Home Testy Telewizory LCD Sony Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED
Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

37.70K
1

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Skalibrowany tryb Własne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,7 maksymalna 5,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 3,6
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 3,8

By nie rozwlekać za długo testu postanowiłem od razu przejść do opisu skalibrowanego trybu HDR przyjmując, że nabywca tak wysokiego modelu i tak będzie chciał to zrobić. Odwzorowanie barw można uznać za rewelacyjne także w HDR i szerokiej palecie barw, oczywiście w zakresie, który jest w stanie reprodukować telewizor. Podświetlenie PFS zastosowane w telewizorze jest w stanie wygenerować 95% kolorów, które widział reżyser na swoim monitorze. Nieznacznie osłabione są najmocniejsze odcienie barw morskich i czerwonych. Oczywiście takie odcienie barw spotyka się stosunkowo rzadko w filmach i najistotniejsze jest to jak ekran poradzi sobie z bardziej codziennymi kolorami. Tutaj jak już wspomniałem z tym jest bardzo dobrze. Wystarczy zobaczyć jak zmierzone próbki barw wpadają w swoje pożądane pola. Charakterystyka jasności też dobrze pokrywa się z idealną (żółtą linią) co oznacza, że obraz w HDR nie jest sztucznie podbity.

Dolby Vision

W Bravia Master ZF9 Dolby Vision działa także przez złącze HDMI, w związku z czym można było podłączyć odtwarzacz i oglądać filmy Ultra HD z płyt. Oczywiście DV działało także w Netflix. W przypadku tej aplikacji do telewizora został dodany specjalny tryb obrazu nazwany “Trybem kalibracji aplikacji Netflix”, co zostało nawet opisane w ogłoszeniu prasowym przed premierą telewizorów.

Tryb ten ma za zadanie oddawać obraz zgodnie z intencją autora. Ma więc założenia dokładnie takie samo jak proces kalibracji wyświetlacza z tą różnicą, że kalibrację wykonuje się indywidualnie dla każdej sztuki TV, a tryb ten wgrywany jest masowo do każdego TV. Opis wrażeń z używania “trybu kalibracji aplikacji Netflix” będzie najkrótszym opisem jaki można sobie wyobrazić: jest to po prostu tryb Dolby Vision Ciemne Pomieszczenie występujący pod inną nazwą! Co najlepsze, do trybu kalibracji aplikacji Netflix tak samo możemy (i powinniśmy) wprowadzać ustawienia kalibracyjne dedykowane dla Dolby Vision. Niezły chwyt marketingowy ale rzeczywiście ktoś kto to wymyślił wiedział czym zainteresować widza gdyż chyba nie muszę mówić o tym jak bardzo popularna jest aplikacja Netflix na świecie! No i żaden inny producent telewizorów na to jeszcze nie wpadł ;-).

Jeśli chodzi o jakość obrazu Dolby Vision to jest ona wyśmienita, ale nie inaczej jest w przypadku HDR10. Sony Bravia ZF9 ma tak wysoką jasność szczytową, że zwyczajnie technologia Dolby Vision nie wnosi tutaj wyraźniej różnicy. Zawsze zaznaczam, że zazwyczaj różnice jakie wnosi są odwrotnie proporcjonalne do jakości telewizora, a tutaj jakość jest w zasadzie najwyższa. Ponadto wciąż widać przy niektórych treściach wady owej technologii. Na przykład nieco gorszą gradację odcieni w czerniach.

Innymi słowy nie skupiałbym się na obecności Dolby Vision wcale. HDR10 z dynamicznym mapowaniem tonów działa na telewizorze rewelacyjnie i nie są specjalnie potrzebne dodatkowe technologie.

(37701)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

401
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Denis
Denis
4 lat temu

Witam Czy HDR jest lepszy na ZD9 niż na ZF9? Jeśli w trybie jasnym?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x