Jump to content

efel

Użytkownik
 • Content Count

  2,119
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  81

Seller statistics

 • 0
 • 0
 • 0

efel last won the day on February 23

efel had the most liked content!

Community Reputation

1,317 Excellent

About efel

 • Rank
  4K

Recent Profile Visitors

2,648 profile views
 1. Dla mnie lampka ostrzegawcza się zapaliła tutaj: Z tym RGB oznacza że będą problemy również jak ktoś korzysta z PC. Niby da się wybrać YCbCr w sterownikach, ale w połączeniu z HDR czasem różnie to działa, najczęściej w Windows źle. Osobny profil do HDR i SDR to jest mega przeoczenie i oznacza że tego telewizora nie ma sensu kalibrować. Żal nie skorzystać czasem z dobrego HDRu w tym TV, a treści SDR jednak cały czas są najpopularniejsze. Ciekawi mnie jak będzie wyglądał rozrzut jakościowy. To że dostaliście telewizor wyselekcjonowany do testów to jest pewne, bo tak Chińczycy robią od lat żeby kontrahent zamówił od nich cały kontener albo statek tych telewizorów. Tylko że później się może okazać że jak to przypłynie, to co trzeci egzemplarz to szrot. Markety nie będą sprawdzać każdego egzemplarza przed wysłaniem go do kupującego, więc to rozczarowanie nastąpi dopiero w domu u Kowalskiego. Ale nie powiem że ten TV nie wzbudza ciekawości. W końcu się coś zaczyna dziać, jest jakaś nowa konkurencja co może ożywi nieco rynek co dla nas konsumentów oznacza same korzyści. 1% to może być wystarczające jak zamawiasz u Chińczyka coś prostego np długopisy. To na pewno będzie za mało dla czegoś tak złożonego jak telewizor, gdzie u nas są fajne pro konsumenckie przepisy, że jak kupujesz przez internet to po 14 dniach oddajesz bez podania przyczyny a później masz rękojmię 2 lata. Jeżeli jakość nie będzie utrzymana to taki Media Expert zostanie np z X procentami telewizorów po zwrotach. Chińczyk może nie chcieć tych X procent oddać, bo u niego takich pro konsumenckich praktyk nie ma więc nie przyzwyczajony i nie wkalkulował tego w koszty, co spowoduje że cały deal się skończy szybciej niż zaczął.
 2. Co oglądałeś na nim? Jakieś transmisje sportowe? Dziwnie wyglądają te trzy kropki na górze. To mi wygląda jakby Ci się pulpit Windows wypalił, gdzie miałeś trzy jaskrawe (pewnie czerwone) ikonki. Podobnie na dole. Jeżeli użytkowałeś tego OLEDa do oglądania pulpitu Windows, bo nie był przemyślany zakup. Ale jest to dziwne, bo te wypalenia są dość znaczne a telewizor ma 3 lata. Albo ten pulpit codziennie miałeś wyświetlany minimum przez parę godzin, albo może odłączałeś go od prądu od razu po wyłączeniu i się nie robiła krótka kompenacja matrycy? Co do pytania, co z tym masz zrobić, to niestety już jest za późno na walkę nawet na rękojmi, więc po prostu czeka Cię zakup nowego telewizora.
 3. Pewnie jak 99% użytkowników nie wiesz jak działają te dwie funkcje: dejudder ma zastosowanie do źródeł które podają obraz o niskim klatkażu: 24, 25 i 30 klatek. Generuje klatki interpolowane i wprowadza efekt opery mydlanej. deblur ma zastosowanie do źródeł które podają obraz o wysokim klatkażu: 50 i 60 klatek. Generuje klatki interpolowane po to żeby wyostrzyć obraz w ruchu To nie jest tak że obie te funkcje będą aktywne jednocześnie - aktywuje się jedna, albo druga. Teraz najważniejsze - jeżeli używasz dekodera