Do końca 2018 roku zostało już raptem kilka tygodni, co oznacza, że nadszedł czas na kolejną edycję poradnika zakupowego 🙂 Świąteczne wyprzedaże w sklepach rozkręciły się już na dobre, a na forum kwitną jak zawsze pytania co warto kupić 🙂 Podobnie jak w zeszłym roku postanowiłem od siebie przygotować dla Was przegląd oferty rynkowej i dać rady jaki telewizor kupić. W temacie tym skondensuję całą swoją wiedzę, jaką gromadziłem dla Was podczas testów kilkudziesięciu modeli ekranów w 2018 roku. Polecanych typów z mojej strony nie będzie wiele, bo nie uważam, że duży wybór jest czymś dobrym. Jeśli dany TV w danym segmencie cenowym jest najlepszy, to zwyczajnie nie ma sensu rozglądać się za innymi! Proszę pamiętać, że moja opinia oparta jest na fachowych pomiarach i profesjonalnym porównaniu każdego z telewizorów i nie ma za wiele wspólnego z subiektywnym podejściem jaki prezentowany jest w większości tego typu porównań w sieci. Każdy telewizor został przeze mnie bardzo dokładnie zbadany i nic nie pochodzi z marketingowych broszur. To ważne gdyż nie widzę powodu by komuś nie spodobał się inny telewizor bo po prostu zauroczył go np. w sklepie swoim obrazem. Rozumiem to. Tutaj jednak dostaniecie wiedzę fachową i sprawdzoną.
Czy to dobry moment na zakup?
Nawet bardzo dobry! W ubiegłym roku mówiliśmy, że standard Ultra HD jest już dobrze ugruntowany i nasze słowa się sprawdziły. Obecne telewizory wspierają wszystkie jego najważniejsze filary. Każdy z polecanych poniżej wyświetlaczy wspiera rozdzielczość 4K, szeroką paletę barw – Rec.2020, oraz przynajmniej dwa standardy HDR – HDR10, oraz HLG, które są w powszechnym użytku na:
- płytach Ultra HD Blu-ray
- Netflix
- Amazon prime
- YouTube
- w telewizji satelitarnej (np. w Canal+ 4K Ultra HD)
Oczywiście pozostaje kilka niewiadomych. Chociażby, która rozszerzona norma HDR zdominuje rynek (czy HDR10+, czy Dolby Vision), jednak nie musimy znać na to pytanie odpowiedzi, ani nie musimy się tym szczególnie sugerować. Formaty są kompatybilne na poziomie HDR10 i osobiście uważam, że bazowa norma jest całkowicie wystarczająca jeśli mamy odpowiednio jasną matrycę w telewizorze, a jeżeli takowej nie mamy to żaden bogatszy format nas nie uratuje.
Czy warto czekać na HDMI 2.1 i/lub 8K?
Pamiętajmy, że telewizor kupujemy “na dziś, a nie na jutro”. Nie można zakupu opierać na bazie spekulacji co będzie na przykład za cztery lata. Dokładnie rok temu pisałem, że w 2018r. czeka nas pierwsze wejście do świata rozdzielczość 8K. Tak też się stało wraz z premierą telewizora Samsung Q900R. Na pewno dobrze dla rynku, że takie rzeczy już się dzieją. To oznacza, że kolejne lata będą obfitować w jeszcze lepszej jakości obraz, oddający dużo lepiej rzeczywistość niż obecne telewizory. Czy mamy obecnie przełom w pierwszym TV posiadającym rozdzielczość 8K? Raczej mocno naciągnięte byłoby takie stwierdzenie. Telewizor ten jest godnym polecenia ekranem, który znalazł się na liście polecanych, jednak nie ze względu na swoją rozdzielczość, którą obecnie bardzo trudno wykorzystać ale ze względu na ogólnie wysokie parametry obrazu oraz wiele unikalnych cech niedostępnych nigdzie indziej. Okazuje się, że gęstość pikseli uzyskiwana na matrycy 4K jest już tak duża, że trzeba spełnić wyśrubowane warunki, by zwiększanie ilości do 8K było w ogóle widoczne, np. zasiąść bliżej niż 1,7 metra od 85″ ekranu, o tym więcej w naszej aplikacji “Kalkulator odległości od TV”. Podobnie sprawa wygląda ze złączem HDMI 2.1, które jest dedykowane właśnie do obsługi materiałów w rozdzielczości 8K. Spodziewamy się go w nowym roku. Dopiero wtedy będzie można podpiąć zewnętrzne źródło i wykorzystać w pełni potencjał takiego telewizora. Przy 4K nie ma żadnego powodu by na nie czekać. Innymi słowy raczej nie ma nic w najbliższej perspektywie co mogłoby uzasadniać wstrzymywanie się z zakupem obecnej generacji no chyba, że na targach CES 2019 producenci nas czymś zaskoczą. Tego nigdy nie wiemy, ale warto pamiętać, że nowości są na początku drogie, a wyświetlacze z 2018r., które już dobrze znamy, są relatywnie tanie. Zapewne podobnie będzie z telewizorami 8K, które oprócz rozdzielczości powinny zyskać w przyszłości dużo lepszy poziom HDR oraz jeszcze szerszą paletę barw. W końcu jeszcze wiele można zrobić dla obrazu by wierniej oddawał rzeczywistość niż jest to obecnie pokazywane na telewizorach Ultra HD dostępnych na rynku.
