Skocz do zawartości
Bolton

Samsung Q9F (2018) vs OLED

Rekomendowane odpowiedzi

On wylewa swoją frustrację. Widocznie ktoś go za młodu wykorzystał.

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, RHJG napisał:

Czyli ma generalnie jeszcze wyższą jasność w HDR. Na 10% oknie wyszło im aż 1762cd/m2. W rzeczywistej scenie jasność już jednak nie jest tak wysoka - jedynie 908 cd/m2. Zwraca też uwagę faktycznie bardzo dobra czerń. Ale są też i pewne problemy.

Ciekawe jest też to, że ten kupiony przez rtings w sklepie egzemplarz Q9FN wykazuje pewne problemy z DSE: 

Cytat

Decent gray uniformity. There is some dirty screen effect in the center which will be noticeable when watching anything with large areas of similar color, like hockey or football. The 5% test screen is much more uniform, which is good when watching dark scenes in sci-fi or horror movies.

Podobnie jak w przypadku Q8FN występują też duże rozbieżności w kolorach na Q9FN przez kalibracją. Więc jak ktoś chce oglądać w przyzwoitej jakości filmy, to kalibracja jest tu praktycznie niezbędna.

I jeszcze jedna sprawa - algorytm lokalnego wygaszania w Q9FN. Jest faktycznie zdecydowanie zbyt agresywny i jak widać wychodzi to nie tylko w jasnych scenach, ale również bardzo ciemnych. W takiej bardzo trudnej scenie dla LCDków jak poniżej lepiej wyszedł ZD9. Po lewej ZD9, po prawej Q9FN:
q9fn-local-dimming-large.jpg

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ciekawostka 

With the 'Dynamic' picture mode displaying our 10% window, the Q9FN is able to briefly (<5s) spike the brightness as high as 3392 cd/m², 

Mega wynik. Z ciekawości obejrzałbym jakieś demko.

Szkoda, że q8n na rynek europejski będzie z krawędziowym podświetleniem.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 hours ago, pmcomp said:

On wylewa swoją frustrację. Widocznie ktoś go za młodu wykorzystał.

Nie. Zwalczam zabobony i przede wszystkim głupotę. A u ciebie są jej nieograniczone zasoby. Na dodatek podlane arogancją, brakiem wychowania i językiem nie do zaakceptowania.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, RHJG napisał:

Dobra, zadziałał. Nie wiem kim jest ten facet który to napisał, ale po przeczytaniu tego tekstu uważam, że jest kompletnym amatorem. Już na samym początku wiedziałem jaki będzie werdykt, czyli że napisze: blablabla oba telewizory są super, blablabla musisz wybrać sobie sam. To po co to czytałem? Stracone 10 minut mojego czasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

John Archer   "kompletnym amatorem" - no comment...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, RHJG napisał:

John Archer   "kompletnym amatorem" - no comment...

To że ktoś przez 20 lat życia pisał banały do gazet nie czyni z niego automatycznie eksperta. Może ten facet nim jest, nie wiem, po tym artykule absolutnie tego nie widać. Być może ten test jest taki 'amatorski' dlatego, że jest w takim a nie innym medium, gdzie czytelnik niewymagający. Nie wiem, dla mnie to była strata czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, efel napisał:

To że ktoś przez 20 lat życia pisał banały do gazet nie czyni z niego automatycznie eksperta. Może ten facet nim jest, nie wiem, po tym artykule absolutnie tego nie widać. Być może ten test jest taki 'amatorski' dlatego, że jest w takim a nie innym medium, gdzie czytelnik niewymagający. Nie wiem, dla mnie to była strata czasu.

O ile dobrze pamietam to jakiś czas temu nawet Maciej Koper pisał, że Johna Archera w branży już raczej nikt poważnie nie traktuje. Jego testy zawsze prezentowały taki poziom. Wiarygodne źródła zagraniczne to rtings i Vincetn Teoh, a potem długo, długo nic.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, efel napisał:

czyli że napisze: blablabla oba telewizory są super, blablabla musisz wybrać sobie sam. To po co to czytałem? Stracone 10 minut mojego czasu. 

ale przecież fakty zgadzają się z tym co napisał - oba są super ale jednak inne

i każdy musi sam zdecydować jakie elementy wyświetlania są dla niego najważniejsze - i tym się kierować przy wyborze

wg mnie fajny lekki artykuł - i trudno w nim wyczuć który producent posmarował więcej - więc wydaje się obiektywny

to tak jak testy w TopGear często każdy wóz sportowy może być tym naj dla określonego klienta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, efel said:

Dobra, zadziałał. Nie wiem kim jest ten facet który to napisał, ale po przeczytaniu tego tekstu uważam, że jest kompletnym amatorem. Już na samym początku wiedziałem jaki będzie werdykt, czyli że napisze: blablabla oba telewizory są super, blablabla musisz wybrać sobie sam. To po co to czytałem? Stracone 10 minut mojego czasu.

A moim zdaniem testy porównawcze, "na chłopski rozum" wnoszą znacznie więcej przy podejmowaniu decyzji niż suche dane z kolorymetru. Dzięki temu wiesz już, że HDR z OLEDa może być lepszy niż z LCD o dwa razy wyższej jasności, bo LCD nie pokaże tak dobrze kontrastu między sąsiadującymi elementami, za to OLED może "gubić" kolor w najjaśniejszych obszarach obrazu HDR. W bardzo jasnym pomieszczeniu kontrast OLED nie robi też takiego wrażenia przez mocniej odbijające powłoki. Właśnie testów porównawczych najbardziej brakuje na HDTVPolska.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Qleks napisał:

W bardzo jasnym pomieszczeniu kontrast OLED nie robi też takiego wrażenia przez mocniej odbijające powłoki. 

