Home Testy Telewizory OLED Sony Sony A1 (KD-55A1) TEST pierwszego OLED tej marki z 4K i HDR
Sony A1 (KD-55A1) TEST pierwszego OLED tej marki z 4K i HDR

Sony A1 (KD-55A1) TEST pierwszego OLED tej marki z 4K i HDR

58.21K
474

Słowem wstępu

Myślę, że dla nikogo nie jest zdziwieniem, że premiera każdego telewizora OLED na rynku, jest dla nas ogromną radością! Wyświetlacze organiczne są obecnie jedynym typem ekranów, w których pojedyncze piksele są samoistnym źródłem światła. Myślę, że wszyscy wiedzą czemu jest to tak istotne, a jeśli nie to przypomnę: czerń i kąty widzenia. To właśnie te dwa walory obrazu są i pozostaną daleko poza możliwościami ekranów LCD, a na jakość obrazu mają one kluczowy wpływ. W celu dalszej lektury o technologii OLED zapraszam do wątku: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?. Tutaj skupmy się na bardzo szczególnym reprezentancie tejże technologii jakim jest Sony KD-55A1!

Pierwszy telewizor OLED od Sony! Tak chciało by się napisać, jednak byłby to mały błąd merytoryczny. Osoby śledzące nasze forum wiedzą, że już w 2007r. firma Sony posiadała przez chwilę w swojej ofercie wyświetlacz organiczny, ówcześnie wyposażony w autorską matrycę. Nosił on oznaczenie XEL-1, miał 11″. Pamiętam gdy @Gmeru opowiadał o odwiedzających go pielgrzymkach maniaków w domu by zobaczyć “nową jakość” mimo tak małego ekranu. Dokładnie 10 lat później, japoński gigant postanowił powrócić do projektu wyświetlacza OLED. Tym razem na rynek trafi cała rodzina ekranów tego typu – 55″, 65″ i 77″. Wszystkie z nich są płaskie, posiadają niebanalny wygląd i wykorzystują dopracowaną matrycę WRGB OLED marki LG Displays. Telewizory noszą oznaczenie A1 i reprezentują flagową serię w ofercie Sony. Dziś pod lupę trafił najmniejszy z nich. Przejdźmy więc do wyczekiwanego testu!

(58211)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

474
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o