OLED’owe uderzenie!
Wyświetlacze organiczne (OLED) “mieszają” na rynku coraz bardziej. Są to piekielnie dobre ekrany pod względem jakości obrazu, a ich wyjątkową cechą jest to, że nawet najtańsze modele nie ustępują praktycznie jakością obrazu modelom najwyższym. Dokładnie z taką samą sytuacją spotkaliśmy się kilka lat temu (około 2013 roku), gdy tanie plazmy miażdżyły wręcz jakością telewizory LCD z tej samej półki cenowej. Dla maniaka kina domowego nie było alternatywy.
Telewizory OLED w 55″, które oferują hipnotyzująco-dobry obraz w seansach filmowych kosztują teraz zaledwie 5500zł (LG OLED55B8), czy 5999zł (Philips POS9002f)! Te dwa modele chciałbym szczególnie wyróżnić zanim jeszcze przejdziemy do listy polecanych wyświetlaczy (polecam też ten wpis na temat tanich TV OLED). Więcej o telewizorach OLED przeczytamy w poniższym artykule:
Oczywiście, gdy wejdziemy w wyższe progi cenowe, to wybór staje się mniej oczywisty, bowiem telewizory LCD wyposażone w zaawansowane systemy podświetlenia są w stanie konkurować z ekranami organicznymi. Wybór takich ekranów jest uzasadniony. Oczywiście 5500zł też jest kwotą, którą nie każdy może chcieć wyłożyć. Jest kilka bardzo dobrych modeli LCD, które są wyraźnie tańsze i też warto się nimi zainteresować. Gdzieś po środku, w tanim segmencie premium, OLEDy pozostaną jednak niezwyciężone do kina domowego.
Ogromne przekątne LCD w doskonałych cenach
Póki co jednak telewizory OLED posiadają barierę cenową na przekątne powyżej 65″. Są najzwyczajniej w świecie nadal bardzo drogie. Tutaj z odsieczą przychodzi rynek LCD. 2018 rok przyniósł znaczące obniżki cen na duże przekątne idąc w parze z dobrą jakością obrazu. Do tej pory nie było to takie oczywiste. Telewizory może i były ogromne ale zazwyczaj mieliśmy jakieś “ale” do wyświetlanego na nich obrazu. W 2018 na rynku pojawiły się jednak co najmniej dwa hity dla fanów ogromnego obrazu: 82 calowy Samsung NU8002 oraz 85 calowy Sony XF85. Oba oczywiście znalazły się w poniższym przeglądzie i jeżeli szukacie dobrego ekranu o dużej przekątnej, który nie zrujnuje waszej kieszeni to wybór zawęziłbym właśnie do tych dwóch.
Jak odczytywać punktację
- Ocena “Do filmów” – w tej kategorii punktowany jest głównie kontrast, jaki jest w stanie uzyskać wyświetlacz. Determinuje on czerń i głębię obrazu, którą będziemy postrzegać w mało naświetlonych, lub ciemnych pomieszczeniach. Drugim kryterium branym pod uwagę jest poprawność odwzorowania barw i potencjał do kalibracji obrazu.
