Home Testy Monitory Philips BDM4037U TEST wielkiego monitora 4K do pracy i nie tylko!
Philips BDM4037U TEST wielkiego monitora 4K do pracy i nie tylko!

Philips BDM4037U TEST wielkiego monitora 4K do pracy i nie tylko!

2.35K
0

Słowem wstępu

Od dawna czekałem na nastanie czasów, w których monitory osiągną rozmiary zarezerwowane do tej pory dla telewizorów. Było to nieuniknione, bo jak wiadomo wraz ze wzrostem rozdzielczości musi rosnąć też przekątna ekranu, by dało się wykorzystać dodatkową przestrzeń roboczą. Monitor Philipsa, który trafił właśnie do naszej redakcji, chyba właśnie otworzył tą erę na dobre. Karton tak wielki, że ciężko go nosić w pojedynkę, a po wyjęciu całe biurko wypełnione ekranem. Tak wygląda BDM4037U, czyli 40″ monitor ogólnego użytku. Skoro tyle już o nim wiemy, to sprawdźmy teraz w jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej. Do roboty!

Wygląd

Monitor jest wielki… ale to już wiemy 😉 Wrażenie robi nie tylko swoją 40″ przekątną, ale także faktem, że posiada proporcje 16:9. Nie jest zatem tak niski jak modne ostatnio formaty kinowe (21:9). Ekran jest zakrzywiony, co powiedziałbym, że jest złem koniecznym. Nie przepadam za tym rozwiązaniem w monitorach, jednak ułatwia ono objęcie wzrokiem całej powierzchni roboczej. Obudowa monitora i podstawa są wysokiej klasy. Znowu przypominają mi one jakość firmy Apple.

Podstawa, pomimo swojej estetyki, nie jest niestety funkcjonalna. Nie pozwala obracać monitora, ani podnosić. Możemy jedynie odchylić go nieznacznie do tyłu.

Metalizowana ramka bardzo ładnie przylega do matrycy tworząc obłe krawędzie.

Po podłączeniu komputera kablem A-B mamy do dyspozycji aż cztery dodatkowe porty, w tym jedno z technologią fast charging. Świetnie. Jest także wyście słuchawkowe i wejście audio (stereo), aczkolwiek dźwięk możemy także podać przez port hdmi / display port. Warto wspomnieć, że w monitor wbudowano głośniki (2X5W).

Badana cechaWartość
Wymiary wyświetlacza (bez podstawy)90,9 × 53,2 × 7,2 cm
Waga (bez podstawy)11,3kg
Otwory do montażu na ścianieVESA 100 × 100

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu3840 x 2160, 40″ (16:9)
Typ matrycyLCD z podświetleniem PFS LED typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do dynamicznych gier na PC)60Hz
Kontrast ANSI (więcej – lepiej)3 000:1 (w całym zakresie jasności)
Maksymalna jasność po kalibracji255 cd/m2
Odbicia od ekranumałe, ekran matowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,3
 • maks. dE: 1,8
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 14 ms – 1080p60 (konsola/PC)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak
Poprawna obsługa klatkaży60 Hz

Matryca, zalecane ustawienia

Producent wyposażył swój monitor w matrycę VA, co jest rzadszym obecnie wyborem. Na rynku królują konstrukcje oparte o panele TN, lub IPS, ale czy słusznie? Wszystko jest kwestią oczekiwań użytkownika. Matryca VA zapewnia znacznie wyższy kontrast niż dwa pozostałe panele, co na pewno ucieszy osoby chcące wykorzystać monitor jako ekran do filmów a takich jest sporo szczególnie przy tak dużej przekątnej. Lepsza czerń wygląda także lepiej w grach. Stopień degradacji obrazu pod kątem jest zaś gdzieś pomiędzy dwoma pozostałymi typami matryc.

Zalecane ustawienia

W menu znajdziemy kilka presetów obrazu. Możemy także wyłączyć preset i ustawić sobie jedne ustawienia w menu monitora, które nie jest zbędnie przeładowane niepotrzebnymi funkcjami. Okazuje się, że wszystkie presety poza jednym, to tak naprawdę zaprogramowane wstępnie ustawienia, które można konfigurować samodzielnie. Jednym wyjątkowym trybem jest „Smart Uniformity”. Ma on na celu poprawę jednorodności wyświetlania obrazu (jak sama nazwa wskazuje) i uzyskanie palety barw jak najbliższej sRGB (czego nikt akurat nie mówił). Na potrzeby oceny obrazu skorzystam właśnie z tego trybu.

Ergonomia pracy

Praca na tak gigantycznym monitorze jest niezwykle przyjemna. Ilość informacji i ich czytelność jest tak dobra, że niemalże aż przywołało moje wspomnienia z dzieciństwa, gdy marzyłem o posiadaniu kilku wyświetlaczy pracujących jako jeden duży. Poniższe zdjęcie robi wrażenie prawda?

