Home Testy Telewizory LCD Sony Sprawdziliśmy szczegółowo flagowy telewizor 4K HDR od Sony na 2020 rok | TEST | Jaki jest nowy model XH95?
Sprawdziliśmy szczegółowo flagowy telewizor 4K HDR od Sony na 2020 rok | TEST | Jaki jest nowy model XH95?

Sprawdziliśmy szczegółowo flagowy telewizor 4K HDR od Sony na 2020 rok | TEST | Jaki jest nowy model XH95?

218.94K
64

Nadszedł maj, a wraz z nim nowe telewizory Sony na rok 2020! Premierowy przegląd wszystkich serii mamy już za sobą m.in podczas naszej wizyty na CES w Las Vegas. Na początek firma Sony, wysłała do naszej redakcji najwyższy model 4K HDR wykonany w technologii LCD, jakim jest KD-65XH950. W sieci jednak obowiązuje generalnie nazwa XH95 czyli skrócona i taką właśnie będziemy posługiwać się w teście. Główne innowacje, jakimi chwali się producent w tym roku, to na pewno powłoka poszerzająca kąty (w matrycy VA) dostępna we wszystkich przekątnych telewizora oprócz 49 cali (rok temu tylko w największych przekątnych, teraz w 85″, 75″, 65″, 55″), Android 9.0 w chwili debiutu, podświetlenie direct LED z lokalnym wygaszaniem, wsparcie dla Dolby Atmos, Dolby Vision. Brzmi świetnie. Pytanie jednak czy wszystko zagrało zgodnie z oczekiwaniami fanów japońskiej firmy? Przekonajmy się w naszym fachowym i szczegółowym teście.

Telewizor testowany przez Maciej Koper i Piotr Gmerek

Warto przeczytać:

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

Najważniejsze cechy modelu XH95 na 2020 rok podawane przez producenta:

  • Procesor obrazu X1™ Ultimate — najlepsze wrażenia przy oglądaniu obrazu 4K HDR dzięki technologiom Object-based Super Resolution, Object-based HDR remaster, Super Bit Mapping™ 4K HDR i Dual database processing
  • Technologia TRILUMINOS™ Display – zapewniająca obsługę szerokiej palety barw dla materiałów 4K Ultra HD
  • Podświetlenie pełną matrycą diod LED i lokalne przyciemnianie z użyciem technologii X-tended Dynamic Range™ PRO — 6-krotnie większy kontrast niż w naszych tradycyjnych telewizorach LED
  • Technologia X-Wide Angle — lepszy obraz przy oglądaniu pod kątem. Technologia ta zapewnia żywsze, bardziej realistyczne kolory i większą jasność obrazu niż standardowe telewizory LED. Oznacza to, że znakomity obraz o niezwykle szerokim zakresie i głębi barw jest widoczny z każdego miejsca w pomieszczeniu. Aby zapewnić jeszcze większy wybór podczas zakupu, w technologię X-Wide Angle będę obecnie wyposażone telewizory Full Array LED 4K XH95 z ekranami od 55″ wzwyż.
  • Ulepszona technologia Acoustic Multi-Audio i system Sound-from-Picture Reality™ — dwa wzmacniacze niezależnie sterujące głównym głośnikiem i niewidocznym głośnikiem wysokotonowym oraz nowy głośnik X-Balanced łączący czystość dźwięku z małą głębokością (dwa wzmacniacze i głośnik X-Balanced Speaker tylko w modelach 55″, 65″ i 75″; technologia Acoustic Multi-Audio w modelach od 55″ wzwyż)
  • Stylistyka „jednej płaszczyzny” — atrakcyjnie wyglądający ekran bez ramki (tylko modele 55″, 65″ i 75″)
  • Nowa technologia optymalizacji obrazu i dźwięku Ambient Optimization — automatyczne zwiększanie i zmniejszanie jasności obrazu odpowiednio do oświetlenia pomieszczenia
  • Zgodność z Dolby Vision i Dolby Atmos
  • Obsługa z wolnymi rękami (modele od 55″ wzwyż)
  • Technologie Apple AirPlay 2, HomeKit i Amazon Alexa — łatwe podłączanie do różnorodnych urządzeń, w tym inteligentnych głośników
  • Szybki dostęp do treści, serwisów i usług dzięki platformie Android™ TV

Jak wygląda nowy XH95?

Test Sony LCD 4K XH95
Do redakcji zawitał XH95 w 65 calowej wersji

Najnowszy telewizor od Sony to bryła z kanciastymi kształtami. Prezentuje się dzięki temu ponadczasowo i powinna wiele lat bardzo ładnie prezentować się w salonie naszego domu czy mieszkania. Ekran ma pewną grubość ze względu na podświetlenie direct LED, które wymaga więcej miejsca z tyłu telewizora. Wyjścia skierowane są na lewą stronę i trochę brakuje przy nich jakiegoś zaawansowanego sytemu organizacji kabli. W poprzednich latach wydawało się to lepiej zaprojektowane. Niby jest ale nie są tą specjalne rynny na kable itp. tylko tak jak to widać na poniższym zdjęciu czyli dedykowane uchwyty na kable. Może się czepiam ale jak napisałem: każdy producent robi to po swojemu i inne rozwiązania przypadły mi bardziej do gustu.

Test flagowy 4k Sony XH95 2020 rok 3

Tak samo jak w przypadku modelu ZG8 (8K) , tak i w XH95 zastosowano przemyślaną podstawę w której można regulować nóżki na szerokość w zależności od mebla na jakim będzie postawiony telewizor. Taka funkcja dostępna jest w przekątnych 75″, 65″, 55″. Bardzo fajne rozwiązanie, którego często brakuje u konkurencji.

Nowe telewizory Sony LCD XH95 regulowana podstawa

Akcesoria

Pilot przypomina ubiegłoroczny, znany z serii XG. Zyskał on jednak arcy-przydatną funkcjonalność – podświetlenie przycisków! Co ciekawe, uaktywnia się ono samoczynnie, gdy w pokoju jest ciemno, a my potrząśniemy pilotem. Kontroler pasuje to do klasy, jaką reprezentuje telewizor.

 



Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 65″
TYP MATRYCY LCD typ. VA z powłoką poszerzającą kąty (podświetlenie Direct PFS LED)
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) 2 800:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: 26 700:1
  • max: 59 500:1
  • min: 3 000:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 600 cd/m2
  • HDR: 1 050 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY ekran satynowy
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,8
  • maks. dE: 1,5
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 740 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 18 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 18 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 18 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „Gra” i “Grafika”
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY brak
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0



Matryca, zalecane ustawienia dla Sony XH95

Matryca

Struktura matrycy pod mikroskopem

Sony XH95 posiada 120Hz matrycę typu VA. Podświetlenie ekranu wykonane zostało w technologii Direct LED, a więc diody znajdują się bezpośrednio za ekranem i w takim układzie zapewniają dużo wyższą moc świetlną, lepszą równomierność obrazu, oraz pozwalają utworzyć wiele stref z niezależnie regulowaną jasnością, co bardzo pozytywnie odbija się na czerni. W telewizorze zastosowano diody PFS LED, czyli dobrze znane komponenty z innych wyświetlaczy. Pozwalają one odwzorować ponad 90% kolorów z szerokiej palety barw DCI P3, która stosowana jest m.in w filmach czy grach 4K Ultra HD, oraz dostarczają wysoką jasność. Jest to dobry wybór do wysokiej klasy telewizora.

triluminos-display-sony-co to jest

To co czyni matrycę telewizora wyjątkową jest jednak dodatkowa warstwa folii, która w pewien sposób porządkuje światło ekranu i zapewnia znacznie szersze kąty widzenia niż w zwykłej matrycy VA. Jak wiemy, ten typ ekranu cierpi na znaczną degradację obrazu nawet przy minimalnym przesunięciu się względem środka telewizora.

