Home Testy Telewizory LCD LG Co nowego w WebOS w wersji 3.5 w telewizorach LG na 2017 rok?
Co nowego w WebOS w wersji 3.5 w telewizorach LG na 2017 rok?

Co nowego w WebOS w wersji 3.5 w telewizorach LG na 2017 rok?

30.50K
4

Wielkimi krokami zbliżamy się do premiery nowych telewizorów LCD Super UHD (Nano Cell IPS 4K) oraz OLED na 2017 rok. Po tym, co można było zobaczyć na targach CES 2017 oczekiwania są naprawdę duże. Już w połowie kwietnia do naszej redakcji zawitają pierwsze modele testowe. Wtedy wydamy werdykt na temat zmian i jakości najnowszych produktów. Jednak na ten moment mogę podzielić się z Wami wrażeniami z obcowania z najnowszą wersją systemu WebOS na 2017 rok. Szczególnie, że w nowych TV wzmocniony został hardware, dzięki czemu system ma działać nawet o 40% szybciej.

Co nowego w WebOS 3.5?

Najnowsza wersja platformy oznaczona została jako 3.5. W tym wydaniu system jest zdecydowanie bardziej dopracowany i zapewnia jeszcze lepsze użytkowanie. Również jak to zazwyczaj mam miejsce, najnowsze funkcje zarezerwowane są dla najnowszych urządzeń. Telewizory z lat 2014, 2015 oraz 2016 nie zostaną objęte aktualizacją. Jak sugeruje oznaczenie 3 i pół, nie mamy do czynienia z kolejną wersją systemu, lecz z aktualizacją wprowadzającą poprawki i nowe funkcje. Modele przygotowane na rok 2017 wyposażone będą w nowego pilota, na którym znajdziemy dedykowane przyciski do serwisów Netflix oraz Amazon.

WebOS 3.5

Pośród nowych funkcjonalności znajdziemy  między innymi:

Szybki dostęp

W tym roku przyciski numeryczne na nowym pilocie mogą zostać zaprogramowane tak, aby zapewniały nam szybki i dużo łatwiejszy dostęp do dowolnie zdefiniowanej aplikacji czy też inaczej mówiąc ulubionych dostawców treści. Przyspiesza to znaczenie dotarcie do konkretnej aplikacji w naszym telewizorze. Do tej pory musieliśmy przejść do menu Launcher a następnie wybrać dostawcę treści. Teraz wystarczy przytrzymać przycisk numeryczny pod którym mamy zaprogramowaną daną aplikację. Wygląda to tak:

Funkcja Magic Zoom

W 2016 roku użytkownik miał możliwość użycia funkcji Live Zoom oraz Focus Zoom. Mogliśmy więc wybierać fragmenty obrazu i powiększać go na cały ekran za pomocą narzędzia “lupa”.

WebOS 3.5

W nowej wersji systemu, Magic Zoom rozszerzony został o możliwość nagrywania (wymaga dysku twardego podłączonego poprzez USB). Jest to tzw. Zoom Recording czyli nagrywanie powiększonego obszaru. Póki co funkcja ta działa z materiałami puszczanymi z nośnika USB. Przetestowałem na różnych filmach i rzeczywiście można było wykonać całą procedurę bez żadnych problemów:

WebOS 3.5

Odtwarzacz muzyczny (update)

W roku 2017 aplikacja odtwarzacza muzycznego została wzbogacona o funkcję synchronizowania tekstów oraz tryb pełnoekranowy. Dzięki temu podczas słuchania muzyki nie trzeba szukać tekstów piosenek.

WebOS 3.5

Magic Mobile Connection

Funkcja ta dotyczy oczywiście łączenia naszego smartfona z telewizorem LG. Magic Mobile Connection pozwala w tym roku na łatwe podłączanie smartfonów do telewizora przy użyciu aplikacji LG Remote bez konieczności konfigurowania skomplikowanych ustawień. Rzeczywiście działa to bardzo dobrze i znacznie ułatwia “przerzucanie” materiałów z telefonu wprost na ekran telewizora. Dodatkowo po podłączeniu smartfona do TV z webOS 3.5 odtworzymy na dużym ekranie zdjęcia wykonane w technice 360-stopni. Do „rozglądania się” służy nam pilot.

WebOS 3.5

Co jeszcze?

Dzięki zastosowaniu szybszego procesora, krótszy jest też czas włączania telewizora. Zastosowano także nowy moduł Bluetooth, dzięki czemu poprawiona została szybkość działania i zwiększony zasięg (zmiana z Broadcom na MediaTek). Konsekwencją tej zmiany jest jednak brak zgodności nowych pilotów z wcześniejszymi  WebOS TV, jak i również w drugą stronę.

W roku 2017 LG będzie jedynym producentem, zapewniającym obsługę czterech formatów HDR,  na co przygotowana jest również odświeżona platforma. WebOS 3.5 pozwoli nam skorzystać ze wszystkich czterech formatów, zarówno poprzez HDMI jak i usługi streamingowe.

WebOS 3.5 zobaczymy  w tegorocznych OLED oraz LCD TV, które pojawią się już na wiosnę w polskich sklepach. Oficjalna polska premiera nastąpi 13 kwietnia.

(30504)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(4)

 1. No bez jaj...co roju trza by zmieniać tv bo zawsze coś nowego będzie, a przeciętny Kowalski kredyt musi brać by kupić porządny telewizor... Aktualizacja powinna być normą!
 2. Mam najnowszy firmware 04.70.30 dla 55"SJ800V. Fakt, WebOS jest szybki jak cholera. I w tv to już nie wersja 3.5 lecz 3.7 :) 

   

  Ale panowie. Tv za kilka tysiakow z 2017 a przeglądarka nie obsługuje zapisu plików z internetu chociażby na podłączonego pendrive? Takie glopie zdjęcie JPG czy png nie pobierzemy bo wyskakuje okienko z informacja,ze pobieranie nie jest obsługiwane. I niema innej przeglądarki na WebOS niż ta wbudowana.

  Tv nie potrafi sobie poradzić z połączeniem Miracast chociaż dumnie to prezentuje w opisach. Próba wyświetlenia ekranu z telefonu BlackBerry Q10 kończy się fiaskiem.

  Nie można nawet zmienić tapet od wygaszania ekranu na własne. Te od LG są dziadowskie i jest ich raptem kilka. Na forum LG użytkownicy proszą o zmiany w tej kwesti ale LG milczy i zlewa ich ciepłym moczem. A trzeba wiedzieć że wsparcie producenta i słuchanie klienta to klucz do sukcesu.

  Ja generalnie chce sprzedać ten tv i nigdy już nie kupię nic od lg. Tv z androidem 7 jest 1000x praktyczniejszy. O wiele więcej aplikacji i ciekawych gier.