Home Testy Telewizory LCD Panasonic Panasonic TX-75FX780E | TEST | 75″, matryca VA Ultra HD
Panasonic TX-75FX780E | TEST | 75″, matryca VA Ultra HD

Panasonic TX-75FX780E | TEST | 75″, matryca VA Ultra HD

42.14K
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Badana cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIE PALETY BARW DCI 95%
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW Rec 2020 75%

Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) większe lub równe 95% oznacza, że jest pod tym względem właściwie idealnie. W teorii więc, FX780 może oddać prawie każdą barwę, jaką chciał umieścić w filmie reżyser filmu UHD. Panasonic, jako firma skupiająca się na jakości obrazu, pozwala także przeprowadzić pełną kalibrację obrazu pod źródła Ultra HD (zapisać osobne parametry w tym samym trybie obrazu). W związku z tym przetestujemy od razu skalibrowany tryb pod UHD z małym komentarzem jak wyglądało to fabrycznie.

Skalibrowany tryb HDR-Prawdziwe Kino

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,8 maksymalna 4,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,7 maksymalna 4,8
Średnia deltaE palety szarości 1,6 maksymalna 7,8

Oddanie poszczególnych stopni jasności, oraz nasycenia koloru przebiega bardzo dobrze w Panasonic FX780. Ponownie kłaniają się tutaj korzenie firmy, wywodzące się z profesjonalnego wideo. Po skalibrowaniu skali szarości obraz ma idealnie zbalansowaną biel i oddaje efekty z taką intensywnością jaką przewidział reżyser. Oczywiście powyżej 350 nitów są one już sztucznie zmniejszone, by zrobić miejsce dla większej ilości przejść tonalnych filmu (z reguły jest ich dużo aż do 1000 nitów i nie można ich nagle przestać wyświetlać). To jest jednak oczywiste w związku z ograniczeniami jasności matrycy. Nieskalibrowany tryb HDR także wygląda dobrze, choć rzuca się w oczy lekkie zabarwienie pastelowych barw, podobne z resztą do tego, które obserwowaliśmy w SDR.

Regulacja jasności w HDR

Na powyższym zdjęciu widzimy także nową opcje tj. HDR Brightness Enhancer. Jest to bardzo przydatna (w moim uznaniu) funkcja, która pozwala regulować jasność treści HDR. Nie chodzi tu bynajmniej o jasność najjaśniejszych efektów świetlnych (bo one są tak mocne jak mocna jest matryca TV), a o jasność w cieniach i półtonach obrazu. Co robimy gdy podczas normalnego oglądania obraz jest dla nas zbyt ciemny? Zazwyczaj wchodzimy w menu i zwiększamy wartość suwaka “podświetlenie”. A w HDR? Tu suwak podświetlenie zawsze jest na 100%. Receptą na to jest powyższa funkcja:

Osobiście dałbym jedynie większy zakres regulacji, ponieważ nawet +15 nie zwiększa jakoś bardzo mocno jasności obrazu. Ponadto przeniósłbym funkcję i umieścił ją w menu głównym. W miejscu gdzie jest dostęp jest nieco problematyczny. Alternatywnie możemy użyć funkcji “Automatyczna jasność HDR”, która to reguluje funkcję “HDR Brightness Enhancer” automatycznie, w oparciu o dane z czujnika światła.

(42135)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

35
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x