Home Testy Telewizory LCD Sony Sony XF85 | TEST | Bravia Android TV 2018 Ultra HD z procesorem X1 (KD-55XF8505)
Sony XF85 | TEST | Bravia Android TV 2018 Ultra HD z procesorem X1 (KD-55XF8505)

Sony XF85 | TEST | Bravia Android TV 2018 Ultra HD z procesorem X1 (KD-55XF8505)

51.03K
49

Słowem wstępu

Rok testów telewizorów marki Sony rozpoczęliśmy w naszym stylu – od górnego modelu. Na portalu znajdziemy więc już test flagowego OLED AF8, jak i najlepszego LCD przewidzianego na 2018r. – XF90. W dniu dzisiejszym zejdziemy trochę bardziej na ziemię i zajmiemy się modelem XF85, występującym także z inną końcówką w nazwie – XF8505 / XF8577 / XF8588 / XF8596. To przystępny telewizor, który jest bezpośrednim konkurentem m.in. Philipsa PUS8303, czy Samsunga NU8000. Z doświadczenia wiem, że ten segment cenowy cieszy się najszerszym zainteresowaniem wśród nabywców odwiedzających nasz portal. Ekrany tej klasy pozwalają już nacieszyć się efektem HDR (jest on faktycznie widoczny w praktyce, a nie tylko na papierze) i mają 120Hz matryce, co jest ważne przy oglądaniu sportu. Dlatego ubolewam, że nie mieliśmy szansy rzucić okiem na serię XE85 w roku ubiegłym. Nie ma co jednak wracać do starych czasów, bierzmy się do testu 🙂 Do redakcji przyszedł model w wersji 55″ jednak udało nam się także przyjrzeć modelom 75″ oraz… 85″ o czym wspomnę dalej.

Wygląd

Telewizor jest wykonany schludnie, w stylu typowym dla Sony. Jest wąska ramka zwieńczona niewielkim logo na dolnej krawędzi. Stopy można zamontować na dwa sposoby – szeroko, jak na poniższym zdjęciu.

Lub wąsko. Wtedy skierowane są do wewnątrz. To bardzo przydatna funkcjonalność. Materiały nie są ekskluzywne. Dominuje tworzywo, jednak nie domyślimy się tego po samym wyglądzie, bo dosyć dobrze imituje ono metal o szampańskim kolorze.

Badana cecha:wynik:
WYMIARY EKRANU (bez podstawy)123,1 × 71,3 × 5,2cm
WYMIARY KARTONU134 × 82 × 16cm
ODCISK STOPY (minimalne wymiary mebla)114 × 28cm
WAGA (bez podstawy)19,1kg
OTWORY MONTAŻOWEVESA 300×200
Od tyłu ekran nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wejścia audio-wideo skierowano na prawą stronę.

Podobnie jak w innych telewizorach Sony, tylko złącze HDMI 2, oraz 3 przyjmuje wszystkie formaty Ultra HD (18Gbps). Pozostałe mają ograniczenia z tym związane.

Akcesoria

Pilot jest prawie tożsamy z ubiegłorocznym. Być może kilka przycisków zamieniono miejscami, lub zmieniono barwę ich napisów. W pilot wbudowano mikrofon do wydawania komend głosowych i trzeba przyznać, że sprawdza się on bardzo dobrze. Platforma Google oferuje przecież zaawansowane funkcje rozpoznawania mowy, więc mikrofon nie pozostanie wyłącznie gadżetem.

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU3840×2160, 55″
TYP MATRYCYLCD z matrycą typu IPS i podświetleniem PFS LED
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej)850:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: 1 100:1
 • max: 1 2500:1
 • min: 990:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 340 cd/m2
 • HDR: 585 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCYekran zmatowiony
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,9
 • maks. dE: 4,7
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)550 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 27ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 27ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 29ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORUTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca IPS w XF85 (55″)

W 55″ Sony XF85 zastosowano 120Hz matrycę IPS, o rozdzielczości 4K. Nie jest jednak przesądzone, że w innych rozmiarach tego telewizora również spotkamy się z panelem tego rodzaju! Historia zna przypadki, gdy duże przekątne (65″ i więcej) posiadały panel typu VA podczas, gdy mniejsze telewizory wykorzystywały matryce IPS. I tak właśnie jest gdyż co nieco zbadaliśmy ten temat. Odwiedziliśmy Centrum Sony gdzie obecnie znajdowały się wersje 75″ oraz 85″. Pierwsza z nich to matryca IPS natomiast druga to VA. Będziemy monitorować sprawę jeżeli chodzi o model 65″ bo może być on niezwykle ciekawy cenowo! Na tę chwilę z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że wersja 49″ i 43″ będzie posiadać taką samą matrycę jak 55″ czyli IPS.

