Home Testy Telewizory LCD Sony Sony XF85 | TEST | Bravia Android TV 2018 Ultra HD z procesorem X1 (KD-55XF8505)
Sony XF85 | TEST | Bravia Android TV 2018 Ultra HD z procesorem X1 (KD-55XF8505)

Sony XF85 | TEST | Bravia Android TV 2018 Ultra HD z procesorem X1 (KD-55XF8505)

146.35K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca IPS w XF85 (55″)

W 55″ Sony XF85 zastosowano 120Hz matrycę IPS, o rozdzielczości 4K. Nie jest jednak przesądzone, że w innych rozmiarach tego telewizora również spotkamy się z panelem tego rodzaju! Historia zna przypadki, gdy duże przekątne (65″ i więcej) posiadały panel typu VA podczas, gdy mniejsze telewizory wykorzystywały matryce IPS. I tak właśnie jest gdyż co nieco zbadaliśmy ten temat. Odwiedziliśmy Centrum Sony gdzie obecnie znajdowały się wersje 75″ oraz 85″. Pierwsza z nich to matryca IPS natomiast druga to VA. Będziemy monitorować sprawę jeżeli chodzi o model 65″ bo może być on niezwykle ciekawy cenowo! Na tę chwilę z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że wersja 49″ i 43″ będzie posiadać taką samą matrycę jak 55″ czyli IPS.

Ekran podświetlony jest specjalizowanymi diodami z luminoforem PFS, co zapewnia bogate pokrycie palety barw, niezbędnej do filmów Ultra HD.

Zalecane ustawienia

Najnowsza linia telewizorów Sony już w dniu debiutu wykorzystuje system Android TV w wersji 7.0 z nieco zaktualizowanym układem menu. Dostęp do głównych ustawień jest prosty. Wystarczy wcisnąć na pilocie klawisz “Action Menu”, a następnie wejść w “Obraz”. Fabrycznie definiowanych ustawień jest kilkanaście, jednak nie będę ich tutaj wymieniał, ponieważ zarówno mnie jak i czytelników powinno interesować wyłącznie jedno ustawienie w którym telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim tryb “Kino Pro”.

Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia należy użyć suwaka “Jasność” w tym samym menu. Rada ta brzmi może jak coś oczywistego, jednak wcale tak nie jest. Praktycznie we wszystkich innych telewizorach (włącznie z modelami Sony 2014) faktyczną jasność ekranu ustawia się suwakami oznaczonymi jako “Podświetlenie” lub “Backlight”, zaś umieszczany tam suwak “Jasność” reguluje coś całkowicie innego – jasność, ale czerni, nie całego obrazu. Sony jest obecnie drugim (zaraz po Philipsie) producentem, który postanowił zrobić porządek w nazewnictwie funkcji. Wracając więc do meritum – do rozjaśniania i ściemniania telewizora używamy głównego suwaka “Jasność”. Możemy także użyć czujnika światła by czynność wykonywała się automatycznie.

Jedną z pierwszych rzeczy, jakich powinni dokonać nabywcy telewizora, jest włączenie obsługi zaawansowanych formatów Ultra HD, dostępnych na złączach HDMI 2, oraz 3. Zrobimy to w zakładce Home -> Ustawienia -> Zewnętrzne złącza. Należy wybrać “Ulepszony format”. Przy tym ustawieniu możemy stracić fonię na niektórych źródłach, dlatego producent pozostawił także opcję kompatybilną.

Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić pole wyświetlania na “+1” lub “wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła).

(146350)

2.8 4 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

66
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x