Home Testy Telewizory LCD Sony Sony XF90 – TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision
Sony XF90 – TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Sony XF90 – TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

211.41K
2168

Słowem wstępu

Sony XF90 to pierwszy z telewizorów japońskiego producenta, należących do lineupu 2018, który bierzemy do testów w tym roku. Po ubiegłorocznym sukcesie modeli takich jak XE90 (KD55-XE9005), czy XE93 (KD-55XE9305) pisałem, że segment premium telewizorów LCD należał właśnie do Sony. Ekrany te miały wyśmienitą relację ceny do jakości i jednocześnie stanowiły ścisłą czołówkę  pod względem parametrów takich jak czerń, czy jasność HDR. Poprzeczka dla ich następcy została zatem ustawiona bardzo wysoko. Dlaczego piszę w liczbie mnogiej? Bo jak się okazuje nie będzie w tym roku dwóch modeli z symbolami 90 i 93. W związku z wprowadzeniem do oferty drugiego telewizora OLED czyli AF8, producent postanowił zawęzić ilość ekranów LCD i oba wspomniane telewizory mają wspólnego następcę – XF90. Jak widzimy, litera “F” w nazwie cechować będzie właśnie modele wydane na 2018 rok.

Jeśli mielibyśmy oceniać same parametry katalogowe, to z pewnością XF90 bliżej jest do starszego modelu wyższego, czyli XE93. Przede wszystkim przez zastosowany procesor obrazu – X1 Extreme. Oznacza to przede wszystkim kompatybilność z technologią Dolby Vision (nadal oczekujemy jednak na odpowiednie oprogramowanie). Potencjalnie także lepszą obróbkę obrazu, aczkolwiek przypomnę, że w tej materii nie doszukałem się większych różnic pomiędzy XE90, a XE93 w roku ubiegłym…

(211405)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(2 168)

 1. Przywróć tv do ustawień fabrycznych. U mnie było podobnie.

 2. Nawet w konfiguracji początkowe menu zacina.

 3. Dnia 25.07.2019 o 22:19, Tomisior napisał:

  Dzięki za info chłopaki.

  Jarix75 - z Radomia raczej nikt nie przyjedzie do mnie na Śląsk po tv. Z tego, co kojarzę zgłoszenia wykonuje się w centrali Sony i oni kogoś wysyłają.

   

  Do mnie do Jasła przyjechali choć chyba jest jeszcze dalej a zgłaszałem bezpośrednio do nich. Myślę, że te serwisy całą Polskę obsługują i można sobie dowolnie wybrać, byle by był autoryzowany i obsługiwał naprawy gwarancyjne.

 4. Koledzy poradźcie. Szukam telewizora i nie wiem, czy wybrać B8 czy też może XF9005.

  Telewizor wyłącznie do streamingu typu Netflix, HBO GO i inne seriale, filmy z nośników. Nie zamierzam podłączać sygnału TV, nie gram i nie oglądam sportu. Czyli typowo filmowo. Więc tutaj chyba nie ma za bardzo co obawiać się wypalenia na matrycy w oledzie. Moją wątpliwość budzą tylko napisy, bo oglądam filmy głównie azjatyckie i siłą rzeczy z napisami??

  Oglądamy do 2 h dziennie w tygodniu, w weekendy 4 do 6 więc chyba nie za dużo? Popołudniami i wieczorami.

  Pokój ma ok. 20 m2, odległość TV od kanapy 2-2,5 m, więc planuję wziąć 55 cali. Jest nas dwoje a kanapa jest szeroka, więc można siedzieć na wprost TV jak i tak że kąty będą miały znaczenie (chyba).

  Pokój jest jasny, nasłoneczniony popołudniami, gdyż jest wystawa płd-zach, siódme piętro. Są rolety więc słońce nie będzie padało na ekran bezpośrednio (okna na lewo od ekranu), ale jest jasno w lecie aż do wieczora. Wyczytałem na forum, że w przypadku naświetlenia ekranu lepiej poradzi sobie chyba Sony, bo ma większą jasność?

  Nie mam preferencji co do marki i w ogóle nie znam się na tym kompletnie, to będzie mój pierwszy telewizor. Do tej pory z dumą byłem bez, ale teraz chyba jednak czas na skok jakościowy w oglądaniu. Od TV nie oczekuje niczego specjalnego (jak wspomniałem - tylko seriale i filmy), dobrej jakości obrazu i płynności działania oraz łatwości obsługi. Tyle i aż tyle ;).

  Nie wiem, czy będę chciał od razu kalibrować TV, czy nie wystarczy mi to, co jest fabrycznie i co sam mogę poprzestawiać. Generalnie to myślę, że przesiadając się z laptopa na TV to każdy będzie stanowił sporą zmianę jakościową in plus.

  W ogóle to już miałem kupować tego nowego Philipa the One czy tam Only, ale zacząłem przeglądać forum i natrafiłem na wątki o tych dwóch liderach swoich segmentów. Budżet miałem najpierw 3-3,5 tys., ale jeżeli warto to wydam i 4,6 tys. czyli tyle po ile teraz chodzi B8.

  Dzięki z góry za wszelkie uwagi.

 5. Bierz B8 , napisy sobie ustawisz w Netflix półprzeźroczyste i będzie ok.

 6. napisami się nie przejmuj. B8 to będzie dobry wybór to twoich zastosowań. Żeby była jasność, mam 900F z którego jest (prawie) bardzo zadowolony. 

 7. Kupiłem dziś 55 cali B8 w stacjonarnym Euro za 3,6 k. Egz. stał u nich na ekspozycji, jak twierdzą, miesiąc. Na tabliczce znamionowej ma datę produkcji 05 2019. Więc dłużej niż 3 miesiące na pewno nie. Mam nadzieję, że przez ten czas matryca nie została zajechana... twierdzili, że co tydzień robili jej czyszczenie. Nie puszczałem żadnych plansz testowych ale na tym materiale, który leciał wyglądało OK.

  @Tomek398

 8. W stacjonarnym Euro. Módl się, aby wszystko było w porządku.

 9. Hm, najwyżej, jeżeli będzie coś nie tak to jest pełna, dwuletnia gwarancja od LG (czytałem tu, że serwis mają dobry), no bo TV mimo, że powystawowy i przeceniony, w domyśle sprzedawany jest jako pełnowartościowy i pozbawiony wad. Ew. wady ukryte są też podstawą roszczeń w stosunku do sprzedawcy. Ciekawe jak z tym reklamowaniem jest w Euro?

  No a obniżka była spora.

  @Miszek

 10. Czy aktualizacja do Andka 8.0 poprawia coś w funkcjonowaniu telewizora?

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »