Home Testy Telewizory LCD Sony Sony WE750 TEST telewizora Full HD z HDR dla graczy
Sony WE750 TEST telewizora Full HD z HDR dla graczy

Sony WE750 TEST telewizora Full HD z HDR dla graczy

15.95K
16

Słowem wstępu

Gdy potencjalny nabywca pragnie znacznie ograniczyć swój budżet na zakup telewizora, to w pewnym momencie dojdzie do etapu w którym będzie musiał zrezygnować z rozdzielczości 4K. W przypadku Sony etap ten następuje wraz z modelem WE75, który właśnie trafił na nasz stół warsztatowy. Jest to „najdroższy” telewizor Full HD na 2017 rok, po którym mamy znany nam już, najtańszy model Ulta HD – XE7005. Pozbawienie telewizora rozdzielczości 4K, w przypadku firmy Sony, nie wiąże się jednak z porzucaniem całej technologii Ultra HD co stawia WE75 w wyjątkowo unikalnym świetle! WE75 wspiera zarówno HDR jak i szeroką paletę barw, a jak powinniśmy już wiedzieć, to te dwa dobrodziejstwa robią dużo większą różnicę od wyższej rozdzielczości. Jest to doskonała wiadomość dla graczy konsolowych, którzy już od dłuższego czasu mogą czerpać z dobrodziejstw technologii Ultra HD na takich konsolach jak PS4, PS4 Pro oraz Xbox One S (za moment X). Zobaczmy co wyjdzie z takiego połączenia i czy wszystko będzie współpracować poprawnie.

Wygląd

Pomimo swej niskiej ceny, WE75 cechuje bardzo przyzwoite wykonanie. W prawdzie podczas montażu czuć, że materiały są dosyć „plastikowe” (szczególnie podstawa), jednak wizualnie nawet z bliska nie zdradzają tego i telewizor prezentuje się po prostu dobrze.

Badana cechaWartość
Wymiary ekranu (bez podstawy)109,6 × 64,4 × 7,0 cm
Wymiary kartonu119,0 × 75,0 × 16,0 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika)58 × 27 cm
Waga (bez podstawy)11,5kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 200×200

Kształt podstawy, jak i całego telewizora, nie wzbudza kontrowersji. Jest to raczej klasyczna elegancja. Cieszy dość dobre spasowanie elementów ekranu. Dodatkowo wąska podstawa umożliwia umiejscowienie telewizora na bardzo niewielkich komodach. Powłoka matrycy jest matowa, a maksymalna jasność (w trybie SDR – nie mylić z pojęciem jasności w trybie HDR) wynosi około 330cd/m2 (po kalibracji). Jest to wynik powyżej średniej w tej półce cenowej i choć nie można obiecać, że do każdego mocno oświetlonego salonu wystarczy, to najprawdopodobniej nie uda się znaleźć jaśniejszego telewizora w tej półce cenowej.

Złącza i Akcesoria

Większość „ruchomych” złączy, takich jak chociażby HDMI, czy USB, skierowana jest na bok. Z tyłu, z kluczowych gniazd znajdziemy tylko ethernet, bo raczej SCART’a nikt już nie używa 😉 ale ze względu na dość niską cenę telewizora zostało umieszczone. Mniej wymagający użytkownicy mogą jeszcze posiadać produkty korzystające z takich portów.

Dołączony pilot wykonany jest nieco inaczej niż w modelach premium. Posiada gumowane przyciski, jednak nie jest cały pokryty gumą. Układ klawiszy pozostał podobny. Cieszą wygodne bezpośrednie dostępy za pomocą klawiszy do popularnych serwisów wideo: YouTube i Netflix.

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu1920×1080, 49″
Typ matrycyLCD (PFS LED -„Triluminos”) typ. IPS
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)60Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)1 050:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
 • średni: 1 075:1
 • max: 1 380:1
 • min: 845:1
Maksymalna jasność po kalibracji330cd/m2 (pełny ekran klasyczna treść SDR), 450 cd/m2 (HDR, skrawek ekranu)
Odbicia od ekranumałe, ekran pół-matowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,9
 • maks. dE: 3,2
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)370 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 19ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 18ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 18ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak, w trybie „Grafika”, „Gra” – HDMI 2, oraz 3
Obsługa 10 bitowego koloruTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca Sony WE75.

