Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung QLED Q6F (2018) 65Q6FNA | TEST | Najtańszy QLED LCD z systemem Tizen
Samsung QLED Q6F (2018) 65Q6FNA | TEST | Najtańszy QLED LCD z systemem Tizen

Samsung QLED Q6F (2018) 65Q6FNA | TEST | Najtańszy QLED LCD z systemem Tizen

36.32K
82

Słowem wstępu

W tegorocznej ofercie Samsunga, znajdziemy tańszy i bardziej przystępny telewizor QLED LCD. Jest nim Q6FNA. W naszym portfolio testów znajduje się już flagowiec – QE65Q9FN, oraz zakrzywiony QE55Q8CNA. Myślę, że to jednak Q6FNA, który trafił dziś do redakcji, cieszyć się będzie największym sukcesem QLEDowej serii, ze względu na swoją cenę. Przekonajmy się co oferuje. To na co możemy liczyć na pewno, to część zmian typowych dla telewizorów Samsung QLED 2018:

 • Tryb Ambient by ekran “zniknął” w pomieszczeniu ze ściany gdy jest nieużywany oraz specjalne wieszaki i stojaki ozdobne do TV
 • Łatwiejsza konfiguracja telewizora na start i obsługa dzięki funkcji Smart Things
 • Znaczące zmiany dla graczy w tym tryb Motion Plus Gra
 • Smart Pack 2018 czyli dostęp na pół roku do takich serwisów jak np. Eleven Sports
 • Spore udoskonalenia związane z jakością obrazu

Tutaj ważna uwaga – nowe telewizory QLED na 2018 rok noszą prawie identyczne oznaczenia co ich poprzednicy z 2017 r. Są jednak ważne litery na końcu czyli “NA” (w 2017 – “AM”). To ona oznacza, że mamy do czynienia z najnowszymi modelami.

Samsung_Q6FNA_test

Wygląd

Ekran wykonany jest z trochę mniejszym rozmachem, niż starsi bracia – Q8, czy Q9. Widać na obrazku, że w Q6 obudowa ma szerszą dolną krawędź, a także podstawę w formie klasycznych nóżek, zamiast centralnej, aluminiowej, stopy.

Mimo to udało się tutaj sprytnie rozwiązać kwestię kabli. Można je przepuścić w specjalnych tunelach na tyle obudowy kierując je prosto do stopy, jak na poniższym zdjęciu:

Tył wyświetlacza pokryty jest charakterystycznymi perforacjami, co wygląda bardzo korzystnie, jeśli zamierzamy oglądać ekran od tej strony 🙂 To za sprawą tzw. 360 Design.

Badana cecha:wynik:
ODCISK STOPY (minimalne wymiary mebla)110 × 30cm
WAGA (bez podstawy)24,2kg
OTWORY MONTAŻOWE400 × 400

Złącza i Akcesoria

Najtańszego reprezentanta prestiżowej serii QLED pozbawiono rozwiązania “one connect”, które polega na wyprowadzeniu całej elektroniki telewizora do zewnętrznej “skrzynki” i doprowadzenia tylko jednego kabla do ekranu (sygnał + zasilanie). Oznacza to, że na tylnej ściance znajdziemy klasyczny zestaw wejść. Wychodzi on na prawą stronę ekranu, a zasilanie jest po lewej.

Pilot niestety nie jest już aluminiowy jak w wyższych modelach. Wciąż jednak zgodny z rewolucją, która nastąpiła dwa lata temu roku, kiedy to Samsung postanowił maksymalnie uprościć kontroler i zabrać z niego większość przycisków. Osobiście byłem nastawiony nieco sceptycznie do tak drastycznych zmian, aczkolwiek widziałem także ich plusy. Okazuje się, że rozwiązanie zostało ciepło przyjęte przez konsumentów, w związku z czym producent postanowił kontynuować trend prostego i eleganckiego pilota, projektując jego nową wersję.

Tak jak poprzednio, pilotem będziemy mogli kontrolować także inne urządzenia współpracujące z telewizorem, po poprawnej identyfikacji przez złącze HDMI (tą drogą wysyłane są komendy).

