Co to jest Ultra HD i 4K? Czym tak naprawdę jest technologia, która właśnie podbija rynek?

Co to jest Ultra HD i 4K? Czym tak naprawdę jest technologia, która właśnie podbija rynek?

5.30K
61

Ten rok oraz najbliższe lata to kolejny przełom w technologii wyświetlania obrazu na szeroką skalę. Podobnie jak zachwycaliśmy się patrząc na HD / Full HD w 2005 – 2006 roku (czy to w rozdzielczości 720p, 1080i czy 1080p) tak samo teraz ogromne wrażenie robi technologia Ultra HD czyli obraz w rozdzielczości 4K: 3840×2160. Czas przyjrzeć się dokładnie Ultra HD i ocenić czy zmiany dotyczą tylko rozdzielczości czy czegoś jeszcze.
 
Branża TV coraz silniej kroczy w kierunku technologii Ultra HD, co jest kolejnym etapem po Full HD. Z czym to się je i co to w konsekwencji oznacza dla naszych telewizorów, odtwarzaczy,  filmów i gier ? Wyjaśniamy, dlaczego Ultra HD jest tak istotne i dlaczego 4K jest czymś więcej niż tylko wyższą rozdzielczością. Ultra HD stanowi o przyszłości obrazu.
 

FULL HD KONTRA ULTRA HD

1.jpg

Zakrzywiony Samsung JU9500 Ultra HD podczas naszych testów HDTVPolska (tutaj test)

 

1.jpg

OLED LG EG960V Ultra HD (tutaj test)

 
Zapewne pamiętacie nie tak bardzo odległe czasy, gdy płaskie telewizory zaczęły pojawiać się na rynku, a producenci kusili nas sloganem HD, obiecując nowy wspaniały świat, pełen niesamowitych szczegółów, wciągających filmów, programów telewizyjnych i gier. W tym właśnie czasie przeszliśmy ze standardu SD (Standard Definition, najczęściej 720×480 lub 720×576 pikseli), co było bardzo dużym postępem.
 
Na dzień dzisiejszy rozróżniamy dwa formaty HD, zazwyczaj określane,jako 720p (1280×720 pikseli) oraz 1080p (1920×1080 pikseli, Full HD). Wszystkie nasze telewizory HD mają możliwość odtwarzania w rozdzielczości Full HD, ale pojawia się kwestia treści – filmów, programów, gier i tym podobnych, która to w przeważającej większości występuje w rozdzielczości 1080i lub 720p (gry na konsole). Mamy tak więc dwie strony równania – nasz ekran i to co na nim wyświetlamy. Obydwa elementy są równie istotne jednak prawda jest taka, że treść często jest ogranicznikiem. Poniżej krótki przegląd typowych klas rozdzielczości w odniesieniu do treści.
 

 • SD: standardowe kanały TV (także DVD)
 • HD 720p: niektóre serwisy transmisji strumieniowej
 • HD 1080i: treści telewizji satelitarnej \ naziemnej
 • Full HD 1080p: Blu-ray, niektóre serwisy transmisji strumieniowej

1.png

Ultra HD to kolejny przystanek na drodze rozwoju rozdzielczości. Format znany jest również pod nazwą UHD lub 4K (4K jest faktycznie formatem kinowym, ale nazwa jest często używana również w odniesieniu do Ultra HD).
 
No właśnie… jaka jest dokładnie różnica pomiędzy 4K, a przyjętym przez wielu producentów terminem Ultra HD? Różnica jest czysto techniczna, jednak dla przeciętnego użytkownika nie będzie mieć to większego znaczenia.
 
Mówiąc prościej, 4K to standard profesjonalnej produkcji wideo oraz standard kinowy, podczas gdy UHD to standard dla wyświetlaczy konsumenckich i telewizji. Zarówno 4K jak i UHD dotyczą wysokiej gęstości pikseli, jednak jest między nimi niewielka różnica: obraz 4K (4096×2160) ma 256 więcej linii rozdzielczości pionowej niż Ultra HD (3840×2160), co w efekcie daje różnicę w proporcji. W bezpośrednim porównaniu dość łatwo wychwycić różnice i zrozumieć oznaczenia. 4K odnosi się do czterech tysięcy linii rozdzielczości pionowej, zaś UHD powiela oznaczenie HD, jako że natywny obraz ma proporcję 16×9 (1.78). Innymi słowy, „profesjonalne” 4K oferuje obraz szerszy niż ogromna większość dostępnych na rynku telewizorów.
 
Tak samo jak w standardzie HD, który obejmuje zarówno 720p i 1080p, Ultra HD obejmuje rozdzielczość 4K (zwana także 2160p) i 8K (zwana także 4320p). Jak widać nazewnictwo nie jest jednoznaczne, w najlepszy sposób zobrazuje to przedstawione poniżej zestawienie.

 • Full HD = 1920×1080 pixeli = 1080p = 2K
 • Ultra HD = 3840×2160 pixeli = 2160p = 4K
 • Ultra HD = 7680×4320 pixeli = 4320p = 8K 

Różnica w rozdzielczości jest dość znaczna i w najlepszy sposób ukaże to zestawienie graficzne:
 

4.jpg
 

Przed chwilą przedstawiliśmy Ultra HD w pikselach. Jednak standard Ultra HD to coś więcej niż tylko nowa rozdzielczość. Format został oficjalnie zatwierdzony w ostatnim dokumencie BT.2020 wydanym przez ITU ( International Telecommunication Union). Pod tą nazwą kryje się również wiele innych ciekawych elementów.
 

(5301)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(61)

 1. @pmcomp a Technisat nic tego segmentu nie pokazał ? Jakoś w Humaxa przestałem wierzyć, wystrzelą na wysoką orbitę a potem tylko bezwładność.

 2. Technisata na targach nie było.

  Pozdro

 3. W weekend znów byłem w Media Markcie (żona mnie wyciągnęła "na sklepy").

  Miałem okazje pooglądać 65" model Sony 4K z serii X900.

  Obraz oglądany z odległości 1.5-2m wgniótł mnie w fotel. Takiej szczegółowości obrazu nigdy nie widziałem.

  Porównałem go z 65" modelem full HD w alejce obok. Nie było porównania. Piksele były widoczne gołym okiem.

  Zamierzasz w domu oglądać filmy i grać na wielkim erkanie z odległości 1.5m ? Co innego chwila w markecie, co innego kilkugodzinne patrzenie w tv. Nie wyobrażam sobie szczególnie grać z takiej odległości bo skupiając wzrok, oczy męczą się bardzo. Pamiętam jak jeszcze niedawno na tym portal wyczytałem z jakiej odległości już nie zauważy się różnicy pomiędzy FHD a UHD. Mam wrażenie, że robi się to nieaktualne i nagle wszyscy zaczną widzieć różnicę z większej odległości a FHD będzie po prostu passe

 4. Czyzby nowa kategoria - Gornik wywolywcz duchow?

 5. Nawet na IFIE było spore stoisko SKy itd i można było spokojnie sobie popatrzeć jak to wszystko działa. Ale z tego co wiem nie każdy nawet tam dotarł ; ) Tylko tam było sat a teraz inna droga zaczyna rządzić chociaż jeszcze tego nie widać na zewnątrz.

  Ja wam mówię, że stream 4K jeszcze nie raz nas zaskoczy i nie będziemy czekać żadnych 2-3 lat. To już się dzieje. Tylko, że najpierw trzeba biznes do tego wymyślić więc chyba nikt się nie spodziewa, że ktoś to zapowie w tej chwili.

  Jak ja tu czytam, że 2 -3 lata np. granie to się pytam podobnie jak chociażby Fantom pisał: jakie lata? Od roku napinam w 4K i tak, wydałem na to 5tys ale dla fana takich zabawek? Jeden ładuje w samochód, drugi w chatę a trzeci w wakacje albo.. sprzęt;). To nie jest duża kasa dla kogoś kto tym żyje i to jest jego hobby. Jak tylko wyjdą nowe karty z HDMI 2.0 od razu robię podmianę (kompa zmieniam na bieżąco w sensie grafikę więc nie wiele się traci). A teraz do 4K z w miarę dobrym fpsem wystarczy jedna mocna karta. To już jest i niech mi tu nikt nie gada, że drogo czy za 3 lata. Wystarczy wejść na fora nvidia czy ati. Albo na polskie fora PC. Ludzie mają, grają.