- Ocena “Do filmów UHD” – wsparcie dla technologii Ultra HD oceniane jest na podstawie potencjału do odtwarzania efektu HDR, czyli wyświetlania wysokich stopni jasności obrazu, oraz pokrycia poszerzonej palety barw. Filmy Ultra HD wykorzystują z reguły oba te standardy i są one czynnikami robiącymi największą różnicę w jakości podczas oglądania względem zwykłego Full HD Blu-ray. Wbrew pozorom rozdzielczość obrazu nie jest tą cechą, ale o tym więcej w dedykowanych artykułach na portalu.
- Ocena “Do telewizji” – W tym kryterium oceny, przyjąłem założenie, że telewizja oglądana jest w dzień. Oceniana jest więc zdolność do uzyskiwania najwyższej jasności (tzw. SDR – nie mylić z jasnością HDR!), odporność na powidoki, oraz poprawne odwzorowanie kolorów.
- Ocena “Do sportu” – O tym, jak dobrze wyświetlacz odwzorowuje treść sportową decyduje to jak wyraźny obraz w ruchu jest w stanie zapewnić. Najlepiej sprawdzają się tu zaawansowane wyświetlacze LCD z matrycą 120Hz. Jeśli telewizor ma panel 60Hz, ocena spada automatycznie o połowę, pomimo tego, że przy filmach nie robi to znaczenia.
- Ocena “Do gier” – W tej kategorii brany jest pod uwagę input lag, czyli opóźnienie jakie powstaje na telewizorze. Decyduje ono o tym jak dobra jest rozgrywka, o czym więcej przeczytać można w temacie dedykowanym zagadnieniu Input LAG. De facto mogłaby powstać osobna kategoria “do gier Ultra HD”, jednak przyjąłem, że każdy gracz będzie zainteresowany zarówno graniem w standardowej rozdzielczości Full HD, jak i z wykorzystaniem najnowszych standardów. Rozważając rozgrywkę w Ultra HD należy wziąć jeszcze pod uwagę jakość oddania efektów. Tutaj polecam sugerować się także kryterium oceny “Do filmów UHD”. Osobiście wolałbym grać na wyświetlaczu klasy high-end, nawet z wyższym input lag, niż na budżetowym, właśnie ze względu na reprodukcję efektów HDR. Przypominam też o osobnym przeglądzie telewizorów do grania 2016. Wiem jednak, że Gmeru szykuje na dniach swój własny najnowszy przegląd 2018!
- Ocena “Kąty widzenia” – Opis kategorii jest w zasadzie wystarczający. Chodzi o to jak mocno odbarwia się obraz i jak mocno spada kontrast, gdy patrzymy pod kątem (nawet niewielkim). Najlepsze tutaj będą wyświetlacze OLED, nieco gorsze te z matrycą IPS i zdecydowanie gorsze panele VA. Artykuł na temat co to jest matryca VA czy IPS znajdziecie tutaj.
Lista polecanych wyświetlaczy na 2018r!
High-end, czyli najlepsze co 2018 rok przyniósł
1. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza)
LG OLED – seria B8, C8, E8, W8 (55″, 65″, 77″), Sony Bravia AF8, AF9 (55″, 65″), Panasonic FZ800, FZ950 (55″, 65″), Philips OLED903, OLED803 (55″, 65″), POS9002f (55″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Tak jak zaznaczyłem we wstępie, telewizory Ultra HD OLED prawie w ogóle nie różnią się od siebie jakością obrazu i w związku z tym trafiają do kategorii zbiorczej. Oczywiście są pewne niuanse, które wyszczególniłem w poniższej tabelce. Większość różnic dotyczy mimo to systemu operacyjnego, czy wykonania telewizora i na tym powinniśmy się głównie skupiać dokonując odpowiedniego wyboru.