W 49″ wersji telewizora zastosowanie znalazła matryca IPS. Wszystko wskazuje na to, że w 43″ przekątnej znajdziemy panel tego samego typu. Matryca pod mikroskopem ma ciekawą budowę, która przypomina panele „IPS-Pro” marki Panasonic. Ostatni raz podziwiałem taką matrycę w modelu WT60 (kilka ładnych lat temu). Ma ona 60Hz częstotliwość odświeżania. Co ciekawe, źródłem światła są szerokogamutowe diody PFS LED, mające zdolność do dostarczania bogatszej palety kolorów, ściśle związanej z filmami Ultra HD.

Zalecane ustawienia

Dostępny „sceny” tj. grupy trybów obrazu.

Sony WE75 jest telewizorem pozbawionym systemu Android, co oznacza, że bazuje na wewnętrznej dystrybucji Linux’a. W związku z tym interfejs użytkownika wygląda całkowicie inaczej. Wciskając przycisk „Options” dotrzemy do podręcznego menu obrazu, gdzie znajdziemy tryby obrazu, pogrupowane w tzw. „sceny”. Taką hierarchię menu znamy już z telewizorów tegoż producenta z przed kilku lat. Nas oczywiście interesuje, przy którym ustawieniu telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim scena „Kino”.

Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). Wybrana scena nie dopuszcza z resztą użytkownika do głębszych konfiguracji. Jeśli ktoś pragnie dokonać regulacji „pod siebie”, o których napiszę więcej szczególnie w akapicie o ultra hd, to powinien wybrać scenę „Ogólna”.

Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić pole wyświetlania na „+1” lub „wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła).

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych1,5maksymalna2,7
Średnia deltaE barw ze wzornika1,9maksymalna3,2
Średnia deltaE palety szarości1,3maksymalna2,1

Reprodukcja oryginalnych barw filmowych była zaskakująco dobra, już w ustawieniach fabrycznych. Widać, że producent dopracował telewizor pomimo, że nie jest on raczej dedykowany dla entuzjastów obrazu. Z kolorami, poza nieco zbyt mocnym nasyceniem, nic złego się jednak nie dzieje. Mógłbym mieć jeszcze zarzut do charakterystyki jasności – najciemniejsze tony są lekko przytłumione. Daje to wrażenie lepszego kontrastu niż faktycznie oferuje telewizor, ale może też powodować ginięcie detali w czerniach. Sony WE75 nie oferuje jednak ustawień, którymi można by wyeliminować ten niuans. Jest on jednak tak mały, że raczej nikomu nie będzie doskwierał.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji  [/info]

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

W fabrycznym trybie „Kino”, WE75 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Trafia on na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” nie miało też miejsce jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi, aczkolwiek w trybie Kino nawet ustawienie domyślne nie powoduje zbędnych przeostrzeń. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”, lub lepiej „Rozdzielczość” w sekcji „Tworzenie Realizmu”… Nie ma jednak funkcji „łagodna gradacja”, która jest prawdopodobnie najwięcej dającym systemem w telewizorach Sony. Znajdziemy ją wyłącznie w wyższych modelach telewizorów.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i Czerń

Jak już każdy powinien wiedzieć z artykułu o matrycach, kontrast i czerń nie są akurat najmocniejszą stroną matryc IPS. Uzyskują one natywny kontrast w okolicach 1000:1, co generalnie nie zapewnia zbyt atrakcyjnej czerni w nocy. Widać wtedy, że wydobywa się z niej światło. Sony WE75 posiada typową matrycę IPS, o nieco odmiennej budowie, jednak jej wynik jest normalny – 1 050:1, co nie powala przy seansach kinowych. Warto mieć jednak na uwadze, że choć obraz nie jest kontrastowy, to nie wytraca swojej charakterystyki pod kątem i gdy usiądziemy na brzegu kanapy, to wcale nie jest już oczywiste, czy telewizor z matrycą VA daje wciąż lepszy obraz! Nawet niewielkie kąty patrzenia, takie na brzeg ekranu siedząc na środku, powodują już uwypuklanie detali w czerniach na konkurencyjnych telewizorach, a Sony WE75 jest tego pozbawiony.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis scenyWynik pomiaru
Scena testowa kontrastu nr. 1Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni875:1
scena2.jpgCzerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania845:1
scena3.jpgPas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora1 200:1
scena4.jpgDuża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni1 380:1