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU3840×2160, 65″
TYP MATRYCYLCD (Quantum Dots – “QLED”) typ. VA, podświetlenie edge LED
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej)5 000:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: 5 400:1
 • max: 6 300:1
 • min: 4 200:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 620 cd/m2
 • HDR: 790 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCYekran satynowy
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,2
 • maks. dE: 3,0
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)600 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 12ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 12ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 12ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORUTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca Samsunga Q6FNA

Samsung Q6FNA wykorzystuje matrycę typu VA, o strukturze tożsamej z ubiegłorocznymi telewizorami. Podświetlenie jest krawędziowe, rozmieszczone poziomo. Oznacza to, że ewentualne strefy wygaszania (czyli niezależne obszary, gdzie czerń będzie mogła się przyciemniać) są pionowe. Panel ma 120Hz i wykorzystuje warstwę kwantowych kropek. Jest ona naniesiona na folię pomiędzy matrycą LCD, a diodami podświetlającymi ekran. Kropki mają taki sam skład jak w ubiegłym roku, a więc powinny oferować 100% pokrycie palety barw DCI, niezbędnej dla pokazania pełni możliwości z filmów Ultra HD. Ta cecha uległa udoskonaleniu w 2017 roku.

Zalecane ustawienia

Menu obrazu w tegorocznych modelach nie przeszło jakiejś szczególnej zmiany. Mamy te same predefiniowane tryby obrazu:

 • Dynamiczny
 • Standard
 • Naturalny
 • Film
Poprawne ustawienia proporcji obrazu.

Sugerowanym wyborem jest oczywiście ostatni z nich. To właśnie tryb film pozwala uzyskać obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym. Kolejne co powinniśmy zrobić to wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Przy niektórych formatach sygnału (szczególnie SD) funkcja ta jest nadal włączona. By zobaczyć cały obraz należy udać się do menu “ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić detale obrazu:

 • Obraz -> Ustawienia zaawansowane -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłącz

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić pierwszy suwak (redukcja rozmycia) na wartość maksymalną, zaś drugi (redukcja drgań) na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Godnym zauważenia jest także fakt, że producent usunął z menu obrazu zakładkę “specjalne tryby wyświetlania”, w której można by włączyć np. tryb gra z krótkim input lag. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego dostęp jest niestety mniej wygodny, ale konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia. W telewizorze nie znalazł się żaden dedykowany tryb do oglądania sportu i bardzo dobrze. Normy wizyjne do oglądania transmisji sportowych są takie same jak do innych treści, a tryby o nazwie “sport”, czy “mecz” nie robią nic innego jak sztuczne podbijanie obrazu, które równie dobrze możemy uzyskać w trybie “dynamiczny”.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Film)

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,8maksymalna5,9
Średnia deltaE barw ze wzornika2,6maksymalna5,0
Średnia deltaE palety szarości2,9maksymalna5,1

Profesjonalna kalibracja Samsung QE65Q6FNA

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,4maksymalna4,2
Średnia deltaE barw ze wzornika1,2maksymalna3,0
Średnia deltaE palety szarości0,4maksymalna1,0

W trybie “Film” barwy są bardziej stonowane i naturalne niż w fabrycznym trybie “Standardowy”, czy “Dynamiczny”. Oczywiście, jeśli przywykliśmy do tych dwóch to przejście na ten tryb może nas początkowo zdziwić. Ustawienie ma też pewne mankamenty, które można jeszcze dodatkowo poprawić przez kalibrację. Sprowadzają się one przede wszystkim do osłabionych barw (są one nieco wyprane), a także zbyt ciepłej, czyli żółtawej bieli. Oczywiście wszystko to w rozsądnej skali. Nie jest tak, że denerwuje cały czas przy oglądaniu. Widać jednak postęp, gdy telewizor zostanie porządnie skalibrowany.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

  Możliwości kalibracji w Q6FNA są bardzo duże, więc zdecydowanie warto się tym procesem zainteresować. Tym bardziej, że przynosi dobrze namacalne efekty. Wysterowanie punktu bieli, na 6500K, czyli tzw. biel słoneczną (a przede wszystkim studyjną) poprawia neutralność odcienia obrazu. Teraz nie ma on żółtawego tonu. Osłabione kolory udaje się także odratować i stają się odpowiednio nasycone. Może nawet trochę zbyt mocno momentami, bo tak jak w innych telewizorach QLED widzimy tutaj, że niektóre kolory żyją swoim życiem i w pewnym stopniu odbiegają od pierwowzoru. Reprodukcję barw można by ocenić na “czwórkę”.

  Oddanie barw w filmach, czy TV jest dobre, ale nie rewelacyjne.
  Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

  Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
  oraz w temacie: Wielki test kalibracji

  Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)

  Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

  Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), Q6FNA może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych „dopalaczy” sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”…

  Do kalibracji tego TV należy wykorzystać sprzęt odpowiedniej klasy – np.. Spektrometr Jeti.
  W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

  Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

  Równomierność ekranu

  Duży rozmiar ekranu nie jest sprzyjający dla jednorodności telewizora z podświetleniem krawędziowym i ograniczenia z tym związane było widać w przypadku Q6FNA. Przede wszystkim w postaci winiet górnej części ekranu. Na szczęście nie rzucał się w oczy efekt DSE (brudnego ekranu), który bardzo irytuje przy oglądaniu sportu, choć na białej planszy dało się go trochę zauważyć. Oczywiście mogą się pod tym względem trafić też gorsze egzemplarze. Kwestia sztuki i zawsze warto to sprawdzić. Testowy był kompletnie pozbawiony takich defektów.