  Dzisiaj odbieram kamerę Sony FDR-AX100 EB 4K. Mała, poręczna. Będziemy testować na portalu. I już wszystko z wakacji itd będzie w 4K. Nie ma odwrotu ;p To robi zbyt duże wrażenie, żeby w ogóle myśleć o innym formacie w tej chwili. Jeden kupi to sobie teraz a drugi za 2 lata. Jak z każdym sprzętem. Jednego stać innego nie. Nie odkrywam tutaj chyba żadnej Ameryki. Jak wchodzę na audiostereo i widzę co tam ludzie mają i za ile tysięcy zł to 4K to jest pikuś. taniocha ;p Czyli dobry telewizor a do tego kamera na wakacje i dobrej klasy Piec do grania. A Na stream i blu jeszcze chwilę trzeba poczekać.

  4K jest, będzie i nie ma tutaj mowy o żadnych latach. Zobaczycie w 2015 roku co się zacznie dziać. Dlatego tak dużo o tym piszemy / piszę gdyż 2015 = Ultra HD. A już ten rok jest / będzie bardzo mocnym akcentem w tym kierunku. A przed nami IFA / CES. Tam będzie tylko 4K.

  Jak już wykopano to "z satysfakcją" napiszę, że mamy koniec 2015 roku i w temacie 4K nad Wisłą cisza jak po śmiercii organisty ;).

  Na początku 2016 wejdzie do Polski Netflix, zobaczymy co będzie dalej. Cyfrowy Polsat coś się odgraża o Mistrzostwach Europy w piłce kopanej w 4K. Ciekawe skąd wezmą dekodery. Chyba że na modułach CAM. Będzie to czysty marketing bo sami wiecie ile sprzedaje się tv 4K z tunerem SAT pozwalającym na odbiór 4K. Ilości śladowe.

  Pozdro

 6. Nie wiesz co może zdziałać sila sugestii??? Ogłoszą urbi et orbi, że nadają w 4k, a tak naprawdę zwiekszą troszke przeplywność i 90% widzów zobaczy 4k (w jakosci FHD takiej jak powinna być zawsze :P ). Pozdrawiam.

 7. Ogladam wlasnie, na Netflixie, pierwszy odcinek serialu Scorpion w 1080p. Zadne tam 4k , choc w 4k pewnie nakrecone. Nie wiem jeszcze jak wyglada ten material na telewizorze FHD, ale na byle jakim hu6900 wyglada to oblednie szczegolowo. Zakladam ze bitrate nie przkracza 5,5 Mbps (dotychczasowy standard dla FHD w Netlixie)

  Kazda maruda powinna sobie obejrzec i przemyslec stanowisko odnosnie mozliwosci wzrostu jakosci obrazu nadawanego w telwizji.

 8. pytanie dla tych co mają kompy i tv 4k - jaki kabel hdmi używacie.

  mi z bólami 4k 60hz działa na jakimś kabelku hi-speed - ale mam tylko 4k 60hz i chrome chyba 4:2:0 lub 4:2:2

  zgodnie z info z poniższych linków:

  http://www.crestron.com/downloads/pdf/product_misc/4k_whitepaper.pdf

  http://hiddenwires.co.uk/2014/the-hd4k-column-an-introduction-to-hdmi-2-0/

  kabel co mam działa pewnie w trybie max. 10.2Gbps (na kablach też określana jako 340MHz)

  i tak się zastanawiam czy aby odpalić chrome 4:4:4 nie jest czasem potrzebny jakiś "uber" kabel na którym formalnie będzie pisać hdmi 2.0a i bandwidth 18Gbps/600Mhz ?

  w sumie takiego kabla nigdzie nie widziałem.

  jest coś takiego?