Home Testy Telewizory LCD Philips Philips PUS8102 TEST telewizora z podświetleniem Direct LED 2017 Ultra HD
Philips PUS8102 TEST telewizora z podświetleniem Direct LED 2017 Ultra HD

Philips PUS8102 TEST telewizora z podświetleniem Direct LED 2017 Ultra HD

37.31K
184

Słowem wstępu

W obecnym roku pod lupę wzięliśmy już przystępne cenowo modele telewizorów Philips, a także flagowca wykonanego w technologii OLED (POS9002fF). Modele z segmentu premium, cechujące się takimi rzeczami jak procesor P5, czy kwantowe kropki, zaczęły pojawiać się jednak dopiero niedawno. Bezzwłocznie postanowiliśmy wziąć je na stół, zaczynając od modelu z serii „8”, o oznaczeniu PUS8102/12. Nie posiada on w prawdzie technologii kwantowych kropek, o których przed chwilą wspomniałem (znalazła ona zastosowanie w dopiero w PUS8602), jednak ma coś bardziej atrakcyjnego. Coś o czym zdawać by się mogło producenci zapomnieli w 2017 roku. Mowa tu o podświetleniu typu Direct LED z lokalnym wygaszaniem! Telewizor występuje w rozmiarze 65″. Zapowiada się arcy ciekawy test. Co z niego wyniknie? Czy tym telewizorem firma wraca do czasów gdy produkowała najwyższe modele LCD premium o jakości obrazu nie osiągalnej dla konkurencji? W końcu to doświadczenie sięga aż 2009 roku.

Wygląd

PUS8102 prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. Rama telewizora jest aluminiowa i opiera się na metalowych stopkach. Widać, że nie szczędzono na wykonaniu.

Telewizor nie jest smukły jak kartka papieru i swoje waży. Powodem jest wspomniane podświetlenie Direct LED, które wymaga przestrzeni w obudowie. Z tyłu ekranu, poza diodami Ambilight, znajdziemy także dwa głośniki.

Telewizor prezentuje się naprawdę porządnie, zarówno z bliska jak i z daleka.

 

Badana cechaWartość
Wymiary ekranu (bez podstawy)144,9 × 83,5 × 6,7 cm
Wymiary kartonu160 × 100 × 19 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika)około 80% szer ekranu
Waga (bez podstawy)ok. 26,3kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 400×400

Złącza i Akcesoria

Znakomita większość gniazd umieszczona została z tyłu telewizora, choć tak naprawdę boczne wejścia mogą okazać się ważniejsze. W prawdzie po lewej stronie ekranu znajduje się tylko gniazdo CI, USB i HDMI 1, oraz 2, jednak to właśnie te dwa gniazda jako jedyne obsługują wszystkie formaty Ultra HD (60Hz). Do nich powinniśmy podłączyć więc ewentualny odtwarzacz treści Ultra HD. Telewizor posiada także wbudowany tuner SAT (DVB-S2), a co za tym idzie gniazdo na karty CI.

Pilot, w podstawowej wersji, znamy już dobrze z wyświetlaczy Philipsa. Posiada dedykowany przycisk „Netflix”. Jest elegancki i poręczny. Zdecydowanie lepiej się go używa niż niedrogich pilotów u innych producentów. Posiada bardzo pomocną w przypadku systemu Android TV klawiaturę QWERTY na odwrocie. O samym systemie napiszę w dalszej części testu.

Pilot Philips PUS8102

Ambilight

Diody systemu Ambilight z bliska.

Historia systemu Ambilight sięga 2004 roku kiedy to firma Philips postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor.

Model PUS8102 wyposażony został w fantastyczny, trójstronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej i prawej strony telewizora, a także na jego górnej krawędzi znajdziemy rząd diod LED co zauważyliście już na pewno na powyższych zdjęciach. W najnowszych modelach są one pozbawione zewnętrznego dyfuzora, dzięki czemu jasność jest wyższa.

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru.

Warto też ustawić kolor ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system.

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu3840×2160, 65″
Typ matrycyLCD z podświetleniem direct LED (diody GB-r), typ VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)3 350:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: :1
 • max: :1
 • min: 14 500:1
Maksymalna jasność po kalibracjiSDR: 450 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 1 000 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranuśrednie, ekran półmatowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,1
 • maks. dE: 2,4
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)700cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 35ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 35ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 35ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak (2160p60)
Obsługa 10 bitowego koloruTak (w UHD)

Procesor obrazu P5

Philips w modelach premium, chwali się nowym procesorem obrazu „P5” przygotowanym przez swoich inżynierów. Infografika zdradza skąd wzięła się owa nazwa:

Procesor P5 Philips

Chodzi oczywiście o pięć czynników wpływających na jakość obrazu. Należą do nich ruch, kontrast, ostrość, barwy i odpowiednie dostosowywanie materiału źródłowego. Producent zapewnia własne metody obróbki w każdej kategorii. I to o nich będę niżej pisał.

Matryca, zalecane ustawienia

Philipsa wyposażono w 120Hz matrycę VA. Posiada ona rozdzielczość 4K i podświetlenie typu Direct LED z lokalnym wygaszaniem. O dobrodziejstwach tego rozwiązania przeczytacie głównie w akapicie poświęconym czerni. Źródłem światła są dwubarwne diody (niebieski  i zielony) pokryte czerwonym luminoforem. Rozwiązanie to popularne jest w monitorach graficznych i pozwala uzyskać poszerzoną paletę barw – bardzo ważną dla filmów Ultra HD. Nie zapewnia w prawdzie tak dobrego pokrycia kolorów jak kwantowe kropki, czy diody PFS LED, ale nie odbiega znacząco.

Zalecane ustawienia

Model PUS8102 posiada wszystkie tryby obrazu, które znamy z wyświetlaczy holenderskiego producenta, ale to nie wszystko. Najlepszym trybem fabrycznym, w myśl odwzorowania autentycznych intencji reżysera obrazu jest Film. Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator „Jasność”, który jasności wcale nie zmienia (jak we wszystkich telewizorach). Ekran przeszedł dodatkowo certyfikację przez ISF i co za tym idzie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).
Poprawne ustawienia proporcji ekranu.

Mocno sugeruję także wyszukanie najnowszych aktualizacji przez stronę Philipsa. Na czas testu wgrana była wersja 001.002.171.000. Ważne by aktualizacje wyszukiwać bezpośrednio na stronie producenta, a nie przez funkcję w telewizorze. PUS8102 w domyślnych ustawieniach fabrycznych posiada także włączoną funkcję overscan, która obcina brzegi obrazu. By się jej pozbyć należy w menu wybrać odpowiednie proporcje, zgodnie z miniaturą po prawej stronie (Format obrazu -> Oryginalny).

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,6maksymalna4,7
Średnia deltaE barw ze wzornika2,9maksymalna5,0
Średnia deltaE palety szarości3,1maksymalna5,0

Profesjonalna kalibracja Philips PUS8102

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych0,9maksymalna2,3
Średnia deltaE barw ze wzornika1,1maksymalna2,4
Średnia deltaE palety szarości0,9maksymalna1,5

Fabryczny tryb Film w Philips PUS8102 wygląd nieźle, typowo jak na telewizor klasy premium. Kolory wyglądają dosyć naturalnie, przekłamany jest tylko nieco odcień bieli, co obniża soczystość czerwieni i żółci. Nieco zaniżona jest też gamma, co zmniejsza wizualnie kontrastowość. Producent poradził sobie jednak dosyć zgrabnie z okiełznaniem szerokiej palety kolorów, jaką posiada natywnie matryca telewizora. Widać, że po kalibracji nie ma się do czego przyczepić. Tryb ISF udostępnia wiele narzędzi by dopracować charakterystykę obrazu. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre zbliżenie tego co widział reżyser na swoim studyjnym monitorze. Zerknijmy z resztą w galerię przekłamań…

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)
  Zamów kalibrację swojego TV/projekora
  Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

  Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
  o
  raz w temacie: Wielki test kalibracji 

  Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

  Aby uzyskać najlepszą ostrość obrazu, bez sztucznego uwypuklania krawędzi, należy ustawić ostrość na wartość 0. Przy takim ustawieniu obraz wyświetlany jest ze swoją źródłową ostrością (tak jak został nagrany). Można jednak pokusić się o podwyższenie tej wartości, szczególnie, gdy oglądamy głownie telewizje o przeciętnej jakości. Algorytm upscalujący działa skutecznie, w tej materii nie dopatrzyłem się jakichkolwiek niuansów.

  W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

  Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

  Kontrast i Czerń

  Philips PUS8102 dostarcza całkiem niezły kontrast już za sprawą dobrych parametrów matrycy. Wartość ANSI po kalibracji wyniosła 3 350:1. To ponadprzeciętny wynik w klasie telewizorów LCD. Nic jednak nie mówi on o realnych możliwościach telewizora przy odtwarzaniu filmów, ponieważ TV wyposażono w podświetlenie Direct LED i bardzo zaawansowany system wygaszania strefowego. Ilość stref jest ciężka do zliczenia. W poziomie z pewnością jest ich 8. W pionie kilkanaście do kilkudziesięciu. Sprawdźmy zatem jakie wyniki osiągnie w realnych scenach filmowych przy różnych ustawieniach systemu poprawiającego czerń. Znajduje się on w menu:

  Jak widzimy, dostępne są cztery tryby działania. Kolorem pomarańczowym został zaznaczony tak zwany wybór redakcji, czyli tryb, który moim zdaniem daje najlepsze rezultaty.

  Scena
  (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
  Opis scenyWynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji „Tryb Kontrastu”)
  autom. lok. wygaszanie: WYŁ.autom. lok. wygaszanie: NORMALNYautom. lok. wygaszanie: ZOPTYM. DLA OBRAZU
  autom. lok. wygaszanie: ZOPT. DO OSZCZĘDZANIA
  Scena testowa kontrastu nr. 1Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni2 900:1∞:1∞:1∞:1
  scena2.jpgCzerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania2 700:128 500:122 000:139 200:1
  scena3.jpgPas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora3 700:115 800:114 800:124 000:1
  scena4.jpgDuża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni3 300:1∞:1∞:1∞:1

  Wyniki PUS8102 są wręcz wyśmienite! Plasują telewizor na pozycji jednego z najlepszych wyświetlaczy LCD pod względem czerni. W dwóch scenach testowych udało się uzyskać wynik nieskończoności, czyli z czerni nie wydobywa się ani trochę światła w badanym punkcie – zupełnie jak w telewizorze OLED. Nawet w drugiej bardzo trudnej scenie wynik jest wysoki. Generalnie na tyle wysoki, że nie widać świecenia czerni.

  Ambilight a czerń

  Dodatkowym powodem, dla którego czerń jest fenomenalna, jest system Ambilight. Światło padające za telewizor znakomicie poprawia wrażenie głębi czerni. Umieszczanie diod lub lampki za telewizorem jest typowym zabiegiem podnoszącym jakość i komfort oglądania, każdemu je polecam.

  73.jpg

  Dzięki obu zaletom można by w zasadzie przyrównywać PUS8102 w pewnym sensie do OLED’a. Nawet w idealnie ciemnym pomieszczeniu obraz miał ogromną głębię i plastykę.

  Nawet przy długim czasie naświetlania aparat nie zarejestrował czerni.

  Równomierność ekranu

  Nie zaobserwowałem żadnych niepokojących zjawisk na ekranie, poza tradycyjnym spadkiem jasności na jego brzegach. Ten mankament jest jak zawsze widoczny na białym tle (jak na zdjęciu poniżej), jednak podczas oglądania programów telewizyjnych nie manifestuje się zbyt mocno.

  Rozkład jasności wypadł typowo, jak dla telewizora LCD. Najciemniejszy był dół ekranu.

  -14%-5%-7%-8%-17%
  -8%+3%+1%0%-8%
  -12%+4%ref.+5%-5%
  -6%+3%0%+5%-5%
  -21%-13%-14%-7%-16%

  Obsługa Ultra HD / 4K

  By uzyskać pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI, należy podłączyć sygnał do portu HDMI 1 lub 2 i zmienić konfigurację na UHD 4:4:4 (menu Zaawansowane – jak po prawo na miniaturze). Taka konfiguracja może powodować niekompatybilność z niektórymi urządzeniami, dlatego dostępne są też tryb kompatybilne (z ograniczeniami). Podczas testów nie natknąłem się jednak na jakiekolwiek problemy. Najlepiej więc ustawić UHD 4:4:4 i zapomnieć. PUS8102 wspiera bazowe elementy normy Ultra HD, takie jak HDR10, oraz paleta barw Rec 2020. Wsparcia dla Dolby Vison na tą chwilę brak. Sprawdźmy zatem jak radzi sobie z oddawaniem efektów.

  CechaWynik
  Certyfikat Ultra HD PremiumTAK
  Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 202093% / 68%
  Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4TAK
  Wsparcie dla Dolby VisionNIE
  Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVCTAK
  Obsługa YouTube w 4KTAK
  Kompatybilność z HDCP 2.2TAK – HDMI 1 i 2
  Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerówTAK

  Jakość efektu HDR

  W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

  ScenaOpis scenyautom. lok. wygaszanie: WYŁ.autom. lok. wygaszanie: NORMALNYautom. lok. wygaszanie: ZOPT. DLA OBRAZUautom. lok. wygaszanie: ZOPT. DLA OSZCZĘDZANIA
  hdr1Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2864 cd/m2980 cd/m2880 cd/m2830 cd/m2
  hdr2Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność796 cd/m2270 cd/m2510 cd/m2204 cd/m2
  hdr3Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie740 cd/m2680 cd/m2710 cd/m2475 cd/m2
  hdr4Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR870 cd/m2500 cd/m2730 cd/m2560 cd/m2
  hdr5.jpgPlansza „L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance800 cd/m2

  Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

  Do testu najnowszego Philipsa pozwoliłem sobie rozbudować powyższą tabelę, podając nie jedną a cztery wartości w każdej scenie testowej. PUS8102, jak każdy telewizor z porządnym algorytmem lokalnego wygaszania jest w stanie kierować większą moc świetlną w wybrane rejony obrazu, które tego wymagają. W menu są jednak dostępne cztery konfiguracje, co już wiemy z akapitu dotyczącego czerni. Okazuje się, że w tym przypadku nie ma oczywistego wyboru, tak jak bywa u innych producentów. Najwyższe efekty (średnia 820 cd/m2) uzyskamy gdy całkowicie wyłączymy lokalne wygaszanie. Jest to jednak „skórka za wyprawkę”, ponieważ zdegradujemy czerń telewizora do mocno przeciętnego poziomu. Z dostępnych trybów na szczęście wariant „zopt. dla obrazu” radzi sobie bardzo skutecznie. Po pierwsze nie zabiera on dużo mocy świetlnej (a czasem wręcz jej dodaje – patrz scena 1), po drugie przejmuje pełną kontrolę nad czerniami i możemy się cieszyć rewelacyjnym kontrastem także w HDR. Pozostałe dwa tryby można traktować jako ciekawostkę, ponieważ w niektórych momentach duszą obraz tak bardzo, że zapominamy, że oglądamy Ultra HD. Co do uzyskanych wartości to nie mam żadnych pytań. Efekt HDR jest wyraźnie odczuwalny a ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża. Ten telewizor pokazuje w pełni na co stać nowy format.

  Podobnie jak w innych telewizorach tej marki, PUS8102 nie robi użytku ze statycznych metadanych sygnału. Zamiast tego dostępna jest ręczna regulacja decydująca o tym ile detali w bielach chcemy oddać poświęcając jasność efektów. Wszystkich nie uda się jeszcze oddać przez długi czas, bo jak wiadomo sam szczyt sygnału HDR wynosi aż 10 000 cd/m2.

  Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

  Rodzaj palety barwWynik
  Pokrycie szerokiej palety barw DCI93%
  Pokrycie szerokiej palety barw Rec 202068%

  Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) nie jest stu procentowe, jednak zadowalające. Nieznacznie osłabione są czerwienie i zielenie, ale większość użytecznych barw w filmach powinna dać się odwzorować poprawnie. Pytanie na ile wyświetlacz sobie z tym umie poradzić. Oczywiście rozpoznaje, że obcuje z sygnałem Rec 2020 i odpowiednio mapuje barwy by kolory nie były nazbyt osłabione.

  Fabrycznie (tryb HDR-Film)

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych3,5maksymalna6,5
  Średnia deltaE barw ze wzornika3,1maksymalna4,9
  Średnia deltaE palety szarości3,6maksymalna6,8

  Profesjonalna kalibracja (tryb ISF)

  wynikwynik
  Średnia deltaE barw ze standardowych1,4maksymalna4,2
  Średnia deltaE barw ze wzornika1,3maksymalna2,8
  Średnia deltaE palety szarości1,5maksymalna2,9

  Pod względem balansu bieli, który definiuje nam ogólny odcień obrazu, sytuacja podobna jest do tego, co zastało nas w zetknięciu z treścią Full HD. Jest więc lekka faworyzacja odcieni zimnych, pozbawionych czerwieni. Tym co rzuca się bardziej w oczy jest jednak przesycenie barw. Pracujemy w szerokiej palecie, jednak próbki kolorów mają jeszcze większą intensywność niż mieć powinny. Można spróbować się z tym rozprawić głównym suwakiem „kolor”, jeśli ktoś ma takie życzenie, bo lekko przesycony obraz może też się niektórym podobać. Oprócz tego jest bardzo nieźle. Przy ustawieniu jasności HDR (funkcja HDR-Plus) na wariant pośredni, zachowane są przejścia tonalne do około 2 000 nitów (zakodowanych w filmie).

  Kalibracja trybu HDR jest możliwa do pewnego stopnia. W PUS8102, jak i w innych TV Philipsa, tryby ISF dzielą ze sobą ustawienia balansu bieli. Na szczęście kalibracja tego elementu, wykonana w Full HD, idealnie przeniosła się do świata Ultra HD. Kolory można natomiast skorygować niezależnie w drugim trybie. W efekcie udało się bardzo dobrze odwzorować wizję autora. Zniknęło przesycenie barw, a czerwienie nabrały soczystości. Wszystkiemu towarzyszył świetny efekt HDR połączony z dobrą czernią. Właśnie takie widowisko w Ultra HD lubimy najbardziej! Nie jest więc zaskoczeniem, że PUS8102 otrzymał certyfikat Ultra HD Premium. W pełni na niego zasłużył!

  Jedynym niuansem, którego nie dało się rozwiązać nawet kalibracją jest zaniżona ilość detali w czerniach. Telewizor z jakichś przyczyn gubił około 8 najciemniejszych tonów szarości. By to zjawisko wyeliminować, należałoby podnieść wartość „Jasność” aż na 70, co nie wchodzi w grę, bowiem pozbawi obraz kontrastowości.

  Odwzorowanie ruchu

  Philips PUS8102, jak na dobrze działający telewizor przystało, poprawnie wyświetla i odtwarza wszystkie formaty wejściowe, z Blu-ray’a (24p), konsoli (50p), czy komputera (60p). Jak jednak wiadomo każdy telewizor LCD bez włączenia upłynniacza będzie smużył przy szybkich ruchach kamery i wyświetlał szarpiący ruch charakterystyczny dla filmów Blu-ray. Testowany telewizor posiada oczywiście upłynniacz. Reguluje się go dwoma suwakami:

  • Perfect Natural Motion
  • Perfect Clear Motion

  Suwaki te dostępne są w zakładce „Ruch”, gdy wybierzemy tryb „Osobisty”. Pozostałe wybory w poniższej zakładce są predefiniowane przez producenta i nie musimy z nich korzystać.

  Obie funkcje mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych, które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie). Przy użyciu funkcji Natural Motion możemy zrobić tak, by filmy miały idealną płynność (zwaną też teatralną). Niestety choć funkcja ta ma cztery tryby działania (wyłączony/minimum/pośrednie/maksimum) to w praktyce ustawienie minimalne nie różni się zbyt od maksimum. Może to stanowić problem dla osób, które preferują tylko lekką poprawę płynności. W pełni zadowolone będą jednak osoby, które lubią oglądać zupełnie kinowo lub całkowicie płynnie. Jednocześnie możemy uzyskać wyraźny ruch przy transmisjach sportowych, wystarczy włączyć funkcję Perfect Clear Motion.

  Ustawienia Stylu RuchuInformacjeObraz postrzegany w ruchu
  Dowolne

  Clear LCD: Wyłączone

  Smużenie: 

  umiarkowane

  Maksymalna jasność: 

  450 cd/m2

  Powielenie krawędzi: 

  wyraźne (2x)

  Poprawa płynności filmów (24p): 

  regulowana pod własny gust

  Użytkownik

   

  Clear LCD: Maksimum

  Smużenie:

  bardzo małe

  Maksymalna jasność: 

  450 cd/m2

  Powielenie krawędzi:

  nieznaczne

  Poprawa płynności filmów (24p):

  regulowana pod własny gust

  Kąty widzenia

  Na matrycy VA kąty widzenia nie należą do mocnych stron. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza obraz.

  Granie na konsoli i PC

  Niskie opóźnienie w PUS8102 dostępne jest zarówno w trybie „Gra”, jak i po wybraniu stylu aktywności „PC”, przy czym w to pierwsze szybciej wejść.

  Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
  [GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb „Gra”35 ms
  [GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR-Gra”35 ms
  [PC] 4K @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)tryb „Gra”35ms
  [GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb „Gra”35 ms
  [GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR-Gra”35 ms
  [FILM] 4K + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatektryb „Kino”52 ms
  Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie „Komputer”

  Patrząc na wyniki input lag’a Philips PU8102 można go śmiało polecić graczom. Opóźnienie tylko trochę wykracza poza pierwszą grupę – „placebo”. To powinno wystarczyć nawet zawodnikom. W trybie PC dostępna jest także pełna rozdzielczości chromy – 4:4:4! Drobne kolorowe czcionki są więc idealnie ostre. Oczywiście mowa tylko o kolorowych elementach wyświetlanych z PC, nie w filmach.

  Wielką zaletą PUS8102 jest też bardzo niski lag z użyciem upłynniacza! 52ms nie jest w ogóle uciążliwe, podczas grania na przykład w gry wyścigowe, a zapewni dużo lepszą płynność i ostrość obrazu w ruchu! Coś jakby gra działała w 60fps (a nawet lepiej), nawet gdy konsola renderuje tylko 30fps.

  Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

  System i Smart TV

  Philips PUS8102 oparty jest na fenomenalnej platformie Android TV, która zapewnia telewizorowi nieograniczone możliwości. Dla osób, które spotykają się z Androidem w telewizorze po raz pierwsze proponuję obejrzenie poniższego wideo w ramach wstępu:

  Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smartfonach na systemie Android. Mogą jednak preinstalować aplikacje. Na terenie Polski dostaliśmy zatem wybrane aplikacje od razu na naszym pulpicie telewizora. Niestety nie znajdziemy tam istotnych z punktu widzenia polskiego widza: Player.pl, HBO Go, Filmbox Live, czy VOD TVP. Te aplikacje nie są obecnie dostępne dla systemu Android TV. Przynajmniej nie w sklepie Google Play. Być może dałoby się zainstalować je w jakiś okrężny sposób z pliku apk… Bez problemu działać będzie za to Netflix, Showmax, Ipla, oraz Onet VoD i WP.

  Na osobny akapit zasługuje temat grania na systemie Android TV. Gry możemy instalować bezpośrednio na telewizorze, z marketu Google Play. Równie ciekawe jest wsparcie dla platformy GameFly, czyli usługi grania w chmurze (cloud gaming) w tytuły znane z konsol czy PC (nasz test tej usługi). W bazie znajdziemy setki kultowych tytułów. Jedyne czego potrzebujemy to jeden z padów i łączę Internetowe o niskim opóźnieniu!

  Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka „mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa.

  Interfejs „Home”.

  Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Może nie jest to najładniejszy design jaki widziałem, ale z pewnością bardzo funkcjonalny.

  PUS8102 wykorzystuje najnowszą wersję systemu operacyjnego Android (6.0.1). Interfejs renderowany jest w wysokiej rozdzielczości (1920×1080) i działa bardzo płynnie. Dla osób chcących dowiedzieć się więcej:

  Jakość dźwięku

  PUS8102 może pochwalić się doskonałym, jak na telewizor, dźwiękiem. Philips jest z resztą chyba jednym z nielicznych producentów, którzy przykładają do tego dużą wagę. Wyświetlacz dostał pokaźnych rozmiarów głośniki, umieszczone z tyłu.

   

  Całość zestawu ma 30W mocy. W prawdzie Philips posiada telewizory o jeszcze większej mocy audio, ale to jest i tak sporo jak na wyświetlacz LCD! Da się odczuć. Dźwięk jest dosyć przestrzenny i bogatszy w niskie tony, których z reguły nie da się usłyszeć z telewizora. Myślę, że ograniczeniem są już tylko gabaryty głośników. Wiadomo, że kilkunasto-centymetrowy głośnik nie da takiego bassu, jak głośnik zewnętrzny. Wielu widzom jednak pewnie wystarczy to co wbudowano w telewizor.

  Podsumowanie i ocena

  PUS8102 to mocne uderzenie w segment premium, ze strony holenderskiego producenta oraz powrót firmy do korzeni gdzie kilka lat temu najwyższe serie były najlepszymi LCD na rynku. Telewizor, pomijając całkowicie kwestię jego ceny (o czym zaraz) jest naprawdę udany i może konkurować z najlepszymi telewizorami LCD jakie kiedykolwiek powstały. Jego podświetlenie, typu Direct LED z ponad setką niezależnych stref, pozwala osiągnąć to co najważniejsze – świetną czerń i wcale nie przesadzę mówiąc, że kontrast, wizualnie zwiększony także przez funkcję Ambilight, daje jakby OLEDowe doznania. Pod tym fundamentalnym względem PUS8102 jest najlepszym telewizorem LCD w tym roku. Mierzyć się z nim może jedynie Sony XE9405, ale mówimy tu o dwóch różnych przekątnych i półkach cenowych. Podświetlenie typu direct niesie za sobą także inne zalety. Przede wszystkim wysoką jakość efektu HDR, w zasadzie najwyższą w historii marki Philips! W kwestii UHD, telewizor radzi sobie bardzo dobrze także dzięki poszerzonej palecie kolorów (93% DCI) i ogólnie wiernym barwom po kalibracji (to tyczy się także trybu SDR). Ma też niedocenianą często zaletę wysokiej ogólnej jasności panelu, do oglądania dziennego (450 cd/m2). Testowany telewizor nie jest oczywiście bez wad, o których muszę wspomnieć, bo po opisie do tej pory mógłby uchodzić za telewizor idealny. Oczywistym minusem są kąty widzenia, ale każdy LCD z matrycą VA cierpi na to samo, więc to zagadnienie możemy pominąć. Pozostałe ubytki są już raczej drobnostkami. Wyszczególniłbym tu małą ilość konfiguracji upłynniacza dla filmów, w związku z czym musimy wybierać albo pomiędzy idealną płynnością, albo kinowym brakiem płynności. Niuansem jest też zmniejszona ilość detali w czerniach, w trybie HDR. To można by dopracować. Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za telewizor pozwala jednak, nie tylko te drobne niedociągnięcia wybaczyć, ale i czyni PUS8102 niezwykle łakomym kąskiem. Ten 65″ ekran wymaga jedynie inwestycji 8999zł. Jakie mamy alternatywy w tej cenie? Generalnie niewielkie. Konkurencja praktycznie nie ma podejścia w tym segmencie cenowym. Myślę, że testowany telewizor znajdzie szerokie grono sympatyków, tym bardziej, że oprócz wysokiej jakości obrazu ma jeszcze kilka unikalnych atutów – Ambilight, system Android, zapewniający nieskończone możliwości i wygodne sterowanie pilotem z klawiaturą QWERTY.

  PLUSY

  • Jedyny telewizor LCD o takiej czerni, w tej przekątnej, w tym roku
  • Unikatowy system Ambilight 3, pozytywnie wpływający na czerń
  • Nowy procesor obrazu P5
  • System operacyjny Android TV wraz z unikalnym pilotem z klawiaturą QWERTY
  • Wysokiej jakości dźwięk
  • Rewelacyjne wykonanie (aluminiowa ramka)
  • Niski input lag we wszystkich trybach obrazu
  • Poszerzona paleta kolorów (93% DCI)
  • Certyfikat Ultra HD Premium
  • Wysoka jakość efektu HDR
  • Bardzo dobre oddanie barw w Ultra HD
  • 120Hz matryca z upłynniaczem ważna przy sporcie
  • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna
  • Wbudowany tuner satelitarny
  • Idealny stosunek ceny do jakości premium

  MINUSY

  • Kiepskie kąty widzenia (typowe w matrycy VA)
  • Trochę mniej detali w czerniach niż być powinno w trybie Ultra HD z HDR

  Cena referencyjna: 65PUS8102: 8 999 zł

  Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


  Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

  Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


  logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

  (37310)

  Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

  Comment(184)

  1. Hmm. Jak dla mnie znowu Soniak. Różnica będzie widoczna szczególnie w HDR, ponieważ xf90 ma jednak FALDa vs strefę w Panasie i prawie dwukrotnie jaśniejszy ekran. Chociaż w sdr Panas będzie pewno naturalniejszy plus jedno z ostatnich w tv 3d. Dla mnie zaletą będzie Android, ale tutaj zdania mogą być podzielone. Dodatkowo znowu postprocess po stronie Soniaka i oczywiście DV.

  2. Witam. Mam zamiar kupić ten tv obecnie w cenie 6700 na raty. Telewizor jako drugi głównie do filmów i seriali w jakości 4k i 1080p. Posiadam również ps4 nie pro na której chcę pograć na tv. Z drugiej strony mogę zaszaleć i kupić oleda 65b w cenie 8600. Wymyśliłem że jednak philips będzie lepszym wyborem natomiast jak technologia oled się upowszechni (z tanieje, pozbędzie się w miarę problemów związanych z technologia) wtedy kupię oleda może jeszcze większego. Zaznaczę że bardzo dużo przeczytałem na temat obu tv. Pytanie moje brzmi następująco czy moje myślenie jest dobre ewentualnie czy jest jeszcze jakiś Led ogólnie dostępny w rozsądnych pieniądzach który warto kupić.
  3. Witam. Mam zamiar kupić ten tv obecnie w cenie 6700 na raty. Telewizor jako drugi głównie do filmów i seriali w jakości 4k i 1080p. Posiadam również ps4 nie pro na której chcę pograć na tv. Z drugiej strony mogę zaszaleć i kupić oleda 65b w cenie 8600. Wymyśliłem że jednak philips będzie lepszym wyborem natomiast jak technologia oled się upowszechni (z tanieje, pozbędzie się w miarę problemów związanych z technologia) wtedy kupię oleda może jeszcze większego. Zaznaczę że bardzo dużo przeczytałem na temat obu tv. Pytanie moje brzmi następująco czy moje myślenie jest dobre ewentualnie czy jest jeszcze jakiś Led ogólnie dostępny w rozsądnych pieniądzach który warto kupić.
  4. Witam. Mam zamiar kupić ten tv obecnie w cenie 6700 na raty. Telewizor jako drugi głównie do filmów i seriali w jakości 4k i 1080p. Posiadam również ps4 nie pro na której chcę pograć na tv. Z drugiej strony mogę zaszaleć i kupić oleda 65b w cenie 8600. Wymyśliłem że jednak philips będzie lepszym wyborem natomiast jak technologia oled się upowszechni (z tanieje, pozbędzie się w miarę problemów związanych z technologia) wtedy kupię oleda może jeszcze większego. Zaznaczę że bardzo dużo przeczytałem na temat obu tv. Pytanie moje brzmi następująco czy moje myślenie jest dobre ewentualnie czy jest jeszcze jakiś Led ogólnie dostępny w rozsądnych pieniądzach który warto kupić.
  5. 7 minut temu, boood napisał:

   Witam. Mam zamiar kupić ten tv obecnie w cenie 6700 na raty. Telewizor jako drugi głównie do filmów i seriali w jakości 4k i 1080p. Posiadam również ps4 nie pro na której chcę pograć na tv. Z drugiej strony mogę zaszaleć i kupić oleda 65b w cenie 8600. Wymyśliłem że jednak philips będzie lepszym wyborem natomiast jak technologia oled się upowszechni (z tanieje, pozbędzie się w miarę problemów związanych z technologia) wtedy kupię oleda może jeszcze większego. Zaznaczę że bardzo dużo przeczytałem na temat obu tv. Pytanie moje brzmi następująco czy moje myślenie jest dobre ewentualnie czy jest jeszcze jakiś Led ogólnie dostępny w rozsądnych pieniądzach który warto kupić.

   Cos Ci sie skopiowalo 3x post.

    

   Generalnie w tej kasie nic lepszego w 65calach nie kupisz. Nastepny krok to OLED, razem z jego zaletami i wadami - mialem podobna sytuacje jak Ty, moglem "zaszalec" i wziac oleda, jednak zdrowy rozsadek wygral.  Z LEDow z faldem to chyba Sony, ale to juz cena oledow.

  6. 2 godziny temu, mak777pl napisał:

   Cos Ci sie skopiowalo 3x post.

    

   Generalnie w tej kasie nic lepszego w 65calach nie kupisz. Nastepny krok to OLED, razem z jego zaletami i wadami - mialem podobna sytuacje jak Ty, moglem "zaszalec" i wziac oleda, jednak zdrowy rozsadek wygral.  Z LEDow z faldem to chyba Sony, ale to juz cena oledow.

   Tak przepraszam za trzy takie same wpisy.  Piszę z telefonu. 

   Rozumiem że jesteś zadowolony z Philipsa? 

   Masz jakieś martwe piksele ewentualnie źle spasowaną obudowę.  Nadmierny banding czy inne cuda? Kupił byś go ponownie czy jednak wybrał byś coś innego?

  7. Dnia 12.08.2018 o 16:54, boood napisał:

   Tak przepraszam za trzy takie same wpisy.  Piszę z telefonu. 

   Rozumiem że jesteś zadowolony z Philipsa? 

   Masz jakieś martwe piksele ewentualnie źle spasowaną obudowę.  Nadmierny banding czy inne cuda? Kupił byś go ponownie czy jednak wybrał byś coś innego?

   Nic z tych rzeczy na szczescie sie nie trafilo. Jakbym mial 10tys. zl na tv to kupilbym pewnie tegorocznwgo oleda ;) Chociaz ambilight robi robote ;) Ale przy cenie +/-6000zl wzialbym go ponownie.

    

    

   P.S.

   Czy do naszego TV da sie podpiac sluchawki Bluetooth?

  8. Z tego co wyczytałem się nie da.  U mnie telewizor będzie w poniedziałek.  Jak się z nim zapoznam to chętnie coś napiszę. 

  9. Tak na szybko ale konkretnie.  Obudowa źle spasowana milimetrowa  szpara z prawej strony po środku obudowy,  podobna lecz mniejsze na środku u góry.  Oczywiście znany problem wystające i odstaje rogi obudowy około 2-3 mm. To jeszcze mógłbym przeżyć choć niby to produkt premium.  Dosyć duży banding.  Ale rozumiem że to jednak 65 cali. I najważniejsze piękna szachownica z diód mniej więcej w prawej górnej ćwiartce tv.  Szachownica pokazuje się po ustawieniu maksymalnego kontrastu tudzież oglądaniu materiałów w hdr.  Podsumowanie takie albo mam pecha w co wątpię bo w markecie rogi też odstawały albo philips a konkretnie ten model za ponad 6000 zł to bardzo słabo zmontowany i spasowany model bez kontroli jakości.  Philips do zwrotu.  I zostaje oled LG. 

  10. Instalowaliście może nowe firmware z 17.09?

   Ze zmian:

   TPM171E _ 003.001.012.000 – Date: 2018/09/17

   - Improvements for screensaver with TXT

   - subtitling on OLED devices

   - Improvements for system stability

   - Improvements for standby mode

   - Improvements for AL style in slideshow  

   - Updated translation string database 

    

   Jestem ciekaw czy warto instalować - przede wszystkim ASAP powinni poprawić nie wczytywanie się profilu kolorów, który po każdym włączeniu tv trzeba wybrać ręcznie.