Home Testy Telewizory LCD Sony Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED
Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

19.49K
342

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Skalibrowany tryb Własne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,7 maksymalna 5,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 3,6
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 3,8

By nie rozwlekać za długo testu postanowiłem od razu przejść do opisu skalibrowanego trybu HDR przyjmując, że nabywca tak wysokiego modelu i tak będzie chciał to zrobić. Odwzorowanie barw można uznać za rewelacyjne także w HDR i szerokiej palecie barw, oczywiście w zakresie, który jest w stanie reprodukować telewizor. Podświetlenie PFS zastosowane w telewizorze jest w stanie wygenerować 95% kolorów, które widział reżyser na swoim monitorze. Nieznacznie osłabione są najmocniejsze odcienie barw morskich i czerwonych. Oczywiście takie odcienie barw spotyka się stosunkowo rzadko w filmach i najistotniejsze jest to jak ekran poradzi sobie z bardziej codziennymi kolorami. Tutaj jak już wspomniałem z tym jest bardzo dobrze. Wystarczy zobaczyć jak zmierzone próbki barw wpadają w swoje pożądane pola. Charakterystyka jasności też dobrze pokrywa się z idealną (żółtą linią) co oznacza, że obraz w HDR nie jest sztucznie podbity.

Dolby Vision

W Bravia Master ZF9 Dolby Vision działa także przez złącze HDMI, w związku z czym można było podłączyć odtwarzacz i oglądać filmy Ultra HD z płyt. Oczywiście DV działało także w Netflix. W przypadku tej aplikacji do telewizora został dodany specjalny tryb obrazu nazwany “Trybem kalibracji aplikacji Netflix”, co zostało nawet opisane w ogłoszeniu prasowym przed premierą telewizorów.

Tryb ten ma za zadanie oddawać obraz zgodnie z intencją autora. Ma więc założenia dokładnie takie samo jak proces kalibracji wyświetlacza z tą różnicą, że kalibrację wykonuje się indywidualnie dla każdej sztuki TV, a tryb ten wgrywany jest masowo do każdego TV. Opis wrażeń z używania “trybu kalibracji aplikacji Netflix” będzie najkrótszym opisem jaki można sobie wyobrazić: jest to po prostu tryb Dolby Vision Ciemne Pomieszczenie występujący pod inną nazwą! Co najlepsze, do trybu kalibracji aplikacji Netflix tak samo możemy (i powinniśmy) wprowadzać ustawienia kalibracyjne dedykowane dla Dolby Vision. Niezły chwyt marketingowy ale rzeczywiście ktoś kto to wymyślił wiedział czym zainteresować widza gdyż chyba nie muszę mówić o tym jak bardzo popularna jest aplikacja Netflix na świecie! No i żaden inny producent telewizorów na to jeszcze nie wpadł ;-).

Jeśli chodzi o jakość obrazu Dolby Vision to jest ona wyśmienita, ale nie inaczej jest w przypadku HDR10. Sony Bravia ZF9 ma tak wysoką jasność szczytową, że zwyczajnie technologia Dolby Vision nie wnosi tutaj wyraźniej różnicy. Zawsze zaznaczam, że zazwyczaj różnice jakie wnosi są odwrotnie proporcjonalne do jakości telewizora, a tutaj jakość jest w zasadzie najwyższa. Ponadto wciąż widać przy niektórych treściach wady owej technologii. Na przykład nieco gorszą gradację odcieni w czerniach.

Innymi słowy nie skupiałbym się na obecności Dolby Vision wcale. HDR10 z dynamicznym mapowaniem tonów działa na telewizorze rewelacyjnie i nie są specjalnie potrzebne dodatkowe technologie.

(19487)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(342)

 1. @Toma-San dzięki, konfigurowałem wstępnie TV bez netu i wyłączyłem auto update, teraz jest YT z HDRem w natywnej apce :) masz rację z tym czujnikiem oświetlenia. Teraz widzę że wszystko się opiera w kwestii ustawienia jasności. I w zasadzie zaczyna się przyzwyczajać do odbioru na połowie skali, czyli 25. Teoretycznie na 50 jest większy efekt WOW, ale praktycznie w jasnych scenach TV daje strasznie po oczach, w zaciemnionym pokoju potrafi się zrobić ja w dzień... Także połowa skali myślę że jest rozsądnym kompromisem pomiędzy jakością i żywotnością. Teraz muszę wczytać się w reckę w kwestii konfiguracji zaawansownej czyli upłynniacze i.t.p., a finalnie i tak pewnie skończy się na kalibracji przez Macieja, bo to u mnie już tradycja :D

 2. @sensei - cieszę się, że udało mi się pomóc. :) Jeśli mówimy o treściach SDR, to moim zdaniem powinieneś zejść z oświetleniem matrycy jeszcze niżej. Sprawdź sobie ustawienia na RTINGS. Do czasu profesjonalnej kalibracji powinny sprawdzić się najlepiej.

