Home Jaki kupić telewizor? Czy OLED TV są nadal drogie? | ANALIZA | To już przeszłość! Porównanie dwóch najtańszych OLED TV na rynku
Czy OLED TV są nadal drogie? | ANALIZA | To już przeszłość! Porównanie dwóch najtańszych OLED TV na rynku

Czy OLED TV są nadal drogie? | ANALIZA | To już przeszłość! Porównanie dwóch najtańszych OLED TV na rynku

15.76K
0

Od ponad 5 lat telewizory OLED utożsamiane są z półką telewizorów premium. I jest to jak najbardziej słuszne. Szczególnie gdy przypomnimy sobie pierwszy 55″ model LG, który w polskich sklepach kosztował 39 999 zł. Z biegiem czasu technologia ta zdominowała ofertę większości producentów gdzie górna półka opiera się w większości przypadków właśnie na OLED. Mowa o LG, Philips, Sony, Panasonic, Toshiba czy Loewe. Nie jest to oczywiście przypadek gdyż od ponad 5 lat gdy już znamy dogłębnie na co stać te telewizory można tylko przytaknąć i dokonywać analiz czym różnią się między sobą konkretne linie. Od dłuższego czasu maniacy kinowi czekają aż jakość obrazu, którą obserwujemy w półce premium w końcu stanie się nieco bardziej dostępna co za tym idzie będzie po prostu tańsza. W końcu nadchodzą czasy, że pod koniec tego roku – szczególnie w trakcie trwania obecnie Black Friday – obserwujemy znaczny spadek cen ale co najważniejsze: jakość obrazu tańszych OLED TV nie odbiega znacząco od telewizorów z o wiele wyższej półki cenowej. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm modelom od dwóch producentów LG oraz Philips, które znacząco odskoczyły od konkurencji oraz od wewnętrznej hierarchii telewizorów u danego producenta pod względem ceny i aktualnie można je dostać w 55″ uwaga za nawet 4 999 zł. Niemożliwe? A jednak!

Bohaterami tego zestawienia będą doskonale już znane dwa modele. LG postanowiło wywrócić rynek sprzedaży w 4 kwartale roku modelem B8 a Philips modelem POS9002. Oba telewizory bardzo dogłębnie testowaliśmy już na naszym portalu a wątki na forum pokazują jak wielkie zainteresowanie wywołują wśród potencjalnych użytkowników oraz tych, którzy je zakupili.

Dlaczego OLED pod względem jakości obrazu?

Ponieważ oba modele oparte są na tej samej technologii należy napisać dlaczego to właśnie ona jest tak dobra do oglądania kina domowego ale sprawdzi się też w sporcie czy graniu. OLED to niejako duchowy następca Plazm. Plazmy jak pamiętamy były najczęstszym wyborem do kina ze względu na czerń i kontrast jaki oferowały. A to właśnie ten element bez względu na wszystkie inne cechy obrazu jest tak bardzo pożądany przez maniaków kina. Temat czerni w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, wykorzystanie elementów Ultra HD czyli przynajmniej rozdzielczość 4K, HDR oraz szeroką paletę barw ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły odpowiedniego wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. To tak jakbyśmy mogli nabyć auto napędzane perpetuum mobile. Możemy konfrontować różne ekrany LCD z OLED, ale żaden z nich nie wyjdzie zwycięsko w konfrontacji kontrastu. Może co najwyżej starać się dorównać!

Potwierdzają to też studia filmowe (w Polsce oraz w Hollywood w którym miałem okazję być kilka razy i zwiedzać największe studia filmowe w ostatnich latach) oraz nasze rodzime telewizje (nc+, TVP itp.), które przy odglądach klienckich przy postprodukcji filmowej używają telewizorów oraz monitorów OLED. Chociażby dzięki monitorowi studyjnemu Sony OLED BVM-X300 możemy zobaczyć większość pozycji na Ultra HD Blu-ray bo to właśnie na nim pracują studia.

Panasonic Hollywood OLED 2018 ces
Osobiście miałem okazję odwiedzić studia postprodukcyjne Deluxe w Hollywood gdzie np. przygotowywano film Obcy: Przymierze na Panasonic OLED TV 4K
Monitor OLED Sony postrodukcja
Monitor studyjny OLED 4K Sony BVM-X300

Czyli już wiemy, że w rozwiązaniach domowych tylko technologia OLED na ten moment może dostarczyć prawdziwej czerni i kontrastu. Drugi bardzo ważny element to kąty widzenia. I nie chodzi tutaj o siedzenie pod dużym kątem ale także siedzenie blisko przed ekranem np. 65 calowym. Już wtedy łapiemy kąty i jakość obrazu spada. Na OLED nie ma tego problemu. Na tego typu telewizorach nawet pod ogromnym kątem jakość obrazu jest prawie taka sama jak siedząc na wprost. Weźmy przykład LG OLED TV:

Ostatnia bardzo ważna sprawa to pełne wsparcie technologii Ultra HD, która obecnie podbija rynek. W rozdzielczości 4K połączonej z technologią HDR wraz z szeroką paletą barw możemy obecnie podziwiać większość nowych produkcji filmowych oraz seriali jak również grać na konsolach czy PC oraz oglądać sport. To właśnie materiał w Ultra HD pozwala dużo bardziej realistycznie oddać świat, który widzimy naszym okiem na co dzień. Jeszcze nigdy nie było tak dużej różnicy w obrazie jak między Full HD a Ultra HD. Jeżeli dodamy do tego telewizor, który posiada bardzo wysokie parametry UHD aby wyświetlić taki sygnał to wtedy już wiadomo dlaczego każdy fan kina, który zobaczy obraz na OLED ma wielki uśmiech na twarzy.

Ekstraklasa w 4K HDR
Na Canal+ 4K Ultra HD możemy oglądać np. LOTTO Ekstraklasę w pełnym Ultra HD!

(15763)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

62
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x