Home Testy Telewizory OLED Sony Sony A1 (KD-55A1) TEST pierwszego OLED tej marki z 4K i HDR
Sony A1 (KD-55A1) TEST pierwszego OLED tej marki z 4K i HDR

Sony A1 (KD-55A1) TEST pierwszego OLED tej marki z 4K i HDR

57.05K
468

Słowem wstępu

Myślę, że dla nikogo nie jest zdziwieniem, że premiera każdego telewizora OLED na rynku, jest dla nas ogromną radością! Wyświetlacze organiczne są obecnie jedynym typem ekranów, w których pojedyncze piksele są samoistnym źródłem światła. Myślę, że wszyscy wiedzą czemu jest to tak istotne, a jeśli nie to przypomnę: czerń i kąty widzenia. To właśnie te dwa walory obrazu są i pozostaną daleko poza możliwościami ekranów LCD, a na jakość obrazu mają one kluczowy wpływ. W celu dalszej lektury o technologii OLED zapraszam do wątku: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?. Tutaj skupmy się na bardzo szczególnym reprezentancie tejże technologii jakim jest Sony KD-55A1!

Pierwszy telewizor OLED od Sony! Tak chciało by się napisać, jednak byłby to mały błąd merytoryczny. Osoby śledzące nasze forum wiedzą, że już w 2007r. firma Sony posiadała przez chwilę w swojej ofercie wyświetlacz organiczny, ówcześnie wyposażony w autorską matrycę. Nosił on oznaczenie XEL-1, miał 11″. Pamiętam gdy @Gmeru opowiadał o odwiedzających go pielgrzymkach maniaków w domu by zobaczyć “nową jakość” mimo tak małego ekranu. Dokładnie 10 lat później, japoński gigant postanowił powrócić do projektu wyświetlacza OLED. Tym razem na rynek trafi cała rodzina ekranów tego typu – 55″, 65″ i 77″. Wszystkie z nich są płaskie, posiadają niebanalny wygląd i wykorzystują dopracowaną matrycę WRGB OLED marki LG Displays. Telewizory noszą oznaczenie A1 i reprezentują flagową serię w ofercie Sony. Dziś pod lupę trafił najmniejszy z nich. Przejdźmy więc do wyczekiwanego testu!

(57054)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(468)

 1. 14 godzin temu, Sk_uter napisał:

  Dostałem wczoraj maila czy zgadzam się na wymianę AF9, więc jest dobrze, zatwierdziłem i czekam, aż Warszawa wyślę im telewizor i potem jadą z nim do mnie, więc dzięki za info o tej wymianę. Będę informował jak dalej pójdzie.

  Chyba tu tylko ''Mistrzunio''z Sony ma problemy😀U mnie prawie 1,5 roku z 65'A1 i jestem zadowolony.Jak wytrzyma jeszcze 3-4 lata to będzie OK.Jestem ciekaw różnic jakie są miedzy A1,a AF9 z punktu użytkownika.

   

 2. 10 minut temu, gangi007 napisał:

  Jestem ciekaw różnic jakie są miedzy A1,a AF9 z punktu użytkownika. 

    

  Nowsza generacja matrycy i szybszy procesor. Reszta 1:1 to samo.

 3. TV przyjechał, teraz dostrzegam różnice w kalibracji, bo teraz na te kolorki patrzeć nie idzie, czekam na ekipę Skalibrujtv.pl.

  Szybkość na duży plus, w końcu działa jak należy. Dźwięk przy wyższej głośności widzę, że trochę lepiej gra, a przy normalnym oglądaniu nie czuć różnicy poprawy tego systemu.

  Jedynie nie podoba mi się grubsza ramka, ale to kwestia przyzwyczajenia.

  To na tyle z pierwszych wrażeń

  Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 4. Mówisz o dolnej ramce ? tam są mikrofony pewnie dlatego jest grubsza. Jedna rzecz która rzuciła mi się po dłuższym obcowaniu z telewizorem to przy niskiej jakości video 

  w ciemnych scenach makrobloki mimo włączonej łagodnej gradacji w A1 tego nie zauważyłem .

   

   

 5. Tak ta dolna najbardziej rzuca się w oczy chociaż cała w około według jest grubsza (górna i dolna najbardziej mi się rzuca), no ale mikrofony w A1 chyba też były czy nie? Bo kojarzę, że też był przycisk do mikrofonu.

  Ja po kalibracji może będę mógł więcej stwierdzić jak na razie nie podobają mi się kolorki w ogóle na żadnym profilu chyba za bardzo się przyzwyczaił do tych kalibrowanych.

  Jeszcze sobie później przetestuję czy filmy 4k ultra HD nie tną się jak to potrafiło na A1 zrobić.

  Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 6. W Af9 możesz sie posługiwać mikrofonem bez pilota ,niestety jeszcze nie u nas w kraju chyba ,że zmienisz lokalizacje,a odnośnie kolorów to 

  to AF9 jest fabrycznie bardzo dobrze skalibrowany .

 7. No to mi się jakiś słaby trafił, bo mocno się różni od skalibrowanego A1.

  To A1 nie miała mikrofonu w tv tylko w pilocie? Chodzi Ci o asystenta na którego jeszcze czekamy, tak?

  Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 8. Ja już zamówiłem kalibrację, jednak uważam, że każdy powinien mieć swoje ustawienia, co się przekonałem na obu kalibrowanych tv

  Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 9. Ja jestem zadowolony matryca trafiła mi się prawie idealna , sprawdziłem w obecności serwisanta na planszach testowych .