Oglądanie obrazu na telewizorze OLED jest hipnotyzujące. Ekrany te, dzięki swojej idealnej czerni, prezentują obraz który dosłownie unosi się w powietrzu, gdy widzimy go w ciemnym pomieszczeniu. Idzie za tym także bardzo dobra ostrość i odwzorowanie ruchu (wszystkie ekrany mają natywne matryce 120Hz). Odwzorowanie kolorów jest na wysokim poziomie, szczególnie po kalibracji, która jest rozbudowana w każdym TV OLED. W mocno naświetlonych pomieszczeniach ekrany sprawdzają się dobrze ze względu na powłoki o bardzo dobrym tłumieniu, choć nie są tak jasne jak niektóre TV LCD i to trzeba przyznać. OLED-om często zarzucana jest wyraźnie gorsza sprawność w filmach HDR niż w LCD, ze względu na ograniczoną jasność matrycy. Poniekąd jest to prawda – najlepsze telewizory LCD śmiało konkurują w tej kategorii, jednak nie oferują jednocześnie tak wysokiego kontrastu przez co szala nie przechyla się aż tak wyraźnie na drugą stronę. Kwestią dyskusyjną jest też, czy są odporne na “złe traktowanie” np. bardzo długie oglądanie kanałów informacyjnych, czy granie w jedną grę. W takich warunkach zdarzają się wypalenia matrycy, ale trzeba jasno powiedzieć, że są to bardzo rzadkie przypadki, a jeśli nawet to producent z reguły uznaje problem na gwarancji.
Ceny: 5 500 – 30 000zł
LG | Philips | Panasonic | Sony | |
System operacyjny | WebOS AI | Android TV | Oprogramowanie zamknięte | Android TV |
Szczególne zalety |
|
|
|
|
Szczególne wady |
|
|
|
|
Przeczytaj pełny test | LG OLED E8, LG OLED C8, LG OLED B8 | OLED+ 903, OLED 803, Philips POS9002f | Panasonic FZ950, Panasonic FZ800 | Sony AF9, Sony AF8 |
2. Sony ZF9 (65″, 75″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Przeczytaj test: Sony ZF9
Cena:
- 65″ – 10 499zł
- 75″ – 19 999zł
3. Samsung Q900R (65″, 75″, 85″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Cena:
- 65″ – 18 999zł
- 75″ – 24 999zł
- 85″ – 54 999zł
4. Samsung Q9FN (55″, 65″, 75″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Przeczytaj test: Samsung Q9FN
Cena:
- 55″ – 7 499zł
- 65″ – 9 999zł
- 75″ – 16 999zł
Klasa premium
Wyświetlacze w klasie premium są modelami high-end niektórych producentów, lub innymi, plasowanymi tuż poniżej flagowców (stąd np. ponownie pojawiają się wybrane modele OLED). Z reguły oferują sprawność tylko trochę gorszą od wyświetlaczy wymienionych powyżej, za to w znacznie niższej cenie. W tej klasie mamy także spore różnice w cenie, ponieważ klasa premium zaczyna się na różnych poziomach u różnych producentów. Rzadko kiedy znajdziemy w tej cenie telewizor LCD z podświetleniem direct-led, które daje dużo lepszy potencjał do uzyskiwania głębokiej czerni, oraz wysokiej jasności (ważnej w HDR). Z tego względu telewizory będą wypadały nieco gorzej w ocenie sprawności w filmach Ultra HD.
6. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza – bez modeli high-end)
LG OLED – seria B8, C8, E8 (55″, 65″, 77″), Sony Bravia AF8 (55″, 65″), Panasonic FZ800 (55″, 65″), Philips OLED803 (55″, 65″), POS9002f (55″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Tak jak zaznaczyłem we wstępie, telewizory Ultra HD OLED prawie w ogóle nie różnią się od siebie jakością obrazu i w związku z tym trafiają do kategorii zbiorczej. Usunięte zostały jedynie modele high-end, które wyszczególnione zostały w punkcie 1. Oczywiście są też pewne niuanse, które wyszczególniłem w poniższej tabelce. Większość różnic dotyczy mimo to systemu operacyjnego, czy wykonania telewizora i na tym powinniśmy się głównie skupiać dokonując odpowiedniego wyboru. Oglądanie obrazu na telewizorze OLED jest hipnotyzujące. Ekrany te, dzięki swojej idealnej czerni, prezentują obraz który dosłownie unosi się w powietrzu, gdy widzimy go w ciemnym pomieszczeniu. Idzie za tym także bardzo dobra ostrość i odwzorowanie ruchu (wszystkie ekrany mają natywne matryce 120Hz). Odwzorowanie kolorów jest na wysokim poziomie, szczególnie po kalibracji, która jest rozbudowana w każdym TV OLED. W mocno naświetlonych pomieszczeniach ekrany sprawdzają się dobrze ze względu na powłoki o bardzo dobrym tłumieniu, choć nie są tak jasne jak niektóre TV LCD i to trzeba przyznać. OLED-om często zarzucana jest wyraźnie gorsza sprawność w filmach HDR niż w LCD, ze względu na ograniczoną jasność matrycy. Poniekąd jest to prawda – najlepsze telewizory LCD śmiało konkurują w tej kategorii, jednak nie oferują jednocześnie tak wysokiego kontrastu przez co szala nie przechyla się aż tak wyraźnie na drugą stronę. Kwestią dyskusyjną jest też, czy są odporne na “złe traktowanie” np. bardzo długie oglądanie kanałów informacyjnych, czy granie w jedną grę. W takich warunkach zdarzają się wypalenia matrycy, ale trzeba jasno powiedzieć, że są to bardzo rzadkie przypadki, a jeśli nawet to producent z reguły uznaje problem na gwarancji.
Ceny: 5 500 – 30 000zł
LG | Philips | Panasonic | Sony | |
System operacyjny | WebOS AI | Android TV | Oprogramowanie zamknięte | Android TV |
Szczególne zalety |
|
|
|
|
Szczególne wady |
|
|
|
|
Przeczytaj pełny test | LG OLED E8, LG OLED C8, LG OLED B8 | OLED+ 903, OLED+ 803, Philips POS9002f | Panasonic FZ950, Panasonic FZ800 | Sony AF9, Sony AF8 |
7. Sony XF90 (55″, 65″, 75″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Przeczytaj test: Sony XF90
Cena:
- 55″ – 4 599zł
- 65″ – 6 999zł
- 75″ – 11 999zł
8. Sony XF85 (85″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Przeczytaj mini-test: Sony XF85
Cena:
- 85″ – 14 999zł
9. Panasonic FX780 (75″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Przeczytaj test: Panasonic FX780
Cena:
- 75″ – 9 999zł
10. Samsung NU8002/8042/8072 (55″, 65″, 75″, 82″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Świetne wyniki NU8002 są też powodem dla którego w zestawieniu nie znalazł się żaden telewizor QLED inny niż Q9. Modele takie jak Q6, czy Q7 nie są wcale wyraźnie lepsze obrazowo od NU8002, a Q8D lub Q8C dzieli natomiast taka różnica cenowa, że większy sens ma dopłata i przejście od razu na Q9. Oczywiście wykluczam tutaj dodatki charakterystyczne dla serii QLED jak np. moduł one conncet dzięki któremu podłączymy ekran jednym kablem (bez osobnego zasilania!), tryb ambient mode czy ciekawe podstawy. Dla tych elementów ktoś może oczywiście wybrać wyższe serie i dopłacić odpowiednią sumę.
Przeczytaj test: Samsung NU8002
Cena:
- 55″ – 3 299zł
- 65″ – 4 999zł
- 75″ – 7 299zł
- 82″ – 10 699zł
11. Sony XF85 (55″, 65″, 75″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Przeczytaj test: Sony XF85
Cena:
- 49″ – 3 299zł
- 55″ – 3 799zł
- 65″ – 5 199zł
- 75″ – 8 499zł
12. Philips PUS8303 (49″, 55″, 65″, 75″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Przeczytaj test: Philips PUS8303
Cena:
- 49″ – 3 199zł
- 55″ – 3 799zł
- 65″ – 5 599zł
- 75″ – 8 899zł
13. LG SK8500 (49″, 55″, 65″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Cena:
- 49″ – 3 399zł
- 55″ – 3 999zł
- 65″ – 5 999zł
Klasa średnia
Schodząc poniżej pewnego pułapu cenowego naturalnym jest, że będziemy musieli poświęcić pewne dobrodziejstwa. W klasie średniej pojawią się zatem wyświetlacze z matrycami 60Hz, które nie najlepiej nadają się do oglądania dynamicznych sportów. Oczywiście nie trzeba z tego powodu dramatyzować. Na matrycy o niewielkiej przekątnej nie jest to tak bardzo uporczywe. Sprawność, we współpracy z treścią Ultra HD, będzie już ograniczona, ze względu na trochę niższą jasność i w związku z tym gorszy efekt HDR (o średniej poniżej 500 nitów). Na szczęście w 2018 roku uda się znaleźć ekrany z szeroką paletą barw nawet w tak niskiej półce cenowej. Jak zauważycie poniżej postanowiłem w gąszczu sporej ilości telewizorów wyszczególnić jeden ten najbardziej atrakcyjny pod względem jakości do ceny. To nie znaczy, że inne nie są warte uwagi bo takie firmy jak Panasonic, Sony, LG, Philips czy TCL mają niezłej klasy produkty ze swoimi unikalnymi cechami na tle konkurentów chociaż ich ceny są wyższe od poniższego dlatego zapraszam do działu testów poszczególnych producentów.
