Home News CES 2020 Widziałem już nowe telewizory Sony na 2020 rok. Pierwsze wrażenia z OLED i LCD!
Widziałem już nowe telewizory Sony na 2020 rok. Pierwsze wrażenia z OLED i LCD!

Widziałem już nowe telewizory Sony na 2020 rok. Pierwsze wrażenia z OLED i LCD!

34.29K
10

W trakcie mojej wizyty w Las Vegas, która właśnie dobiegła końca, miałem okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez firmę Sony. W trakcie ich trwania, mogłem pierwszy raz na żywo zobaczyć na co stać nowe modele telewizorów LCD i OLED Sony przeznaczonych na ten rok.

Warsztaty przeprowadzone były w doskonałych warunkach w których m.in można było zapoznać się z nowymi produktami zarówno przy świetle jak również w całkowitej ciemności. Dało to możliwość oceny chociażby bezpośredniego, strefowego podświetlenia LED, którym mocno chwaliła się firma. Mogliśmy też ocenić fabryczną reprodukcję kolorów względem monitora studyjnego OLED BVM-X300 firmy Sony jak również ocenić dźwięk, który został poprawiony w nowych produktach względem modeli 2019 oraz względem konkurencyjnych rozwiązań.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 1

Nowe modele na 2020 rok zyskały literę H. W związku z tym, następcy nazywają się np. ZH8 (następca ZG9) czy XH95 (następca XG95). Jedynie model OLED (następca AG8) będzie w tym roku nazywać się w Europie po prostu A8 a nie jakby można się spodziewać AH8. Pewnie lepiej dla Polski, gdyż nazwa AH8 brzmi trochę zabawnie.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 2

Telewizory LCD 8K – seria ZH8 – co nowego?

  • Sony LCD ZH8 dostępny w rozmiarach: 85″, 75″
85_Z8H_ZH8_test_sony_lcd
Sony 8K LCD ZH8

Na początek zaprezentowano nam drugą serię telewizorów 8K HDR czyli młodszego brata ZG9. Co ważne, kiler jakim jest linia ZG9 będzie oczywiście cały czas dostępna w sprzedaży. Linia niższa ZH8, będzie dostępna w 75 i 85 calach. Oba rozmiary charakteryzują się podświetleniem FALD czyli Full Array LED.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 11

Umożliwia to ekranowi wyświetlanie doskonałej czerni i kontrastu. Na pokazie miałem okazję skonfrontować ZH8 z najsilniejszą, koreańską konkurencją na rynku w zakresie ekranów LCD 8K. Sony stawia w swoich telewizorach przede wszystkim na widoczność wszystkich szczegółów jakie mają znajdować się w materiale wideo. Nie ma więc tutaj aż tak agresywnego wygaszania jakie np. stosuje konkurencja. Czerń może więc czasem wydawać się minimalnie gorsza ale nie kosztem szczegółów, które w innych telewizorach najzwyczajniej w świecie giną przez zbyt mocne wygaszanie (braku odpowiedniej optymalizacji) aby czerń była jak najgłębsza. Takie rozwiązanie, wydaje się złotym środkiem w przypadku uzyskiwania obrazu wysokiej jakości bogatego w detale. Telewizory “męczono” różnymi materiałami np. tymi z ujęciami kosmosu z filmu Grawitacja. I tutaj znowu, w przypadku gwiazd na tle kosmosu działy się różne rzeczy na koreańskiej konkurencji natomiast na Sony wszystko było wyświetlane poprawnie. Implementacja lokalnego wygaszania jest więc jak widać bardzo skomplikowana i wymaga dużej pracy ze strony producenta telewizorów LCD.

Przy obróbce obrazu bierze udział najmocniejszy procesor firmy czyli X1 Ultimate a za szerokie pokrycie palety barw Ultra HD odpowiada technologia Triluminos. Zarówno procesor jak i Triluminos dostępny jest również w telewizorach XH95, XH90 oraz A8.

triluminos-display-sony-co to jest

Kolejną ważną cechą serii ZH8 jest dźwięk. Zastosowano tutaj technologię o nazwie Frame Tweeter. Jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia z głośnikiem wysokotonowym w ramce ekranu. Wprowadza on ramkę w wibrację, przez co widz odnosi wrażenie, że dźwięk dobiega wprost z ekranu.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 3

Oprócz tego, na pokładzie znajdują się dwa subwoofery oraz głośniki średniotonowe. Całość na pokazie grała naprawdę dobrze i ponownie wyraźnie lepiej od modeli koreańskich ale z 2019 roku. Modele ZH8/A8/XH95 posiadają też auto kalibrację akustyczną, która pozwala ustawić dźwięk w telewizorze w zależności od tego co znajduje się w pokoju np. meble.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 4

Model ZH8, będzie można postawić na szafce na dwa sposoby w zależności czy jest ona szeroka czy też wąska. Wszystko ze względu na regulowaną podstawę.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 5

Najwyższe serie takie jak 8K ZH8 czy 4K XH95 zyskały też podświetlanego, metalowego pilota. Podświetlenie działa samoczynnie gdy weźmiemy pilota do ręki.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy pilot 1Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy pilot 3

Oczywiście na koniec byłoby ciekawe ile ten telewizor będzie kosztować względem ZG9 jednak na ten moment nie ma jeszcze żadnych informacji. Takowe pojawią się dopiero na wiosnę.

Telewizory LCD 4K – seria XH95, XH90 – co nowego?

  • Sony LCD XH95 dostępny w rozmiarach: 85″, 75″, 65″, 55″, 49″
65_X95H_XH95_sony-test-lcd
Sony 4K LCD XH95
  • Sony LCD XH90 dostępny w rozmiarach: 85″, 75″, 65″, 55″
65_X90H_XH90_sony-test-lcd
Sony 4K LCD XH90

Bardzo dużo zadzieje się w temacie telewizorów LCD 4K. Tutaj firma już w 2019 roku uraczyła nas tak dobrymi modelami jak XG95 więc oczekiwania tym bardziej są spore. O ile następca flagowca 4K czyli XH95 będzie jego udoskonaleniem i ewolucją o tyle model dużo bardziej przystępny cenowo czyli XH90 będzie wyraźnie lepszy pod względem obrazu od swojego poprzednika czyli XG85. Bo tak właśnie został nam on przedstawiony. Wszystko ze względu na zastosowanie podświetlenia FALD czyli Full Array LED. Takowego zabrakło w serii XG85 więc przy zachowaniu podobnej ceny za telewizor, będzie to spory krok naprzód do zastosowań filmowych.

Nowe telewizory Sony LCD XH90 kontra XG85

W trakcie pokazu była oczywiście widoczna przepaść między czernią w XG85 a XH90 co doskonale pokazuje powyższe zdjęcie. Co pełne podświetlenie to pełne i wpływa to znacząco na postrzeganie czerni w filmach czy serialach na telewizorach LCD.

Wracając jednak do modelu flagowego XH95, poprawiono w nim kilka aspektów w tym dźwięk. Jest on teraz sporo lepszy ze względu na użycie mocniejszych komponentów głośnikowych jak również innego pomysłu na ich montaż. Zastosowano np. dodatkowy wzmacniacz dźwięku dla głośników wysokotonowych jak również inny kształt i większą wydajność głośników podstawowych znajdujących się u dołu ekranu.

Nowe telewizory Sony LCD XH95 dźwięk lepszyNowe telewizory Sony LCD XH95 dźwięk lepszy 3

Tak samo jak w przypadku ZG8, tak i w XH95 zastosowano przemyślaną podstawę w której można regulować nóżki na szerokość w zależności od mebla na jakim będzie postawiony telewizor.

Nowe telewizory Sony LCD XH95 regulowana podstawa

Z punktu widzenia jakości obrazu, bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie szerokich kątów widzenia do niższych calarzy serii XH95. Od teraz, użytkownicy nawet 55 calowych wersji będą mogli korzystać z technologii X-Wide Angle, która zapewnia kąty widzenia na poziomie matrycy IPS jednak stosując matrycę VA z lepszą czernią i kontrastem. Pominięto jedynie wersję 49″ jednak i tak, podobnie jak było to w 2019 roku, będzie to prawdopodobnie najlepszy telewizor na rynku pod względem obrazu o tak małej przekątnej.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy
Od lewej model XH95 z technologią X-Wide Angle

Seria XH95 została wyposażona w funkcję Ambient Optimization, która automatycznie dostosowuje jakość obrazu (np. jasność) i dźwięku do panujących warunków otoczenia w jakim oglądamy codzienną telewizję.

Telewizory OLED 4K – seria A8 – co nowego?

  • Sony OLED A8 dostępny w rozmiarach: 65″, 55″
65_A8H_A8_oled-test-sony
Sony 4K OLED A8

Na 2020 rok, firma będzie proponować klientom dwa modele telewizorów OLED. Dobrze znany AG9 oraz następcę modelu AG8 czyli nowy A8. Także i tutaj skupiono się na ewolucji a nie rewolucji o którą obecnie w telewizorach OLED trudno. Ponownie prezentowano nam doskonałą jakość dźwięku. Lepszą od tej z modelu AG8. Tutaj także przebudowano całą instalację głośników dodając m.in dwa subwoofery.

Nowe telewizory Sony OLED A8 dźwięk lepszy

Zmodyfikowano też budowę podstawy pod którą można obecnie bez problemu umieścić dedykowany soundbar:

Nowe telewizory Sony OLED A8 dźwięk lepszy 2

Firma chwali się także przeniesieniem technologii X-Motion Clarity do telewizorów OLED. Odpowiada ona za zwiększenie płynności ruchu, jasności i ostrości bez wprowadzania opóźnień w obrazie w wydarzeniach sportowych. Ten element będziemy mogli jednak dokładnie przetestować w naszej redakcji.

Telewizory OLED 4K – seria A9 – co nowego?

  • Sony OLED A8 dostępny w rozmiarach: 48″

Sony OLED A9 premiera 48 cali 4

W 2020 roku, pojawi się też wielce oczekiwany model OLED o mniejszej przekątnej od 55 cali czyli 48 calowy A9. Będzie on dostępny obok serii A8 i AG9. Więcej informacji o nim dostaniemy jednak dopiero na wiosnę.

Podsumowując nowości na 2020 rok:

Na pierwszy rzut oka, zmian jest sporo a co najważniejsze z punktu widzenia kupującego, zostały one zaimplementowane do tańszych modeli. Dzięki temu, za mniejsze pieniądze dostajemy więcej. Trudno wywnioskować czy wszystko zagra finalnie jak należy chociaż po tym co zobaczyłem jestem bardzo dobrej myśli ale do takich wniosków będziemy mogli dojść dopiero po testach redakcyjnych, które odbędą się w najbliższych miesiącach. Cieszą jedna takie detale jak zwrócenie uwagi na budowę podstawy, miejsce na soundbara, podświetlany pilot czy poprawa jakości dźwięku w tańszych modelach gdzie użytkownik często korzysta z tego co oferuje fabryka. Nie jest jasne czy w telewizorach 4K będzie dostępny port HDMI 2.1, który w ZG9 i ZH8 8K jest oczywiście dostępny i oferuje sygnał m.in w 4K/120Hz.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 8k hdr Xa Ultimate

Bardzo ważne jest skupienie się firmy na uzyskaniu jak najlepszej czerni i kontrastu w swoich telewizorach LCD poprzez szerokie stosowanie podświetlenia FALD. Jest ono wsparte szerokimi kątami widzenia już w takich przekątnych jak 55 cali dzięki X-Wide Angle. Za obróbkę obrazu odpowiada procesor X1 Ultimate posiadający kilka realnych funkcji poprawiających jakość obrazu, których nie stosuje konkurencja. Gdy dodamy do tego szeroką paletę barw w materiałach Ultra HD dzięki Triluminos oraz wsparcie dla Dolby Vision HDR, uzyskamy naprawdę interesujący produkt dla maniaków kina domowego, którzy zyskają też dostęp do gigantycznych przekątnych rzędu 85 cali dostępnych w wielu liniach produktowych.

Nowe telewizory Sony OLED i LCD na 2020 rok. Pierwsze testy 10

Dla fanów multimediów dostępna będzie najnowsza wersja systemu Android ze wsparciem asystenta Google, Apple AirPlay 2, HomeKit i Amazon Alexa.

Więcej na temat Sony:

(34294)

5 1 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

7
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomaaz
Tomaaz
2 lat temu

Szkoda że nie prezentowali co potrafi ich serwis. Od 5 miesięcy wykrecają się od naprawy dźwięku w tv każąc czekać na aktualizację i odmawiają wymiany czy zwrotu pieniędzy za tv do kina niemego.