  Rozkład jasności, jak już wspomniałem, pozostawiał nieco do życzenia. W niektórych momentach, podczas oglądania telewizji, dało się zaobserwować ciemniejsze brzegi. Cóż, taka natura LCD z podświetleniem krawędziowym.

  -26%-18%-18%-12%-20%
  -19%-9%-4%-2%-14%
  -18%-6%ref.-2%-12%
  -16%-7%-3%-4%-11%
  -12%-6%-8%-3%-4%

  Kontrast i Czerń

  Q6FNA posiada matrycę VA podświetloną krawędziowo, a diody zasilające matrycę rozmieszczone są poziomo. Ewentualne strefy lokalnego sterowania jasności obrazu są więc pionowe. Sprawdźmy więc jak poradzi sobie, ze scenami testowymi, bohater dzisiejszego testu, którego natywny wynik kontrastu ANSI (bez wygaszania) wynosi równe 5 000:1. Właściwie kontrast wygląda na dosyć wysoki nawet bez żadnej lokalnej manipulacji jasnością. Jest typowe dla matryc VA, które uzyskują wielokrotnie lepszą czerń naturalną, niż matryce IPS.

  W powyższym menu powyżej regulujemy funkcję lokalnego wygaszania (Obraz -> Zaawansowane). Funkcji strefowej poprawy czerni nie możemy wyłączyć w tym roku. W zasadzie nie wyobrażam sobie jednak scenariusza, w którym użytkownik mógłby chcieć to zrobić, chyba, że ponad kontrast ceni sobie jednolitą czerń. Działanie pionowych stref da się zauważyć, w postaci przyciemniania dużych obszarów ekranu, ale naprawdę trzeba mieć do tego sokoli wzrok. Przy normalnym oglądaniu w ogóle nie przeszkadza.

  SCENA
  (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
  Opis scenyWynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji “Local Dimming”)
  NISKASTANDARDOWYWYSOKO
  DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI6 300:16 200:16 700:1
  CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA5 100:15 100:15 000:1
  PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA5 000:15 100:15 200:1
  DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI4 300:14 100:14 300:1

  Funkcja lokalnego wygaszania spełnia swoje zadanie raczej mocno przeciętnie. Wynikami Q6FNA nie budzi raczej podziwu, ale warto zaznaczyć, że nie odbiegają one prawie wcale od tych z Q8CNA. Wciąż wychodzi też na to, że pod względem czerni, nawet tańszy NU8002 jest lepszy. Na szczęście są to małe różnice, więc można by te telewizory ustawić prawie na równi. Problem w tym, że za Q6FNA płacimy więcej, więc chciałoby się mieć lepszą czerń, a nie gorszą. Mimo to wyniki od 5 000:1 w górę są generalnie dobre. Przy zapalonym świetle, albo po umieszczeniu źródła światła za ekranem, prawie w ogóle nie widać, że czerń odcina się jakoś wyraźnie od ramki telewizora!

  W mojej ocenie najlepszym trybem działania algorytmu jest “Niska”, ponieważ najmniej wpływa na ogólną jasność obrazu. W wyższych ustawieniach niektóre kadry w filmach zbyt mocno się przygaszają. Niekorzystnych efektów związanych z działaniem algorytmu poprawy czerni praktycznie nie ma. Detale w bielach są zachowane.

  Sztucznie przeeksponowany obrazFaktyczna reprodukcja obrazu

  Obsługa Ultra HD / 4K

  Samsung Q6FNA zapewnia dokładnie wszystko w temacie kompatybilności z Ultra HD, czego użytkownik mógłby zapragnąć. Treść UHD ze wszystkimi walorami (HDR, szeroka paleta barw) możemy podać zarówno przez HDMI, jak i z Internetu, tunerów wbudowanych, czy nośników pamięci masowej. Model ten dysponuje także technologią premium HDR jaką jest HDR10+. Takie materiały będziemy najprawdopodobniej mogli zobaczyć już niedługo np. na Ultra HD Blu-ray. Jest to rywal Dolby Vision i czas pokaże, który standard wygra.

