Home Testy Telewizory LCD Philips Philips PUS8102 TEST telewizora z podświetleniem Direct LED 2017 Ultra HD
Philips PUS8102 TEST telewizora z podświetleniem Direct LED 2017 Ultra HD

Philips PUS8102 TEST telewizora z podświetleniem Direct LED 2017 Ultra HD

64.12K
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 93%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 68%

Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) nie jest stu procentowe, jednak zadowalające. Nieznacznie osłabione są czerwienie i zielenie, ale większość użytecznych barw w filmach powinna dać się odwzorować poprawnie. Pytanie na ile wyświetlacz sobie z tym umie poradzić. Oczywiście rozpoznaje, że obcuje z sygnałem Rec 2020 i odpowiednio mapuje barwy by kolory nie były nazbyt osłabione.

Fabrycznie (tryb HDR-Film)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,5 maksymalna 6,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,1 maksymalna 4,9
Średnia deltaE palety szarości 3,6 maksymalna 6,8

Profesjonalna kalibracja (tryb ISF)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,4 maksymalna 4,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,3 maksymalna 2,8
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 2,9

Pod względem balansu bieli, który definiuje nam ogólny odcień obrazu, sytuacja podobna jest do tego, co zastało nas w zetknięciu z treścią Full HD. Jest więc lekka faworyzacja odcieni zimnych, pozbawionych czerwieni. Tym co rzuca się bardziej w oczy jest jednak przesycenie barw. Pracujemy w szerokiej palecie, jednak próbki kolorów mają jeszcze większą intensywność niż mieć powinny. Można spróbować się z tym rozprawić głównym suwakiem “kolor”, jeśli ktoś ma takie życzenie, bo lekko przesycony obraz może też się niektórym podobać. Oprócz tego jest bardzo nieźle. Przy ustawieniu jasności HDR (funkcja HDR-Plus) na wariant pośredni, zachowane są przejścia tonalne do około 2 000 nitów (zakodowanych w filmie).

Kalibracja trybu HDR jest możliwa do pewnego stopnia. W PUS8102, jak i w innych TV Philipsa, tryby ISF dzielą ze sobą ustawienia balansu bieli. Na szczęście kalibracja tego elementu, wykonana w Full HD, idealnie przeniosła się do świata Ultra HD. Kolory można natomiast skorygować niezależnie w drugim trybie. W efekcie udało się bardzo dobrze odwzorować wizję autora. Zniknęło przesycenie barw, a czerwienie nabrały soczystości. Wszystkiemu towarzyszył świetny efekt HDR połączony z dobrą czernią. Właśnie takie widowisko w Ultra HD lubimy najbardziej! Nie jest więc zaskoczeniem, że PUS8102 otrzymał certyfikat Ultra HD Premium. W pełni na niego zasłużył!

Jedynym niuansem, którego nie dało się rozwiązać nawet kalibracją jest zaniżona ilość detali w czerniach. Telewizor z jakichś przyczyn gubił około 8 najciemniejszych tonów szarości. By to zjawisko wyeliminować, należałoby podnieść wartość “Jasność” aż na 70, co nie wchodzi w grę, bowiem pozbawi obraz kontrastowości.

(64115)

3.8 5 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

229
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x