Struktura powłoki poszerzającej kąty pod mikroskopem

Nie mają z tym problemu ekrany IPS, ale te z kolei mają problem ze słabą czernią i srebrnym nalotem na niej, gdy zejdziemy z osi. Ekran XH95 wypośrodkowuje niejako ten zestaw wad i zalet. Nie ma aż tak niskiego kontrastu jak w ekranach IPS i pozbawiony jest zjawiska srebrzenia. Pod kątem zachowuje się jednak prawie tak dobrze jak ten typ matrycy!

Test flagowy 4k Sony XH95 2020 rok x-wide angle

Zalecane ustawienia

Najlepszym fabrycznie ustawieniem, podobnie jak w ubiegłym roku, jest tryb „Własne”. Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). Pożądaną jasność ustawimy suwakiem o takiej samej nazwie (“Jasność”) w głównym menu. By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia można użyć suwaka „Jasność” w tym samym menu.

Obsługa Ultra HD z HDR w Android 9.0 wymaga zmiany konfiguracji portów HDMI. Zrobimy to w zakładce (uwaga!) Ustawienia -> Oglądanie telewizji -> Format Sygnału HDMI. Należy wybrać „Ulepszony format”. Przy tym ustawieniu możemy stracić fonię na niektórych źródłach, dlatego producent pozostawił także opcję kompatybilną. Pełne wsparcie dla Ultra HD dostępne jest na wszystkich złączach.

Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić:

  • pole wyświetlania – “+1” / “wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła)


Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,9 maksymalna 5,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 3,8
Średnia deltaE palety szarości 2,0 maksymalna 3,8

Sugerowany fabrycznie tryb ma pewne odstępstwa w zakresie odcienia bieli, który okazał się zbyt chłodny. Nie jest to duży błąd, ale właśnie takiego spodziewałbym się po pierwszym egzemplarzu, który trafia do testów redakcyjnych (z reguły późniejsze partie produkcyjne cechują się większym rozrzutem). Odcienie barw nie manifestują dużych błędów, chociaż zbyt niska jest też gamma (co zmniejsza kontrastowość). Jest zatem kilka przekłamań, choć żadne z nich nie kaleczy estetyki w sposób ewidentny.

Test flagowy 4k Sony XH95 2020 rok 5

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Termin autokalibracja nie oznacza bynajmniej, że telewizor sam się skalibruje po kliknięciu pilotem 🙂 Takie coś jest niemożliwe, ponieważ do procesu kalibracji wymagane są przede wszystkim zaawansowane urządzenia pomiarowe, które są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000zł!). Nie mówiąc też o generatorze sygnału wideo i o fakcie, że nie istnieje póki co metoda kalibracji wyłączająca całkowicie udział człowieka w procesie.

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Profesjonalna kalibracja Sony XH95

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 3,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 1,5
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,6

Uzyskanie neutralnego odcienia bieli powoduje lekkie ocieplenie obrazu dzięki czemu barwy żółte i czerwone stają się bogatsze. Odcienie skóry wyglądają bardziej naturalnie. Dodatkowo obraz zyskuje większa głębię i plastykę dzięki podniesieniu gammy. Skalibrowany XH95 zasługuje na wysokie laury wyróżnienia za reprodukcję barw!

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji

 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu X1 Ultimate

Procesor Sony X1 Ultimate test sony zf9

Sony XH95 wykorzystuje najwyższy i zarazem najnowszy procesor Sony, zwany X1 Ultimate. Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Różnice wynikające z jakości skalowania jednak się już zatarły i telewizor każdego cenionego producenta robi to z podobną skutecznością, wyciągając tyle ile się da z obrazu niskiej rozdzielczości.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Powyższy opis sugeruje, że procesor Sony w zasadzie nie wnosi niczego do jakości obrazu. Z perspektywy “purystów obrazu”, którzy oczekują jak najmniejszej ingerencji w materiał źródłowy mniej więcej tak jest. Układ “X1” daje jednak kilka ciekawych funkcji, ujętych w menu jako “tworzenie realizmu”. Składają się na nie “Rozdzielczość”, “Redukcja losowych zakłóceń”, “Cyfrowa redukcja zakłóceń”, oraz “Łagodna Gradacja”. Z mojej perspektywy najciekawszymi funkcjami są “Rozdzielczość, oraz “Łagodna gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

Łagodna gradacja WYŁĄCZONAŁagodna gradacja WŁĄCZONA

Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

Resolution: 0Resolution: 75

Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.



Równomierność ekranu

Bezpośredni system podświetlenia ekranu w XH95 powinien zapewniać jednorodny obraz na całej powierzchni matrycy. Jak się okazało dla większości powierzchni ekranu było to spełnione, jednak na samych narożnikach dysproporcje dało się zauważyć. Nie chciałbym jednak straszyć w tym miejscu czytelnika, bo nie była to jakaś istotna wada. Bardziej nazwałbym to brakiem zalety w stosunku do typowego telewizora LCD.

Na pewno jednak XH95 mógł pochwalić się brakiem plam czy pasów na matrycy, co jest bardzo uciążliwe przy oglądaniu np. sportu. A tak to wygląda okiem kolorymetru:

-29% -17% -6% -9% -28%
-13% -4% -3% -5% -14%
-9% +2% ref. -1% -17%
-11% 0% -2% -3% -20%
-20% -9% -9% -15% -28%


Kontrast i Czerń

Sony XH95 wykorzystuje matrycę VA, która z miejsca zapewnia mu porządną stopę kontrastu. Jest ona w prawdzie nieznacznie obniżona przez powłokę poszerzającą kąt widzenia, ale system podświetlenia direct LED z lokalnym wygaszaniem ma potencjał, by wyraźnie poprawić wyniki. Zobaczmy jak spisze się w naszej procedurze testowej.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 59 500:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 3000:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 6 600:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 37 800:1

Powyższe wyniki pokazują, że XH95 zgrabnie radzi sobie z uzyskiwaniem znacznie lepszej czerni, niż pozwalałaby sama matryca bez systemu wygaszania. System jest skuteczny, jednak rezultaty niestety spektakularne nie są. Do czerni porównywalnej z telewizorami OLED, czy innymi najlepszymi telewizorami LCD jest spora różnica. Udało się policzyć ile dokładnie jest obszarów, w których TV może niezależnie regulować swoją jasność i wynik to 60 stref w układzie 10 x 6. To trochę zbyt mało by wygenerować smolistą czerń obok jaskrawych obiektów. Oczywiście nie znaczy to, że telewizor wypada słabo przy oglądaniu nocnym, ale szału również nie ma. Szczególnie patrząc przez pryzmat tego, że mamy do czynienia z najwyższym modelem Sony z gamy telewizorów 4K Ultra HD na ten rok (są jeszcze 8K Ultra HD). Istnieje w prawdzie możliwość uzyskania wyników prawie 50% wyższych przy ustawieniu funkcji Lokalne Wygaszanie na pozycję “Wysoka”, jednak odbija się to mocno na widoczności detali w bielach.