  Cecha:Wynik:
  CERTYFIKAT UHD PREMIUMNie
  POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020)99% / 79%
  OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMITak (wszystkie gniazda)
  FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+)HDR 10+
  MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHDPełna

  Jakość efektu HDR

  W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

  ScenaOpis scenyJasność HDR
  hdr1NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2650 cd/m2
  hdr2SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ490 cd/m2
  hdr3NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ665 cd/m2
  hdr4ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH585 cd/m2
  hdr5.jpgPLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE790 cd/m2
  Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

  Samsung Q6FNA uzyskuje jasność, która pozwala by efekt HDR był namacalny i dostarczał przepaść w jakości względem zwykłej treści Full HD / SDR. To bardzo dobra wiadomość dla potencjalnych nabywców. Dodatkowym atutem telewizora jest stabilność efektu. Różnice pomiędzy scenami użytymi do testu są minimalne, co oznacza, że TV nie stosuje żadnych sztuczek do uzyskania tej jasności (nie musi na przykład przyciemniać części matrycy). Wyświetlacz dba także o to, by reprodukować dużą ilość detali w bielach i nie ucinać ich przedwcześnie, nawet gdy fizycznie brakuje jasności.

  Jedyne co jest kontrowersyjne to fakt, że testowany niedawno model NU8002 oferuje właściwie taki sam, a nawet nieco lepszy, efekt HDR. Logicznym jest, że od modelu droższego oczekiwalibyśmy lepszej sprawności, a tymczasem na HDR akurat nie zyskamy.

  Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

  Skalibrowany tryb Film (HDR)

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych6,4maksymalna10,5
  Średnia deltaE barw ze wzornika2,6maksymalna4,5
  Średnia deltaE palety szarości2,4maksymalna5,9

  Odwzorowanie barw po kalibracji wypada nieźle. Błędy odwzorowania kolorów są niewielkie, nawet mniejsze niż w SDR. Tonacja (po skalibrowaniu) jest bardzo neutralna dla widza. Co najważniejsze, Q6 nie ma też mankamentu znanego z Q8CNA, czy Q9FN, polegającego na sztucznym rozjaśnianiu obrazu HDR ponad miarę, by dać złudzenie lepszej jakości poprzez mocniejsze efekty świetlne. To się chwali, ponieważ szukamy TV, który odda film najbliżej temu co widział reżyser.

  Q6FNA nie podbija sztucznie jasności w HDR, więc nie ma związanego z tym sztucznego wzmocnienia jasności obrazu!

  Odwzorowanie ruchu

  Autorski system Motion Plus Samsunga.

  Matryca Q6FNA pracuje ze 120Hz odświeżaniem. Użytek z dodatkowych klatek obrazu (bo do telewizora w Ultra HD można podać maksymalnie 60, na więcej nie pozwala złącze HDMI) robi funkcja „Auto Motion Plus”. Menu konfiguracji nie różni się od tego co obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość przy treściach wideo (50i/p i 60i/p). Jest też opcja „Wyraźny ruch (LED)” której jednak nie warto używać.

  Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego.

  Zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest idealnie wyważona, oznacza to, że z każdym kliknięciem, płynność lub ostrość obrazu poprawia się dokładnie o taką samą wartość i możemy łatwo znaleźć złoty środek (na ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów). Samych artefaktów jest z resztą niewiele nawet przy maksymalnych wartościach ustawień. Osobiście preferuję ustawienie 10/5 jeśli chcemy uzyskać ostry obraz w ruchu i polepszyć płynność filmów, ale bez powodowania efektu teatru. Zachęcam jednak każdego do samodzielnych poszukiwań optymalnego wariantu. Sprawdźmy jak TV radzi sobie w sporcie.

  Ustawienia Auto Motion PlusInformacjeObraz postrzegany w ruchu
  Wyłączony Smużenie: 

  bardzo duże

  Maksymalna jasność: 

  620 cd/m2

  Powielenie krawędzi: 

  brak (krawędzie rozmyte)

  Poprawa płynności filmów (24p): 

  brak

  Redukcja rozmycia: 10

  Redukcja drgań: dowolnie

  Smużenie:

  nieznaczne

  Maksymalna jasność: 

  620 cd/m2

  Powielenie krawędzi:

  średnie

  Poprawa płynności filmów (24p):

  dowolna regulacja wg. gustu

  dół ekranu:

  góra ekranu:

  Sprawność telewizora w sporcie jest bardzo dobra dzięki 100Hz matrycy i systemowi motion plus. Jak jednak widzimy powoduje on także rozdwojenie krawędzi na dole ekranu. Na górze jest w porządku. W największej, środkowej części matryc jest w zasadzie idealnie, ale ten niuans może czasem irytować. Mimo to Q6FNA określiłbym jako dobry TV do oglądania piłki nożnej, tudzież innego dynamicznego sportu.

  Kąty widzenia

  Q6FNA posiada matrycę typu VA, w przypadku której kąty widzenia nie należą do mocnych stron. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Gdy zejdziemy z osi dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach, co wizualnie zmniejsza głębie obrazu. Zakrzywiona matryca ani tu nie pomaga ani nie przeszkadza.

  Granie na konsoli i PC

  Ustawienie “trybu gra” zostało w prawdzie przeniesione z głównej zakładki menu, ale jak już wspomniałem powinno aktywować się ono samoczynnie po wykryciu konsoli. Po sprawdzeniu np. z Xbox One X tak właśnie się dzieje. Musimy tylko ustawić tryb gry na “Auto”.

  Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
  [GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb “Gra”12 ms
  [GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb “Gra”12 ms
  [PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)HDMI: PC12 ms
  [GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb “Gra”12 ms
  [GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb “Gra”12 ms
  [GRY] 4K + upłynniaczLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb “Gra”20 ms
  [FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatektryb “Film”74 ms
  Pełna Chroma 4:4:4 po oflagowaniu złącza HDMI jako PC

  W tym roku producent osiągnął kolejny pułap w redukowaniu wartości input lag! W ubiegłym roku wynosiła ona nieco ponad 20ms. W tym, zaledwie 12ms. To już poziom niektórych monitorów dedykowanych dla graczy! Praktycznie nie da się już zrobić nic lepiej, bo od czasu wyświetlenia pierwszej linii, na górze telewizora, upływa zaledwie ok. 4ms! Tak krótki czas nie ma prawa być zauważony, ani odczuty w jakikolwiek sposób. Generalnie wszystko co poniżej 30ms traktujemy już jako placebo. Fani liczenia każdej milisekundy mogę śmiało sięgać po model Q6FNA.

  Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

  Na miano prawdziwego przełomu dla graczy zasługuje jednak tegoroczna możliwość użycia systemu upłynniacza w trybie Gra! W zakładce znajdziemy dedykowane do tego opcje:

  Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

  • Interpolację gier z niską płynnością (30fps) do 120fps, by uzyskać wrażenie lepszej płynności, jakby gra miała prawie 60fps natywnie! (“Redukcja drgań”)
  • Interpolacje gier z wysoką płynnością (60fps) do 120fps, by znacząco zmniejszyć rozmycie obrazu! (“Redukcja rozmycia”)
  • Drastyczną poprawę ostrości ruchu gier z niską lub wysoką płynnością poprzez migoczące podświetlenie (“Wyraźny ruch (LED)”)

  Zalety zastosowania systemu wyglądają naprawdę imponująco. Aż człowiek zaczyna zastanawiać się czemu żaden z innych producentów nie poszedł taką, rewolucyjną ścieżką? Myślę, że problem jest w odpowiednio szybkim procesorze obrazu, który udało się Samsungowi zbudować. Upłynniacz jest funkcją znacząco podwyższającą wartość input lag i tworzenie trybu “Gra” polega przede wszystkim na zablokowaniu tej funkcji. Na rynku były w prawdzie telewizory, które z upłynniaczem miały niewielką wartość opóźnienia np. ok. 50ms, co pozwalało pograć np. w gry wyścigowe, ale w strzelankach już było irytujące. Q6FNA natomiast, wraz z upłynniaczem, ma opóźnienie na poziomie zaledwie 20ms, czyli raptem 7ms więcej niż bez (wartość z tabeli)! Zobaczmy teraz jakie korzyści, w kontekście odwzorowania ruchu niesie za sobą system Motion Plus w grach:

  TelewizorInformacjeObraz postrzegany w ruchu
  Samsung Q9 (2017)Ubiegłoroczny flagowiec w trybie “Gra”
  OLED (dowolny)Dowolny telewizor OLED (2017-18) w trybie “Gra”
  Samsung Q6FNATestowany telewizor z włączoną redukcją rozmycia

  Patrząc na ostatnie zdjęcie można wręcz nie dowierzać, lub zastanawiać się jak to możliwe, że dotychczas grało się z tak dużym rozmyciem! Bez dwóch zdań granie z upłynniaczem to przepaść względem grania na innym TV, szczególnie w grach 60fps, gdzie ruch ma tendencję do rozmywania się. Uchwycenie przeciwnika w celownik jest tysiąc razy prostsze! Przy zastosowaniu upłynniacza można by zastanawiać się, czy nie występują aby artefakty przy ruchach kamery, ale podczas testów prawie ich nie zaobserwowaliśmy! Kwestia więc naszego wyboru z których funkcji skorzystamy. Tak szeroki wybór czyni jednak nowe telewizory Samsunga, takie jak Q6FNA najlepszymi do gier na ten rok.

  Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

  Motion Plus Gra Forza Horizon 3 Samsung Q9 test

  Jak widzimy telewizor obsługuje także funkcję FreeSync po ostatniej aktualizacji oprogramowania. Z pewnością przetestujemy ją w działaniu niebawem.

  Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

  System i Smart TV

  System Tizen nie przeszedł w tym roku jakiejś dużej rewolucji, ponieważ w ubiegłym roku był dopracowany już tak bardzo, że zastanawiałem się momentami, czy da się zaprojektować interfejs jeszcze lepiej. Naprawdę Samsungowi niewiele już można było zarzucić i w porównaniu do systemu niektórych producentów można było się poczuć jakby testowało się telewizor o 10 lat młodszy. Dlatego pozwolę sobie posłużyć się materiałem wideo dotyczącego QLED 2017. Piotr Gmerek omówił w nim kluczowe funkcje interfejsu.

  System Tizen ma chyba najlepszy i najwygodniejszy interfejs “home”. Agreguje on bowiem wejścia, ustawienia i aplikacje. W przypadku tych ostatnich mamy wrażenie, że są one przez cały czas aktywne. Wystarczy bowiem najechać np. na “Netflix”, by znaleźć się wewnątrz serwisu i mieć bezpośredni dostęp do seriali i filmów. Działanie przypomina trochę komputer PC w którym przełączamy się pomiędzy oknami aplikacji. Bardzo to wygodne. Oczywiście niektóre programy działają sprawniej, a niektóre trochę mozolnie (np. TVN Player, czy Ipla), ale nie inaczej jest na telewizorach innych producentów.

  Dolną belkę można oczywiście dopasowywać pod własne preferencje przesuwając aplikacje miejscami itd. Mamy także dostęp do klasycznych programów jak np. przeglądarka internetowa, jednak korzystanie z niej jest mało wygodne bez myszki (możemy oczywiście takową podłączyć do tv). Aplikacja youtube obsługuje Ultra HD i HDR. Równie wygodnie działa interfejs telewizyjny. Gdy skorzystamy z anteny podłączonej bezpośrednio do TV, na belce zyskujemy dostęp do ulubionych programów i podstawowych funkcji. EPG jest schludnie zaprojektowane:

  Wbudowany odtwarzacz plików z nośników USB jest bardzo praktyczny. Ma możliwość edycji napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodnego przewijania, czy wyboru ścieżki audio. Niestety nie był w stanie odtworzyć największych plików Ultra HD z HDR (60-80GB). Duża stratą, dla osób, które oglądają filmy w plikach, podłączając pendrive lub dysk bezpośrednio do telewizora może okazać się też porzucone wsparcie dla formatu DTS Audio! Tegoroczny Samsung Q6FNA nie jest w stanie rozpoznać takiej ścieżki dźwiękowej w pliku wideo.

  Prosta konfiguracja początkowa, oraz możliwość sterowania telewizorem

  Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i, gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

  Aplikacja pozwala także wprowadzać wiele automatyzacji, np. zmienić tryb obrazu po zmroku (po ustalonej godzinie). Możliwości są imponujące!

  Smart Pack 2018

  Nabywcy telewizorów QLED 2018, oraz Premium LCD (w rozmiarze 65″ lub większym) mogą cieszyć się tzw. Smart Pack’iem, czyli prezentem od producenta w postaci dostępu do 4 z 7 serwisów: Showmax, IPLA, FilmBox Live, player+, VoD Onet oraz ELEVEN SPORTS (przez 6 miesięcy), oraz przez 3 miesiące do HBO GO (aplikacja na telewizory 2018 dostępna będzie niedługo).

  Tryb Ambient – przezroczysty telewizor?

  Przez większość dnia, gdy telewizor pozostaje wyłączony, jest po prostu czarnym prostokątem wiszącym na ścianie. W tym roku, wraz z nową serią QLED TV, Samsung znalazł rozwiązanie dla osób dbających o wystrój pomieszczenia. Tryb Ambient Mode przeobrazi największy w domu ekran w osobiste centrum informacji – umożliwi wyświetlanie prognozy pogody, godziny, wiadomości, zdjęć lub animacji. Możemy np. sfotografować smartfonem ścianę wokół telewizora, a po przesłaniu zdjęć do telewizora specjalna aplikacja przygotuje obraz, który znajduje się za nim. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zniknie czarny ekran i telewizor wtopi się w otoczenie. Na jego ekranie zobaczymy np. wzór tapety, która znajduje się na ścianie, na której wisi telewizor czy też jej kolor. Możemy też wykorzystać specjalnie przygotowane wizualizacje, które znajdziemy w oprogramowaniu telewizora.