Ekran podświetlony jest specjalizowanymi diodami z luminoforem PFS, co zapewnia bogate pokrycie palety barw, niezbędnej do filmów Ultra HD.

Zalecane ustawienia

Najnowsza linia telewizorów Sony już w dniu debiutu wykorzystuje system Android TV w wersji 7.0 z nieco zaktualizowanym układem menu. Dostęp do głównych ustawień jest prosty. Wystarczy wcisnąć na pilocie klawisz “Action Menu”, a następnie wejść w “Obraz”. Fabrycznie definiowanych ustawień jest kilkanaście, jednak nie będę ich tutaj wymieniał, ponieważ zarówno mnie jak i czytelników powinno interesować wyłącznie jedno ustawienie w którym telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim tryb “Kino Pro”.

Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia należy użyć suwaka “Jasność” w tym samym menu. Rada ta brzmi może jak coś oczywistego, jednak wcale tak nie jest. Praktycznie we wszystkich innych telewizorach (włącznie z modelami Sony 2014) faktyczną jasność ekranu ustawia się suwakami oznaczonymi jako “Podświetlenie” lub “Backlight”, zaś umieszczany tam suwak “Jasność” reguluje coś całkowicie innego – jasność, ale czerni, nie całego obrazu. Sony jest obecnie drugim (zaraz po Philipsie) producentem, który postanowił zrobić porządek w nazewnictwie funkcji. Wracając więc do meritum – do rozjaśniania i ściemniania telewizora używamy głównego suwaka “Jasność”. Możemy także użyć czujnika światła by czynność wykonywała się automatycznie.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakich powinni dokonać nabywcy telewizora, jest włączenie obsługi zaawansowanych formatów Ultra HD, dostępnych na złączach HDMI 2, oraz 3. Zrobimy to w zakładce Home -> Ustawienia -> Zewnętrzne złącza. Należy wybrać “Ulepszony format”. Przy tym ustawieniu możemy stracić fonię na niektórych źródłach, dlatego producent pozostawił także opcję kompatybilną.

Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić pole wyświetlania na “+1” lub “wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła).

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,9maksymalna5,0
Średnia deltaE barw ze wzornika3,0maksymalna5,3
Średnia deltaE palety szarości2,9maksymalna4,6

Profesjonalna kalibracja Sony XF85

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych1,4maksymalna2,8
Średnia deltaE barw ze wzornika1,9maksymalna4,7
Średnia deltaE palety szarości0,5maksymalna1,9

Tryb “Kino” bez żadnych ustawień przypomina trochę parametry zoptymalizowane do pracy w dzień. Charakterystyka jasności mocno uwydatnia detale w czerniach. W dzień jest to akceptowalne, ale w nocy zmniejsza kontrastowość, która i tak nie jest wysoka na matrycy IPS. Osłabione są też przez to kolory. Odcień bieli jest bliski poprawnemu, z lekkim ochłodzeniem

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

  Indywidualna kalibracja tego modelu jest w stanie rozwiązać problem z charakterystyką jasności, jak i dopracować odcień bieli. Gamutu nie da się precyzyjnie regulować w telewizorach Sony, trochę szkoda, bo na XF85 mogłyby to sporo pomóc. Barwy po kalibracji choć lepsze i dosyć naturalne, to nadal są trochę rozbiegane i niektóre lekko wzmocnione, a inne osłabione. Nasycone żółcie mają także tendencję do zbaczania w stronę czerwieni. Potencjalni widzowie nie powinni być jednak tym mocno rozczarowani. Nie spodziewałbym się bliskiego referencji oddania barw w telewizorze tej klasy. Jakość jest po prostu wystarczająca i powinna usatysfakcjonować widza.

  Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

  Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
  oraz w temacie: Wielki test kalibracji

  Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)

  Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

  Model XF85 wykorzystuje najlepszy procesor Sony, zwany X1. Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. W prawdzie różnice wynikające z jakości skalowania w zasadzie się już zatarły i telewizor każdego cenionego producenta robi to z podobną skutecznością, wyciągając tyle ile się da z obrazu niskiej rozdzielczości. Układ “X1” dodaje jednak zaawansowane funkcje związane z usuwaniem przeplotu. W menu znajduje się z tym związane ustawienie “Tryb Kliszy”, które w domyślnym swoim ustawieniu robi wszystko co się da, aby uzyskać jak najlepszą ostrość przy transmisjach sportowych i pokrewnych materiałach.

  W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

  Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

  Powyższy opis sugeruje, że procesor Sony w zasadzie nie wnosi niczego do jakości obrazu. Z perspektywy “purystów obrazu”, którzy oczekują jak najmniejszej ingerencji w materiał źródłowy tak właśnie jest. Układ “X1” daje jednak kilka ciekawych funkcji, ujętych w menu jako “tworzenie realizmu”. Składają się na nie “rozdzielczość”, “mastered in 4K”, “redukcja losowych zakłóceń”, “cyfrowa redukcja zakłóceń”, oraz “Łagodna Gradacja”. Z mojej perspektywy najciekawszymi funkcjami są “rozdzielczość, oraz “łagodna gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji obrazu, zwanej także bandingiem, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

  Łagodna gradacja WYŁĄCZONAŁagodna gradacja WŁĄCZONA

  Suwak “rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

  Resolution: 0Resolution: 75

  Ważną do zapamiętania cechą systemu jest to, że funkcję “Mastered in 4K” należy wyłączyć dla uzyskania najlepszej jakości obrazu. Z niewiadomych mi przyczyn używanie jej powoduje utratę detali obrazu, porównywalną z używaniem funkcji cyfrowej redukcji zakłóceń. Wszystkie te funkcje powinny być więc wyłączone, zaś użytkownik powinien się skupić na rozdzielczości, oraz łagodnej gradacji.

  Równomierność ekranu

  Po dokładnym obejrzeniu białej planszy odetchnąłem z ulgą – nie było żadnego znaku vertical bandingu, który bywa obecny szczególnie na matrycach typu IPS. Jednym co można było zatem zaobserwować było winietowanie, które jest nieuchronne na ekranach LCD, zwłaszcza z krawędziowym podświetleniem. Dokładnie przedstawia to poniższe zdjęcie:

  A tak to wygląda okiem kolorymetru:

  -19%-17%-17%-15%-14%
  -13%-5%-8%-9%-12%
  -18%-2%ref.-7%-20%
  -20%-5%-4%-10%-21%
  -30%-18%-17%-19%-20%

  Kontrast i Czerń

  Jak już każdy powinien wiedzieć z artykułu o matrycach, kontrast i czerń nie są akurat najmocniejszą stroną matryc IPS. Uzyskują one natywny kontrast w okolicach 1000:1, co generalnie nie zapewnia zbyt atrakcyjnej czerni w nocy. Wartość natywnego kontrastu Sony XF85 to raptem 850:1. Przynajmniej w 55″, bo są też dostępne inne przekątne z matrycą VA. Niestety nadal nie zapewnia to piorunujących efektów przy seansach kinowych. Warto mieć jednak na uwadze, że choć obraz nie jest kontrastowy, to nie wytraca swojej charakterystyki pod kątem i gdy usiądziemy na brzegu kanapy, to wcale nie jest już oczywiste, czy telewizor z matrycą VA daje wciąż lepszy obraz! Nawet niewielkie kąty patrzenia, takie na brzeg ekranu siedząc na środku, powodują już uwypuklanie detali w czerniach na konkurencyjnych telewizorach, a Sony jest tego pozbawiony.

  Gigantyczny model 85″ został oparty o matrycę VA co zwiastuje dużo lepszą czerń i tak też jest w rzeczywistości. Telewizor nie posiada w tej cenie strefowego wygaszania jednak jego kontrast natywny to 4200:1. To wystarczająco by nie narzekać na zbyt słabą czerń. Od razu napiszę tutaj, że w SDR uzyskuje on 540 cd/m2 a w HDR średnio około 580 cd/m2.
  SCENA
  (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
  Opis scenyWynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji “Dynamiczny Kontrast”)
  WYŁ.MINIMALNYŚREDNIDUŻY
  DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI980:11 060:11 050:11 080:1
  CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA900:11 000:11 100:11 100:1
  PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA1 150:11 240:11 250:11 270:1
  DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI900:11 070:11 080:11 080:1

  W Sony XF85 nie zastosowano podświetlenia strefowego. Dostępna jest jedynie funkcja wygaszająca podświetlenie globalnie i zwiększająca kontrast cyfrowy. Ten ostatni zabieg może powodować utratę detali w bielach i takie zjawisko faktycznie można czasem zaobserwować. W ustawieniu najniższym na szczęście nie jest to tak, że coś ewidentnie ginie w bielach. Są one po prostu lekko spłaszczone, dlatego sugeruję nie używać mocniejszych wariantów.

  Obsługa Ultra HD / 4K

  Poprawna konfiguracja HDMI do oglądania treści Ultra HD.

  Sony XF85 posiada zwykłą wersję procesora X1, co oznacza brak kompatybilności z Dolby Vision. To trochę zabawne, że telewizory o niższym potencjale, które zyskały by więcej na dynamicznych metadanych, nie posiadają technologii premium, które zastosowanie znajdują w najwyższych modelach, gdzie nie są aż tak potrzebne. XF85 ogranicza się więc do klasycznych formatów (HDR10, HLG), którymi dysponujemy chociażby z płyty Ultra HD Blu-ray, serwisu Netflix, czy już niebawem w telewizji (mundial). Pamiętajmy by źródła 4K podłączać do HDMI o numerze 2 i 3!

  Cecha:Wynik:
  CERTYFIKAT UHD PREMIUMNie
  POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020)91% / 72%
  OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMITak, tylko HDMI 2 i 3
  FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+)Nie
  MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHDTak

  Jakość efektu HDR

  W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

  ScenaOpis scenyJasność HDR (w zależności od ustawienia “kontrast dynamiczny”)
  WyłączonyMinimalny
  hdr1NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2595 cd/m2595 cd/m2
  hdr2SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ520 cd/m2325 cd/m2
  hdr3NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ485 cd/m2450 cd/m2
  hdr4ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH595 cd/m2330 cd/m2
  hdr5.jpgPLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE585 cd/m2
  Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

  Tabelka dzieli się na dwa warianty – z włączoną na minimum i wyłączoną funkcją dynamicznego kontrastu, ponieważ przy minimalnym ustawieniu w obraz nie są wprowadzane jakiekolwiek sztuczności. Teoretycznie powinna być jedynie dostosowywana jasność do sceny – i tak się dzieje, ale nie nazwałbym tego pozytywnym wpływem. Dynamiczny kontrast dosyć mocno przyciemnia obraz w scenach, gdzie powinniśmy obserwować duże wartości jaskrawości, więc jeśli zależy nam na efektach, to sugeruję tą funkcję wyłączyć.

  W takiej konfiguracji efekt HDR jest namacalny na XF85 nie tylko w postaci większej ilości detali w bielach, ale także faktycznie większej jasności szczytowej, która lepiej przedstawia świat rzeczywisty. Płomień znicza – jak w ostatniej scenie, wygląda bardziej prawdziwie przy 600 nitach jasności, niż przy standardowych 90-100 w świecie SDR’owym świecie. Ogień w naturze jest przecież jaskrawy i taki sam powinien być na telewizorze. Oczywiście nie jest to jeszcze taki efekt jak na ekranach o dużo wyższej jasności (ponad 1000 nitów), jednak jak wynika z naszej praktyki od 500 nitów jest już wyraźne odczucie nowej jakości!

  HRD na XF85 – efekty widać wyraźnie, minusem jest nieco gorsza czerń.

  Jedynym mankamentem HDR’owego spektakl jest fakt, że czerń telewizora niestety nie rozpieszcza, a gdy w Ultra HD musi on działać na maksymalnej wartości podświetlenia to tym bardziej rzuca się w oczy jej świecenie, ale o tym w dedykowanym akapicie.

  Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

  Badana cecha:Wynik:
  POKRYCIE SZEROKIE PALETY BARW DCI91%
  POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW Rec 202072%

  Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) jest bardzo dobre. Widać, że element ten gości już w przystępniejszej klasie cenowej telewizorów. Nieznacznie osłabione są zielenie, ale większość użytecznych “nowych” barw w filmach powinna dać się odwzorować poprawnie. Nie wiem czy w obecnej chwili umiałbym wymienić jeden materiał wideo, który korzysta z aż tak wysokich nasyceń barwy zielonej. Po podaniu filmu z Ultra HD Blu-ray, lub Netflix, telewizor rozpoznaje, że obcuje z sygnałem Rec 2020 i odpowiednio mapuje kolory i poziomy jasności. Kalibracja osobnych ustawień do Ultra HD z HDR jest możliwa.

  Fabryczny tryb HDR-Film

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych2,2maksymalna4,1
  Średnia deltaE barw ze wzornika2,1maksymalna6,1
  Średnia deltaE palety szarości3,7maksymalna6,3

  Profesjonalna kalibracja do HDR Sony XF85

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych2,0maksymalna3,8
  Średnia deltaE barw ze wzornika1,5maksymalna3,6
  Średnia deltaE palety szarości1,4maksymalna4,2

  Z wiernym oddaniem koloru w Ultra HD telewizor radzi sobie dobrze. Rzekłbym nawet, że lepiej niż w SDR i wąskiej palecie barw. Ewentualne mankamenty wiążą się z lekkim ociepleniem bieli. Oczywiście jest to sprawa do wykalibrowania, bo telewizor posiada kilka osobnych trybów obraz, w których można zapisać ustawienia. Poziomy jasności oddawane są niemalże idealnie. Nic nie jest sztucznie wzmocnione, ani osłabione.

  Odwzorowanie ruchu

  Menu konfiguracji odwzorowania ruchu

  W kwestii odwzorowania ruchu producent wprowadził kilka zmian, którymi chwalił się podczas konferencji prasowej w tym roku. W XF85 zastosowana została 120Hz matryca, której potencjał wykorzystuje system poprawy płynności – Sony Motionflow. Posiada on kilka trybów pracy, a efekty ich działania przedstawiłem w poniższej tabeli.

  Ustawienia MotionflowInformacjeObraz postrzegany w ruchu
  Wyłączony / True Cinema Smużenie: 

  bardzo duże

  Maksymalna jasność: 

  340 cd/m2

  Powielenie krawędzi: 

  brak (krawędzie rozmyte)

  Poprawa płynności filmów (24p): 

  brak

  Standardowy / Płynny Smużenie: 

  średnie

  Maksymalna jasność: 

  330 cd/m2

  Powielenie krawędzi: 

  brak (krawędzie rozmyte)

  Poprawa płynności filmów (24p): 

  mocna poprawa (standardowy) / maks poprawa z efektem teatru (płynny)

  Wyraźny Smużenie:

  małe

  Maksymalna jasność: 

  220 cd/m2

  Powielenie krawędzi:

  nieznaczne

  Poprawa płynności filmów (24p):

  nieznaczna poprawa płynności

  Na górze ekranu:

  Na dole ekranu:

  Jak z tabelki wynika – najrozsądniejszym ustawieniem wydaje się być “Standardowy”. Nie powoduje on zauważalnego spadku jasności, natomiast ostrość ruchu wzrasta znacząco i telewizor radzi sobie w sporcie bardzo dobrze. Ruch w filmach jest także mocno poprawiony, ale nie jest jeszcze mocno teatralny, jak to zwykło się mówić. No chyba, że wejdziemy w tryb Płynny. Jeszcze większa ostrość ruchu możliwa jest do uzyskania w trybie “wyraźny”, ale wiąże się to ze spadkiem jasności i rozdwojeniem konturów w górnej części matrycy telewizora.

  Kąty widzenia

  Jak zobaczycie na poniższym wideo, Sony XF85 jest jednym z tych wyświetlaczy, które nadają się do oglądania pod kątem. Nawet przy dużym zejściu z osi nasycenie barw i kontrastowość obrazu pozostaje stała. Dla osób siedzących na wprost telewizora jest to również istotne, choć często niedocenianie. Siedząc w optymalnych odległościach, które można wyliczyć z naszego kalkulatora. Znaczący kąt tworzy się nawet podczas patrzenia w róg ekranu i kontrastowość spada na matrycach VA. Matryce IPS wolne są od tego zjawiska! Jedyne negatywnej cechy można dopatrzeć się obserwując czerń pod kątem, szczególnie pionowym. Widać wtedy tak zwane srebrzenie, czyli zabarwienie czerni barwą szaro-srebrną.

  Granie na konsoli i PC

  Dzięki Androidowi 7.0 (choć jest to także prawda dla systemu w wersji 6.0) możemy podać dowolny sygnał, także Ultra HD z HDR, bezpośrednio w trybie gra. Dzięki temu opóźnienie sygnału jest bardzo krótkie.

  Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
  [GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD“Gra”27 ms
  [GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR“HDR-Gra”27 ms
  [PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)“Monitor”29 ms
  [GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR“Gra”29 ms
  [GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR“HDR-Gra”29 ms
  [FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek“ISF-Noc”88 ms

  Wartości input lag są rewelacyjne i absolutnie nie odczuwalne, o ile gramy w rozdzielczości 4K, a teraz to właściwie standard, czyli takie konsole jak PS4 Pro czy Xbox One X/S. Opóźnienia na poziomie 29, czy 27ms nie jest w stanie wyczuć żaden gracz. Generalnie wszystko co poniżej 30ms traktujemy jako placebo.

  Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
  Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie “Grafika”

  Ogromną zaletą telewizora, którą z pewnością docenią gracze jest fakt, że input lag nie wzrasta wcale po podaniu sygnału z HDR. Nie znalazłem także różnicy pomiędzy trybami “Gra”, oraz “Grafika”. Do gier lub współpracy z PC możemy użyć dowolnego z nich. Przy ustawieniu “Grafika” uzyskujemy reprodukcję chromy 4:4:4, dzięki czemu drobne kolorowe elementy (np. czcionki) podane z komputera PC są idealnie wyraźne. Przy konsolach nie ma to znaczenia, ponieważ one zawsze mają zmniejszoną rozdzielczość barw i małe barwne detale są lekko rozmyte na krawędziach. Przy ustawieniu “Grafika” i “Gra” mamy także możliwość użycia upłynniacza, który działa inaczej niż w trybie film. Dodaje on migotanie podświetlenia, dzięki czemu obraz jest wyraźniejszy w ruchu, aczkolwiek kontury ulegają podwojeniu. W każdym razie jest wyraźniej i można rozważyć stosowanie. Z upłynniaczem w jednym z dwóch trybów lag wzrasta zaledwie o 4 ms. Aktywna jest także (i niewpływająca na opóźnienie) część funkcji reality creation, oraz system lokalnego wygaszania.

  Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

  System i Smart TV

  Sony XF85 debiutuje z systemem Android w wersji 7.0. De facto interfejs użytkownika nie różni się specjalnie od tego, który prezentowaliśmy w 2015 roku a ogólne zasady działania są podobne. Posłużę się więc filmem nagranym ówcześnie przez Piotra Gmerka:

  Z nowości i udoskonaleń, jakie wniosło najnowsze oprogramowanie (w stosunku do poprzedniej wersji 6.0), warto na pewno wspomnieć:

  • Funkcje Obraz w obrazie, Połowa ekranu i Wielozadaniowość (ostatnie aplikacje)
  • Obsługę przez telewizor wielu kont Google
  • Obsługę funkcji wyszukiwania głosowego przez przeglądarkę Opera
  • Obsługę technologii Google Cast 4K i materiałów HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Wsparcie dla słuchawek i głośników Bluetooth (A2DP)
  Możliwość podpięcia bezprzewodowego głośnika do telewizora.

  Ostania z funkcji jest tym na co kilka osób na pewno czekało. Teraz bez problemu możemy podłączyć słuchawki bezprzewodowe bluetooth do telewizora!

  Android daje zdecydowanie największe możliwości jeśli chodzi o funkcjonalność. Pozwala rozbudowywać telewizor o nowe aplikacje i dodatki. Ze swojej strony sprawdziłem kilka ciekawych pozycji oprogramowania, dostępnych od razu po uruchomieniu, na przykład Google Cast i Screen Mirroring. Działa bezproblemowo: Wbudowany odtwarzacz plików ma atrakcyjny i ergonomiczny interfejs, czyta pliki Ultra HD z HDR. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by doinstalować sobie inny odtwarzacz, np. popularny MX Player, czy KODI. Na system operacyjny dostępna jest już też aplikacja Player.