Lokalne wygaszanie: ŚrednieLokalne wygaszanie: Wysokie

Niewątpliwą zaletą systemu wygaszania jest jednak to, że działa on bardzo racjonalnie i przykładowo, gdy na dole ekranu pojawią się napisy, to nie ma nagłego skoku jasności na całym ekranie. Na przykład w filmie “The Revenant” i charakterystycznej scenie w nocy. Tutaj tło wokół napisów rozjaśnia się, ale nie tak gwałtownie by irytować widza:

System wygaszania działa także z dbałością o detale czego nie można często napisać w przypadku konkurencyjnych rozwiązań w LCD. W poniższej scenie z filmu “Grawitacja” nie następowała utrata widoczności detali (drobnych gwiazd), gdy Sandra Bullock znikała na ciemnym tle. Trzeba sprawiedliwie napisać, że pojedyncze punkty świetlne miały jednak zmniejszoną jaskrawość. To właśnie odróżnia telewizor LCD od OLED’a – ta druga technologia pozwala oddawać najdrobniejsze detale z dużą jasnością.



Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Dla uzyskania pełnej kompatybilności z sygnałem Ultra HD przez HDMI, należy ustawić “format sygnału HDMI” na “Ulepszony format”, który dostępny jest na każdym z czterech złączy HDMI. W XH95, tak jak i rok temu, ustawienie to znajduje się w zakładce programowania kanałów telewizyjnych, co jest bardzo nieintuicyjne. Konfiguracja “ulepszony format” może powodować niekompatybilność z niektórymi urządzeniami, z tego powodu domyślnie włączony jest tryb “Standardowy”. Sony XH95 wspiera Ultra HD, wraz z HDR10, HLG, oraz paletą barw Rec 2020. Wspiera także rozszerzoną normę HDR – Dolby Vision. Obsługę DV w XH95 posiadamy uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy z Oppo UDP-203 i sygnał Dolby aktywował się bez najmniejszego problemu. Technicznie rzecz ujmując jest to jednak implementacja DV low latency, co niesie za sobą pewne konsekwencje, ale o tym później.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 94% / 70%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 725 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 760 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 880 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 600 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1 020 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Test flagowy 4k Sony XH95 2020 rok 8

HDR na telewizorze Sony XH95 to bez dwóch zdań zjawisko godne uwagi! Ekran uzyskuje wysokie jasności. W różnych sekwencjach testowych nigdy nie spadały one poniżej 600 nitów, a często drobne detale wychodziło ponad poziom 1000 nitów! To efekt wyższy niż w telewizorach OLED i naprawdę robi robotę. Czuć ogromny przeskok w stosunku do technologii SDR, czy też w stosunku do tańszych telewizorów ze średnimi wartościami HDR w okolicach 300 nitów.

Warto też pochwalić świetną płynność przejść tonalnych, która bardzo często jest problematyczna podczas oglądania treści z szerokim zakresem dynamiki. Sony XH95 jest jednym z nielicznych telewizorów, który idealnie poradził sobie z tą sceną, z filmu “The Revenant”, gdzie następuje płynne zejście do czerni na błękitnym gradiencie nieba.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Fabryczny tryb Kino (HDR)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,5 maksymalna 5,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,3 maksymalna 3,8
Średnia deltaE palety szarości 2,2 maksymalna 4,9

Sony XH95 ma pewne braki w pokryciu barw żółtych – to przez brakujące 6% palety barw DCI P3, które widać na diagramie. Oczywiście mowa tu o mocno nasyconych odcieniach barw. Problemu nie zauważymy np. na odcieniach skóry, czy innych, bardziej pastelowych tonach. Precyzja oddania koloru w ustawieniach fabrycznych jest nawet niezła. Widać postęp w stosunku do ubiegłorocznego poprzednika, ale nadal kalibracja może wnieść kilka pozytywnych zmian.

Charakterystyka jasności, jak widać na załączonym obrazku, jest w miarę zgodna ze wzorcową EOTF. Z racji, że telewizory Sony nie rozpoznają metadanych filmu, treść jest z reguły jaśniejsza niż na ekranach innych firm, ale ma też trochę mniej detali w bielach (w bardzo jaskrawych scenach). Tu jednak nie ma obaw, że coś umknie naszej uwadze, bo jest przecież funkcja, która analizuje obraz wejściowy i odzyskuje utracone przejścia tonalne poprzez punktowe zmniejszenie intensywności obrazu (działa stale, bez powiązania z jakimkolwiek ustawieniem w menu).

Dolby Vision

W Sony XH95 Dolby Vision działa także przez złącze HDMI, w związku z czym można było podłączyć odtwarzacz i oglądać filmy Ultra HD z płyt. Oczywiście DV działało także w Netflix. W przypadku tej aplikacji do telewizora został dodany specjalny tryb obrazu nazwany “Trybem kalibracji aplikacji Netflix”.

Tryb ten ma za zadanie oddawać obraz zgodnie z intencją autora. Ma więc założenia dokładnie takie samo jak proces kalibracji wyświetlacza z tą różnicą, że kalibrację wykonuje się indywidualnie dla każdej sztuki TV, a tryb ten wgrywany jest masowo do każdego TV. Opis wrażeń z używania “trybu kalibracji aplikacji Netflix” będzie najkrótszym opisem jaki można sobie wyobrazić: jest to po prostu tryb Dolby Vision Ciemne Pomieszczenie występujący pod inną nazwą! Co najlepsze, do trybu kalibracji aplikacji Netflix tak samo możemy (i powinniśmy) wprowadzać ustawienia kalibracyjne dedykowane dla Dolby Vision. Niezły chwyt marketingowy ale rzeczywiście ktoś kto to wymyślił wiedział czym zainteresować widza gdyż chyba nie muszę mówić o tym jak bardzo popularna jest aplikacja Netflix na świecie jak również w Polsce! No i żaden inny producent telewizorów na to jeszcze nie wpadł ;-).