  Warto podkreślić, że telewizor QLED TV 2018 może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę. Dowodzi to, że matryca QLED jest bardzo trwała. Rozwiązanie takie widzieliśmy na żywo np. na targach Electronic Show. Potrafi zrobić piorunujące wrażenie, jeśli wykonamy dobre zdjęcie tła za ekranem. Naprawdę można zapomnieć, że mamy w pomieszczeniu telewizor!

  Ambient Mode w telewizorze Samsung Q9 QE65Q9FNWieszak No Gap w telewizorze Samsung QLED QE65Q9FN

  Jakość dźwięku

  W telewizorze zastosowano trzy głośniki w konfiguracji 2.1, a ich łączna moc to 40W. Dają one typowy dźwięk jakiego można by się spodziewać po telewizorze płaskim. Generalnie fonia jest trochę sztuczna. Do programów informacyjnych się nada, ale na pewno nie do oglądania filmów czy seriali. Na szczęście producent ma w swojej ofercie ciekawe soundbary, także z technologią Dolby Atomos. Sugeruję zainteresować się takim zestawem. Warto tutaj jeszcze raz wspomnieć, że telewizor nie wspiera formatu DTS Audio.

  Podsumowanie i ocena

  Najtańszy QLED na rynku, czyli Q6FNA to godny uwagi wyświetlacz. Swoimi parametrami jakości obrazu nie odbiega znacząco, od sporo droższego Q8CNA, co jest na pewno na plus. Kontrowersyjny pozostaje jednak fakt, że jeszcze tańszy NU8002 oferuje w zasadzie to samo w kwestii parametrów. W Q6FNA uświadczymy w zamian za to część dobrodziejstw linii premium (QLED), choć jednej z najciekawszych jej cech niestety zabrakło. Mam tu na myśli system “one connect”, czy aluminiowy pilot, którego w Q6 nie ma. Całe szczęście, że zachowano równie ciekawą nowość czyli tryb Ambient. Mamy tu też rewelacyjną sprawność dla graczy (super niski input lag, freesync i motion plus gra!). Niezła czerń, której uzyskanie nie wiąże się z utratą ciemnych detali obrazu. Widoczny efekt HDR (średnia 600 nitów) wraz z pełnym pokryciem reżyserskiej palety barw DCI dzięki kwantowym kropkom. Wysoką jasność w SDR, która powoduje, że telewizor nadaje się idealnie do jasnych, nasłonecznionych wnętrz. Fani sportu będą uraczeni 120Hz matrycą ze świetnym upłynniaczem, choć widoczne jest lekkie rozdwojenie konturów na dole wyświetlacza. Godne uwagi są także dodatkowe funkcje Q6FNA np. wspomniany już wcześniej tryb “Ambient”, który pozwala ukryć telewizor na ścianie jakby był on przezroczysty. System Tizen, uchodzi za jeden z najlepszych i najbardziej wygodnych w obsłudze. Nie można też zapomnieć o dodatku Smart Pack 2018, zapewniającym dostęp do 4 z 7 aplikacji przez 6 miesięcy: Showmax, IPLA, FilmBox Live, player+, VoD Onet oraz ELEVEN SPORTS oraz przez 3 miesiące do HBO GO (aplikacja na telewizory 2018 dostępna będzie niedługo).

  PLUSY

  • Wysoka jasność w HDR
  • Duża jasność matrycy SDR (620 nitów) pośród testowanych TV – idealny wybór do jasnych wnętrz
  • Niezła czerń w kategorii TV z podświetleniem krawędziowym
  • Bardzo niski input lag, także w trybie 4K HDR
  • Dedykowana funkcja upłynniacza w trybie Gra – możliwość uzyskania “efektu” bliskiego 60fps+ w 30fps grach
  • Możliwość uzyskania ostrości ruchu w Grach, która deklasuje konkurencję (ponownie dzięki funkcji upłynniacza)
  • Najszersza wśród LCD paleta barw – 99% DCI
  • Tryb Ambient, który sprawia, że TV staje się “przezroczystym meblem” na ścianie
  • Wykonanie na najwyższym poziomie
  • 360 design, telewizor wygląda niezwykle szykownie zarówno z przodu jak i z tyłu
  • Duże możliwości kalibracji obrazu
  • Szybki i rozbudowany system Tizen z opcją łatwej konfiguracji na start SmartThings
  • Świetna współpraca z urządzeniami zewnętrznymi (sterowanie jednym pilotem)
  • W pełni gotowy na odbiór telewizji Ultra HD (satelitarnie, naziemnie)
  • Odwzorowanie ruchu przy sporcie, jeden z najlepszych TV pod tym względem
  • Wsparcie dla HDR w telewizji (HLG)
  • Dostęp do promocji Smart Pack 2018
  • Dostępność w ogromnym rozmiarze 82″! (wkrótce)

