Home Testy Odtwarzacze Blu-ray OPPO UDP-203, TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray z Dolby Vision
OPPO UDP-203, TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray z Dolby Vision

OPPO UDP-203, TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray z Dolby Vision

11.83K
512

Słowem wstępu

OPPO Digital, to doskonale znany entuzjastom obrazu i dźwięku, producent urządzeń elektronicznych. Przede wszystkim odtwarzaczy i komponentów RTV, choć nazwę firmy możemy kojarzyć także z innych urządzeń elektronicznych np. smartfonów. Nie jest to jednak dokładnie ta sama marka. Rozróżnić należałoby firmę kalifornijską (OPPO Digital), oraz chińską (OPPO Electronics). Zbieżność tych nazw nie jest przypadkowa, ponieważ obie firmy podlegają pod grupę kapitałową BKK Electronics. Naszą społeczność interesują jednak przede wszystkim komponenty wideo i każdemu musiały przynajmniej obić się o uszy tak kultowe urządzenia jak odtwarzacz płyt Blu-ray BDP-93EU, czy jego następca BDP-103EU. Urządzenia OPPO celują przede wszystkim w najwyższą jakość obrazu i dźwięku, a także w funkcjonalności, których próżno szukać u bardziej znanych korporacji. Producent stawia na dopracowane produkty, dlatego też pierwszy odtwarzacz Ultra HD tejże firmy dopiero niedawno trafił na nasz rynek, a dziś zagościł na naszym stole. Mowa tu o UDP-203.

W ofercie znajduje się także UDP-205, który kolejny raz kontynuuje narzucony trend nazewnictwa: model_niższy + 2. Kilka lat temu mieliśmy na takiej samej zasadzie odtwarzacze Blu-ray: BDP-93 i BDP-95, a także BDP-103 i BDP105. Różnica między modelem niższym a wyższym sprowadza się do sekcji zasilania i przetworników cyfrowo-analogowych, co wiąże się także z większą ilością wyjść audio. Odtwarzacze z “5” na końcu dedykowane są szczególnie audiofilskiej części społeczeństwa, która chce używać odtwarzacza nie tylko jako “transport”, ale także jako DAC. W przypadku linii modelowej 20X tor wizyjny jest taki sam, więc nie spodziewałbym się żadnych różnic w zastosowaniu urządzenia jako odtwarzacz filmów. Warto na wstępie wspomnieć też, że odtwarzacze OPPO są jedynymi na ten moment, dostępnymi w Polsce, urządzeniami potrafiącymi odtwarzać treść Dolby Vision. Na rynku (również w naszej redakcji) mamy już też pierwsze płyty Ultra HD Blu-ray wykorzystujące format Dolby.

Zanim przejdę do właściwego testu, chciałbym upewnić się, że każdy z czytelników wie już Co to jest Ultra HD i 4K, oraz HDR, Co to jest HDR, HDR10 kontra Dolby Vision.

Jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy w dobie Netflix’a, oraz innych serwisów streamingowych, odtwarzacze stacjonarne mają wciąż sens, to odpowiem – dla nas, miłośników wysokiej jakości obrazu, zdecydowanie tak. Pliki wideo na płycie Ultra HD cechują się znacznie niższym stopniem kompresji, niż w Internecie i co za tym idzie, zapewniają dużo lepsze wrażenia wizualne. Technicznie rzecz ujmując płyta może posiadać bitrate (strumień danych) nawet do 128Mbps co w stosunku do transmisji z Internetu (10 – 20Mbps) pozwala oddać wielokrotnie więcej detali w lepszej jakości. Podobnie z dźwiękiem przestrzennym np. w formacie Dolby Atmos, czy DTS:X.

Sony_UBP-X800
Filmy do testów dostarczył m.in polski dystrybutor Galapagos

(11834)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(512)

 1. Ponieważ znowu zacząłem rozważać kupno Oppo 203 z uwagi głównie na napisy zacząłem sprawdzać ceny i teraz jest już ok 4500zł, ale znalazłem CAMBRIDGE AUDIO CXUHD 4K za 3500zł i czy ktoś na 100% wie czy on też odtwarza te napisy z penów ? Chyba wszystko jest identyczne jak w Oppo 203 ?

 2. 5 godzin temu, Adam60 napisał:

  Ponieważ znowu zacząłem rozważać kupno Oppo 203 z uwagi głównie na napisy zacząłem sprawdzać ceny i teraz jest już ok 4500zł, ale znalazłem CAMBRIDGE AUDIO CXUHD 4K za 3500zł i czy ktoś na 100% wie czy on też odtwarza te napisy z penów ? Chyba wszystko jest identyczne jak w Oppo 203 ?

  Tak oczywiście że tak, w ogóle to CXUHD to w środku OPPO :)

 3. 15 godzin temu, qazar napisał:

  Tak oczywiście że tak, w ogóle to CXUHD to w środku OPPO :)

  Pewny jesteś tej informacji, że CXUHD odtwarza napisy zewnętrzne z pena tak jak to robi OPPO 203?

 4. Kolego kupiłem ten odtwarzacz w tym samym dniu jak dotarł do Polski i korzystam z tego od dnia zero! 

 5. Czy aby na pewno jest to CXUHD? Jeśli tak, to powiedz mi dokładnie jak to robisz - film z płyty i napisy z pena. Ja tylko pytam, bez żadnych dodatkowych podtekstów.

   

 6. 15 minut temu, krecio napisał:

  Czy aby na pewno jest to CXUHD? Jeśli tak, to powiedz mi dokładnie jak to robisz - film z płyty i napisy z pena. Ja tylko pytam, bez żadnych dodatkowych podtekstów.

  No pewno tak robi jak i w przypadku Oppo... A jak to było w tym wątku już pisane nie raz.. Może się skuszę i będę mieć dwa...  A @qazar może głupie pytanie, a do filmów UHD nie masz problemów ze znalezieniem pasujących napisów ?

 7. 1 minutę temu, Adam60 napisał:

  No pewno tak robi jak i w przypadku Oppo... A jak to było w tym wątku już pisane nie raz.. Może się skuszę i będę mieć dwa...  A @qazar może głupie pytanie, a do filmów UHD nie masz problemów ze znalezieniem pasujących napisów ?

  Moje pytanie dotyczy konkretnej, a nie domniemanej funkcjonalności CXUHD. To, że OPPO to robi jest pewne. Ale czy CXUHD? Mam niejasność w tej sprawie. 

  Już sprawdziłem. Jest identycznie jak w OPPO.

 8. @Adam60 czasami trzeba się trochę naszukać, ale jest to do ogarnięcia. 

  @krecio Chłopie ile razy mam potwierdzić, że CXUHD ma takie samo oprogramowanie jak OPPO i te same możliwości.

 9. Moze zamiast zadawac te same pytania po raz setny wystarczy przejzec poprzednie posty. Byla o tym mowa kilkukrotnie. Lub jak to woli udac sie do salonu i przetestowac samemu.

  Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 10. Czy idzie gdzieś kupić nowe Oppo 203 ?  Ma ktoś pewne źródło ?