WE75 nie posiada niestety funkcji lokalnego wygaszania, więc nie jest w stanie pogłębić miejscowo czerni. W menu znajdziemy jedynie funkcję „zaawansowane zwiększanie kontrastu”, która może lekko wpłynąć na czerń przy ustawieniu na „minimum”. Nie ma co jednak liczyć na porażającą skuteczność.

Równomierność ekranu

Rozkład jasność na WE75 był poniżej przeciętnej w kategorii telewizorów LCD.  Nietrudno było doszukać się ciemniejszych brzegów ekranu, a nawet lekkich plam. Te ostatnie szczególnie wychodziły na białej planszy testowej.

Rozkład pozostawiał nieco do życzenia, jak już napisałem wcześniej.

-32%-29%-29%-29%-28%
-26%-18%-16%-19%-24%
-22%-8%ref.-14%-22%
-21%-5%+1%-9%-21%
-27%-7%-2%-9%-19%

Obsługa Ultra HD / 4K

Sony WE75 jest telewizorem Full HD ze wsparciem dla najistotniejszych elementów specyfikacji Ultra HD, takich jak HDR i szeroka paleta barw. Niestety większość walorów płynących z tego względu została pogrzebana przez brak wsparcia dla HDCP 2.2. Do telewizora nie da się doprowadzić treści UHD np. z odtwarzacza Ultra HD Blu-ray. Jest ona automatycznie degradowana do postaci Full HD / SDR. Wielka szkoda.

Co więcej telewizor nie identyfikuje się jako zgodny z jakąkolwiek rozdzielczością Ultra HD. W konsekwencji tak go np. widzi Xbox One S a o konsekwencjach takiego efektu napiszę w dalszej części testu:

Menu konsoli Xbox One S

Playstation 4 (Pro) posiada jednak profil obsługi Full HD wraz z HDR i szerokim gamutem, wobec czego działa i wykorzystuje te dwa dobrodziejstwa, w przeciwieństwie do xbox’a!

Menu konsoli PS4 Pro

O ile jakaś gra lub aplikacja nie będzie wymagała obecności HDCP 2.2… Sprawdziliśmy jednak kilka gier i wszystkie działały poprawnie. Podsumowując, funkcjonalność szerokiej palety barw i HDR wykorzystamy tylko i wyłącznie w grach. Dlatego telewizor powinien być na celowniku graczy. Pytanie czy posiadaczy wszystkich konsol? Jak widać tylko tych posiadających sprzęt od Sony. Bo tylko na PlayStation 4 (Pro) zobaczymy gry z HDR i szeroką paletą barw. Ale…

CechaWynik
Certyfikat Ultra HD PremiumNIE
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 202097% / 72%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4NIE
Wsparcie dla Dolby VisionNIE
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVCNIE
Obsługa YouTube w 4KNIE
Kompatybilność z HDCP 2.2NIE
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerówNIE

Istnieje jednak pewien „trick”, który mógłby pozwolić posiadaczom WE75 podłączyć odtwarzacz Ultra HD i oglądać filmy, a także korzystać z dowolnych innych źródeł wymagających HDCP 2.2 i rozdzielczości UHD. Jest nim procesor obrazu pozwalający rozszyfrowywać sygnał i skalować w dół. Do takich należy np. HDFury Linker.

Procesory obrazu

Po podłączeniu i odpowiedniej konfiguracji algorytmów przetwarzania udało się uzyskać i filmy i gry z Xbox One S w pełnej krasie, na telewizorze Sony. Niestety sam procesor to ok 1/4 wartości telewizora, więc poniższy screen możemy raczej potraktować jako ciekawostkę.

Menu konsoli Xbox One S

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

ScenaOpis scenyJasność HDR
hdr1Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2410 cd/m2
hdr2Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność330 cd/m2
hdr3Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie410 cd/m2
hdr4Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR330 cd/m2
hdr5.jpgPlansza „L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance450 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jasność WE75 nie rzuca na kolana, toteż wrażenia z gry z HDR nie mają szansy być dużo lepsze, niż podczas oglądania zwykłego materiału SDR. W mojej ocenie, która znajduje z resztą odzwierciedlenie w powyższej tabeli, pierwsze odczucie, że obcujemy z treścią nowej generacji zaczyna się dopiero powyżej 350 nitów. Poniżej tego mamy w prawdzie więcej detali w bielach, ale nie mają one takiej ekspresji świetlnej jak powinny, więc nie wywołują efektu wow. WE75 utrzymuje stabilnie ową jasność. Nie stosuje on żadnych zabiegów by ją osiągnąć, poza rozjaśnieniem matrycy na 100%. Gmeru jako zapalony gracz był jednak zadowolony z efektu jaki zobaczył na ekranie z konsoli PS4 Pro np. w grze WipEout: Omega Collection. Trzeba pamiętać, że oprócz HDR zobaczyliśmy dużo więcej kolorów względem zwykłych telewizorów Full HD o których w kolejnym akapicie. Dlatego efekt końcowy może cieszyć.

WIPEOUT™ OMEGA COLLECTION

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barwWynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI97%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 202072%

Sony WE75, pomimo swej niskiej ceny, posiada specjalizowane podświetlenie diodami PFS LED, które znamy z najwyższych modeli telewizorów takich jak np. XE90, czy XE93. Zobaczmy więc jak się mają kolory…

Ustawienia fabryczne

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych3,3maksymalna6,4
Średnia deltaE barw ze wzornika2,8maksymalna4,7
Średnia deltaE palety szarości2,5maksymalna7,7

WE75 jest w stanie odtwarzać barwy w treściach Ultra HD blisko tego jak widział je reżyser. Oczywiście nie możemy liczyć na taką zgodność jak w trybie Full HD / SDR, jednak lepsze nasycenie czerwieni, czy zieleni da się zauważyć, pomimo tego, że kolory są w rzeczywistości nieco osłabione względem norm. Receptą na to może by nieznaczne podbicie suwak „nasycenie”, lub włączenie funkcji „żywy kolor”, tak jak sugerowałem w przypadku Sony XE70. Tutaj trzymałbym się jednak ustawienia „minimum”. Charakterystyka jasności jest typowa dla wyświetlaczy z umiarkowaną jasnością. W górnej części tony są nieco skompresowane, by obniżyć ich ekspresję, ale także zachować ich większą ilość.

Odwzorowanie ruchu

Sony WE75 posiada 60Hz matrycę, więc nie jest to najfortunniejszy wybór do oglądania np. transmisji sportowych jednak do grania będzie w 100% wystarczające. Bez 120Hz obraz jest bardziej smużący, jednak należy mieć też na uwadze, że widać to dopiero przy większych przekątnych, lub przy małych odległościach oglądania. Przy 49″ smużenie wynikające z 60Hz nie będzie zbyt dotkliwe, chyba, że usiądziemy metr od telewizora. Jedynym „wspomagaczem” jaki zapewnił producent jest funkcja „Tryb ruchu LED”, która pozwala zmniejszyć rozmycie w sporcie, kosztem powielenia konturów postaci.

Nie ma jednak sytemu motionflow w jakiejkolwiek formie. Szkoda, bo nawet w telewizorach z 60Hz matrycą takowy potrafił przynajmniej polepszyć płynność 24-klatkowych filmów.

UstawieniaInformacjeObraz postrzegany w ruchu
WyłączoneSmużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

330 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

 

Tryb ruchu LED

Smużenie: 

duże

Maksymalna jasność: 

250 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

umiarkowane

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

Tryb ruchu LED nie powoduje migotania, ani innych negatywnych zjawisk. Możemy więc śmiało go używać, by obraz wyglądał na nieco ostrzejszy kosztem większego powielenia konturów.

