Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok
LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

30.67K
110

Słowem wstępu

Kolejny rok, a wraz z nim kolejna odsłona telewizorów OLED firmy LG – lidera rynku w tym segmencie ekranów i zarazem wyłącznego producenta matryc organicznych. Telewizorów wykonanych w technologii OLED myślę, że pod względem jakości obrazu 4K Ultra HD reklamować już nie trzeba, bo każdy dokładnie wie dlaczego zapewniają jego doskonały wygląd, szczególnie w filmach czyli kinie domowym. Niemniej w teście LG OLED C9 wspomnimy o tym co najmniej kilka razy. Pod koniec ubiegłego roku aż do teraz ceny telewizorów tego typu osiągnęły naprawdę niskie poziomy i model OLED55B8 do nabycia był poniżej 4 000zł! Debiut tegorocznych modeli z pewnością zaowocuje chwilowym wzrostem kosztów, bo jak powszechnie wiadomo, za nowości trzeba zapłacić. Po wakacjach możemy liczyć jednak na stopniowy spadek cen. Warto też śledzić nasze cotygodniowe przeglądy cen takich telewizorów gdzie wszystko widać czarno na białym a Wy możecie porównywać te ceny z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień.

Test LG OLED C9 2019 rok

Wszyscy, którzy śledzą nasze testy, z pewnością nie mogą oprzeć się wrażeniu, że poszczególne modele telewizorów OLED LG niespecjalnie różnią się od siebie pod względem jakości obrazu. To prawda i dlatego firma postanowiła po raz kolejny zawęzić ilość modeli na rynku – na ten moment zrezygnowano z serii “B” i oferta zaczyna się wraz z modelem LG OLED C9, którego weźmiemy w dniu dzisiejszym pod lupę. Niewykluczone jednak, że powstanie model B9 i trafi on do oferty później w tym roku. Na tę chwilę nabyć możemy jeszcze ekrany takie jak E9 – wykonany w designerskiej technologii matrycy na szkle, oraz W9, czyli telewizor-tapetę o ultra smukłym wyglądzie. Nimi jednak zajmiemy się w kolejnych miesiącach.

Cechy charakterystyczne telewizorów LG OLED TV na 2019 rok to:

 • Sztuczna inteligencja ThinQ AI z asystentem głosowym, dzięki której, można wydawać do telewizora złożone komendy w języku polskim. W tym roku telewizor odpowiada za pomocą głosu.
 • Procesor α (Alpha) 9 drugiej generacji ze sztuczną inteligencją
 • Najnowsza wersja niezwykle rozbudowanego i szybkiego systemu multimedialnego webOS
 • Wbudowany “Panel domowy” dzięki którego możemy zarządzać urządzeniami znajdującymi się w domu jak lodówka czy oczyszczać powietrza (obsługa urządzeń IoT)
 • Wbudowany port HDMI 2.1 w telewizorach 4K Ultra HD
 • Nowe funkcje dla graczy: Variable Refresh Rate (VRR), Auto Low Latency Mod (ALLM)
 • Możliwość podania sygnału 4K 120Hz przez port HDMI 2.1
 • Obsługa eARC czyli poszerzoną wersję Audio Return Channel, upraszczającego korzystanie ze dodatkowego sprzętu (np. amplitunerów czy soundbarów Dolby Atmos) podłączonych do telewizora.
 • Współpraca z urządzeniami Apple: obsługa protokołu AirPlay 2 i HomeKit
 • Wsparcie dla dźwięku Dolby Atmos oraz DTS:X
 • Telewizory są certyfikowane przez WiSA

Jak widać zmian w LG OLED C9 trochę jest a najważniejszą z nich wydaje się wprowadzenie portu HDMI 2.1 do telewizora nie 8K a właśnie 4K dzięki czemu w przyszłości będzie można podać do niego sygnał 4K 120Hz. Może się to przydać w przypadku PC czy być może nowych konsol jak PS5 czy Xbox kolejnej generacji?

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

(30674)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(110)

 1. Jeśli dla Ciebie tego typu problemy to rzeczy, które tylko purysta obrazu wychwyci to myślę, że mamy odmienne postrzeganie sprawy ;) Ja bym sto razy bardziej wolał się pomęczyć w ręczną kalibrację LG, czy to z wbudowanym generatorem, czy też z płytą DVS. Przy użyciu tego samego sprzętu, który posiadacie.

  Przechwytywanie.PNG

  Skoro już temat autocal spływa powoli do nas to spodziewam się i zdjęć podobnych do powyższych na polskojęzycznych forach. No, ale tak to z reguły jest z "rzeczami podanymi na tacy". Dostęp do 3D LUT dla każdego to trochę jakby otworzyć apteki i znieść recepty na najmocniejsze leki - można narobić szkód. Być może kiedyś procedura ta będzie dopracowana. Na dzień dzisiejszy uważam, że lepiej trzymać się manualnej.

 2. Ciekawe zdjęcia ale ja bawię się od kilku miesięcy w tym autocal i nigdy nic takiego nie miałem co lepsze w wątku o lg na avsforum również nie znalazłem takich ciekawostek. A idąc tropem apteki to można się zabić jadąc autem i przeciąć kupując ostre przedmioty z marketów budowlanych co nie znaczy ze nie powinny być dostępne.

 3. Jeśli dla Ciebie tego typu problemy to rzeczy, które tylko purysta obrazu wychwyci to myślę, że mamy odmienne postrzeganie sprawy Ja bym sto razy bardziej wolał się pomęczyć w ręczną kalibrację LG, czy to z wbudowanym generatorem, czy też z płytą DVS. Przy użyciu tego samego sprzętu, który posiadacie.
  Przechwytywanie.thumb.PNG.ec422be640eabb060540fbe7171bd8cd.PNG
  Skoro już temat autocal spływa powoli do nas to spodziewam się i zdjęć podobnych do powyższych na polskojęzycznych forach. No, ale tak to z reguły jest z "rzeczami podanymi na tacy". Dostęp do 3D LUT dla każdego to trochę jakby otworzyć apteki i znieść recepty na najmocniejsze leki - można narobić szkód. Być może kiedyś procedura ta będzie dopracowana. Na dzień dzisiejszy uważam, że lepiej trzymać się manualnej.
  Z tymi lekami nieco Cię poniosło, ale rozumiem oburzenie, bronisz własnych interesów. Te liczby z tabelki to jakaś bzdura. Albo ktoś ma walnięty sprzęt, albo zrobił to specjalnie. Wykonywałem autokalibrację u siebie kilkanaście razy i nigdy dół nie był tak wywalony. Nawet nie było blisko tych liczb. Za to ostatnio robię inaczej. Przeprowadzam autokalibrację i na koniec wprowadzam swoje poprawki w DDC i referencja wychodzi niemal idealnie. Wizualnie też jest super.
 4. Totalnie, bronię interesów krytykując jedną metodę, a polecając druga, która jest tak samo dostępna i tania - fenomenalna dedukcja.

  Teraz w imię "obrony interesów" podzielę się jeszcze z Wami gradientem do sprawdzania ciągłości przejść tonalnych po wykonaniu 3D LUT. Potem znów dla "obrony interesów" pewnie będę dawał dalsze sugestie gdy ktoś wstawi zdjęcie jak wygląda u niego na TV.

  A Tobie sugeruję, że jeśli nie masz przyjemności prowadzić ze mną dyskusji to po prostu tego nie rób.

  ColourRamp-2.tif

 5. Ale o to właśnie chodzi Maćku żeby nam pomagać nie róbmy polskiego piekiełka na fajnym forum. My nie jesteśmy przeciwni profesjonalnej kalibracji ale jest alternatywa        ( może nie tak doskonała jak pro ) ale nikt z nas nigdy nie twierdził ze tak jest. Im więcej nam pomożesz tym lepiej. Manual jest ok ale nawet zabawa z autocal daje całkiem niezłe rezultaty. 

  B5D11C0B-93D5-4DE1-A26A-C053CC11438B.jpeg

 6. 20 minut temu, tonybcc napisał:

  Ale o to właśnie chodzi Maćku żeby nam pomagać nie róbmy polskiego piekiełka na fajnym forum. My nie jesteśmy przeciwni profesjonalnej kalibracji ale jest alternatywa        ( może nie tak doskonała jak pro ) ale nikt z nas nigdy nie twierdził ze tak jest. Im więcej nam pomożesz tym lepiej. Manual jest ok ale nawet zabawa z autocal daje całkiem niezłe rezultaty. 

  Alternatywa istnieje od zawsze - przecież od zarania dziejów można było sobie kupić tani kolorymetr i "rzeźbić" nawet darmowym HCFR. Teraz mamy wbudowany generator, który ma swoje wady ale jest z grubsza OK, więc jest prościej o ten element.

  Natomiast Autocal jak z naszych doświadczeń wynika jest tylko złudnym uproszczeniem, bo z reguły robi piękne wykresy i brzydki obraz, ale do tego już zamieściłem plansze testową powyżej. Jednak cały czas metoda manualna jest dostępna.

  Natomiast elementem odróżniającym kalibrację amatorską od pro jest przede wszystkim klasa sprzętu pomiarowego. W sąsiednim wątek wstawiłem pomiar i1 Raw XYZ Vs Jeti. Wychodzi 0,006 na bieli w osi y. Czyli taka trochę kalibracja telewizora kolorymetrem, a trochę kolorymetru telewizorem jeśli mamy dobrą sztukę ekranu.

 7. Tak to możemy się przegadywać w nieskończoność. U mnie i kilku kolegów autocal działa i daje dobre efekty. Nasz amatorski sprzęt pozwala pogłębiać wiedzę i daje sporo frajdy. A jak widac ze zdjęcia które wkleiłem nie jest zle a gdyby było to zawsze mogę poprawić. Robiłem manualne kalibracje, bawiłem się autocalem (plus drobne poprawki) i nie zaobserwowałem posteryzacji. Może kwestia ustawień może kwestia sprzętu a może mam dobrych doradców z avsforum którzy chętnie dzielą się wiedzą 😉. Powtórzę jeszcze raz, darmowe i wbudowane plansze w tv to super pomysł i oby wszyscy producenci to wprowadzili. To jest dla nas konsumentów i zwiększa możliwości TV.  

 8. @tonybcc Wrzuć na ekran ten gradient, który załączyłem, może być normalnie z PC przez HDMI na trybie obrazu skalibrowany Autocal i zrób zdjęcie. Dodatkowo pomiar Colour Checker-SG w calmanie i zapodaj wykresy CIE1931, dE2000, dL, dC, dH. Jestem ciekaw jak to wygląda. Z moich doświadczeń zawsze były jakieś problemy. Z każdą wersją Calmana sytuacja się jednak dynamicznie zmienia i w ogóle każda kalibracja Autocal całkowicie inaczej wychodzi w zależności od liniowości matrycy. Nie wykluczam, ze może powiodło się u Ciebie w pełni, w tym znaczeniu, że nie wygenerowało problemów.

 9. Maćku, jak wrócę z wakacji to się odezwę. Dziękuje za sugestie. 👍

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »