Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR
Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

24.48K
0

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Kwestia odwzorowania barw jest bez wątpienia jednym z ulubionych zagadnień japońskich inżynierów! Podczas wszystkich konferencji, oraz prywatnych spotkań, zwracają na nią uwagę i opowiadają o najnowszych rozwiązaniach, które udało się zaimplementować w telewizorach. Tryb THX-Cinema w telewizorze gwarantuje bliską zgodność z normami, do których kalibrowane są monitory w studiach filmowych. Choć zawsze może nieco różnić się, ze względu na tolerancje podczas produkcji, to zapewnia, że będą to kosmetyczne różnice (niemniej warte skalibrowania), a nie poważne odstępstwa zabierające przyjemność z oglądania. EZ950 w stanie fabrycznym był akurat nieco zielonkawy, a jego charakterystyka jasności spłycała nieznacznie najciemniejsze tony obrazu i zmniejszała wizualnie kontrast. Wystarczy jednak spojrzeć na galerię przekłamań, by uzmysłowić sobie, że nie są to duże problemy:

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

W najlepszym trybie fabrycznym THX-Cinema jest już nieźle względem wzorcowego monitora studyjnego. Dopiero po profesjonalnej kalibracji Panasonic EZ950 pokazuje jednak pazur! Testowane kadry w ogóle nie różnią się od swoich pierwowzorów!

Kalibracja wyświetlaczy OLED wymaga profesjonalnego sprzętu pomiarowego, takiego jak JETI Specbos 1211 i Klein K10A

Pomiary, których nieco oszczędzę czytelnikom w tym teście, tylko potwierdzają, że próbki barw umieszczone są na swoich miejscach z bardzo wysoką precyzją. Drugi OLED Panasonic’a (EZ950), wraz ze swoim starszym bratem (EZ1000) są bez wątpienia najbardziej dopracowanymi ekranami organicznymi, pod względem reprodukcji barw.

EZ950 nie posiada jednak otwartej funkcji 3D LUT. Oznacza to, że nie można zaprogramować maszynowo wewnętrznych tablic koloru tak jak w EZ1000. Użytkownikowi domowemu jest to całkowicie zbędna funkcja. Może mieć jednak znaczenie, jeśli nabywcą okazałoby się studio filmowe, pragnące użyć wyświetlacz jako ekran referencyjny lub podgląd kliencki.

Zamów kalibrację swojego TV/projekora
Filmy na EZ950 – tak jak widział je reżyser
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(24480)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

98
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x