  Interfejs, po wciśnięciu przycisku “Home”, inteligentnie agreguje źródła obrazu, splatając wejścia fizyczne w telewizorze z rekomendacjami z wbudowanych tunerów, oraz aplikacjami internetowymi.

  System Android występuje w najnowszej, dostępnej obecnie wersji 7.0. Interfejs użytkownika renderowany jest w rozdzielczości rozdzielczości Full HD (1920×1080). Całość działa dosyć płynnie, chociaż w porównaniu do innych systemów operacyjnych jak chociażby Tizen, czy WebOS jest raczej trochę wolniejsza. Platforma sprzętowa wygląda na identyczną co w telewizorach z 2017 roku. Podczas oglądania telewizji z wbudowanych tunerów, interfejs użytkownika (np. EPG) dostarcza dużo informacji i jest schludnie zaprojektowane. Nakładka włącza się błyskawicznie, a obraz i dźwięk nie znika z ekranu podczas wchodzenia w EPG. Dodano także szybki dostęp do dodatkowych informacji, gdy wejdziemy w szczegóły konkretnej audycji. Jest możliwość sprawdzenia obsady, czy wyświetlenia powiązanych treści na innych kanałach:

  Jakość dźwięku

  Telewizor oferuje audio o mocy 20W, która podzielona jest na dwa głośniki. Pod względem dźwięku niewiele można napisać na temat XF85. Gra on po prostu typowo, jak to płaski telewizor. Innymi słowy głębokiego basu na pewno nie odczujemy, a soprany będą trochę przesterowane. Firma Sony posiada w swojej ofercie szeroki wybór soundbarów i jeżeli ktoś chce lepszego dźwięku to na pewno warto się nimi zainteresować.

  Podsumowanie i ocena

  Sony XF85 to udana konstrukcja, która ma szansę wiele zwalczyć w swojej półce cenowej. Telewizor jest niedrogi i dostępny w bardzo dużej ilości rozmiarów. Zaczynając od skromnych 43″, a na godnych podziwu 85″ kończąc. W zależności od rozmiaru może posiadać matrycę VA lub IPS (lista na początku testu) i to będzie determinowało jego mocne i słabe strony. Modele z matrycą IPS nie zaoferują oczywiście rewelacyjnej czerni, więc nie koniecznie są dedykowane dla kinomaniaków, szukających wrażeń podczas wieczornych seansów. Zaoferują za to bardzo dobre kąty widzenia. Modele oparte o matrycę VA wręcz przeciwnie – tu czerń będzie niezła, ale kąty widzenia mocno dyskusyjne. W każdym z przypadków możemy za to liczyć na sprawnie działający efekt HDR, ponieważ telewizory posiadają maks. jasność wyższą niż 500 nitów, Jest też oczywiście szeroka paleta barw, a to już daje dobrze namacalne korzyści z seansu w Ultra HD. Telewizory mają także 120Hz matryce, więc poradzą sobie w sporcie bardzo dobrze, a mundial już niedługo 😉 Są także dobrym wyborem dla graczy – ze względu na niski input lag i to zarówno przy sygnale 4K jak i Full HD. Alternatywą dla tego telewizora jest np. Philips PUS8303 i Samsung NU8000. Czy któryś z nich jest faworytem? Na tą chwilę nie powiedziałbym, dlatego sugeruję uważnie czytać testy i zwracać uwagę na cechy, które są dla nas istotne.

  PLUSY

  • Ponad 500 nitów jasności w HDR – namacalny efekt
  • Szeroka paleta barw (DCI 91%)
  • Niezłe fabryczne odwzorowanie barw
  • Bogate możliwości kalibracji, także HDR
  • Wysoka jasność w SDR – dobry wybór do jasnych pomieszczeń
  • Bardzo niski input lag w trybie 4K HDR – idealny dla graczy konsolowych i PC
  • Dobra jakość wykonania
  • System operacyjny Android, dający nieograniczone możliwości, w wersji 7.0
  • W pełni gotowy na odbiór telewizji UHD (satelitarnie, naziemnie)
  • Wsparcie dla HDR: HLG
  • Doskonała współpraca z komputerem jako monitor
  • Stosunek ceny do jakości
  • Niebywale atrakcyjna wersja 85″ (cena/jakość)

  MINUSY

  • Niski kontrast (typowe dla matryc IPS) lub kiepskie kąty widzenia (w modelach VA)
  • Wciąż niezaktualizowana platforma sprzętowa Android’a. System mógłby działać szybciej

  Cena referencyjna: 43″ XF8505: 3 999 zł, 49″ XF8505: 4 699 zł, 55″ XF8505: 5 199 zł, 65″ XF8505: ??? zł, 75″ XF8505: ??? zł, 85″ XF8596: 19 999 zł

  Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


  Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

  Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


  Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

  (51028)

  Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

  Comment(49)

  1. A ten 49FX to dobry wybór jeśli chodzi o stosunek jakość-cena?

  2. Nowa recenzja rozmiaru 43'' :

   https://www.whathifi.com/reviews/sony-kd-43xf8505

   Piszą że kiepska implementację podświetlania krawędziowego (pomijając już nawet specyfikę matryc IPS), uniemożliwia temu telewizorowi reprodukcję  nawet czegoś podobnego do czerni.

   '' jeśli na ekranie jest coś odrobinę jasnego, podświetlenie sprawia, że wszystko inne jest szare. Rezultatem są obrazy, które są często szare i wyprane, i bardzo brakuje kontrastu.''
    

  3. Czy roznica w 8505 i 8596 jest istotna?

   Z tego co widzę inny jest uplynniacz. Odpowiednio 800 i 1000. Czy to jest roznica softwarowa czy sa inne bebechy?

   Interesuje mnie rozmiar 55".

   Cena jest dzisiaj taka sama.

    

   Wysłane z mojego GT-I9295 przy użyciu Tapatalka

    

    

    

    

  4. Miałem już w zasadzie wybrany telewizor w rozmiarze 55" (Samsung Q6FN), ale chyba jednak będę musiał zejść do 49"... Z tego, co się orientuję, w tym rozmiarze i cenie ok. 3.500 zł VA 100/120 Hz jest tylko od Sony - XF85. Czy ten telewizor ma jakąś alternatywę i czy opłaca się go kupować? Aktualnie mam plazmę, więc IPS-a raczej u siebie nie widzę ...

  5. Posiadam ten tv w wersji 75'. Krytyka jaka spotyka ten model telewizora jest krzywdząca. Wypowiedzi o braku koloru czarnego to zwykłe bzdury. Faktem jest że ten tv jak mało który wymaga kalibracji ponieważ ustawienia fabryczne, w tym ustawienia balansu bieli w znacznym stopniu ograniczają możliwości matrycy. Po kalibracji kolory wyglądają przepięknie i poprawia się kontrastowość. Krytyka koloru czarnego jest właściwa tylko w odniesieniu do niektórych ciemnych scen oglądanych w zaciemnionym pomieszczeniu. Celowo piszę "niektórych ciemnych scen". Osobnym zagadnieniem jest treść HDR. Tu efekt jest bardzo słaby. Jednakże należy pamiętać, że HDR jest tak naprawdę "dla" OLED-ów. Oceniam, że nawet matryca VA z wygaszaniem lokalnym o takim stopniu zaawansowania jakie zostało zaoferowane w większości telewizorów VA na rok 2018 słabiutko, z kiepskim efektem "obsłuży" pojawiające się światło w ciemnych scenach: w samsungu NU8002 z jego pięcioma strefami wygaszania zaoferuje efekt nagłego odcięcia, jak od linijki mlecznej strefy od pozostałej już ciemniejszej  części obrazu. Nieco subtelniej zadziała sony XF95 ale efekt też nie powali na kolana. Wracając do XF85 proszę, po kalibracji wyłączyć tryb HDR i puścić Jesice Jones z Netfliksa. Czy jeszcze ktoś nie widzi czarnego? Aha i jeszcze jedno: producent nie ukrywa, że tv posiada matrycę IPS.

  6. Mam problem, jestem na zakupie TV i zostały mi do wyboru już tylko Samsung QLED QE75Q6FNA i Sony KD75XF8596, w tym pierwszym przemawia ten efekt tapety na ścianie i w zasadzie to tyle, w drugim Android (nie ukrywam używam Kodi) i to, że od lat używamy Sony w domu i żaden nie zawiódł.

   Dodam, że wymieniam SONY KD65X8505C, działa bez problemu od grudnia 2015.

   Mogę prosić o jakieś porady?