Paweł
Paweł
2 lat temu

Mnie najbardziej interesuje jak z HDR w ZH8 w porównaniu do ZG9

Mikołaj
Mikołaj
2 lat temu

Ja z kolei zastanawiam się czy warto czekać na nowe modele czy lepiej kupić już teraz lub niebawem XG9505. Zakup mam zaplanowany max na koniec roku, ale nie wiem czy warto czekać.

Radosław
Radosław
2 lat temu
Reply to  Mikołaj

Mam ten sam dylemat myślę że lepiej poczekać

Tomek
Tomek
2 lat temu

Zero informacji na temat funkcji gamingowych w telewizorach, np. Wsparcia FreeSync, hdmi 2.1? Albo zwiekszenia ilości stref podświetlenia matrycy.
Poprawa dzwieku czy świecący pilot to nie te usprawnienia na które czekają konsolowcy, a ps5 wychodzi w tym roku…
W takim razie mam nadzieję że choć Samsung w tej kwestii nie zawiedzie

Roman
Roman
2 lat temu

Cześć powoli przymierzam się do wymiany poczciwego KDL W905 w 55 calach na coś większego . ( wiem, wiem wszyscy powiedzą projektor ale projektor led już mam i nie zawsze mam ochotę z niego korzystać / rozkładanie ekranu , zaciemnienie pokoju itp.) . Mój wybór padł na KD 65 XG 9505 ale po wizycie w Sony Center i słowach Kochanej Żony “taki mały” ? moje oczy skierowały się na 75 cali . i Tu dylemat KD 75 XG9505 czy większy KD 85 XG 8596 . Różnią się praktycznie o ile dobrze doczytałem tylko procesorem . A może bo nie mam… Czytaj więcej »

Tomek
Tomek
2 lat temu
Reply to  Roman

Obnizka cen modeli juz byla na święta ale może rzeczywiście ceny jeszcze spadną. O ile dobrze pamietam xg85 ma matryce ips która ma mniejszy kontrast, a xg95 matryce va z technologią sony x-wide angle, ekranem z podświetleniem direct led full array led. Oba rozwiązania maja swoje dobre i zle strony ale ja bym byl za xg95. O ile sie nie myle xg95 jest o klase wyzej, w sumie nawet w tym artykule masz zdjecie xg85 porównany z modelem wyzszej serii z 2020- widac duza roznice kontrastu na czarnych elementach obrazu Sa tez strony z serwisow zagranicznych na ktorych mozesz porownac… Czytaj więcej »

Roman
Roman
2 lat temu
Reply to  Tomek

Tomek , dziękuję za odpowiedź model w xg8596 w 85 calach tez ma bezpośrednie podświetlenie Direct LED i podobno va https://scentre.pl/shop/product/show?produkt=telewizor_sony_85_cali_xg85_kd85xg8596_led_4k_ultra_hd_high_dynamic_range_hdr_android_tv
z drugiej strony ma x g 10 cali mniej ale ma X-Wide Angle . Jeszcze chwilę poczekam

Mateusz
Mateusz
2 lat temu
Reply to  Roman

Hej, ja też chciałem i byłem pewny zakupu XG9505 w 75″ i najniższa cena jaka była oferowana w mediamarkt w pierwszych 2 tygodniach stycznia 2020 to było 9999zł + jednorazowa weekendowa promocja z 900zł na karcie Carrefour. Zakupy każdy robi więc rzeczywista cena była bliska 9 tys zł. Niestety po tej promocji weekendowej cena podskoczyła na 11999 10999 i chwilowo w przecenie na 10499. Obsewuję telewizory od listopada 2019 właśnie po to by zorientować się w zmianach cen i by kupić najkorzystniej jak tylko się da. Wniosek? Najlepszy moment zakupu TV od października do stycznia kolejnego roku, to właśnie styczeń.… Czytaj więcej »

adax
adax
2 lat temu

Mam wrazenie,ze na tym zdjeciu gdzie jest xh i xg 95 to ten od lewej nowszy ma biel wrecz fioletowa jak na jakims ips,słabo to wyglada.

10
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x