Home Testy Telewizory LCD Sony Sony XE70 TEST niedrogiego Ultra HD TV (KD-43XE7005)
Sony XE70 TEST niedrogiego Ultra HD TV (KD-43XE7005)

Sony XE70 TEST niedrogiego Ultra HD TV (KD-43XE7005)

72.74K
13

Słowem wstępu

Po przetestowaniu dwóch kluczowych modeli z segmentu premium (Sony XE90 i Sony XE93), przyszedł czas na wzięcie się za testy, bardziej przystępnych dla kieszeni, telewizorów. W dniu dzisiejszym na stół warsztatowy trafił w związku z tym model z linii XE70, konkretnie KD-43XE7005. Jest to niedrogi telewizor, pozbawiony systemu android. Mniemam iż będzie popularnym wyborem szczególnie wśród graczy. Linia XE70 liczy cztery modele: 43″, 49″, 55″ i 65″.

Wygląd

Pomimo swej niskiej ceny, XE70 cechuje bardzo przyzwoite wykonanie. W prawdzie podczas montażu czuć, że materiały są dosyć „plastikowe” (szczególnie podstawa), jednak wizualnie nawet z bliska nie zdradzają tego i telewizor prezentuje się po prostu dobrze.

 
Badana cechaWartość
Wymiary ekranu (bez podstawy)97,1 × 57,1 × 7,0 cm
Wymiary kartonu105,0 × 67,0 × 15,0 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika)56 × 25 cm
Waga (bez podstawy)9,3kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 200×100

Kształt podstawy, jak i całego telewizora, nie wzbudza kontrowersji. Jest to raczej klasyczna elegancja. Dodatkowo wąska podstawa umożliwia umiejscowienie telewizora na bardzo niewielkich komodach. Powłoka matrycy jest matowa, a maksymalna jasność (w trybie SDR – nie mylić z pojęciem jasności w trybie HDR) wynosi około 300cd/m2 (po kalibracji). Jest to wynik powyżej średniej w tej półce cenowej i choć nie można obiecać, że do każdego mocno oświetlonego salonu wystarczy, to najprawdopodobniej nie uda się znaleźć jaśniejszego telewizora w tej półce cenowej.

Złącza i Akcesoria

Większość „ruchomych” złączy, takich jak chociażby HDMI, czy USB, skierowana jest na bok. Z tyłu, z kluczowych gniazd znajdziemy m.in złącza antenowe (w tym także satelitarne DVB-S2), oraz ethernet.

Dołączony pilot wykonany jest nieco inaczej niż w modelach premium. Posiada gumowane przyciski, jednak nie jest cały pokryty gumą. Układ klawiszy pozostał podobny. Cieszą wygodne bezpośrednie dostępy za pomocą klawiszy do popularnych serwisów wideo: YouTube i Netflix.

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu3840×2160, 43″
Typ matrycyLCD (WLED) typ. IPS
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)60Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)1 050:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: 1 100:1
 • max: 1 150:1
 • min: 1 050:1
Maksymalna jasność po kalibracji300cd/m2 (pełny ekran klasyczna treść SDR), 350 cd/m2 (HDR, skrawek ekranu)
Odbicia od ekranumałe, ekran pół-matowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,5
 • maks. dE: 3,3
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)345 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 19ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 19ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 19ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak, w trybie „Grafika”, „Gra” – HDMI 2, oraz 3
Obsługa 10 bitowego koloruTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca Sony XE70.

W 43″ wersji telewizora zastosowanie znalazła matryca IPS. Większe przekątne tego telewizora jak 55″ posiadają matrycę VA (lepsza czerń). Matryca została wyprodukowana przez LG Displays i ma 60Hz częstotliwość odświeżania. Źródłem światła są białe diody led – czyli typowy komponent wykorzystywany w niedrogich telewizorach. Nie jest on w stanie zapewnić pokrycia poszerzonej palety barw, bardzo ważnej przy treści Ultra HD, ale nikt by się w tej cenie nie spodziewał takich systemów (póki co).

Zalecane ustawienia

Dostępny „sceny” tj. grupy trybów obrazu.

Sony XE70 jest telewizorem pozbawionym systemu Android, co oznacza, że bazuje na wewnętrznej dystrybucji Linux’a. W związku z tym interfejs użytkownika wygląda całkowicie inaczej. Wciskając przycisk „Options” dotrzemy do podręcznego menu obrazu, gdzie znajdziemy tryby obrazu, pogrupowane w tzw. „sceny”. Taką hierarchię menu znamy już z telewizorów tegoż producenta z przed kilku lat. Nas oczywiście interesuje, przy którym ustawieniu telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim scena „Kino”.

Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). Wybrana scena nie dopuszcza z resztą użytkownika do głębszych konfiguracji. Jeśli ktoś pragnie dokonać regulacji „pod siebie”, o których napiszę więcej szczególnie w akapicie o ultra hd, to powinien wybrać scenę „Ogólna”.

Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić pole wyświetlania na „+1” lub „wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła).

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,2maksymalna5,3
Średnia deltaE barw ze wzornika3,0maksymalna5,1
Średnia deltaE palety szarości3,3maksymalna4,4

Reprodukcja oryginalnych barw filmowych była zaskakująco dobra, już w ustawieniach fabrycznych. Widać, że producent dopracował telewizor pomimo, że nie jest on raczej dedykowany dla entuzjastów obrazu. Z kolorami nic złego się jednak nie dzieje. Mógłbym mieć jedynie zarzut do charakterystyki jasności – najjaśniejsze tony są lekko przepalone tj. zbyt intensywne. Warto nadmienić też, że gamma jest bliższa wartości 2.2 niż 2.35, więc daje to obraz o charakterystyce bardziej dziennej, trochę mniej kontrastowej. Jeśli ktoś nie interesuje się mocno barwami to najprawdopodobniej może na trybie fabrycznym poprzestać. Sprawdźmy jednak co może dobrego wnieść kalibracja.

Profesjonalna kalibracja Sony XE70

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,2maksymalna5,3
Średnia deltaE barw ze wzornika3,0maksymalna5,1
Średnia deltaE palety szarości3,3maksymalna4,4

Szybka kalibracja pozwala dopracować gammę, co odbija się pozytywnie na kontrastowości obrazu. Z barwami nie ma problemów, choć niektóre ze wzornika są lekko przesycone. Najistotniejsze obszary barw, takie jak odcienie skóry są jednak dobrze oddane i nie różnią się w sposób istotny od dużo droższych telewizorów.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

W fabrycznym trybie „Kino”, XE70 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Trafia on na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” nie miało też miejsce jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi, aczkolwiek w trybie Kino nawet ustawienie domyślne nie powoduje zbędnych przeostrzeń. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”, lub lepiej „Rozdzielczość” w sekcji „Tworzenie Realizmu”…

Warto napomknąć, że testowany telewizor udostępnia także system „Tworzenie Realizmu” wraz z funkcja „Rozdzielczość” na ciele. Uwydatnia ona subtelnie szczegóły obrazu, bez zwielokrotniania konturów. Nie ma jednak funkcji „łagodna gradacja”, która prawdopodobnie najwięcej dającym systemem w telewizorach Sony. Znajdziemy ją wyłącznie w wyższych modelach telewizorów.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i Czerń

Jak już każdy powinien wiedzieć z artykułu o matrycach, kontrast i czerń nie są akurat najmocniejszą stroną matryc IPS. Uzyskują one natywny kontrast w okolicach 1000:1, co generalnie nie zapewnia zbyt atrakcyjnej czerni w nocy. Widać wtedy, że wydobywa się z niej światło. Sony XE70 (43″) posiada typową matrycę IPS i jej wynik to 1 050:1, więc nie powala przy seansach kinowych. Warto mieć jednak na uwadze, że choć obraz nie jest kontrastowy, to nie wytraca swojej charakterystyki pod kątem i gdy usiądziemy na brzegu kanapy, to wcale nie jest już oczywiste, czy telewizor z matrycą VA daje wciąż lepszy obraz! Nawet niewielkie kąty patrzenia, takie na brzeg ekranu siedząc na środku, powodują już uwypuklanie detali w czerniach na konkurencyjnych telewizorach, a Sony XE70 jest tego pozbawiony.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis scenyWynik pomiaru
Scena testowa kontrastu nr. 1Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni1 070:1
scena2.jpgCzerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania1 080:1
scena3.jpgPas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora1 160:1
scena4.jpgDuża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni1 150:1

XE70 nie posiada niestety funkcji lokalnego wygaszania, więc nie jest w stanie pogłębić miejscowo czerni. W menu znajdziemy jedynie funkcję „zaawansowane zwiększanie kontrastu”, która może lekko wpłynąć na czerń przy ustawieniu na „minimum”. Nie ma co jednak liczyć na porażającą skuteczność.

Czerń w XE70 – nie jest fenomenalna, ale da się zaakceptować.

Równomierność ekranu

Rozkład jasność na XE70 był typowy dla telewizora LCD. Testowany egzemplarz posiadał tę zaletę, że miał niewiele cali, co z reguły pozytywnie odbija się na testach jak poniżej. Na białej planszy dało się jednak zauważyć pewne, drobne, niedoskonałości.

Rozkład pozostawiał nieco do życzenia, jak już napisałem wcześniej. Na szczęście spadki jasności były płynne.

-9%-5%-6%-4%-6%
-10%-1%-1%-3%-7%
-13%-2%ref.-7%-9%
-17%-1%-1%-9%-11%
-22%-10%-11%-11%-14%

Obsługa Ultra HD / 4K

XE7005 jest telewizorem wspierającym Ultra HD wraz z HDR. Mam tu oczywiście na myśli bazową normę, którą znajdziemy chociażby na nośnikach Ultra HD Blu-ray, czyli HDR10. Producent nie udostępnia informacji, czy jest wsparcie także dla HLG, czyli odmiany HDR wykorzystywanej w telewizji. Przeprowadziłem więc własne testy, po których stwierdzam, że tak, posiada. Po włączeniu programu TRAVELXP z satelity Hotbird i ręcznego przełączenia w tryb HDR i obraz wyglądał poprawnie, choć nie było żadnej informacji o jego formacie.

Ultra HD (HLG) z satelity. Działa poprawnie!

Pisząc o przełączeniu w tryb HDR mam na myśli wybranie „sceny” o takiej nazwie. W systemie nie-Androidowym wsparcie dla UHD z HDR wymaga bowiem używania osobnego trybu, tak jak było to w Android przed wersją 6.0.1.

CechaWynik
Certyfikat Ultra HD PremiumNIE
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 202081% / 58%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4TAK
Wsparcie dla Dolby VisionNIE
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVCTAK
Obsługa YouTube w 4K?
Kompatybilność z HDCP 2.2TAK – HDMI 2 i 3
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerówTAK

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

ScenaOpis scenyJasność HDR
hdr1Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2360 cd/m2
hdr2Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność335 cd/m2
hdr3Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie355 cd/m2
hdr4Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR330 cd/m2
hdr5.jpgPlansza „L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance350 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jasność XE70 nie rzuca na kolana, toteż wrażenia z seansu HDR nie mają szansy być znacznie lepsze, niż podczas oglądania zwykłego materiału SDR. W mojej ocenie, która znajduje z resztą odzwierciedlenie w powyższej tabeli, pierwsze odczucie, że obcujemy z treścią nowej generacji zaczyna się dopiero powyżej 350 nitów. Poniżej tego mamy w prawdzie więcej detali w bielach, ale nie mają one takiej ekspresji świetlnej jak powinny, więc nie wywołują efektu wow. XE70 utrzymuje stabilnie ową jasność. Nie stosuje on żadnych zabiegów by ją osiągnąć, poza rozjaśnieniem matrycy na 100%.

HDR na XE70 nie posiada specjalnie jasnych efektów, ale prezentuje się dobrze.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barwWynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI81%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 202058%

Sony XE70 nie posiada specjalizowanego systemu podświetlenia, jak napisałem we wstępie, a więc nie jest w stanie pokryć całej palety barw, która używana jest podczas produkcji filmów (DCI P3). To potrafią obecnie tylko najdroższe wyświetlacze. Nie zobaczymy zatem nowych barw na ekranie, których nie oglądaliśmy do tej pory w filmach Full HD. Czy to problem? Nie, raczej brak zalety. Problemem natomiast jest na pewno fakt, że telewizor nie rozpoznaje szerokiej palety kolorów. W związku z tym mapuje barwy niepoprawnie i filmy Ultra HD wyglądają blado i bardzo pastelowo.

Ustawienia fabryczne

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych3,6maksymalna4,4
Średnia deltaE barw ze wzornika2,6maksymalna4,1
Średnia deltaE palety szarości3,5maksymalna9,3

Widać z resztą w powyższej sekwencji pomiarowej, że próbki kolorów lecą mocno „do środka”, czyli w stronę szarości. To, że kolory pozbawione są życia widać od pierwszej chwili. Na szczęście znalazłem półśrodek na rozwiązanie problemu. Jest nim funkcja, której nigdy nie zalecałbym włączać. W tym jednak scenariuszu okazała się bardzo przydatna. Jest nią „żywy kolor”. Zwróćmy uwagę jak dobrze zbliża ona intensywność barw na XE70 do wyświetlacza referencyjnego stojącego za nim:

Po takiej konfiguracji treść na XE70 wyglądała atrakcyjnie, jednak jak wspomniałem, nie porywała ona widza. Zbyt mała jasność połączona z brakiem szerokiej palety barw nie pozwoliła wyciągnąć wiele z filmów Ultra HD, czy gier. Mimo to dało się oczywiście zauważyć przewagę tytułów w UHD nad tymi samymi pozycjami w Full HD.

Odwzorowanie ruchu

Sony XE70 posiada 60Hz matrycę, więc nie jest to najfortunniejszy wybór do oglądania np. transmisji sportowych. Bez 120Hz obraz jest bardziej smużący, jednak należy mieć też na uwadze, że widać to dopiero przy większych przekątnych. Przy 43″ smużenie wynikające z 60Hz nie będzie zbyt dotkliwe, chyba, że usiądziemy metr od telewizora. Sony zaimplementowało jednak system poprawy płynności i ostrości ruchu – Motionflow, który pozwala popracować nad płynnością w filmach. Filmy nie mają przecież problemów z smużeniem, a co najwyżej z ruchem. 24 klatki na sekundę, w których są rejestrowane oddają ruch bardzo skokowo.

Jak się jednak okazuje, Motionflow posiada także podsystem wspierający oddanie ruchu przy telewizji i transmisjach z wymagającym, 50-klatkowym ruchem. Jest nim „czystość”, którą możemy ustawić na 0, 1, lub 2. W miarę zwiększania wartości spada jasność obrazu, ponieważ podświetlenie staje się modulowane. Dzięki temu matryca wygasza się w momencie odświeżania i maskuje niedoskonały czas reakcji, a także skraca czas przestoju obrazu w miejscu. Rezultaty widać jak na dłoni w poniższej sekwencji testowej.

Ustawienia MotionflowInformacjeObraz postrzegany w ruchu
Dowolne, czystość: 0Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

300 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

Dowolne, czystość: 1Smużenie: umiarkowane

Maksymalna jasność: 170 cd/m2

 

Powielenie krawędzi: 

wyraźne

Poprawa płynności filmów (24p): 

Optymalna – przy ustawieniu standardowy, bardzo mocna (efekt opery mydlanej) przy ustawieniu Płynny.

 

Dowolne, czystość: 2

Smużenie: 

prawie brak

Maksymalna jasność: 

70 cd/m2, bardzo mocne migotanie

Powielenie krawędzi: 

prawie brak

Poprawa płynności filmów (24p): 

Optymalna – przy ustawieniu standardowy, bardzo mocna (efekt opery mydlanej) przy ustawieniu Płynny.

O ile ustawienie czystość: 1 może być dobrym wyborem, ponieważ obraz jest znacznie wyraźniejszy, tylko ma powielone kontury, tak czystość: 2 raczej jest nieużytkowa. Pomimo idealnej ostrości przesuwającego się obiektu testowego obraz jest bardzo ciemny i niemiłosiernie migocze. Jest to zatem ustawienie, które kiedyś nosiło nazwę „impuls”.

Kąty widzenia

Jak widać na poniższym wideo, XE70 jest jednym z tych wyświetlaczy, które nadają się do oglądania pod kątem. Nawet przy dużym zejściu z osi nasycenie barw i kontrastowość obrazu pozostaje stała. Dla osób siedzących na wprost telewizora jest to również istotne, choć często niedocenianie. Siedząc w optymalnych odległościach, które można wyliczyć z naszego kalkulatora. Znaczący kąt tworzy się nawet podczas patrzenia w róg ekranu i kontrastowość spada na matrycach VA. Matryce IPS wolne są od tego zjawiska! Jedyne negatywnej cechy można dopatrzeć się obserwując czerń pod kątem, szczególnie pionowym. Widać wtedy tak zwane srebrzenie, czyli zabarwienie czerni barwą szaro-srebrną.

Granie na konsoli i PC

Pomimo tego, że na Sony XE70 trzeba przechodzić na tryb „HDR” ręcznie podczas grania na najnowszych konsolach, to lag mimo wszystko jest bardzo mały

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
[GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb „Gra”19 ms
[GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR”19 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)tryb „Grafika”19 ms
[GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb „Gra”19 ms
[GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR”19 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatektryb „Kino”131 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie „Grafika”

Oznacza to, że TV będzie świetnym wyborem dla graczy. Opóźnienie jest całkowicie niewyczuwalne i mieści się w pierwszej grupie („placebo”). Myślę, że wszyscy zapaleńcy konsolowi mogą śmiało sięgać po XE70.

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

System i Smart TV

Telewizor, jak już wcześniej wspomniałem, pozbawiony jest systemu operacyjnego Android, z którego słynie Sony. Zamiast tego mamy autorską dystrybucję Linux’a, który także zapewnia podstawowe funkcjonalności Smart TV. Zobaczmy co dzieje się po wciśnięciu przycisku „Home”:

W ten sposób dostać się możemy do aplikacji wbudowanych w telewizor. Trzeba jednak przyznać, że są one skrajnie proste. Przykładowy odtwarzacz plików ma problem nawet z generowaniem miniaturek:

Telewizora potrafi jednak odtwarzacz pliki wideo i wychodzi mu to całkiem nieźle. Nie zacina się nawet na plikach Ultra HD z pendrive. Nie znalazłem jednak opcji podłożenia napisów. Nie załadowały się one także automatycznie do filmu:

Dobrą informacją jest jednak to, że interfejs telewizyjny jest dosyć dopracowany. Działa płynnie i nie podwiesza się np. podczas wchodzenia w EPG. Ta część interfejsu jest dosyć czytelna i schludnie zaprojektowana:

Jakość dźwięku

Dźwięk Sony XE70 jest na podstawowym poziomie. Nie wyróżnia się niczym ani na plus ani na minus, w porównaniu do innych telewizorów w tej półce cenowej. Wiadomo, że do oglądania filmów nie będzie to wystarczające, bo ani nie ma głębokiego basu, ani przestrzeni.

Podsumowanie i ocena

Sony XE70 to ciekawa propozycja dla mniej zasobnych kinomanów, oraz przede wszystkim graczy. Wyróżnia się on już od samego początku – wyglądem, który sugerowałby, że telewizor jest droższy niż faktycznie. Konsolowców na pewno uraczy bardzo niskim input lagi’em, oraz systemem Motionflow, który może wspomóc ostrość ruchu. W prawdzie kosztem rozdwojonych konturów, ale dobre i to, ponieważ żaden telewizor nie oferuje lepszego wspomagania dla odwzorowania ruchu w trybie do gier. XE70 ma świetne kąty widzenia dzięki matrycy IPS. Niestety okupuje to gorszą czernią, co nie musi koniecznie być wadą. Jeśli nie planujemy używać telewizora w warunkach kinowych tylko przy świetle, to nie odczujemy tak dużej różnicy. Dokładnie z tego samego powodu nie jest tak łatwo odróżnić matryce IPS od VA w hipermarkecie. Oddanie barw, oraz możliwości kalibracyjne są też na wysokim poziomie, aczkolwiek Sony zawsze przywiązywało do tego wagę. Tym bardziej nie mogę zrozumieć skąd problem z obsługą szerokiej palety barw. Telewizor nie rozczarowuje wsparciem dla Ultra HD, bo jego możliwości w tej materii są adekwatne do półki cenowej, jednak niemożność odczytania, że dany film, czy gra używa palety Rec 2020 jest poważnym minusem. Na szczęście znalazłem przejściowe rozwiązanie, by kolory w takim przypadku nie były zbyt wyblakłe.

PLUSY

 • Wysoka jakość wykonania, jak na tą półkę cenową
 • Bardzo niski input lag – świetny wybór dla graczy
 • Świetne kąty widzenia
 • Dobrej jakości tryby fabryczne obrazu, podatność na kalibrację
 • Obecność systemu upłynniacza pomimo 60Hz matrycy
 • Pełna obsługa HEVC 4K pliki, telewizja naziemna i satelitarna
 • Wbudowany tuner satelitarny

MINUSY

 • Okrojona funkcjonalność Smart TV
 • 60Hz matryca (uzasadnione w tej cenie)
 • Niewielki potencjał do oddania efektów HDR i szerokiej palety barw (uzasadnione w tej cenie)
 • Brak wsparcia dla szerokiej palety barw (szczegóły w teście)
 • Niski kontrast, jak w typowej matrycy IPS (55″ posiada matrycę VA)

Cena referencyjna: Sony KD-43XE7005 2 999 zł / Sony KD-49XE7005 3 299 zł  / Sony KD-55XE7005 4 399 zł  / Sony KD-65XE7005 6 999 zł 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

(72737)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(13)

 1. 49 minut temu, Łukasz napisał:

  to chyba wolałbym dołożyć 900 zł do oleda EG910v

  EG910v teraz już chodzą po 4800 zł, ciekawe ile jeszcze cena spadnie.

 2. Tego nie wiem (może 200 - 300 zł), ale rozmawiałem dziś z handlowcem z LG i powiedział, że na duże spadki OLED-ów UHD, na razie nie ma co liczyć, bo serie 8 i 9 LCD by się nie sprzedawały, a firma (dyrektorzy z Koreii) nie wiedzieć czemu, nie chcą zakończyć produkcji LCD SuperUHD i zastąpić tych serii, serią OLED-ów. Wtedy ich ceny pospadałyby o około 2-4 tys w dół.

 3. 54 minuty temu, mmpeg-4 napisał:

  EG910v teraz już chodzą po 4800 zł, ciekawe ile jeszcze cena spadnie.

  Niewiele, choćby z powodu braku towaru na rynku :P

 4. 23 minuty temu, Łukasz napisał:

  a firma (dyrektorzy z Koreii) nie wiedzieć czemu, nie chcą zakończyć produkcji LCD SuperUHD i zastąpić tych serii, serią OLED-ów. Wtedy ich ceny pospadałyby o około 2-4 tys w dół.

  A może ten cały numer polega na tym że LG wciąż utrzymuje w ofercie IPS-y które nie mają raczej dużego zbytu, chociaż mogliby mieć w ofercie tylko i wyłącznie same przystępne cenowo oledy, bo być może IPS-y uzasadniają wysokie ceny OLED-ów w odniesieniu do porównania ich z IPS-ami, i ci co kupują oledy finansują produkcję IPS-ów które znowu uzasadniają wysokie ceny na oledy ;).

 5. Haa !, na tv test pojawił się właśnie test  Samsung 55M5672 na matrycy VA i pomiar kontrastu wyszedł na poziomie 5281:1, ale ten fragment się odnosi do porównania z upłynniaczami w sony 50 hz :

   

  Wynik pomiaru ostrości w ruchu 1080 linii !

  ''W przeciwieństwie do ubiegłorocznego 55K5500, model 55M5672 posiada już układ Auto Motion Plus i związane z nim korzyści takie jak np. kompensacja ruchu (usuwanie drgań i zacięć). Ostrość obrazów ruchomych jest typowa dla 60-hercowych matryc Samsunga (czyli niska), ale i tak wyższa niż w wielu 60-hercowych matrycach konkurencji (np. Sony 49WE755). Opcja "Wyraźny ruch LED" (WRLED), która nie była skuteczna w 55K5500, w 55M5672 działa znakomicie zapewniając "ostre jak brzytwa" obrazy ruchome. Minusem włączenia WRLED jest co prawda spadek jasności obrazu i jego migotanie, ale, po pierwsze, migotanie jest znacznie niższe niż w telewizorach Sony z podobną opcją TRLED oraz, po drugie, migotanie to nie przeszkadza w bardzo szybkich scenach, bo po prostu ... nie zdążymy go zauważyć. Choć zakres zastosowania WRLED jest ograniczony, to zaawansowani użytkownicy, którzy wiedzą kiedy tą opcję najlepiej wykorzystać (w szybkich scenach akcji, a nie przy oglądaniu wiadomości), dostają narzędzie, dzięki któremu mogą cieszyć się ostrym ruchem, ktorzy normalnie jest dostępny w 120-hercowych telewizorach Samsunga kosztujących 2-3 razy więcej. Ponadto, 55M5672 ma wielostopniową regulację kompensacji (upłynniania) ruchu, której pozbawiony był ubiegłoroczny 55K5500. A zatem pod względem ostrości i płynności ruchu, model 55M5672 stanowi olbrzymi krok do przodu w stosunku do poprzednika. Brawo! ''

  http://www.tvtest.pl/samsung-55m5672-test/

   

 6. Poniżej nowy test,  55XE7005 ten model jest na matrycy VA :

  http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/sony-55xe7005-test.html

  ''dzięki matrycy VA, 55XE7005 ma kontrast 2,5 razy wyższy niż w typowych telewizorach z matrycami IPS, dzięki czemu nocne oglądanie było bezbolesne ze względu na całkiem przyzwoitą czerń.''

  >bardzo mała degradacja obrazu pod kątem (prawie jak w IPS-ie)

 7. Patryk Pawlak Patryk Pawlak napisał(a):

  Czesc, czy w 55xe7005 odtowrze filmy z USB i napisy w txt/srt? Czy nie będzie z tym problemu?

  Czy jest w przeglądarce flash? To jest strony z filmami będą się odtwarzać?

 8. Ważna informacja dla fanatycznie dokładnych porównywaczy fotek statków ufo, w tym teście XE70 i teście Panasa EX700 jest wstawiona dokładnie ta sama fotka statku UFO :

  Dla Panasa EX700 z załączonym >Clear Motion< i dla Sony Sony XE70 >suwak czystość na 1

  https://hdtvpolska.com/panasonic-ex700-tx-65ex700e-test-przystepnego-tv-ultra-hd-2017-z-hdr/
  
  https://hdtvpolska.com/sony-xe70-test-niedrogiego-android-tv-ultra-hd-kd-43xe7005/

  Być może Maciej uznał że różnice są na tyle małe że wkleił te same fotki ale dla fanatyków oceniania najmniejszych niuansów jest to jednak ważna informacja. Czyli nie wiemy czy ta fotka w ogóle pochodzi z tego modelu i tego producenta

 9. Mam pytanie do posiadaczy tego telewizora lub podobnych. Chodzi mi o to całe smarttv na linuxie. Moi rodzice maja obecnie bravię hx820, w którym smart tv jest fatalnie, beznadziejnie tragiczny. Ja się przymierzam do zakupu XE7005 i boję się, że smart będzie działał podobnie. Jak to wyglada? Czy telewizor czy bezproblemowo napisy do filmów na nośnikach USB? Czy ma problemy z odtwarzaniem wideo 4k z dysków USB? Jak działa przegladarka internetowa? Jak działaja zewnętrzne klawiatury z tym telewizorem? Czy ma on jakieś problemy z któraś z tych funkcji? 

 10. Dnia 9.07.2018 o 13:07, oscharek napisał:

  Mam pytanie do posiadaczy tego telewizora lub podobnych. Chodzi mi o to całe smarttv na linuxie. Moi rodzice maja obecnie bravię hx820, w którym smart tv jest fatalnie, beznadziejnie tragiczny. Ja się przymierzam do zakupu XE7005 i boję się, że smart będzie działał podobnie. Jak to wyglada? Czy telewizor czy bezproblemowo napisy do filmów na nośnikach USB? Czy ma problemy z odtwarzaniem wideo 4k z dysków USB? Jak działa przegladarka internetowa? Jak działaja zewnętrzne klawiatury z tym telewizorem? Czy ma on jakieś problemy z któraś z tych funkcji? 

  Witam, mam model xe7096 raczej niema różnić, jeśli chodzi o smarta to lepiej zaopatrzyć się w tv boxa, odtwarzacz działa bez problemu nawet z plikami 4k HDR o rozmiarze 80gb ale niestety nie odtwarza napisów srt/txt

  Napisy trzeba dodawać specjalnym programem mkvtoolnix aby się wyświetlały