Kąty widzenia

Jak widać na poniższym wideo, WE75 jest jednym z tych wyświetlaczy, które nadają się do oglądania pod kątem. Nawet przy dużym zejściu z osi nasycenie barw i kontrastowość obrazu pozostaje stała. Dla osób siedzących na wprost telewizora jest to również istotne, choć często niedocenianie. Siedząc w optymalnych odległościach, które można wyliczyć z naszego kalkulatora. Znaczący kąt tworzy się nawet podczas patrzenia w róg ekranu i kontrastowość spada na matrycach VA. Matryce IPS wolne są od tego zjawiska!

Jedyne negatywnej cechy można dopatrzeć się obserwując czerń pod kątem, szczególnie pionowym. Widać wtedy tak zwane srebrzenie, czyli zabarwienie czerni barwą szaro-srebrną.

Srebrzenie matrycy IPS w rogu.

Granie na konsoli i PC

Sony WE75, jak inne niskobudżetowe model, wymaga przechodzenia na tryb „HDR” ręcznie podczas grania na najnowszych konsolach. Mimo to lag jest bardzo mały.

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
[GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HDtryb „Gra”19 ms
[GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR”18 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)tryb „Grafika”18 ms
[GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDRtryb „Gra”19 ms
[GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDRtryb „HDR”18 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie „Grafika”

Oznacza to, że TV będzie świetnym wyborem dla graczy. Opóźnienie jest całkowicie niewyczuwalne i mieści się w pierwszej grupie („placebo”). Myślę, że wszyscy zapaleńcy konsolowi mogą śmiało sięgać po WE75!

Pod względem współpracy z konsolami PS4, PS4 Pro oraz Xbox One S napisałem już wyżej w akapitach o Ultra HD. Podsumowując, bez żadnych kombinacji zagramy w trybie Ultra HD bez problemu na konsolach Sony. Do Xboxa należy zaopatrzyć się w zewnętrzny procesor obrazu, którego cena jest dość wysoka. Tylko wtedy uruchomimy na nim gry w Ultra HD. Bez niego konsola będzie działać jak na zwykłym telewizorze Full HD bez wsparcia dla HDR oraz szerokiej palety barw.

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

System i Smart TV

Telewizor, jak już wcześniej wspomniałem, pozbawiony jest systemu operacyjnego Android, z którego słynie Sony. Zamiast tego mamy autorską dystrybucję Linux’a, który także zapewnia podstawowe funkcjonalności Smart TV. Zobaczmy co dzieje się po wciśnięciu przycisku „Home”:

W ten sposób dostać się możemy do aplikacji wbudowanych w telewizor. Trzeba jednak przyznać, że są dosyć proste:

Telewizora potrafi jednak odtwarzacz pliki wideo i wychodzi mu to całkiem nieźle. Nie zacina się nawet na plikach Ultra HD z pendrive. Nie znalazłem jednak opcji podłożenia napisów. Nie załadowały się one także automatycznie do filmu:

Dobrą informacją jest jednak to, że interfejs telewizyjny jest dosyć dopracowany. Działa płynnie i nie podwiesza się np. podczas wchodzenia w EPG. Ta część interfejsu jest dosyć czytelna i schludnie zaprojektowana:

Jakość dźwięku

Dźwięk Sony WE75  jest na podstawowym poziomie. Nie wyróżnia się niczym ani na plus ani na minus, w porównaniu do innych telewizorów w tej półce cenowej. Wiadomo, że do oglądania filmów nie będzie to wystarczające, bo ani nie ma głębokiego basu, ani przestrzeni.