14. Samsung NU7452 / NU7472 (50″, 55″, 65″)
Do filmów:
Do filmów UHD:
Do telewizji:
Do sportu:
Do gier:
Kąty widzenia:
Cena:
- 50″ – 2 199zł
- 55″ – 2 499zł
- 65″ – 3 999zł
Problem klasy budżetowej
W ubiegłym roku w naszym zestawieniu znajdowały się także modele rekomendowane w klasie budżetowej. Sama klasa średnia składała się także z dużo większej ilości modeli. Co się wydarzyło w tym roku, że świeci takimi pustkami? Otóż najogólniej mówiąc telewizory staniały! Ekrany zdobywające naprawdę wysokie wyróżnienia, takie jak Samsung NU8002 można nabyć za niewiele ponad 3000zł. W ubiegłym roku, o ile dobrze pamiętam, za ich odpowiedniki musieliśmy płacić prawie 20% więcej. Kolejnym tematem są ceny telewizorów OLED, które zaczynają być absurdalnie niskie w porównaniu do oferowanej jakości.
Oczywiście istnieją nadal wyświetlacze tańsze niż 2000zł za mniej niż 50″ i na pewno mają swój rynek zbytu. Kłopot w tym, że niespecjalnie nadają się do polecenia, bo nie oferują nic sensownego. Jeśli zatem problemem jest inwestycja przynajmniej w Samsunga NU7452/NU7472 to sugerowałbym rozejrzeć się za ekranami używanymi, z segmentu premium polecanego na rok 2016, lub za innymi kultowymi ekranami:
14. Kultowe telewizory używane Ultra HD (kategoria zbiorcza)
Philips PUS6561, Samsung JS8000, Samsung KS7000, Sony XD8505
Polecane tu ekrany są modelami premium sprzed 2 lat i można je obecnie znaleźć na serwisach aukcyjnych “z drugiej ręki”. Inwestycja w taki sprzęt będzie zdecydowanie lepsza niż dowolny ekran za ok. 2000zł wydany na 2018 rok, a istnieje bardzo duża szansa, że właśnie w mniej więcej takiej cenie znajdziemy jeden z powyższych w rozmiarze 55″. Wszystkie powyższe ekrany mają chociażby 120Hz matrycę.
15. Kultowe telewizory używane Full HD (kategoria zbiorcza)
Samsung H6400, Samsung J6200 (ale nie J6240), Sony W805C, Panasonic DS630,
Już rok temu całkowicie umarła kategoria wysokiej klasy wyświetlaczy Full HD, które nabyć można w śmiesznych cenach. Oznaczało to koniec tanich ekranów ze 120Hz matrycą i dobrą czernią. Najbardziej urodzajnym pod tym względem rokiem był 2015 i to do tych lat musimy się cofnąć by dostać dobry wyświetlacz Full HD z drugiej ręki. Zdecydowanie bardziej polecam takie rozwiązanie, aniżeli silenie się na bardzo tani ekran “4K” z tego roku. Zostanie on pokonany pod każdym względem.
Życzę udanych i przemyślanych zakupów! W razie pytań wiecie na forum gdzie nas szukać.
(93711)