Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR
Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

21.02K
98

Słowem wstępu

Nie tak dawno temu w naszej redakcji gościł Panasonic’a EZ1000, czyli najlepszy telewizor japońskiego producenta, przeznaczony na 2017 rok. Tamten model znaliśmy już od dłuższego czasu, ponieważ przed premierą mieliśmy okazję oglądać egzemplarz inżynieryjny, a także wypowiedzieć się, co naszym zdaniem można jeszcze poprawić! Użytkownicy, którzy przeczytali finalny test wiedzą, że pod kątem jakości obrazu, poprawić już wiele nie można, bo EZ1000 jest dopracowany do granic możliwości. Nie jest to jednak jedyny telewizor z matrycą organiczną w ofercie producenta! Okazuje się, że przygotowano także młodszego brata – bliźniaka, czyli EZ950. To właśnie ten telewizor weźmiemy dzisiaj pod lupę, by przekonać się jakie dokładnie różnice występują między tymi modelami. Różnica cenowa pomiędzy telewizorami nie jest duża, aczkolwiek zauważalna, bo wynosi nieco ponad 10%. Przy 65″ wersjach tych ekranów przekłada się to na około 3 tysiące złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że EZ950 występuje w wersji 55″, czego nie można powiedzieć o flagowcu! Do testów otrzymaliśmy jednak największy – 65″ egzemplarz.

(21024)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(98)

 1. Bardzo dziękuję za odpowiedź, zapominam o panasie i skuszę się na LG większe :)

 2. Słusznie akurat w tym wypadku większe zawsze znaczy lepsze...

 3. Właśnie żałowalem, że nie będę miał na EZ 65'. Przeraża mnie tylko odległośc siedzenia przy takim tv. W 8K to chyba bedziemy nosem dotykali ekranu. Suma sumarą to 65B7V jest dostępny za 11400:)

 4. Dnia 23.11.2017 o 16:11, ma_ko napisał:

  Pracownik o dziwo cię poinformował prawidłowo... Tak ten model ma matryce serii 6 bardzo podatną na wypalenia, zdecydowanie lepiej patrz w stronę serii 7 wybór od LG.

  Jest na to jakieś wiarygodne źródło (typ matrycy w EZ Panasonica)?

 5. EZ950 ma fioletową poświatę jak się patrzy pod pewnym kątem, co jest charakterystyczną cechą zeszłorocznych matryc LG. Natomiast Panasonic zapytany której generacji jest to matryca odpowiada zawsze, że jest to tegoroczna matryca.

 6. To jakie są fakty?

  Pisałeś w temacie o A1, że LG x7V, Sony A1 i Panasonic EZ mają (mogą mieć) ten sam typ matrycy. Moim zdaniem gdyby okazało się, że Panasonic używa matryc "starszych" generacyjnie to z marketingowego punktu widzenia byłby to strzał nawet nie w kolano tylko prosto w łeb firmy. Załamanie zaufania do marki bo przy prawie 40% wyższej cenie w stosunku do odpowiednika LG dostajemy technologicznie gorszy sprzęt. Trudno w to uwierzyć...

 7. Fioletowa poświata była powodowana przez zewnętrzną powłokę matrycy, która w serii 7 została udoskonalona i problem został w związku z tym zniwelowany. Pytanie czy istnieje możliwość by Panasonic stosował tegoroczne panele z ,,zeszłoroczną" powłoką.

 8. Fakty są takie:
  - LG 7 seria, Sony A1 i Panasonic EZ1000 nie mają fioltowej poświatę wynikającą z nowej powłoki antyodblaskowej, którą LG zaczęło stosować od tego roku
  - EZ950 ma fioletową poświatę, tak samo jak starsze matryce OLED od LG z 2016 roku
  - Panasonic i Sony twierdzą, że A1, EZ950 i EZ1000 mają najnowsze, tegoroczne matryce OLED
  - nie ma żadnych faktycznych potwierdzeń, że matryce OLED z 2016 i 2017 roku różnią się w budowie, oprócz powyższych zmian dot. warstwy antyodblaskowej
  - Vincent z brytyjskiego HDTV twierdzi, że EZ1000 ma na 100% tegoroczną matrycę

  A jaka jest moja opinia ?
  Ja uważam, że EZ1000 i A1 posiadają tegoroczne matryce OLED, a EZ950 może mieć zeszłoroczną.

 9. EZ1000 ma Absolute Black Filter i może on eliminuje poświatę?

 10. W LG nazywa się to "Neutral Black OLED", ale de facto jest to to samo co "Absolute Black Filter" w Panasonicu. Oczywiście pozostaje pytanie, czy taki Panasonic, czy też Sony mają możliwości technologiczne aby taki filtr dodatkowy samemu nałożyć, czy też jest to możliwe jedynie przez LG Display w fabryce. Tego nie wiemy... Wiemy jedynie, że LG wprowadziło ten filtr w tegorocznej serii OLEDów.