  MINUSY

  • Niedoskonałości w zakresie reprodukcji barw (w myśl oddania tego co widział reżyser)
  • Słabe kąty widzenia (choć dobre w klasie matryc VA)
  • Brak wyraźnej przewagi pod względem jakości obrazu względem tańszego modelu NU8002

  Cena referencyjna: QE49Q6FNA 6 199 zł; QE55Q6FNA : 6 999 zł; QE65Q6FNA : 9 499 zł; QE75Q6FNA : 15 399 zł;

  Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung


  Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

  Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


  Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

  (36323)

  Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

  Comment(82)

  1. I nie ma zadnej szansy zmienienia tego jakkolwiek? Co z tym teraz zrobic

  2. Witam,

    

   potrzebuje pomocy przy zakupie. Byłem już zdecydownany na UE55NU8042/72 lecz wpadł mi w oko ten model. Teraz pytanie odnośnie różnic pomiędzy NU8072 a QE55Q6FN? Obecnie jest przeceniony Q na 3999zł i waarto dopłacić raptem 300zł-500zł i zainwestować w Q? 

    

  3. Mam podobne pytanie - czy warto dopłacać 450 zł do Q6FN w porównaniu z NU8042?

   Dodam, że w 90% na telewizorze wyświetlane jest DVB-C, głównie HD, czasami SD.

  4. Mam problem, jestem na zakupie TV i zostały mi do wyboru już tylko Samsung QLED QE75Q6FNA i Sony KD75XF8596, w tym pierwszym przemawia ten efekt tapety na ścianie i w zasadzie to tyle, w drugim Android (nie ukrywam używam Kodi) i to, że od lat używamy Sony w domu i żaden nie zawiódł.

   Dodam, że wymieniam SONY KD65X8505C, działa bez problemu od grudnia 2015.

   Mogę prosić o jakieś porady? 

  5. Przy takim rozmiarze ważna jest kontrola jakości i montaż - w Sony masz większe szanse, że to będzie jakoś wyglądać po włączeniu czarnego ekranu :).

  6. Dnia 17.12.2018 o 03:09, radosuaf napisał:

   Mam podobne pytanie - czy warto dopłacać 450 zł do Q6FN w porównaniu z NU8042?

   Dodam, że w 90% na telewizorze wyświetlane jest DVB-C, głównie HD, czasami SD.

   Wczoraj miałem okazję porównać sobie te dwa modele (NU8072 vs Q6FN ) umieszczone obok siebie i powiem tak różnica w kolorach i jasności jest ogromna. Może dla osób, które nie miały okazji przyjrzeć się bezpośrednio jednemu i drugiemu modelowi będzie się wydawać, że są porównywalne, ale polecam choćby gdziekolwiek w sklepie porównać sobie obraz, gdy stoją obok siebie a od razu rozwieje to wszelkie wątpliwości.
   Na Q6FN kolory są o wiele bardziej wyraźne, nasycone. W NU8072 kolory są jakby lekko wyprane. Jasność TV też jest o wiele lepsza.
   Ogólnie w ciągu sekundy można zauważyć różnicę, która według mnie jest na pewno warta dopłaty tej niedużej różnicy cenowej pomiędzy modelami.
   Dla przykładu w filmie poniżej też widać od razu różnice, pomimo iż jest to YouTube, zresztą nagrywający też o tym wspomina ( 2:45 )


   Wiem, że testy wykazują, że te TV są porównywalne, ale na żywo jak porównamy obraz to różnica jest bardzo duża.

  7. Ale porównywanie w sklepie jest takie sobie - trzeba by oba skalibrować i wtedy porównywać... Wystarczy, że mają różne ustawienia.

  8. 6 godzin temu, radosuaf napisał:

   Ale porównywanie w sklepie jest takie sobie - trzeba by oba skalibrować i wtedy porównywać... Wystarczy, że mają różne ustawienia.

   Na pewno po profesjonalnej kalibracji takie porównanie było by najbardziej miarodajne, ale podczas kiedy ja miałem okazję porównać te dwa TV stojące obok siebie, był puszczony dokładnie ten sam materiał i ustawienia były identyczne , specjalnie zwróciłem na to uwagę prosząc o pilota i sprawdzając ustawienia. Możliwości wyboru opcji akurat te Telewizory mają identyczne.

  9. Mam pytanie, czy wersja 49 calowa posiada 120Hz matryce? Bo dziś dzwoniłem do Samsunga w Warszawie i do centrali i wpierają ze jest to 120 Hz i że QLED-Y nie mają w żadnej wersji i rozmarówce matrycy 60 Hz. 

   Pytam z czystej ciekawości bo i tak wybrałem już NU8042. :)