Home Testy Telewizory LCD Sony Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED
Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

16.99K
327

Kontrast i Czerń

Kto śledził uważnie wstęp do testu jakości obrazu ten zauważył na pewno, że pomiar kontrastu matrycy (bez zastosowania funkcji wspomagających) w ZF9 nie powala (wynosi ok. 1 700:1). Pisałem jednak od razu, że telewizor ten zbudowany jest w oparciu o zaawansowany system podświetlenia, który pozwala punktowo wyłączać matrycę i uzyskiwać znacznie wyższe wartości kontrastu. Powinno to przeciwdziałać niezbyt wysokiemu wynikowi, który jest taki, a nie inny, najprawdopodobniej przez zastosowanie powłoki poszerzającej kąty widzenia.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 310 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 9 500:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 6 500:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 150 000:1

Powyższe pomiary pokazują, że ZF9 jest w stanie dostarczyć bardzo dobrą czerń, która plasuje go w TOP3 telewizorów LCD na 2018 rok. Jego główny rywal – Samsung Q9FNA potrafi w prawdzie dostarczyć lepsze wyniki i da się to zauważyć, aczkolwiek puryści obrazu na pewno docenią ZF9 za mniej agresywny algorytm wygaszający. Nie powoduje on ani gwałtownych skoków jasności, ani tak ekstremalnego przyciemnienia by ginęły detale w czerni. Dobrym przykładem tego drugiego są np. gwiazdy w filmie “Grawitacja”, które na ZF9 są zachowane. Wyniki nie są także tak wysokie jak w legendarnym ZD9 do którego ZF9 jest często mylnie przyrównywany. Czemu mylnie? Bowiem telewizor ten nie jest w założeniu następcą serii. Za protoplastę ZF9 powinniśmy raczej uznawać model XD94. Trochę niższe wyniki kontrastu wynikają nie tylko z innej matrycy, ale także z mniejszej ilości stref, co wyraźnie daje się zauważyć w postaci niewielkich poświat wokół jasnych obiektów na tle czerni (widać je głównie z boku). Trzeba jednak przypomnieć po raz kolejny, że kąty widzenia w ZF9 są nieporównywalnie lepsze niż w modelu starszym. W niektórych ze scen TV był w stanie dostarczyć czerń bliską OLED’owej. Często możemy ją podziwiać:

W momencie jednak, gdy pojawią się na dole białe napisy, lub inne elementy wymagające mocy świetlnej to będzie się dało zauważyć rozjaśnienie czerni dookoła.

Warto także zauważyć, że wyniki kontrastu, zawarte w tabeli, zostały zmierzone przy pośrednim ustawieniu funkcji lokalnego wygaszania. Już przy takiej konfiguracji (de facto jest to fabryczne ustawienie) można zauważyć nadmierne skompresowanie detali w bielach. Przykładowo w tej scenie z filmu “Oblivion” odrębne od siebie lampy zlewają się w jedność. Można użyć niższego trybu lokalnego wygaszania co zapobiegnie utracie detali, ale też zmniejszy wyniki kontrastu o kilkadziesiąt procent.

(16989)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(327)

 1. 11 minut temu, darekgra napisał:

  W takim razie niema tematu bo Twój SB nie ma dodatkowych wejść HDMI.

  Ma jeszcze optyczne, ale nie wiem czy warto przez optyczne podłączać w tym wypadku PS4?

 2. darekgra darekgra napisał(a):

  Niema takiej potrzeby, straciłbyś na funkcjonalności sterowania  HDMI CEC. 

 3. Może głupie pytanie, ale czy ten model - NOWY - jest jeszcze w ogóle gdziekolwiek do kupienia?

  Pytałem w sklepach, które jeszcze w ogóle mają go w ofercie (tylko 5 ceneo) i są tylko poekspozycyjne/powystawowe.

  Nigdzie już nie ma fabrycznie zapakowanych sztuk. Może ktoś ma wiedzę (jakieś mniejsze sklepy?) gdzie można go jeszcze dorwać? Może być PRIV.

  Dzięki!

 4. Tak to był oczywiście pierwszy punkt programu.

  Dostałem potwierdzenie, że niestety w Sony Centre w całej Polsce nie ma. U autoryzowanych dystrybutorów na 99% również nie ma. Jest mała nadzieja, że być może uda się sprowadzić (nie wiem skąd, zagranica?) ale odpowiedź (pozytywna lub negatywna) będzie w poniedziałek najwcześniej.

  Także jeśli ktoś jeszcze liczył na fabrycznie zapakowaną, nową sztukę to najprawdopodobniej (tak jak ja) się zawiedzie :)

 5. Może być problem z nowymi sztukami. Ja kupowalem jak było promo za 12999 i wtedy jak rozmawiałem z kolegą z SonyCenter to były ostatnie "nowe" sztuki i w takiej cenie. Potem podnieśli na 14999 i zostały z ekspozycji.
  Teraz wypuscili serię XG i za chwilkę nowe OLEDy.
  Na jesień ZG9. Idealny moment na zakup ZF9 niestety już minął...

 6. 1 godzinę temu, user7878 napisał:

  Idealny moment na zakup ZF9 niestety już minął...

  Minął jakieś 2-3 miesiące temu. Zadzwoń jeszcze na wszelki wypadek do sklepu Matrix Media. Oni obsługują salony Sony Centre i Samsung brand store w całej Polsce i ze swojego konta na allegro wyprzedają egzemplarze powystawowe z tychże salonów. Może jakiś egzemplarz jeszcze sie im uchował....

 7. Nowe sztuki będą dostępne w salonach Sony po 18.06 w małych ilościach w cenie 7999zł.

  Rozważam bardzo kupno, jako fan firmy i szczęśliwy posiadacz KDL-65W855C, ale z drugiej strony agresywna ofensywa OLEDów LG...

 8. Dokładnie - dostałem potwierdzenie tel., że są to egzemplarze sprowadzane z zagranicy, ale są zapakowane fabrycznie i zupełnie nowe - niestety będą zaledwie 3 sztuki. Także za 7999zł myślę, że warto tym bardziej, że ceny np. za 65XG9505 - który jest parametrowo gorszy - to jakiś żart (min. 9200zł) :)