Podsumowanie i ocena

Telewizor Sony WE75 jest interesującą i unikalną hybrydą, telewizora z matrycą Full HD, czerpiącego dużo ze świata Ultra HD. Gdyby posiadał złącze HDMI 2.0 z HDCP 2.2 to można by wręcz powiedzieć, że jest lepszym wyborem niż podstawowe modele z rozdzielczością 4K. Niestety brak tego wejścia uniemożliwia (lub czyni drogim – bo wymaga zewnętrznego procesora) odtwarzanie filmów z nośników Ultra HD. W konsekwencji świetny obraz z HDR i szeroką paletą barw możemy podziwiać jedynie w grach z konsoli PS4 (Pro). Do tego celu telewizor jest wręcz stworzony. Wraz ze swoim ultra niskim input lag zapewnia świetną rozrywkę i każdy posiadacz konsoli Sony powinien zainteresować się tym telewizorem jeżeli szuka taniej wymiany swojego starszego ekranu. 49″ to wielkość na której natywna rozdzielczość 4K nie miałaby większego sensu chyba, że z nosem w ekranie W innych kategoriach WE75 jest po prostu poprawnym telewizorem z matrycą IPS – czyli dedykowanym raczej do oświetlonych pomieszczeń i telewizji, aniżeli do seansów w warunkach kinowych. Pod tym względem sprawdza się dobrze. Zapewnia poprawne oddanie barw i świetne kąty widzenia, chociaż do jednorodności obrazu można by mieć kilka uwag.

PLUSY

 • Wysoka jakość wykonania, jak na tą półkę cenową
 • Bardzo niski input lag – świetny wybór dla graczy
 • Obsługa Ultra HD z HDR i szeroką paletą barw z konsolą PlayStation 4 (Pro) (ale – patrz minusy)
 • Świetne kąty widzenia
 • Dobrej jakości tryby fabryczne obrazu, podatność na kalibrację
 • Schludny i dość szybki system operacyjny

MINUSY

 • Okrojona funkcjonalność Smart TV względem Androida
 • Brak złącza HDMI 2.0 – Ultra HD dostępne tylko z konsoli PS4 (Pro) w grach – brak oficjalnej współpracy w trybie Ultra HD z konsolą Xbox One S (potrzebny dodatkowy procesor obrazu)
 • 60Hz matryca (uzasadnione w tej cenie)
 • Dość niski kontrast, jak w typowej matrycy IPS

Cena referencyjna: Sony KDL-43WE755 2 649 zł / Sony KDL-49WE755 2 799 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

(15949)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(16)

 1. I tylko szkoda,że nie ma większej matrycy,taka 55 cali by się przydała ;-)

 2. Cześć, Chciałbym się upewnić, bo się doktoryzuję od wczoraj żeby nie zadawać głupich pytań:).

  Nie zależy mi na 4K tak bardzo (odległość oglądania to 3-4 metry), ale HDR i owszem. Z tego co wyczytałem Sony XD i XE 85 mają podobne jasności HDR do tego modelu. Przez następne 3-4 lata tv będzie tylko do netflixa. Czy do okazjonalnego oglądania po 2-3 godziny dziennie netflixa warto dopłacić do XE 85? (pomijam wielkość tv oczywiście). Czy tzw. 'user experience' będzie dużo lepszy? 

 3. Dnia 18.08.2017 o 11:49, Gmeru napisał:

  Przecież PS4 też ma HDR... a to daje mu sporą przewagę nad "zwykłym" Xbox One pod względem grafiki.

   

  Jesteś pewny że HDR działa poprawnie na zwykłym PS4? Ktoś pisał, że sygnał wykrywa, ale obraz nie jest wyświetlany poprawnie przez brak wparcia PS4 dla HDMI 2.0

 4. 15 minut temu, gh0st666 napisał:

  Jesteś pewny że HDR działa poprawnie na zwykłym PS4? Ktoś pisał, że sygnał wykrywa, ale obraz nie jest wyświetlany poprawnie przez brak wparcia PS4 dla HDMI 2.0

   

 5. rozumiem ,ze XBX tez ogarnie bez problemu w HDR?ciekawa opcja faktycznie

 6. Miałem i oddałem.

  Do sportu się nie nadaje w ogóle, pomimo Motionflow XR 400hz w parametrach nie ma żadnego upłynniacza, podczas gdy XE8005 z Motionflow XR 200 Hz ma upłynniacz - zwykłe oszustwo! Na plus świetne kolory i bardzo równomierne podświetlenie, dzięki czemu czerń jest jednolita.

