Home Testy Telewizory LCD Panasonic Panasonic TX-75FX780E | TEST | 75″, matryca VA Ultra HD
Panasonic TX-75FX780E | TEST | 75″, matryca VA Ultra HD

Panasonic TX-75FX780E | TEST | 75″, matryca VA Ultra HD

25.83K
35

Słowem wstępu

W tegorocznej ofercie telewizorów marki Panasonic, znajdziemy dwa referencyjne telewizory OLED, oraz znacznie więcej telewizorów LCD na każdą kieszeń. W dniu dzisiejszym postanowiliśmy przyjrzeć się najlepszemu modelowi, wykonanemu właśnie w technologii ciekłokrystalicznej (jako, że testy serii OLED FZ800 i FZ950 już za nami). Jest nim FX780, który w swoim 75″ wydaniu nosi nazwę TX-75FX780E. Słyszeliście już o nim chociażby podczas premiery na Majorce. Wybór tak dużej przekątnej ma swoją uzasadnioną przyczynę. Po pierwsze uważamy, że rok 2018 stoi dużymi telewizorami, ponieważ można je nabyć w bardzo rozsądnych cenach. Po drugie w tym rozmiarze oferuje matrycę VA z bardzo dobrym kontrastem co ma swoje uzasadnienie jako ogromny telewizor do kina domowego. Mniejsze przekątne tego telewizora mają zaś matryce IPS o lepszych kątach widzenia, ale gorszej czerni. Mogą one być praktyczne np. jako telewizory do codziennego oglądania telewizji czy graniu na konsoli.

(25831)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(35)

 1. Pewnie z podświetleniem to masz rację ale te kąty są rzeczywiście słabe i to w sumie jest największa przeszkoda.

  Obecnie mam IPS i w dzień nie widać spadku kolorów z boku, a przy tym Panasie niestety .

   

 2. jestem zainteresowany kupnem tego telewizora w wersji 75 cali, tylko nigdzie nie mogę znaleźć info jakie dekodery dźwięku posiada ten telewizor. 

 3. Ten telewizor niestety nie posiada dekodera DTS-u.

 4. Witajcie.

  Jak do Panasonica TX-55FX780E podpiąc wzmacniacz coby dźwięk konkrety sobie zapewnić? 

 5. Czy ktoś ma i używa na co dzień tego tv w wersji 75", może się podzielić spostrzeżeniami  i ma jakieś doświadczenie w porównaniu z Sony 75xf9005 ?

  Czy różnica w cenie (ok 2000zł) pomiędzy tymi modelami przekłada się znacząco na jakość obrazu ?

  Większość komentarzy i opinii jakie znajduję dotyczą mniejszych przekątnych i jak widzę (po ilości postów w danym dziale) większą popularność ma Sony (choć i tam dominują posty na temat modeli z mniejszymi przekątnymi).

  Doczytałem tutaj że Panasonic nie obsługuje DTS, czy to problem który może być rozwiązany z czasem poprzez aktualizację.

  Czy oznaczenie modelu 780 może sugerować że producent wypuści za jakiś czas modele z wyższą cyferką (poprzednie 900,950,1000) ?

   

   

 6. Panasonic ma podświetlanie krawędziowe, a Sony FALD. Różnica będzie na pewno. W mniejszych przekątnych nawet nie ma co porównywać, bo Panasonic poza 75" jest na IPS-ie.

 7. Tymczasem właśnie Tomasz Chmielewski opublikował test tego samego modelu na matrycy IPS :

  http://www.tvtest.pl/panasonic-55fx780-test/

   

  Jak wiadomo na matrycy VA z tej serii jest tylko jeden model w rozmiarze 75'' a wszystkie pozostałe wielkości są na matrycach IPS, i wyniki testu są dość zaskakujące :

  >>Maksymalna jasność w trybie HDR, na planszy zajmującej 5% (słownie: pięć procent) powierzchni ekranu, wyniosła zaledwie 67 cd/m^2 , , a na 10% planszy wynik był sporo lepszy (344 cd/m^2) i utrzymał się przez pełne 3 minuty. 

  >>W trybie “prawdziwe kino”, przy opcji “adaptacyjne sterowanie podświetleniem” ustawionej w pozycji “pośrednie”, współczynnik kontrastu ANSI wyniósł zaledwie 683:1

  >>Maksymalna rozdzielczość dynamiczna, przy włączonym układzie Clear Motion, wyniosła 550 linii. 

  >>>>Bardzo dobre odwzorowanie barw jest główną zaletą Panasonica 55FX780.

   

  Poniżej pełny test :

  http://www.tvtest.pl/panasonic-55fx780-test/

 8. Niezmiernie cieszę się, że jednak nie czekałem i zakupiłem na początku 2018 roku model 58EX780. Raz, że poprostu jest lepszym telewizorem to jeszcze ma jednak te 3" więcej ;)

 9. Kupilem ten telewizor w wersji 75 cali 2 tygodnie temu. Co tu durzo pisac? Jak to Panasonic, jakosc wykonania TV i obrazu jest niesamowita. Duzy plus, matryca jest lustrzana, przy tak duzym TV robi to ogromne wrazenie w salonie. Co do obrazu to moim zdaniem jest to najlepszy TV w tej kategori (75cali), porownywalem z konkurencja, Sony i Samsung moim zdaniem odstaja.