazu i bogate możliwości kalibracji
  • Najbogatsze pokrycie szerokiej palety barw (99% DCI)
  • Matryca 120Hz z doskonałym upłynniaczem
  • Certyfikat Ultra HD Premium
  • Świetne kąty widzenia
  • Bardzo dobra równomierność ekranu
  • Wbudowany soundbar Dolby

  MINUSY

  • Jasność przy HDR mogłaby być jeszcze wyższa (są pod tym względem lepsze telewizory)
  • Input lag w 4K HDR do poprawy

  Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


  Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

  Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


  logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

  (8457)

  Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

  Comment(33)

  1. Ja bym nie ściągał, bardziej chodziło mi o fakt pokazania, że "można" a mówiąc wprost - dać już dziś b.atrakcyjna wycenę.

  2. 54 minuty temu, pmcomp napisał:

   Przy dostawie ze Szwajcarii może dojść cło 14% i 23% VAT.

   Cła nie ma, VAT natomiast jest, ale powinno się produkt oclić na pierwszej granicy z krajem UE, więc wybierasz kraj graniczący ze Szwajcarią który ma najniższy VAT i tam go uiszczasz, dalej już normalnie do Polski bez żadnych barier.

   Aleksej

  3. 9 godzin temu, aleksej napisał:

   Cła nie ma, VAT natomiast jest, ale powinno się produkt oclić na pierwszej granicy z krajem UE, więc wybierasz kraj graniczący ze Szwajcarią który ma najniższy VAT i tam go uiszczasz, dalej już normalnie do Polski bez żadnych barier.

   Aleksej

   Cła nie powinno byc ponieważ TV został wyprodukowany w EU. Ale celnik o tym może nie wiedzieć, a kupujący raczej nie ma kwity country origin. Więc upierdliwy celnik może doliczyć i 14% cła twierdząc, że TV został wyprodukowany w Azji.

  4. Dnia 29.12.2016 o 00:30, aleksej napisał:

   Cła nie ma, VAT natomiast jest, ale powinno się produkt oclić na pierwszej granicy z krajem UE, więc wybierasz kraj graniczący ze Szwajcarią który ma najniższy VAT i tam go uiszczasz, dalej już normalnie do Polski bez żadnych barier.

   Aleksej

   Jesteś pewien że tak jest z tym VAT'em??
   Dlaczego w takim razie gdy kupujesz w niemieckim Amazonie i wybierasz jako kraj dostawy Polskę to automatycznie zamieniają Ci niemiecki 19% VAT na polski 23%?

  5. Niemcy są w UE i VAT w takim przypadku płaci się w miejscu dostawy, jeśli kupisz na terenie Niemiec to płacisz 19% VAT, jeśli dostawa jest na terenie innego kraju to płacisz VAT tam gdzie masz dostawę.

   Szwajcaria ma umowę ws. wolnego handlu z UE, ale sama nie należy do UE. Nie ma cła na produkty importowane i eksportowane ze Szwajcarii do UE (nie wiem czy obejmuje to wszystkie produkty, ale elektronika się łapie). Zgodnie z prawem UE VAT należy uiścić w kraju w którym przekracza się granice UE, więc przy transporcie naziemnym będzie to kraj graniczący, w przypadku transportu lotniczego w kraju w którym ląduje samolot. Dodatkowo nie powinno się płacić VATu w Szwajcarii (czy jak oni to tam nazywają) ale przy handlu detalicznym to nie wiem jak to jest rozwiązane.

   Aleksej

  6. czytając ten test ,tylko utwierdziłem się w przekonaniu ,że gratki dla LG za to co zrobili z OLED ale na prawdziwie idealnego OLED, trzeba będzie poczekać na Panasonica i Sony :) 

  7. Ogólnie jeszcze o nowych tv stosunkowo niewiele wiadomo, a rok 2017 będzie pewnie rokiem OLED (mogę się pomylić o jeden rok). :)

  8. Czytałem gdzieś, że kalibracja TV pod UHD/HDR nie ma sensu albo inaczej rzecz ujmując daje słabe rezultaty (wyniki Philipsa to potwierdzają).
   Czy mógłbyś Maćku odnieśc się do tego ?


   Zależy od potencjału wyświetlacza. Jeśli oferuje przynajmniej 600-700cd/m2 to warto zrobić pełną kalibrację do HDR. Poniżej tego progu preferuję wyrównać jedynie balans bieli, ponieważ oddanie stopni jasności, czy nasyceń barw jest i będzie i tak nieprawidłowe. Za mały zakres dynamiki, by wprowadzić jakieś sensowne zmiany.
  9. No ale oprócz jasności dla HDR ważny jest jeszcze chyba kontrast?

  10. Dla widza jak najbardziej, przy samym procesie kalibracji do HDR niespecjalnie.