To stwierdzenie w tym artykule jest bardzo kontrowersyjne. Rtings zmierzył odicia zarówno na Q9FN jak i na C8 i oba otrzymały niemal identyczną bardzo wysoką ocenę. Ten Archer pisze też, że LG poprawiło w C8 warstwę antyodblaskową w stosunku do 7 serii, co znów jest lekko mówiąc dziwnym stwierdzeniem, bo nikt nie stwierdził różnic w warstwie antyodblaskowej. Wyniki na rtings w pomiarach wartswy antyrefleksyjnej na Q9FN i 7 serii LG OLED są identyczne. 

I jeszcze na początku wrzuca sugestię, że można podnieść o 5 lub 6 poziomów jasność OLEDa, aby poprawić rzekomy brak detali w cieniach :D Po tym stwierdzeniu można być niemal pewnym, że telewizory nie były kalibrowane. Zresztą nie ma żadnych informacji o tym, jak oba telewizory były ustawione.

Także jak dla mnie ten artykuł również jest słabej jakości bo nie wiadomo, które stwierdzenia są prawdziwe, a które nie. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać na porównania Vincenta. On to zrobi rzetelnie i profesjonalnie.

  • Plusik 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lcd'ku nie skalibrujesz dobrze odcieni skóry to jest raz, kąt idealnie na wprost.

Miałem kalibrowanego oleda C7 65 cali i trochę się nasłuchałem ;)

Odnośnie powypaleń - moja kobita trzaska pytanie na śniadanie, leci tvn, leci netflix, ps4 pro itd. i nic nie widzę. Ale jak będzie to bankowo się tym faktem podzielę, nie mam klapek na oczach "tylko oled".
Obraz jest prawie że 3d w ciemnych scenach hdr.

Odnośnie minusów co mnie wkurza w C7:
-netflix dolby vision -> ciemniejszy obraz w skalibrowanym trybie kino niż kino domowe którego nie da się skalibrować. Fakt że nie ma praktycznie dla mnie zauważalnej różnicy w odcieniach skóry, bieli itd. więc jest bardzo blisko skalibrowanego ale sam fakt to trochę lipa.
-ciemny tryb gry, na całe szczęście w grach jest zaimpletowana kalibracja bieli, w God of War w trybie hdr gra, ustawienia w grze hdr jasność na maksa 100, kontrast nominalny 50 i jest opad kopary... porównywałem do innych trybów z hdr standard i większym lagem, bardziej podoba mi się hdr gra. Totalna lipa jeżeli w grze nie będzie ustawień jasności.
-filmy netflix = motionflow 10 deblur/3 dejudder, inaczej jest stutter może to wynikać z wifi (5ghz speedtest pokazuje 190mbp/s), jestem leniwy nie chce mi się ciągnąć 15m kabla...
-na początku było widać pionowy banding w ciemnych scenach, ale parę razy pixel refresher i jest już o wiele lepiej, już tego nie widzę a uwierzcie jestem strasznie upierdliwy jeżeli chodzi o takie rzeczy

W przypadku filmów mkv 4k odtwarzanie jest bardzo dobre, dobry ruch bez motion flow (nie lubię żadnych upłynniaczy obrazu), ps4 pro także gra pięknie, pc'ta nie chciało mi się taszczyć do sypialni (waży ponad 30kg, dwie chłodnice, wc). 

Odnośnie Q9FN sam będę się zastanawiał nad 75 calami bo cena na start jest ekstra i zejdzie myślę poniżej 20k a wtedy to bardzo ciekawa opcja zamiast projektora jeżeli nie będę miał dedykowanego pomieszczenia do TW9300. 
Dzisiaj byłem w Samsung Center w Rivierze w Gdyni chciałem żeby pokazali jakieś demko w hdr bo leciała reklama s9 w hd i odpowiedź nie mają..... patrzę na zeszłoroczne lcd'ki leci pętla z las vegas w hdr, poprosiłem żeby przełączyli sygnał nie da się... :rolleyes:

 

 

P.S. Johhny Archer ma bardzo nieprofesjonalną opinię w branży i to tak delikatnie ujmując ;) Vincent za to jest przekozak i facet z jajem, jak coś rypnie to można boki zrywać :D 

  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2018 o 20:28, Irokez napisał:

Na lcd'ku nie skalibrujesz dobrze odcieni skóry (...)

Ciekawa, wręcz intrygująca teza, może kolega ją rozwinąć ?

  • Plusik 1
  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vincent pastwi się nad Samsungiem. Kolegę Somebody101 uprasza się o przyjęcie środków uspokajających przed seansem.

  • Lubię 1
  • Haha 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2018 o 15:59, mordas napisał:

No to ładnie, ciekawe ile wyjdzie w w Q9, który ma 480 stref podświetlenia. Oledy pozamiatane B)

Submany i spółka nie przeżyją :lol:

Przypomnę te słowa. Miało być tak pięknie, a wyszło... jak zwykle. Recenzja Vincenta bezlitosna dla najnowszego QLEDa Samsunga.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytyka bez wyjątku wszystkie wady każdemu TV i dobrze od tego jest....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś mądrze na forum napisał - koreańczycy nie mają zbytniej tendencji do dopieszczania/dopracowywania do ostatniego detalu swoich rozwiązań, zupełnie inaczej niż inżynierowie z Japonii - i to od czasu do czasu zdecydowanie widać. 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfrontacja Samsunga z Oledem według Vincenta

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...