Warto jednak mieć na uwadze, że do wygodnej pracy z tym ekranem musimy mieć dosyć wysokie krzesło. W przeciwnym razie będziemy musieli zadzierać głowę do góry, a podstawa nie ma regulacji wysokości! Zalecana przeze mnie odległość od ekranu to około 80-100 cm. Gdy tylko przywykniemy do otwierania kilku aplikacji obok siebie, może okazać się to bardzo wydajnym rozwiązaniem przy pracy.

Reprodukcja kolorów

Fabrycznie

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych1,6maksymalna2,8
Średnia deltaE barw ze wzornika1,7maksymalna3,3
Średnia deltaE palety szarości2,8maksymalna3,3

Odwzorowanie palety barw sRGB wychodzi monitorowi nie najgorzej. Z pewnością trybu SmartUniformity można użyć do amatorskiej pracy ze zdjęciami, tudzież inną grafiką. Gdyby dało się jeszcze skorygować nieco za chłodny odcień bieli to byłoby wręcz super. Niestety nie da się i to jest największa wada tego trybu. Nie przyjmuje on żadnych regulacji z zewnątrz!

Po kalibracji

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych0,9maksymalna1,7
Średnia deltaE barw ze wzornika1,3maksymalna1,8
Średnia deltaE palety szarości1,2maksymalna2,0

Próba kalibracji monitora, tym razem na wyłączonym presecie ustawień (Off) wypada bardziej obiecująco. Z takimi wynikami monitor mógłby być już narzędziem w rękach półprofesjonalistów, gdyby nie… gorsza jednorodność matrycy, o której później. Gdyby jednak nie baczyć na tą cechę, to chwali dobra wierność barw w szerokiej palecie, bo jak widzimy gamut jest wyraźnie szerszy niż sRGB, a to za sprawą podświetlenia diodami PFS LED.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych monitorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego monitora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Co to jest Kalibracja ekranu? Jakie ustawienia są dobre i „naturalne”?
o
raz w temacie: Jaka rozpoznać profesjonalną kalibrację?  

Jasność, zakres regulacji

Monitor pozwala się regulować w zakresie od 67 do 256 cd/m2 i co ważne, najważniejsza regulacja następuje wyłącznie za pomocą diod podświetlających ekran. Kontrast nie spada więc nawet przy skrajnych ustawieniach. O ile wartość 67 nitów jest na pewno odpowiednio niska dla pracy w każdych warunkach, tak na górze skali mogło by być więcej zapasu dla osób pracujących w jasnych pokojach. Osobiście czuję się komfortowo z wyświetlaczem, który zapewnia przynajmniej 350 – 400 cd/m2, szczególnie gdy pracuję w dzień w salonie.

Monitor korzysta albo ze sterowania jasnością za pomocą natężenia prądu, albo PWM o bardzo wysokiej częstotliwości, bowiem mój spektrometr nie jest w stanie wychwycić migotania podświetlenia, a z reguły nie ma z tym problemu do wartości 2,5kHz.

nosync.png
Podświetlenie monitora jest całkowicie niemigoczące lub jego częstotliwość jest wyższa niż 2,5kHz.

Nie ma zatem możliwości, by oko zauważyło jakiekolwiek migotanie, nawet w obszarze widzenia peryferyjnego, które jest znacznie bardziej czułe na tego typu zjawiska. Regulacja jasności nie zmienia także odcienia bieli.

Kontrast, Powłoka ekranu

Specjalizowane podświetlenie monitora diodami PFS LED.

Powłoka ekranu jest mocno matowa, co zmniejsza odbicia lustrzane od ekranu, aczkolwiek w dzień obraz nie jest tak „krystaliczny” jak na monitorze połyskującym. Kontrast o wartości 3000:1, znacznie przewyższa monitory z matrycą TN, czy IPS, co pozytywnie odbija się na jakości czerni! Oczywiście wartość te podaję po kalibracji do docelowego punktu bieli – D65.

Równomierność ekranu

Ocenę jednorodności ekranu należy rozbić na dwa scenariusze. W pierwszym z nich korzystamy z dowolnych ustawień monitora, innych niż „Smart Uniformity”. W takiej sytuacji monitor cechuje się przeciętną równomiernością i wydać na białej planszy winietowanie w kierunku brzegu ekranu.

Tak prezentuje się to w pomiarach;

-29%-26%-32%-17%-28%
-28%-19%-9%-8%-22%
-30%-7%ref.-5%-21%
-14%-4%-1%-6%-16%
-25%-6%-3%-4%-19%

Gdy tylko przełączymy się jednak w tryb smart uniformity, to sytuacja ulega znacznej poprawie i monitor Philipsa wyprzedza znacznie konkurencję pod względem równomierności. Niestety w trybie tym nie możemy ani skorzystać z pełnego gamutu barw, ani dokonać kalibracji, ponieważ regulatory balansu bieli nie reagują na ustawienia.

Tak prezentuje się to w pomiarach;

-14%-10%-10%-10%-14%
-11%-7%-4%-2%-8%
-19%-7%ref.-1%-10%
-12%-4%-4%-2%-9%
-11%-1%-0%-1%-13%

Odwzorowanie ruchu

Menu z funkcją „SmartResponse”.

