Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok
LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

LG OLED C9 | TEST | Nowy telewizor premium na 2019 rok

65.93K
136

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

LG OLED C9, a właściwie wszystkie telewizory LG OLED, po raz kolejny szczycą się mianem najlepszych TV OLED spośród wszystkich producentów, do pracy w jasnych pomieszczeniach. Dlaczego tak się dzieje? Spójrzmy na poniższy diagram:

Na powyższym diagramie widzimy w jaki sposób LG OLED C9 lepszy jest od telewizorów OLED konkurencji w tym aspekcie. Potrafi on utrzymać swą maksymalną jasność, nawet przy APL równym 70%! Oznacza to, że chyba nie będziemy mieli okazji zobaczyć sceny w filmie, w której będzie on przygasał. Takie zachowanie będziemy mogli jedynie zauważyć “złośliwie” wyświetlając na nim plansze testowe (których nigdy nie będziemy przecież oglądać w warunkach domowych). A jak może przekładać się to na prawdziwy obraz? Jak napisałem wcześniej, większość filmów ma średni APL ok 25%, jednak są i takie, gdzie jest on znacznie wyższy. Poniżej przykład jak może wyglądać różnica:

W przypadkach, gdy charakterystyka jaskrawości załamywałaby się już w telewizorach OLED konkurencji (wykres z pomiarem publikuję w każdej recenzji), tam LG OLED C9 będzie wciąż oferował maksimum jasności. Zdecydowanie można telewizor ten polecić do seansów w ciągu dnia, bez obaw, że obraz będzie ciemny. Oczywiście dopóki nie przesadzimy, bo na salon z bardzo dużymi oknami, z których światło bije prosto w telewizor, szczytowe 380 nitów będzie na pewno za małą wartością.

(65929)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

136
Dodaj komentarz

avatar
5 Tematy w komentarzach
5 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
9 Komentuj autorów
KamilByłyJacekLukaszpawel Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
karton
Gość
karton

Nie widzę komentarzy ?

Przemo
Gość
Przemo

Dołączam się do zapytania – dlaczego nie można przejrzeć wszystkie komentarze??

Mario
Gość
Mario

Kiedy najlepiej ( najtaniej ) kupić 55c9 ?

Jacek
Gość
Jacek

Szkoda że nie widać komentarzy. Na forum tego tematu też nie ma.

Piotr
Gość
Piotr

Co to znaczy certyfikowany przez system Wisa ? Można zainstalować głośniki satelitarne bez Ampli ? Jeżeli tak to ile głośników obsługuje aktualnie Wisa ?

pawel
Gość
pawel

W tej chwili cena to około 5500 zł. Myślicie, że na Czarny Piątek będzie można znaleźć w okolicach 4k?

Lukasz
Gość
Lukasz

Dobre pytanie , narazie wyczailem w mycenter za 5700

Jacek
Gość
Jacek

Ja dzisiaj kupiłem w Media Markt za 6000 tyś 55 cali. Nóweczka z foliami itd.

Były
Gość
Były

Przepłaciłeś i to sporo

Kamil
Gość
Kamil

Oj to smutne, 3 dni temu zakupiony w neonecie 4999 😉