 

Jeśli chodzi o jakość obrazu Dolby Vision to można wskazać kilka scen w filmach, gdzie technologia ta pokazuje swą przewagę nad HDR10, głównie poprzez większą ilość detali w bielach. Znajdzie się jednak też sporo przykładów gdzie wychodzą ułomności. Nie samej technologii, ale formy implementacji w telewizorach Sony (DV Low Latency). Konsekwencją jest wyraźnie gorsza gradacja detali w czerniach. Nie zawsze, ale jednak często. W filmie “OKJA” zjawisko było niezwykle irytujące:

HDR10Dolby Vision


Odwzorowanie ruchu

Sony XH95 posiada 120Hz matrycę, której potencjał można wykorzystać przy użyciu systemu poprawy ruchu – Motionflow. Wyłączanie systemu powoduje oczywiście okrojenie możliwości matrycy do 60Hz co byłoby absurdalną decyzją, zaś ustawienie “Auto” odpowiada tak naprawdę konfiguracji “Własny” z suwakiem gładkość ustawionym na 3 (maksymalna wartość). To powoduje duży efekt opery mydlanej, czy nienaturalnego upłynnienia filmów (choć niektóry się to podoba). Sprawdźmy zatem jak możemy ustawić płynność przy ustawieniu “Własny” i jak wygląda odwzorowanie szybkiego ruchu na ekranie:

Ustawienia Motionflow Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

600 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Własny

Gładkość: 1

Czystość: 0

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

600 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Własny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 0

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

600 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Własny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 1

Smużenie:

skrajnie małe

Maksymalna jasność:

490 cd/m2

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Własny

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 2 – 3

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

290 cd/m2

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Przy najwyższej konfiguracji systemu Motionflow (ostatni wiersz tabeli), stopień rozmycia obrazu jest skrajnie niewielki! W zasadzie można by powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych TV jakie kiedykolwiek powstały, pod względem czytelności obrazu ruchomego. Chwali się także mała ilość artefaktów upłynniacza, co jest cechą dopracowanego systemu japońskiego producenta.

Test flagowy 4k Sony XH95 2020 rok 9

Rozwiązano także mankament znany z XG95, który polegał na braku możliwości uzyskania tzw. “złotego środka”. Chodzi oczywiście o ustawienie, kiedy wyrazistość treści sportowej jest wysoka, ale nie następuje jeszcze sztuczne upłynnienie filmów. Taką charakterystykę prac zapewnia nam tryb Własny z gładkością: 1.



Kąty widzenia

Sony XH95 to kolejny w historii telewizor LCD z matrycą VA, który nadaje się do oglądania pod kątem. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki kąt widzenia jest prawie tak dobry jak w ekranach IPS, a w pewnym sensie nawet lepszy, bo nie spada kontrast i nie zabarwia się czerń po zejściu z osi ekranu. Nie ma także wyraźnych spadków nasycenia barw, czy przybierania sino-różowych tonów, które znamy z flagowych telewizorów LCD wykorzystujących matrycę VA. Osobiście bardzo cenie sobie taką charakterystykę ekranu, ponieważ duża degradacja koloru nawet przy minimalnym przesuwaniu się na kanapie, którą znamy z typowych telewizorów LCD, jest co najmniej irytująca.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy
Od lewej model XH95 z technologią X-Wide Angle


Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

W Sony XH95 zaoferowano dwa tryby przystosowane do grania, lub współpracy z komputerem. Pierwszy z nich to “Gra”, a drugi “Grafika”. W praktyce nie ma różnicy z którego z nich skorzystamy. Oba oferują opóźnienie na tym samym poziomie, oraz reprodukcję chromy 4:4:4, by drobne kolorowe czcionki były czytelne.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 18 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 18 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 18 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 18 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 18 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Własne” 87 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC w trybie “Gra” i “Grafika”

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć. Jednak do niskich poziomów input lag zdążyliśmy się już przyzwyczaić i jest to niejako obowiązek w obecnych modelach telewizorów a nie coś co ma robić wrażenie. Od 2020 roku zwracamy baczną uwagę na szereg innych funkcji, które poprawiają komfort grania i to one będą teraz przez nas bacznie badane i sprawdzane, szczególnie w dobie premier konsol nowej generacji jak PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Konsole te, będą wyposażone w najnowszy port HDMI 2.1, który umożliwia między innymi przesyłanie sygnału 4K w 120fps. Jak więc wyposażony jest pod tym względem najnowszy XH95?

Test flagowy 4k Sony XH95 2020 rok 10

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. NIE
VRR AMD FreeSync 2
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) NIE
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. NIE
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) NIE
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. NIE

Żadnej z dodatkowych funkcji niestety nie uświadczymy w Sony XH95. Są to funkcje typowe dla HDMI 2.1, którego telewizor nie posiada, ale nic nie stałoby na przeszkodzie by je zaimplementować. Większość z nich może być spokojnie dostępna gdy telewizor posiada port HDMI 2.0 (VRR, ALLM) co pokazują telewizory innych firm jak Samsung czy LG. Xbox One w prawdzie zapytał na wstępie, czy chcemy uaktywnić obsługę automatycznego trybu z krótkim opóźnieniem, ale ostatecznie nie dało się go włączyć. Reszta funkcji związanych z VRR też była niedostępna. Niestety na tle konkurencji z Korei, to będzie bardzo duży minus z punktu widzenia gracza. Warto też zaznaczyć, że w modelu niższym czyli XH90 ma być port HDMI 2.1 i jeżeli bardzo nam zależy na tych funkcjach to będzie trzeba skierować się w stronę tego produktu, który będziemy testować w dalszej kolejności.

Upłynniacz w trybie “Gra”

Telewizor Sony pozwala używać systemu upłynniacza podczas grania na konsoli, bez wzrostu wartości input lag. Jego działanie jest jednak inne niż w filmach. Nie ma interpolacji (która na pewno wydłużałaby czas reakcji), tylko inna modulacja podświetlenia. Pozwala ona uzyskać bardziej wyraźny kontur, ale staje się on powielony:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Motionflow: Wyłączony Motionflow: Własne


System i Smart TV

Sony XH95 debiutuje z Androidem 9.0. Układ nie różni się zbytnio od ostatniego, który poznaliśmy w systemie w wersji ósmej. Ponadto, jako reprezentant linii TV na 2020 rok, otrzymał on dalsze modyfikacje i steruje się nim jeszcze wygodniej.

Interfejs “Home” Składa się teraz z kart ułożonych w pionie, a każdą z nich możemy wyedytować, czy wręcz usunąć. Wraz z instalacją aplikacji mogą pojawić się nowe karty, tak jak np. karta Netflix. Zapewnia ona szybki dostęp do polecanych, oraz oglądanych niedawno tytułów. Dostępna jest także nowa belka po wciśnięciu przycisku “Action Menu”, w której możemy umieścić dowolne skróty, np. do szybkiej zmiany trybu obrazu, czy też do zmiany jasności ekranu.

Jeżeli chodzi o dostępność aplikacji streamingowych na Androidzie 9.0 to jest ona już w zasadzie kompletna, jak widzimy na powyższym zdjęciu. Warto też wspomnieć, że wraz z aktualizacją oprogramowania, Sony XH95 jest także kompatybilny z Apple AirPlay i Apple HomeKit!

test sony ZF9 HBO GO

Bez zająknięcia działa także HDR w serwisie YouTube:

W momencie gdy piszę tę recenzję, niestety nie jest jeszcze (nadal) dostępna jedna z najistotniejszych funkcjonalności w nowym Androidzie, mianowicie Google Assistant w języku polskim. Asystent głosowy od firmy Google jest inteligentnym programem, który potrafi wykonywać złożone polecenia wymawiane do telewizora w języku naturalnym. Dlatego też bardzo istotny jest wbudowany w pilot mikrofon, o którym wspomniałem we wstępie. Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Interfejs jest schludny i funkcjonalny:

Na koniec bardzo pozytywna informacja – interfejs użytkownika działa szybko, sprawnie, a telewizora nie udało się ani razu zawiesić podczas testów! Telewizor wykorzystuje jednak dokładnie ten sam chip co w ubiegłym roku (MT5893) i posiada jedynie 2,5 GB ramu. W dłuższej perspektywie jest więc podwyższone ryzyko “zamulenia” telewizora.