  "Dźwięk Sony WE75 jest na podstawowym poziomie. Nie wyróżnia się niczym ani na plus ani na minus" Zupełnie się z tym niezgodzę. Dżwięk jest TRAGICZNY. Nie da się tego słuchać nawet podczas oglądania programów informacyjnych! Bez włączonego polepszacza jest taki zamulony, że trudno zrozumieć, co mówią, z kolei z ClearAudio+ staje się strasznie agresywny, wysokie tony niemal kaleczą uszy, nie da się po prostu wytrzymać. O oglądaniu filmów rzecz jasna nie ma mowy. Może teraz takie TV robią, w 2008 w ciemno kupiłem TV Daewoo 32'' i głośniki miał w porządku.

  Jeśli zaś chodzi o gry to jednak na 100hz gra się lepiej, dotyczy to jednak głównie gier sportowych, w innych można nie zauważyć różnicy.

 7. O ile z telewizorami sprawa jest w miarę klarowna to czy przy Waszych możliwościach dostępności do sprzętu można by zrobić test monitorów pod PS4 PRO i XBOX ONE X z HDR.

  Głównie chodzi mi o zakres 28'-32", telewizorów takiej przekątnej z HDR i rekomendacją dla graczy chyba nie ma.

  Wiem że na tę chwilę jest praktycznie tylko jeden monitor Z hDR dla graczy Dell UP2718Q (za ponad 7,5k), ale jest kilka "pseudo" HDR które da się kupić w necie, ale nie ciężko je znaleźć w jakimś sklepie i na żywo się przekonać jak to działa.

  Chodzi mi min o LG 32UD99 , Samsung CHG70

   

   

 8. 22 godziny temu, Andrzej Weclawski napisał:

  w parametrach nie ma żadnego upłynniacza

  Jest jeden tryb,  tryb ruchu LED, wtedy zmniejszy się smużenie i nieco wzrośnie ostrość obiektów w ruchu.


  Ten tv podobnie jak większość krawędziaków bez dużej ilości stref ma tylko pseudo HDR który w jaśniejszych momentach rozjaśnia cały obraz, a prawdziwy HDR jest tylko i wyłącznie wtedy kiedy tv jest w stanie rozjaśnić (czy przyciemnić) niezależnie i osobno każdy nawet najmniejszy punkcik i wyświetlić każdy taki punkt z różnymi poziomami jasności a przy tym całe pozostałe tło jak i otoczenie każdego takiego rozjaśnionego punktu ma pozostać nietknięte rozjaśnianiem, tj ma pozostać takie jak widziała go matryca kamery. Takie coś jest możliwe tylko w OLED albo już z mniejszą dokładnością w topowych flagowych LCD.

 9. Dnia 11/17/2017 o 11:28, mmpeg-4 napisał:

  Jest jeden tryb,  tryb ruchu LED, wtedy zmniejszy się smużenie i nieco wzrośnie ostrość obiektów w ruchu.

  To jest bardziej wyostrzanie obrazu, przez upłynniacz rozumiem wstawianie klatek pośrednich. Na XD8305 100hz bez żadnych upłynniaczy w trybie gra jest mniejsze smużenie niż tutaj z TR LED.

  Co do HDR to się zgodzę, mój tv ma podejrzewam podobny HDR do tego i w ciemnym filmie to jest dramat, wczoraj go przy serialu Punisher musiałem po prostu wyłączyć bo tak słabo to wyglądało (wyblakły obraz).

 10. Czy ktoś może wie jak wyłączyć wiecznie wyskakujący pasek informacyjny? Kupiłem TV wyłącznie z myślą o podłączeniu pod PCta bo miał tutaj dobrą opinię. Niestety nie da się go używać bo 1/5 ekranu zasłania mi cały czas wyskakujący pasek z info o HDMI i rozdzielczości. W grach które sprawdziłem tego nie ma ale praca na pulpicie i przeglądanie stron to tragedia. Proszę o pomoc. Proponowane rozwiązania z polskich i zagranicznych stron nie działają. Mam 14 dni na zwrot, jeśli tego nie rozwiąże to musze oddać a szkoda bo obraz mnie zadowala. Z góry dzięki.