 3. Sensei- jasność ekranu w trybie HDR powinna być na max i koniec. W przeciwnym razie nie wykorzystujesz w pełni swojego TV ;) możesz zjechać z kontrastem np do 90, gammę daj sobie np. na -1, ale jasność i XDR na max. W dobrym materiale HDR, czy to film czy gra, świecić powinno to co ma świecić, a nie cały ekran. Pisze to szczęśliwy posiadacz ZD9 ;)

  Cieszy na pewno poprawa w kwestii DSE, ciekawe jak to wygląda na ZG9. Ciekawe, że ta sprawa jest pomijalna we wszelkich recenzjach, może zakłada się że to występuje w każdym LCD i jest normalne?

 4. Witam Szanowne Grono,

  Również zostałem właścicielem 65ZF9 mimo, że TV od Sony nie był w planach to Wasze uwagi tutaj na forum plus test Macieja i dobra cena przekonały mnie do zakupu, no i jest.

  TV ustawiłem sobie wstępnie według ustawień podanych Rtings plus drobne korekty pod moje oczy :), 

  O kalibracji profesjonalnej zacznę myśleć po wakacjach bo widzę, że w pobliżu nie ma nikogo kto by to robił, więc spróbuję zebrać więcej chętnych co by zminimalizować koszty (Szkocja).

  Na tą chwilę to to co wyświetla ten TV daje mi czystą radość, aż zastanawiam się, jak ja wcześniej oglądałem to wszystko, że o graniu nie wspomnę :)

   

  Jedyne za co Sony zbiera ode mnie duży minus to zbyt krótki kabel zasilający wpięty bezpośrednio w telewizor, u mnie TV docelowo ma wisieć i mam problem bo wtyczka jest za duża aby przełożyć ją przez dziurę w ścianie (wtyczka oczywiście zalakowana a obcięcie równa się utracie gwarancji z tego co się orientuję). Nie rozumiem czemu wpadli na taki pomysł z tym kablem zamiast normalnego gniazda sieciowego w tv gdzie można sobie dowolnej długości kabel dokupić.

  Ktoś go może odpinał z gniazda tam w środku po odkręceniu śrubki? Nie widziałem jeszcze tego typu montowania i nie chciałbym nic uszkodzić, może ktoś może pomóc?

   

  Chciałem podziękować Wam za cenne komentarze i porady które tu znalazłem.

  Pozdrawiam!

   

 5. 42 minuty temu, RafiCaT napisał:

  Jedyne za co Sony zbiera ode mnie duży minus to zbyt krótki kabel zasilający wpięty bezpośrednio w telewizor, u mnie TV docelowo ma wisieć i mam problem bo wtyczka jest za duża aby przełożyć ją przez dziurę w ścianie (wtyczka oczywiście zalakowana a obcięcie równa się utracie gwarancji z tego co się orientuję). Nie rozumiem czemu wpadli na taki pomysł z tym kablem zamiast normalnego gniazda sieciowego w tv gdzie można sobie dowolnej długości kabel dokupić.

  Ktoś go może odpinał z gniazda tam w środku po odkręceniu śrubki? Nie widziałem jeszcze tego typu montowania i nie chciałbym nic uszkodzić, może ktoś może pomóc?

  Po prostu zwiń ten fabryczny kabelek i podłącz do swojego przedłużacza z płaskim gniazdem. Zmieścisz wszystko ładnie w konstrukcji wieszaka

 6. 45 minut temu, Barnaba napisał:

  Po prostu zwiń ten fabryczny kabelek i podłącz do swojego przedłużacza z płaskim gniazdem. Zmieścisz wszystko ładnie w konstrukcji wieszaka

  No i właśnie taki mam plan ostateczny ale wiąże się to z nieco większą odległością TV od ściany a chciałbym go jednak jak najbliżej ściany. 

  Chyba jednak innego wyjścia nie będzie, w weekend spróbuję to rozwiązać. Dzięki.

   

 7. @RafiCaT i jak, udało się powiesić TV? Niestety konstrukcja ZF9 jest jaka jest i niewiele tu się da wymyślić, ja skorzystałem z dedykowanego wieszaka Sony SU-WL450, gdzie teoretycznie TV odstaje od ściany 1cm, w praktyce prezentuj się to tak:

   

  IMG_4687.JPG

  IMG_4685.JPG

  IMG_4686.JPG

   

  Między ścianą i TV jest 6,5cm przestrzeni licząc od wewnątrz i aż 9cm licząc od zewnętrznej krawędzi TV.

 8. Stoję także przed wyborem uchwytu po ten TV. 

  @sensei ładnie to wygląda, 9 cm do zewnetrznej krawędzi do wg. mnie super wynik tym bardziej że sam TV ma z 6 cm grubości. Poza tym teraz mój TV do zew kwawedz ma 17 cm :). Widzę na kable miejsce jest spokojnie. Nie mogę się tylko doszukać udźwigu ale jak Twój wisi a masz 65? to i mój będzie :)

   

 9. Spokojnie możesz go brać, on jest obliczony do 75cali włącznie, kwestia solidnych kołków montażowych (6 sztuk koniecznie)

  Nie ma 17 tylko 9 ;) 

   

  IMG_4698.JPG

 10. Tak zrobię kołki pójdą solidne. Dam na 6 kołków 4 góra i 2 na dole. Dzięki za pomoc :)