Philips BDM4037U raczej nie jest monitorem dedykowanym dla graczy, co absolutnie nie znaczy, że się do tego celu nie nadaje! Po prostu próżno szukać w nim szybkiej matrycy, o częstotliwości odświeżania większej niż standardowe 60Hz. Mimo to posiada funkcję znaną z monitorów Philipsa – „SmartResponse”, która jest systemem typu overdrive, skracającym czas reakcji pikseli. Ma ona zapewnić ograniczenie smużenia wynikającego ze zbyt wolnej reakcji matrycy. Funkcję tą możemy wyłączyć, bądź ustawić na jeden z trzech stopni.

ParametryInformacjeObraz postrzegany w ruchu
Sygnał: 60Hz

SmartResponse: Off

Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

255 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 60Hz

SmartResponse: Min

Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

255 cd/m2

 Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 60Hz

SmartResponse: Średni

Smużenie: 

duże

Maksymalna jasność: 

255 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

 
Sygnał: 60Hz

SmartResponse: Maks

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność: 

255 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Jak widać, najmniejszą ilość smużenia uzyskamy przy ustawieniu średnim. Nawet w tym wariancie jest go jednak stosunkowo dużo, w porównaniu do innych monitorów. Oznacza to, że ekran ma ograniczoną sprawność w grach wymagających dobrej czytelności w ruchu, np. strzelankach. W nieco mniej angażujące tytuły można jednak pograć i jest to bardzo przyjemne na tak dużym ekranie 🙂 Np. wyścigi samochodowe.

Niestety sam duży gabaryt powoduje także, że smużenie widać bardziej…

Responsywność / Input lag

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia monitoraWynik
[GRY] 1080pLag przy podłączeniu komputera PC, mierzony przy rozdzielczości 1920×1080dowolny tryb14 ms

Input lag testowanego monitora jest tak niski, że z pewnością żaden gracz nie będzie w stanie go odczuć. Czternaście milisekund, to wynik mieszczący się w najbardziej rygorystycznej grupie. W artykule o input lag zamieściłem test pozwalający zbadać swoją czułość na opóźnienie. Tak krótkie opóźnienie na środku ekranu oznacza też, że monitor dodaje od siebie zaledwie 6 milisekund i to w sytuacji, gdy musi jeszcze przeskalować sygnał z miernika!

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

Kąty widzenia

Kąty widzenia na Philips’ie BDM4037U i jego matrycy VA plasują się gdzieś pomiędzy monitorami z matrycą TN (najgorzej), a tymi z IPS (najlepiej). Pod kątem spada powoli kontrast i bledną kolory, ale nie ma dużych problemów osi pionowej. Zdecydowanie więc sprawność można zapisać na plus. Zobaczmy jak wygląda to na filmie:

Podsumowanie i ocena

Philips BDM4037U to olbrzymi monitor a jego rozmiar jest zarazem największą zaletą i dość unikalnym rozwiązaniem na rynku monitorów. Przy tym jego cena jest generalnie niska a to kolejny duży plus przy takim rozwiązaniu. Wraz ze swoim dopracowanym designem i wysokiej jakości materiałami ładnie prezentuje się na biurku i po prostu dobrze się na niego patrzy. W kwestii obrazu nie oferuje jednak szaleńczej sprawności w żadnej z kategorii. Wykorzystuje on 60Hz matrycę z przeciętnym czasem reakcji, więc na pewno zadowoli graczy, ale tylko tych „niedzielnych”. Osoby pragnące pracować z grafiką mogą to robić w trybie „SmartUniformity”, zapewniającym dobrą równomierność i paletę barw bliską sRGB, jednak gdy ktoś myśli o bardziej zaawansowanych zastosowaniach, to stanie mu na przeszkodzie niemożność kalibracji tego trybu i / lub brak opcji włączenia korekcji równomierności w innym trybie. Innymi słowy, monitor jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie przede wszystkim dużą przestrzeń roboczą i ładne wykonanie. Do codziennej pracy z dużą ilością okien będzie idealny.

PLUSY

 • Ogromny ekran (40″)
 • Poszerzona paleta barw
 • Rewelacyjne wykonanie
 • Rozdzielczość 4K (3840×2160)
 • Matryca VA o bardzo dobrej czerni i kątach widzenia
 • Bardzo niski input lag
 • Brak migotania obrazu
 • Hub USB 3.0 z wieloma wejściami
 • Port USB z szybkim ładowaniem
 • Dobre oddanie barw fabrycznie
 • Niska cena

MINUSY

 • Matryca mogłaby być jaśniejsza
 • Stosunkowo wysoki czas reakcji i tylko 60Hz odświeżanie
 • Niemożność skalibrowania trybu z lepszą jednorodnością obrazu

Cena: Philips BDM4037U 2400 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj „Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz „Test kalibracji”.

 

(2353)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl