Powrót

Jaki TV kupić? Przegląd najlepszych wyświetlaczy 2017!

Rok 2017 powoli dobiega końca. W sklepach startują wyprzedaże, a na naszym forum kwitną jak zawsze pytania co warto kupić 🙂 Podobnie jak w zeszłym roku postanowiłem od siebie przygotować dla Was przegląd oferty rynkowej i dać rady jaki telewizor kupić. W temacie tym skondensuję całą swoją wiedzę, jaką gromadziłem dla Was podczas testów kilkudziesięciu modeli ekranów w 2017 roku. Polecanych typów z mojej strony nie będzie wiele, bo nie uważam, że duży wybór jest czymś dobrym. Jeśli dany TV w danym segmencie cenowym jest najlepszy, to zwyczajnie nie ma sensu rozglądać się za innymi!

Kupić, czy poczekać?

Naturalnym pytaniem, które pojawia się zawsze przed zakupem to czy w ogóle kupować. Za kilka miesięcy zaczną pojawiać się modele 2018. Już w styczniu przeczytacie o nich w naszej relacji z targów CES gdzie zarówno ja jak i Gmeru będziemy na miejscu w Las vegas. Rozważmy zatem za i przeciw.

Nadchodzący rok będzie w moim przekonaniu stał popularyzacją treści Ultra HD w rozmaitych odmianach (o których zaraz), oraz pierwszym wejściem do świata rozdzielczość 8K. Na targach IFA 2017 mieliśmy okazję podziwiać telewizory 8K, z których część (np. na stosiku Sharpa) była sfinalizowanymi modelami produkcyjnymi. Zrobić matrycę 8K nie jest trudno, umówmy się, to tylko kwestia dołożenia pikseli. Mamy też już złącze HDMI 2.1, które pozwala przesyłać obraz o takiej rozdzielczości. Naturalnym jest, że producenci chcą nas zaskakiwać nowinkami i zachęcać tym samym do zakupu. Nie ma tym nic złego, ponieważ technologie tanieją. Bądźmy jednak szczerzy, w najbliższych latach 8K będzie tylko i wyłącznie chwytem marketingowym. Abstrahując od całkowitego braku dostępu do takiej treści i bardzo wątpliwych rokowaniach na przyszłość (aż do igrzysk olimpijskich 2020, które mają być transmitowane w 8K w Japonii), pozostaje jeszcze kwestia, czy taka rozdzielczość jest w ogóle widoczna dla użytkownika. Używając naszej aplikacji “Kalkulator odległości od TV” możemy dowiedzieć się, że sensownym maksimum odległości od telewizora 4K jest 4 cm / cal ekranu. W przypadku 8K ta relacja zmniejszy się o połowę, a więc do 2 cm / cal ekranu. Zastanówmy się szczerze, czy ktoś obecnie siedzi 1,5 metra od 80″ ekranu? Chyba niekoniecznie, a to maksimum jak daleko powinniśmy siedzieć od ekranu o takiej rozdzielczości. W przeciwnym razie 4K jest “aż nadto”.

Dużo ważniejsze od rozdzielczości są elementy takiej jak HDR, czy szeroka paleta barw. W kwestii HDR mamy już chyba wszystko i nic nam przez najbliższe lata nie grozi. W 2017 wyklarowały się trzy nowe formaty – HDR10+, Technicolor oraz Philips, które obok Dolby Vision stanowią rozwój bazowej normy HDR10. Osobnym elementem jest HDR w formacie do telewizji, czyli HLG. Nasz nowy telewizor powinien posiadać dla niego wsparcie, bo prawdopodobnie już niebawem trafi do telewizji. nc+ posiada przecież pierwszy tuner 4K dla klientów. Czy należy przejmować się taką mnogością formatów na rynku? Osobiście uważam, że nie, bowiem wszystkie są ze sobą kompatybilne na poziomie rdzenia, czyli zwykłego HDR10, z którym dobrze działają nawet ekrany z 2016 roku. Który ze wzbogaconych formatów ostatecznie wygra nie wiemy, jednak musicie być świadomi, że dużo ważniejsze są możliwości telewizora w zakresie prezentowania treści HDR, niż fakt, że wspiera bogatszą normę. Dolby Vision, czy HDR10+ nic nam nie pomoże, jeśli telewizor nie uzyskuje nawet 350 nitów jasności.

Jak to Piotr Gmerek zwykł mówić: W ostatnich latach większość rzeczy, która miała wydarzyć się w telewizorach, już się wydarzyła i jest to dobry moment na zakup wyświetlacza. Zgadzam się z tym stwierdzeniem

Czy zatem nowe telewizory będą w stanie zaoferować lepszą jakość niż tegoroczne? Sam chciałbym znać odpowiedź na to pytanie 😉 Choć mogłoby się wydawać, że tak musi być, to wbrew pozorom nie jest to oczywiste. Pewne jest jedno – lineup 2018 nie będzie korzystny cenowo w momencie debiutu, a temat tworzę dla osób poszukujących telewizora teraz, a nie za rok.

LCD VA, IPS, czy OLED?

Obecnie na rynku możemy znaleźć dwa, a właściwie trzy typy wyświetlaczy. Mowa tu oczywiście o OLED i LCD. Te drugie dzielą się z kolei na dwa podtypy i to jest fundamentalna różnica pomiędzy nimi. Ten temat wyczerpałem jednak w artykule, do którego odsyłam poniżej:

Jeśli chodzi zaś o różnicę pomiędzy wyświetlaczem LCD, a OLED to sprawę omówiłem w poniższym wpisie:

W powyższym tekście opisałem jednak głównie zalety technologii OLED, marginalizując przewagi wyświetlaczy LCD, a kilka ich by się znalazło. Przede wszystkim:

Choć moimi faworytami są wciąż wyświetlacze OLED, to decydowanie się na takie modele jak Sony XE9405, czy Philips PUS8102 też jest uzasadnione. Najlepiej by nabywca był świadom wad i zalet jednej i drugiej technologii i wybrał najlepsze dla siebie 🙂 Do filmów i seriali, czyli ogólnie mówiąc projekcji kinowej na pewno lepiej sprawdzi się OLED, chyba, że będziemy oglądać więcej treści UHD (co raczej na razie się nie wydarzy) i skupiać się na efektach, oraz siedzieć centralnie na wprost telewizora. Do ogólnego użytku – telewizja, granie na konsoli raczej obstawiałbym klasycznego LCD.

Jak odczytywać punktację

W poniższej części tekstu wystąpią wyłącznie telewizory, które znam i za które mogę ręczyć, że oferują dobrą jakość. Nie oczekujcie więc, że znajdziecie wszystkie serie jakie występują na rynku. Nie znaczy to jednak, że nieobecny tu telewizor nie jest godny polecenia, może po prostu nie miałem okazji go zobaczyć w akcji. Szansa na to jest jednak niewielka 😉 Polecam także tylko te, które dobrze oddają barwy i potencjał do kalibracji. O tym więcej w temacie: Co to jest Kalibracja Telewizora? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?

Jeśli kupić to co?

High-end, czyli najlepsze co 2017 rok przyniósł

1. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza)

LG OLED – seria B7, C7, E7, G7, W7 (55″, 65″, 77″), Sony Bravia A1 (55″, 65″, 77″), Panasonic EZ950 (55″, 65″) EZ1000 (65″), Philips POS9002f (55″)

Do filmów:

100% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

70% Complete

Do sportu:

70% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

100% Complete

Telewizory Ultra HD OLED postanowiłem umieścić w kategorii zbiorczej, ponieważ ich walory są w rzeczywistości bardzo podobne. Mówię tu nawet o różnicach pomiędzy poszczególnymi producentami. Wewnątrz oferty producenta np. LG wyświetlacze w ogóle nie różnią się jakością obrazu, odróżnia je osprzęt (głośniki) i wykonanie. Decydując się na zakup telewizora UHD OLED możemy mieć pewność, że wybieramy produkt wideofilski, nastawiony na najwyższą jakość obrazu. Sam posiadam taki telewizor w domu (LG E7). Do rozważenia pozostają kwestie użytkowe telewizorów (związane z systemem operacyjnym), oraz trochę mniej znaczące wady i zalety. Postaram się je ująć w tabeli.

LG Philips Panasonic Sony
System operacyjny WebOS 3.5 Android TV Oprogramowanie zamknięte Android TV
Szczególne zalety
  • Wyższa jasność w SDR niż u konkurencji
  • Wsparcie dla HDR Dolby Vision
  • Ambilight
  • Najlepsza wierność odwzorowania barw
  • Najlepsza obróbka obrazu
Szczególne wady
  • Lekko śliwkowy kolor matrycy w oświetlonym pomieszczeniu
  • Lekko śliwkowy kolor matrycy w oświetlonym pomieszczeniu (tylko w EZ950)
  •  Konstrukcja utrudniająca powieszenie telewizora
Przeczytaj pełny test LG OLED W7 (tv – tapeta)LG OLED E7V, LG OLED C7V, LG OLED B7V Philips POS9002f Panasonic EZ950, Panasonic EZ1000 Sony A1

Ceny: 6 899 – 70 000zł

2. Sony XE93 (55″, 65″), XE94 (75″)

Do filmów:

80% Complete

Do filmów UHD:

95% Complete

Do telewizji:

95% Complete

Do sportu:

75% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Sony nie postanowiło wydać, na 2017 rok, następcy fenomenalnego ZD9. No chyba, że za takowy uznamy OLED A1. Zamiast tego rozwinięto segment premium, do którego trafił m.in. model XE93/XE94. W wersji 75″ telewizor posiada podświetlenie direct led (podobnie jak zd9), zaś w mniejszych calarzach jest to specjalny system “slim backlight drive”. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie dostarcza rewelacyjny kontrast, jeden z najlepszych w tegorocznych telewizorach LCD i nie aż tak strasznie odbiegający od telewizora OLED. Przewagą nad technologią organiczną jest zaś potężna jasność ekranu, dzięki której ekran świetnie oddaje treść Ultra HD z efektem HDR. Warto wspomnieć, że w przyszłości dojdzie także wsparcie dla Dolby Vision. Całość dopełnia system Android TV.

Przeczytaj test: Sony XE93

Cena: 6 399 – 21 999zł

3. Philips PUS8102 (65″)

Do filmów:

85% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

85% Complete

Do sportu:

70% Complete

Do gier: 

75% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Jeden z najbardziej udanych i nieoczekiwanych telewizorów w 2017! Zarazem główny rywal Sony XE93. Posiada podświetlenie direct led i piekielnie dobry algorytm lokalnego wygaszania. Dzięki temu może pochwalić się najlepszą czernią w telewizorach LCD w tym roku. Ma zarazem dużą jasność do HDR. Nie można także zapominać o systemie Android TV i trójstronnym Ambilight. Wisienką na torcie jest cena produktu, która jest naprawdę atrakcyjna!

Przeczytaj test: Philips PUS8102

Cena: 6 999zł

4. Samsung QLED Q9 (65″)

Do filmów:

70% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

85% Complete

Do sportu:

95% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

20% Complete

Najwyższy w rodzinie, tegoroczny Samsung to Q9 z serii QLED. W prawdzie nie jest on w stanie zaoferować aż tak dobrej czerni jak trzej poprzedni rywale, jednak chwali się za to świetnym odwzorowaniem ruchu. Pod tym względem można go wyróżnić na tle innych, high-endowych telewizorów. Warto jednak zaznaczyć, że różnice są na tym poziomie już bardzo subtelne. Odwzorowanie treści Ultra HD (tj. HDR i szeroka paleta barw) są także w czołówce wyświetlaczy. Rozbudowany multimedialny system Tizen, nowatorski system podłączeń urządzeń zewnętrznych oraz minimalistyczny pilot wykonany z wysokiej jakości materiałów, na pewno przypadną nie jednej osobie do gustu.

Przeczytaj test: Samsung Q9

Cena: 14 999zł

5. LG 86″ SJ957V

Do filmów:

60% Complete

Do filmów UHD:

65% Complete

Do telewizji:

75% Complete

Do sportu:

75% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

75% Complete

Wyświetlacz ten znalazł się w zestawieniu z jednej prostej przyczyny – pozwala mieć OGROMNY obraz w ludzkich pieniądzach. Jego cena jest niewiele wyższa niż modelu XE9405, a jedenaście dodatkowych cali robi ogromną różnicę! Jeśli chodzi o walory obrazowe to powiedziałbym, że jest po prostu poprawnie. Ekran wykorzystuje matrycę IPS, która jest dosyć jasna, więc telewizor bardzo dobrze sprawdzi się w dzień, jako TV do salonu. Tym bardziej, że ma dobre kąty widzenia, czego próżno szukać w innych telewizorach LCD. Oczywiście nie ma już takiej czerni jak rywale, ale wiadomo, że coś za coś. TV w prawdzie nie testowaliśmy, jednak znam go osobiście dosyć dobrze, ponieważ skalibrowałem kilka sztuk u klientów w domach na przestrzeni tego roku.

Cena: 24 999zł

Klasa premium

Wyświetlacze w klasie premium są modelami high-end niektórych producentów, lub innymi, plasowanymi tuż poniżej flagowców (stąd np. ponownie pojawiają się wybrane modele OLED). Z reguły oferują sprawność tylko trochę gorszą od wyświetlaczy wymienionych powyżej, za to w znacznie niższej cenie. W tej klasie mamy także spore różnice w cenie, ponieważ klasa premium zaczyna się na różnych poziomach u różnych producentów. Rzadko kiedy znajdziemy w tej cenie telewizor LCD z podświetleniem direct-led, które daje dużo lepszy potencjał do uzyskiwania głębokiej czerni, oraz wysokiej jasności (ważnej w HDR). Z tego względu telewizory będą wypadały nieco gorzej w ocenie sprawności w filmach Ultra HD.

6. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza)

LG OLED – seria B7, C7 (55″, 65″), Sony Bravia A1 (55″, 65″), Panasonic EZ950 (55″, 65″), Philips POS9002f (55″)

Do filmów:

100% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

70% Complete

Do sportu:

70% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

100% Complete

Wiele ekranów OLED, wpisanych do kategorii high-end, posiada w rzeczywistości cenę przystającą dużo bardziej do segmentu premium. Umieszczam więc powielony wpis na pierwszym miejscu. Jeśli budżet pozwala na TV OLED to z reguły powinniśmy po prostu taki ekran kupić zamiast rozważać inne opcje.

Cena: od 6 899zł

7. Sony XE9005 (49″, 55″, 65″)

Do filmów:

75% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

85% Complete

Do sportu:

70% Complete

Do gier: 

80% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Wprowadzając model XE9005, firma Sony naprawdę mocno namieszała w segmencie premium i super-premium. Ekran ma specyfikację w zasadzie bliską high-endowemu XE9305, a przy tym kosztuje dosyć niewielkie pieniądze. W cenie za przekątną 49 – 55″ jest całkowicie bezkonkurencyjny więc pominę dalszy zbędny opis. W 65″ można by już rozważać Philipsa PUS8102. Dociekliwych zapraszam do naszego testu 🙂

Przeczytaj test: Sony XE9005

Cena: 4 499 – 7 699zł

8. Panasonic EX780 (50″, 58″, 65″, 75″)

Do filmów:

65% Complete

Do filmów UHD:

65% Complete

Do telewizji:

70% Complete

Do sportu:

80% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Najwyższy model LCD na ten rok, w ofercie Panasonic’a, wcale nie ma najwyższej ceny. Wręcz przeciwnie – jest ona bardzo przystępna jak na produkt z tego segmentu i głównie tym broni się telewizor. Szczególnie ciekawa jest wersja 50″ i 58″ ponieważ oferuje nieco większą matrycę niż alternatywny Sony XE9005. W prawdzie walory obrazu są trochę niższe, jednak dodatkowy rozmiar i niższa cena wynagradza nam to. Wersja 75″ (którą de facto mieliśmy w redakcji) także ma niższą cenę niż produkt konkurencji, choć rozmiar już ten sam. Na plus Panasonic’a na pewno zaliczyłbym kontrast (czerń), odwzorowanie efektu HDR i oddanie barw. Na minus zamknięty system operacyjny, choć dla osób, które nie korzystają z dodatkowych nietypowych aplikacji może być to zaletą.

Przeczytaj test: Panasonic EX780

Cena: 4 099 – 13 899zł

Klasa premium (modele specjalne)

W klasie premium wyróżniłem doatkowo dwa telewizory. Wyświetlacze w tej klasie różnią się od powyższych przede wszystkim ceną w stosunku do oferowanej jakości. Jeden z nich to przedstawiciel ekranu Ultra HD a drugi Full HD.

9. Samsung MU70002 (49″, 55″, 65″, 75″)

Do filmów:

60% Complete

Do filmów UHD:

75% Complete

Do telewizji:

75% Complete

Do sportu:

80% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Tegoroczny killer segmentu premium to właśnie Samsung MU7000. Telewizor ma bardzo przystępną cenę, zaś walorami obrazu potrafi konkurować pod wybranymi cechami na przykład z Panasonic’a EX780. Jest to najtańszy telewizor, który można szczerze polecić do filmów Ultra HD i gier w tejże technologii. Średnia 500 nitów jasności naprawdę pozwala poczuć obcowanie z obrazem nowej generacji. Oprócz tego dobra czerń i bardzo dobre oddanie barw, szczególnie po kalibracji (warto zajrzeć tutaj).

Warto także nadmienić, że podobnymi walorami obrazu cechują się modele MU8000 i MU9000, jednak nie widzę istotnych argumentów by do nich dopłacać mając MU7000 do wyboru. Warto także zaznaczyć fenomenalną cenę wersji 75″, która jest czterocyfrowa! Przez swój stosunek cena/jakość, Samsung MU7000 to jeden z moich ulubionych telewizorów w tym roku.

Przeczytaj test: Samsung MU7000/MU7002T

Cena: 3 499 – 9 999zł

10. LG OLED 55″ EG9A7

Do filmów:

100% Complete

Do filmów UHD:

Do telewizji:

65% Complete

Do sportu:

70% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

100% Complete

W tym roku firma LG postanowiła poczynić niecodzienny krok i wydać na rynek telewizor premium bez wsparcia dla Ultra HD. Może wydawać się to dziwne, jednak jeśli zrobimy rachunek sumienia, to pewnie wyjdzie nam, że faktycznie 95% treści, którą konsumujemy na telewizorze, to “zwykłe” Full HD. W takim przypadku EG9A7 będzie bezkonkurencyjny! Ma on bowiem wszystkie zalety technologii OLED i jest tak naprawdę wyprostowanym modelem EG910 bez wsparcia dla 3D. Często polecam iść pod prąd i wybierać właśnie takie rozwiązania, tym bardziej, że cena TV spadła już poniżej 5 000zł!

Cena: 4 499zł

 

Klasa średnia

Schodząc poniżej pewnego pułapu cenowego naturalnym jest, że będziemy musieli poświęcić pewne dobrodziejstwa. W klasie średniej pojawią się zatem wyświetlacze z matrycami 60Hz (ale nie tylko!), które nie najlepiej nadają się do oglądania dynamicznych sportów. Oczywiście nie trzeba z tego powodu dramatyzować. Na matrycy o niewielkiej przekątnej nie jest to tak bardzo uporczywe. Sprawność, we współpracy z treścią Ultra HD, będzie już ograniczona, ze względu na niską jasność (dla efektu HDR) i brak pokrycia szerokiej palety barw w wybranych modelach. Ekrany można traktować jako spełniające standard Ultra HD głównie pod względem rozdzielczości matrycy. Rozdzielczość jest jednak walorem, który będziemy zauważać jedynie z bliska (polecam nasz kalkulator odległości od TV).

11. TCL C70 (49″, 55″, 65″, 75″)

Do filmów:

65% Complete

Do filmów UHD:

50% Complete

Do telewizji:

60% Complete

Do sportu:

40% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

25% Complete

Marka TCL dokonała mocnej ofensywy na rynek europejski w tym roku i model C70 jest tego idealnym przykładem. Wygląd zdecydowanie premium (ramka z aluminium), parametry obrazu także dobre, no może poza 60Hz matrycą, natomiast cena niska. Można by powiedzieć, że jest to produkt bez prowizji od marki. Bardzo dobrym posunięciem firmy było przejście na platformę Android TV, dzięki czemu telewizory zyskały spore możliwości, oraz spójny wygląd interfejsu. Mimo to pozostały jakieś cechy indywidualne dla TCL jak chociażby brak możliwości nagrywania. Poza takimi drobnymi niuansami ekran jest na pewno grzechu warty, szczególnie jeśli szukamy przede wszystkim dobrego obrazu w niskich pieniądzach.

Przeczytaj test: TCL C70

Cena: 2 799 – ??? zł

12. Sony XE70 (43″, 49″, 55″, 65″)

Do filmów:

40% Complete

Do filmów UHD:

40% Complete

Do telewizji:

65% Complete

Do sportu:

40% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

80% Complete

Sony XE70 wykorzystuje matrycę IPS. W związku z tym ma trochę gorszą czerń, ale znacznie lepszy kąty widzenia. Sprawdzi się lepiej jako telewizor ogólnego zastosowania, aniżeli wyświetlacz do filmów. Niestety w tej półce cenowej nie uświadczymy już systemu Android.

Przeczytaj test: Sony XE70

Cena: 2 299 – 5 499zł

13. Philips PUS6561 (49″, 55″)

Do filmów:

40% Complete

Do filmów UHD:

45% Complete

Do telewizji:

65% Complete

Do sportu:

65% Complete

Do gier: 

70% Complete

Kąty widzenia: 

80% Complete

PUS6561 to intrygujący TV. Początek jego produkcji przypada na 2016 rok, jednak linia modelowa została przedłużona do 2017. Dostał on też aktualizację do Android’a 7.1.2, dzięki czemu zyskał drugą młodość. Jest to najtańszy TV w tym roku ze 120Hz matrycą, która stawia go na bardzo dobrej pozycji do oglądania transmisji sportowych! Oprócz tego otrzymujemy to czego możemy spodziewać się po matrycy IPS – przeciętna czerń w zamian za dobre kąty widzenia. Bez dwóch zdań, Philips, deklasuje konkurencję swoim systemem operacyjnym i Ambilightem. Tego drugiego dodatku nie zaoferuje nam żadna firma, zaś Android to jeden z najlepszych systemów do telewizora i bez wątpienia dający największe możliwości.

Przeczytaj test: Philips PUS6561

Cena: 2 799 – 3 499zł

Klasa budżetowa

Klasa budżetowa, pomimo nazwy, która może źle się kojarzyć, zawiera telewizory, które mogą nawet przewyższać klasę średnią pod niektórymi względami! W klasie budżetowej będę bowiem proponował modele Full HD, które nie pozwalają wkroczyć w świat ultra-wysokiej-jakości, jednak w treści, którą bądź co bądź oglądamy w tej chwili w przeważającym stopniu, sprawdzają się bardzo dobrze.

14. Sony WE75 (43″, 49″)

Do filmów:

40% Complete

Do filmów UHD:

Do telewizji:

65% Complete

Do sportu:

40% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

80% Complete

Sony WE750 to telewizor stojący jedną nogą w świecie Ultra HD, a drugą w Full HD. Ekran ma rozdzielczość 1080p jednak wspiera szeroką paletę barw i HDR10. Brakuje mu jednak złącza HDMI z HDCP 2.2, więc o filmie w Ultra HD możemy niestety zapomnieć. Możemy za to grać z HDR z konsoli PS4 i PS4 Pro. Pozostałe wady i zalety są bardzo podobne jak w modelu XE70. Cena zaś nieco niższa.

Przeczytaj test: Sony WE750

Cena: 2 199 – 2 799zł

15. Kultowe telewizory używane (kategoria zbiorcza)

Samsung H6400, Samsung J6200 (ale nie J6240), Sony W805C, Panasonic DS630

Wraz z 2017 rokiem niestety całkowicie umarła kategoria fajnych wyświetlaczy Full HD, które nabyć można w śmiesznych cenach. Wychodzi więc na to, że nie jestem w stanie polecić nic w budżecie 1 500 – 2 500zł, co miałoby chociażby 120Hz matrycę, czy przyzwoity kontrast. Takie ekrany dało się kupić jeszcze w ubiegłym roku, zaś 2015 był chyba najbardziej urodzajny pod tym względem. To do tych lat musimy się cofnąć by dostać dobry wyświetlacz Full HD z drugiej ręki. Zdecydowanie bardziej polecam takie rozwiązanie, aniżeli silenie się na tani ekran Ultra HD.

(66924)