Obsługa klawiatury i myszki

Wygląd oraz możliwości Oreo zostały odświeżone więc podłączenie klawiatury wydaje się tutaj chyba najbardziej sensowne ze wszystkich systemów dostępnych na rynku. Do testu użyłem redakcyjnej Logitech K400 Plus TV, którą Gmeru testował dla Was tutaj.

Klawiatura Logitech K400 Plus TV test android oreo 8.0

Dlaczego najbardziej sensowne? Po pierwsze i chyba najważniejsze na ekranie pojawia się wskaźnik, który bez klawiatury nie jest aktywny. Dzięki temu możemy dużo szybciej poruszać się po całym systemie android.

Klawiatura Logitech K400 Plus TV test android oreo 8.0

Po dokładny opis kolejnych benefitów płynących z podłączenia klawiatury do telewizora z systemem Android odsyłam Was do wspomnianego testu.



Jakość dźwięku

Zagadnienie jakości dźwięku należałoby całkowicie rozdzielić pomiędzy 49″ przekątną telewizora, a większe (55″ – 85″). Posiadają one bowiem zupełnie różne rozwiązania i jak nietrudno się domyślić, najmniejszy rozmiar telewizora jest pod tym względem mocno wybrakowany (to kolejny powód, by nie schodzić poniżej 55″). W większych przekątnych, znajdziemy 2 głośniki pełnozakresowe (Bass Reflex) wzbogacone o 2 głośniki wysokotonowe.

Telewizory Sony z technologią Acoustic Multi-Audio™

Telewizor Sony posiada system autokalibracji, który próbuje przewidzieć jak będzie roznosił się dźwięk w pomieszczeniu:

Oczywiście jest to tylko namiastka rozwiązań znanych z amplitunerów, wyposażonych w dedykowane mikrofony, ale swoje zadanie w pewnym wymiarze realizuje. Jest to istotne, bowiem telewizor kompatybilny jest z Dolby Atmos. Potrafi takie ścieżki audio nie tylko przesyłać na zewnątrz (przez eARC), ale także odtwarzać. Tutaj uzyskanie jakichkolwiek efektów jest uzależnione od akustyki pomieszczenia, gdyż bazuje na głośnikach umieszczonych w TV. Poszerzona obudowa telewizora, o której pisałem na wstępie, pozwala także na zastosowanie większych membran.

Tak wygląda to w praktyce w porównaniu do modelu z 2019 roku:

Nowe telewizory Sony LCD XH95 dźwięk lepszy 3

A jak działa? Ogółem pisząc – bardzo przyzwoicie. W stosunku do XG95 widać, a raczej słychać, duży postęp. Dźwięk jest wyrazisty i obfity w niskie tony. Przy odpowiednim układzie pomieszczenia nawet system Atmos nie pozostaje jedynie funkcją na papierze. Czy pozwoli to na zrezygnowanie z zakupu soundbara? Być może. Kwestia potrzeb użytkownika. Jeśli zależy nam na naprawdę głęboki basie przy seansach filmowych to nie obejdzie się bez zewnętrznego subwoofera, natomiast nawet w wydaniu fabrycznym, film da się obejrzeć także z przyzwoitymi walorami dźwiękowymi. Gdybyśmy decydowali się jednak na podłączanie zewnętrznych kolumn to trochę brak w telewizorze Sony zgodności z WISA, które pozwala podłączać urządzenia różnych producentów bezprzewodowo.



Werdykt i rekomendacja

Flagowiec 4K z 2020 roku, czyli Sony XH95, jest ekranem podobnym do swojego poprzednika, jego ewolucją (XG95), ale jednocześnie wyróżniającym się kilkoma cechami. Dysponuje on bardzo dużą jasnością przy oglądaniu zwykłej treści (SDR). Prawie 600 nitów to wartość, która pozwoli na komfortowe oglądanie w dzień, nawet w bardzo nasłonecznionych salonach. Dodatkowo, posiada przede wszystkim unikatową cechę szerokiego kąta widzenia w matrycy VA. Widać, że Sony mocno wierzy w tę technologię i słusznie, bo jest ona bardzo ważna szczególnie przy dużych przekątnych (w tym roku już od 55″!). Jest też podświetlenie direct LED z lokalnym wygaszaniem, jak na bardzo wysoki model przystało, aczkolwiek nie daje ono spektakularnych rezultatów. Sześćdziesiąt niezależnych stref nie pozwala uzyskać smolistej czerni w każdej ze scen, ale przecież musi pozostać jeszcze jakieś pole do poprawy dla modeli wyższych (8K) z oferty producenta. Chwali się też kultura pracy, nie ma aż tak dużo efektu halo i nie giną detale, czy to w czerni czy bieli podczas ciemnych filmowych scen co jest bardzo dużym plusem patrząc na dokonania konkurencji w tym temacie. W połączeniu z rewelacyjnym oddaniem barw po skalibrowaniu matrycy, XH95 zapewnia bardzo “wideofilski” obraz, zbliżony do tego, który widział reżyser w studio przygotowując dla nas filmy, czy seriale. Sprawność HDR jest na wysokim poziomie zarówno przy oglądaniu jak i graniu na konsoli.  Kompatybilność z Dolby Vision jest kolejnym cennym dodatkiem, aczkolwiek nadal powoduje problemy z gradacją w czerniach. Gracze na pewno docenią też bardzo niskie opóźnienie wejścia (input lag), choć zabrakło funkcji z HDMI 2.1, które są wygodne (np. automatyczny tryb “Gra” czy VRR).

Na deser warto wspomnieć o zaktualizowanym interfejsie systemu Android, który jest teraz jeszcze bardziej wygodny, a na nowoczesnej platformie sprzętowej działa płynnie. Niebawem powinno pojawić się też wsparcie dla asystenta głosowego w języku polskim. AirPlay działa już dziś!

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

PLUSY

  • Bardzo dobre kąty widzenia – rzadka cecha w matrycach VA
  • Sprawdza się doskonale przy codziennym oglądaniu w dzień – jasność ekranu (w SDR) na poziomie aż 600cd/m2
  • Rewelacyjne odwzorowanie barw po kalibracji, zarówno w Full HD jak i Ultra HD
  • Efekt HDR o wysokiej jakości
  • Szeroka paleta kolorów – 94% DCI (TRILUMINOS™ Display)
  • Dobra czerń, direct LED z lokalnym wygaszaniem
  • Bardzo niski input lag, także w trybie HDR – idealny dla graczy konsolowych i PC
  • Bardzo dobry dźwięk!
  • Rewelacyjne odwzorowanie ruchu, świetny TV do oglądania sportu
  • Doskonałe działanie procesora X1 Ultimate
  • Wykonanie na wysokim poziomie – uniwersalny styl
  • Rozbudowany system operacyjny Android ze wszystkimi najważniejszymi aplikacjami wideo i nie tylko
  • Procesor (MT5893) dzięki któremu interfejs działa szybko
  • W pełni gotowy na odbiór telewizji UHD (satelitarnie, naziemnie)
  • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna

MINUSY

  • Można by oczekiwać większej ilości stref, by uzyskać lepszą czerń i efekt HDR
  • Brak jakichkolwiek dodatkowych funkcji dla graczy oprócz niskiego input laga
  • Brak HDMI 2.1

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
Więcej o telewizorach LG:

Przeczytaj inne testy telewizorów i innych produktów Sony:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(218944)

4 63 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

96
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

64 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Mauro2007
Mauro2007
2 lat temu

Słuchajcie jak to w końcu jest z tym XH95 ma “Dolby Vision na każdym porcie HDMI” ale telewizor “nie ma portów HDMI 2.1”. Piszecie znów w artykule o HDMI 2.1 że specyfikacja 2.1 wprowadza dynamiczne HDR (w tym Dolby Vision) to w końcu ma pełną obsługę Dolby Vision ten telewizor czy nie? Jakim cudem Dolby Vision na wszystkich portach skoro nie wspiera dynamicznych metadanych?

Piotr
Admin
Reply to  Mauro2007

Dolby Vision nie ma nic wspólnego z HDMI 2.1. Dla tego formatu wystarcza w 100% HDMI 2.0.

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Który tv jest lepszy Sony KD-65XH9505 czy Samsung QLED QE65Q95TAT, który z tych dwóch telewizorów wybrać.

soniak
soniak
3 lat temu

wciaz slabo wypada do modelu xe9305 tym nowszy tym gorszy masakra hdr max 1050 do 1900 w kilku letnim modelu

Jerzy
Jerzy
3 lat temu

Proszę o radę Sony KD65XH9505 czy LG OLED65BX3

Jacek
Jacek
2 lat temu
Reply to  Jerzy

Dla lepszego, bardziej naturalnego obrazu w każdych warunkach oświetleniowy – tylko Sony KD65XH9505. Filmy w FHD i 4K są niemal jak 3D, a kolory bardzo naturalne.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Jacek

natomiast nie jest również bez wad! jako posiadacz w/w nie napisałbym że “W KAŻDYCH warunkach oświetleniowych”, lecz “W JASNYCH warunkach oświetleniowych” tzn w dzień przy świetle słonecznym nawet dość mocnym oraz przy oświetleniu delikatnym wieczorem czerń jest czarna a obraz ładny i wyraźny. Zaś gdyby oglądać w ciemności to tęskniłoby się za oledem lub czymś jemu podobnym, gdyż XH95 ma zbyt duży efekt halo, blooming, glowing (nie wiem jak fachowo określić tą białawą poświatę na czerni) wokół wszelkich jasnych obiektów. Szczególnie przy napisach końcowych filmów jest to dokuczliwe a gdy np. jest czarna scena podczas której wyświetla się jednocześnie jakieś… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
3 lat temu

Panowie proszę o pomoc 🙂
TX-55HX940E czy SONY KD-55XH9505
Głównie Netflix i czasami Xbox.
Pomieszczenie mocno doświetlone lecz oglądam głównie wieczorami.

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

Od czasu XE, kolejne generacje, F,G,H coraz słabiej i z kontrastem i z HDR.

Łukasz
Łukasz
3 lat temu
Reply to  Sebastian

Panowie również staję przed kupnem telewizora i chcę żeby był to LED 65” od Sony. Zmieni KDL55W855C który trafi do sypialni. Który model z najwyższej serii wybrać? Kupił bym XF9005 ale nie można już trafić nowego a jedynie poekspozycyjne…

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

Ja mam 65xg9505 i nie narzekam .Według mnie jest lepszy od xh. Ma co prawda mniej nitów bo 500 zamiast 550 w nowym xh ale w piku ma więcej bo 1100 zamiast 1000. Ponadto xg ma kontrast 5000 zamiast 3000 w nowym xh.
Stary model ma ponadto 3 usb zamiast 2.
Dodatkowo XG ma gorsze kąty i dzwięk.
Moim zdaniem nie warto więcej płacić za nowy model. Jak ktoś chce mieć lepszy dźwięk to nie oszukujmy się ale tylko soundbar. Czyli zostają tylko trochę lepsze kąty i nic więce.

Dawid
Dawid
3 lat temu

Witam,

Czy ktoś wie jak xh95 radzi sobie z odtwarzaniem z dysku zewnętrznego? Niby wspieranych formatów jest sporo w tym mp4, mpeg4 czy mkv ale słyszałem, że Sony ma problemy z katalogowaniem plików. Dysk 1tb usb 2.0, zajęte jakieś 600gb. Z góry dzięki

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Dawid

Witam
Ja używam kodi i nie mam problemów, Media pleyer w moim tv nie odtwarza 5.1, pliki mam w formacie mkv i tylko 250 gb na dysku 4 tb.

Henryk
3 lat temu

Witam. Mam krótkie pytanie (nie znajduję na nie odpowiedzi w specyfikacji) czy sony KD 55XH9505 ma powłokę antyrefleksyjną.

Hubert
Hubert
3 lat temu

Jak czytałem tą recenzję, to momentami całe akapity z recenzji HX90. Aż się zastanawiam ile to jest testu, a ile kopiuj-wklej.

Piotr
Admin
Reply to  Hubert

Ale dlaczego ma nie być kopiuj wklej jeżeli coś się powiela? To nie jest portal od lania wody i twórczości języka polskiego (chociaż w innych tekstach się bardzo staramy ;p ) tylko OD KONKRETÓW. Masz jakieś konkretne przykłady, że coś się nie zgadza? Pod wieloma względami to są podobne telewizory – wręcz klony. Pomiary masz wykonane dla każdego z nich. O co Ci dokładnie chodzi?

Piotr
Admin

Podpowiem też, że test XH95 był pierwszy więc polecam sprawdzać daty publikacji.

Jerzy
Jerzy
3 lat temu

Jestem posiadaczem kd65xh9505. Oczywiście zakupiłem telewizor z opcją profesjonalnej kalibracji. Czekam na nią już 2 tygodnie.(taki był termin oczekiwania na stronie sklepu, po tygodniu ten zapis zniknął) Po interwencji w sklepie dowiedziałem się że mogę czekać nawet 4 tygodnie. Ponoć przez pandemię. Wobec powyższego zastanawiam się nad rezygnacją z tej tak bardzo zachwalanej kalibracji. Proszę o info jak jest z tym terminem oczekiwania.

Sylwester
Sylwester
3 lat temu

Niech mi ktos doradzi ktory model lepiej wybrac xh95 z lepszym prockiem x1 ultimate czy xh90 ze wzgledu na hdmi2.1 I 120hz(ale stary procek zwykly x1).
Czy ze wzdlegu na rozne procki widac roznice w jakosci obrazu i funkcjonowaniu tv itd..
Glownie chodzi o tv pod ps5

Jacek
Jacek
2 lat temu
Reply to  Sylwester

Jeśli nasycone kolory, jasność i kąty widzenia mają duże dla Ciebie znaczenie to XH95 jest nie do pobicia (sam mam 55 calowy) Jak zamierzasz grać na 120 Hz to tylko XH 90. Czy może już kupiłeś? Ciekaw jestem który?

Piotr
Piotr
3 lat temu

Witam

Czy MOTIONFLOW w grach zwieksza input LAG-a ?

Jeśli tak to o ile?

Mam tez pytanie czy MOTIONFLOW w grach jest dostepny w modelu Sony KD-49XH8505 ?

Marcin
Marcin
3 lat temu

Drodzy koledzy, warto brać ten TV w cenie 5500zł… Upolowałem dzisiaj go za 6999 (65″) w media expert i niby mają dać kod na kolejne zakupy na 1650zł (pewnie coś kupię żeby odsprzedać za 1500zł, stąd cena finalna 5500zł). TV oglądam wieczorami, czasami pogram na PS4 Pro i planuję zakup PS5 (ale nie sądzę że 120 klatek będzie osiągalne), więc kryterium dla mnie to jakość obrazu i jasność… Widzę że parametry ciut gorsze niż leciwy XF9005, ale z drugiej strony cena kusi… Czekam też na test 65XH9096, ale nie wiem czy się doczekam – ten zamówiłem wcześniej i czekam na… Czytaj więcej »

Mateusz
Mateusz
3 lat temu

Mam dwa pytania :
1. Jaki telewizor 49/50 Calowy marki Sony jest na chwilę obecną najlepszy ? (telewizor będzie używany tylko do Netfix / PS4 / w przyszłości PS5).
2. Kiedy będzie recenzja telewizora Sony XH9096 ?

Aaa
Aaa
3 lat temu
Reply to  Mateusz

XH90 będzie pasować. Podobno niedługo recenzja na łamach.

Tomek
Tomek
3 lat temu

Cześć, Zastanawiam się nad tym telewizorem lub ZF9, obecnie mam Panasa 65ST50 i w ogóle nie zastanawiał się nad wymianą gdyby nie 4K i HDR. Oglądałem te modele w sklepie, ale co innego sklep, a salon w domu. Czy ktoś się przesiadał z plazmy na ten TV lub XG95, ZF9, XH95? Od razu napiszę że OLED odpada ze względu na wypalenia (nie oglądam kanałów informacyjnych, ale domownicy potrafią zostawić włączone nawet na parę godzin menu z listą kanałów). Dodam też że HDMI 2.1 nie jest mi do niczego potrzebne.

Czarek
Czarek
3 lat temu

Czy model XH ma również nierozwiązane problemy z dzwiękiem na soundbarach jak poprzednik XG? Sony nie rozwiązało tego problemu od prawie pół roku i nie wiadomo czy go kiedykolwiek rozwiąże. Kolejna firma która handluje niedoróbkami?

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Czarek

Mógłbyś rozwinąć jakie były te problemy z dźwiękiem na soundbarach w XG?? bo właśnie zamierzam dokupić soundbar JBL 9.1 do swojego XH i przestraszyłeś mnie tym komentem

Adam
3 lat temu

Mam tv Sony xh95 65 ,netflix tryb dolby vision jasny nie da się oglądać ,bolą oczy,hdtvpolska.com jak temu zaradźić

Kleks
Kleks
3 lat temu

A takie miałem nadzieje na ten TV. Proszę podpowiedźcie, jaki TV 85 cali do 20k warto obecnie rozważać? Jest coś lepszego od 85XH?

Adam
Adam
3 lat temu
Reply to  Kleks

Cześć! mam ten sam “problem”, myślałem o w/w Sony 85XH95 ale w miedzy czasie ktoś mi podpowiedział LG 86NANO90 i kurczę jestem w pauzie. ;D
Na samym początku rozmysłem o LG 75NANO99, głowa mnie już boli 😉
 
Wysłużona plazma Panasonic 65 VT30 poszła by na emeryturę z wypalonym paskiem TFEN24 ;D
 
Ktoś doradzi ?
 
Pozdrawiam
 
 

Last edited 3 lat temu by Adam
Adrian
Adrian
3 lat temu

W tym roku sony wypada tak sobie, zdecydowanie rok należy do tcl i jego qledów 😉

Arkadiusz
Arkadiusz
3 lat temu

Zobaczymy jakie odczucia będą mieli pierwsi użytkownicy. Sam już nie wiem, wiele sobie obiecywałem po tym TV. Żaden ze mnie kinomaniak bardziej zależy mi na sporcie. Albo czekać kilka m-cy na jakieś promo jak cena zleci albo brać XF i nie przepłacać.

alfa
alfa
3 lat temu
Reply to  Arkadiusz

XF ma wolniejsze CPU, interfejs jest dużo bardziej responsywny poczynając od XG. To może mieć też znaczenie w niektórych grach i aplikacjach na androida (jeśli ktoś ich używa)

Roman
Roman
3 lat temu
Reply to  Arkadiusz

Też myślalem że sony coś wiecej zaprezentuje, poczekamy co pierwsi nabywcy napiszą o tym modelu.

Miarowy
Miarowy
3 lat temu

Pilot z XH95 będzie współpracował z XG95?

Roman
Roman
3 lat temu

Cześć
jednym słowem na przełom w obrazie w tzw. średniej klasie trzeba poczekać … przynajmniej w tv 4 K

Robert
Robert
3 lat temu

kontrast matrycy to jednak lekkie żenua jak za takie pieniądze…

dariusz
dariusz
3 lat temu

mam zamiar kupic telewizor w rozmiarze 65 cali ale wacham sie czy postawic na tem model czy na zeszlorocznego XG

Endriu
Endriu
3 lat temu
Reply to  dariusz

Też się wacham. Byłem już gotów kupić 65XG9505 ,ale miał straszny clouding. Pewnie to jest loteria.
Liczę że może XH mają lepsze matryce z innej produkcji.

Jarek
Jarek
3 lat temu
Reply to  dariusz

Z tego co tu piszą XG ma gorszy upłynniacz i w 65 bez Xwide angle natomiast XH będzie w tym momencie sporo droższy

Endriu
Endriu
3 lat temu
Reply to  dariusz

Na 65XG95 nie działa moduł N na kartę.

miko
miko
3 lat temu
Reply to  Endriu

Jak to nie działa jak działa. Mam xg9505 na module CI

Endriu
Endriu
3 lat temu
Reply to  miko

Moduł “N NA KARTĘ” CI+ ,nie działa na xg9505 oraz xh9505. Te telewizory go nie wykrywają. Na pewno jest sprawny bo w innych nie ma problemu. Może Sony poprawi to kiedyś aktualizacjami TV. Musiałem kupić moduł NC+ CI+ i jest ok.
 
 
 
 
 

Last edited 3 lat temu by Endriu
Tomek
Tomek
3 lat temu
Reply to  Endriu

a nie masz problemu ze EPG to ktore pokazuje sie na ekranie podczas ogladania TV czasamin a niektorych kanałach sie nie odswieża i pokazuje stare programy ?

Dawid
Dawid
3 lat temu

Mój XE93 dzielnie się trzyma 😀 Nawet gdyby XH95 posiadał HDMI 2.1 to nie zdecydowałbym się na zmianę kosztem XE93. Patrząc na zastosowania musiałby mieć same 9″ (może poza kątami widzenia) żeby mnie przekonać 😀

Paweł
Paweł
3 lat temu
Reply to  Dawid

Też mam XE9305 – ten telewizor jest naprawdę super! Kupiłem nowego OLEDa LG CX65 – zwróciłem. OLED cały czas miażdży czerń. OLED ma problemy z wyświetlaniem białych barw na całym ekranie – się ekran ściemnia. OLED był fatalny w środku dnia przy dużo ilości światła. LG nie ma Androida – przyzwyczaiłem już do dużo aplikacji których nie ma na LG. Plus się stresowałem z OLEDem że mi się ekran wypali. Miałem Panasonica plazmę, i mnie się ekran się wypalił mimo że obiecali że to jest nie możliwe przy zakupie. Szkoda że Sony nie wypuszcza jakieś nowe ciekawe telewizory. Zobaczymy ile… Czytaj więcej »

Dawid
Dawid
3 lat temu
Reply to  Paweł

Paweł, ja liczę, że ZH8 będzie wreszcie telewizorem klasy premium pod względem parameterów bo patrząc tylko na cenę to zdecydowanie nim jest 😀

Robert
3 lat temu
Reply to  Paweł

Co za bzdury na temat CX.

Jacek
Jacek
2 lat temu
Reply to  Robert

Kupiłem LG CX 55 cali kierowany prezentacjami i recenzjami, i po paru dniach zwróciłem roczarowany obrazem. W między czasie zamówiłem Sony XH9505 obejrzałem jednego dnia w domu oba modele i Sony wygrał naturalnymi kolorami, niesamowicie plastycznym i realnym obrazem, szczególnie w dzień. Tylko dźwięk ma gorszy od LG. Pilot w Sony także jest pierwsza klasa, z podświetleniem.

Wojtek
Wojtek
3 lat temu

Z tego co widzę to jasność w HDR jest gorsza i to o wiele od modelu XG z zeszłego roku. To chyba duży krok w tył. Kontrast także nie powala w porównaniu z zeszłorocznym modelem

Kamil
Kamil
3 lat temu

Po flagowcu za tyle pieniędzy spodziewałem się prznajmniej1700 kandeli i portu HDMI 2.1.W końcu zaraz wychodzi nowa konsola ,która jest od Sony. Z takimi parametrami w 2020 roku mogli by zaskoczyć,ale w cenie ok 6 tys za 65 cali. Traktowanie takich parametrów jako premium jest nie na miejscu. Mialem xe9305 ,który świecił 1500 kandeli i trzy lata temu to robiło wrazenie. Gdyby nie potwór zg9 straciłbym juz zaufanie do tej firmy. Chociaż może już to chyba nastapilo,bo na ścianie jets C9, który mimo że jest kilka tysięcy tańszy od Sony, to oferuje o wiele wiecej. Szkoda.

Roman
Roman
3 lat temu
Reply to  Kamil

Witam, mam pytanie a jak się ma hdr na C9 w porównaniu do xe9305 tz jak to wygląda na żywo w oglądaniu czy nie czujesz niedosytu po sonym. Też zamierzam zmienić mojego xe9005 tylko coraz barziej sklaniam sie ku oledom tylko martwi mnie to wypalanie.

Fisher
Fisher
3 lat temu
Reply to  Roman

Ma się tak że xe9305 MIAŻDŻY c9 jak i każdego innego oleda w kwestii HDR!!!

Kamil
Kamil
3 lat temu
Reply to  Fisher

Xe9305 nie jest złym telewizorem,ale Oled miażdży go pod względem obrazu. Oglądam filmy na płytach 4K ,dużo gram na konsoli. HDR rzeczywiście jest super w tym sonym, jednak kosztem prześwietlenia pasów, i ogromnego kwitnenia. Do tego ruchome obrazy są o wiele lepsze. Mimo to, że hdr w lg ma ok 750 nitów to w nocnych seansach sprawia, ze można go podciągnąć pod ok 1000 nitów. Wszytko to zasługa nieskończonego kontrastu. Proponuje sprawdzić u kogoś kto posiada ten model. Ale pisał również o tym Pan Maciej na portalu.

Wojciech
Wojciech
3 lat temu
Reply to  Fisher

A widziałeś kiedyś jak odbiera OLED po kalibracji. Tu bym porównał Oledy jedynie z modelem LCD SONY XH 9505 i to wszystko. Nic nie ma szans z Oledem jak dbasz o niego.

Fisher
Fisher
3 lat temu
Reply to  Roman

Niedosyt na Sony…ale mam beke z Ciebie Mam ten ekran ponad 2 lata, jest po KALIBRACJI HDTV!!! Obraz Rewelacja dopiero przy oglądaniu wieczorem Oled wygrywa dzięki genialnej CZERNI! POZDRAWIAM

Kamil
Kamil
3 lat temu
Reply to  Roman

Tak jak pisałem niżej, brać Oleda bo 65 są już w kole 7 tysięcy.Niekoniecznie od LG, ale sotosunek jakości C9 do ceny jest imponujący. Nie czuje niedosytu po Sonym. Myślę, że każdy kto obejrzał choć raz film w 4k na Oledzie wyrobi sobie zdanie i nigdy już nie wróci do LED. Kupownie takiego XH za 8 koła nie ma po prostu sensu. Do tego system operacyjny to kolejna różnica. Nigdy więcej Androida.

Wojciech
Wojciech
3 lat temu
Reply to  Roman

No niestety jeszcze się wypalają. Mam LG OLED 65 cali i LG OLED 55 cali trochę nowszy model. Na 65 calowy miałem wykupioną 5 letnie ubezpieczenie. W poniedziałek zabrano na wypalenie napisu NETFLIX i zwrócili 8 tys. telewizor z ubezpieczeniem kosztował 14 tys. z ubezpieczeniem. Uważam, że po eksploatacji 4,7 lat 8 tys, to uczciwe posunięcie. Na LG 55 cali matryca jeszcze czysta, ale bardziej dbam od tamtego. Ten co zabrali z dwa lata był mocno katowany.

Grzegorz
Grzegorz
3 lat temu
Reply to  Wojciech

Witam. Przymierzam się do zakupu LG CX w 55 calach bo dostałem świetna ofertę bo za 5200 zł w/w TV plus słuchawki Panasonic na BT plus słuchawki LG Free tone fn7 także gratis wart ok 800 zł. Tylko jak oled to z dodatkowa gwarancja bo będę grał na tym
Nie robią problemu z przedłużana gwarancja do 5 lat tzn wymieniają wypalone ekrany bez problemu? Koszt 1080 zł z dodatkowe 3 lata i człowiek może sprzęt katowac.

robert
robert
3 lat temu
Reply to  Kamil

Jestem w trakcie zakupu coś w okolicach 55” …wspomniałes C9 co to za model i jakiej firmy ?

Jarosław
Jarosław
3 lat temu

Ten telewizor to jednak zawód. Za mały postęp w porównaniu do starszych modeli jak i do konkurencji.

Roger
Roger
3 lat temu
Reply to  Jarosław

A brak HDMI 2.1 to istna żenada.

kaka laka
3 lat temu

czyli nadal nei ma sensu zmieniac xf90…..

64
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x