zewnętrznego to kapitalne znaczenie ma jaki on sygnał wysyła do telewizora: jeżeli zawsze będzie to 50 Hz to tak naprawdę nigdy nie zobaczysz działania dejuddera. Natomiast deblur ma też często symboliczne działanie, bo wiele kanałów telewizyjnych jest nadawane w 50 klatkach interpolowanych, czyli tak naprawdę w 25 klatkach pełnych - niewiele da wyostrzenie obrazu w ruchu tam. Deblur byłby idealny gdyby kanał był nadawany w pełnych 50 klatkach, co jak wiemy nie występuje u nas, bo przepustowość kosztuje i nadawca woli dać 2 kanały w tym paśmie zamiast jednego porządnego. Poszukaj w opcjach dekodera, czy nie da się się ustawić rozdzielczości i odświeżania na jakiś tryb zgodny z oglądanym kanałem. Nie wiem czy taka opcja istnieje, bo nie używam dekoderów od lat, ale kojarzę że coś takiego gdzieś widziałem. Wtedy przynajmniej będziesz mógł korzystać z dejuddera, którego niektórzy używają do oglądania filmów, gdzie artefakty aż tak nie rażą.
 4. od samego początku możesz żądać zwrotu kasy. Ale za pierwszym razem 99% sprzedawców zaproponuje wymianę albo naprawę, bo ustawowo mogą a nie chcą stracić marży którą zarobili na Tobie.
 5. Ten problem został zauważony i nagłośniony przez Vincenta Teoh dwa lata temu jak na tapecie był model C8. On też chyba wymyślił ten termin. Parę miesięcy zajęło LG zrobienie czegoś z tym fantem i któraś aktualizacja softu mocno zredukowała to zjawisko, aczkolwiek jakimś kosztem utraty detali i wprowadzenia mocnego ditheringu. Wyeliminować podobno się tego nie da całkowicie, bo to jest problem sprzętowy - taka cecha obecnej technologii OLED. Jak wyszedł model CX to Vincent go chwalił że to jest jeden z najlepszych telewizorów na rynku pod tym względem. Podobno nawet CX lepiej sobie z tym radził niż Panasonic. Później jak się spopularyzował model BX to bardzo dużo głosów się pojawiło, że jest bardzo kiepski pod tym względem. Nie śledzę avsforum i dziwię się że CX też ma znowu z tym problem?
 6. @Zbigniew Rzewnicki Na tym ostatnim zdjęciu 90% białego nie wygląda to tragicznie. Zrób fotki na planszy zielonej, bo tam też zafarb wychodzi i będziesz widział go podczas oglądania meczów. Od dawna piszę na forum, że na wymiany gwarancyjne u LG lecą jakieś odpady i najlepiej reklamować na rękojmi u sprzedawcy. W sytuacji w której jesteś teraz w przypadku rękojmi teraz byś się udał do miejskiego/powiatowego rzecznika praw konsumenta i on by Ci pomógł rozwiązać sprawę. W ostateczności musiałbyś zdobyć opinię rzeczoznawcy, ale tutaj na pierwszych fotkach nawet na oko widać że coś jest nie tak z matrycą. Nie licz na to że to się wyrówna. Zafarb na białym jest tą wadą OLEDów która się nie zmienia w czasie (co innego banding blisko czerni, który 'żyje'). Co możesz zrobić teraz? Chyba jedyną rzeczą jest rękojmia u sprzedawcy, którą też Ci pewnie odrzucą, ale będziesz miał punkt zaczepienia żeby posiłkować się rzecznikiem w rozwiązaniu problemu.
 7. Celuj w VA. Displayspecifications podaje że prawie wszystkie modele które wymieniłeś oprócz ostatniego LG powinny być na VA. Ale to i tak trzeba w sklepie zweryfikować, bo często producenci lecą w kulki. W tym budżecie do 2 tys różnice pomiędzy LG a Samsungiem dotyczą tak naprawdę preferencji które ktoś ma do systemu operacyjnego i typu matrycy (VA albo IPS). Podejrzewam że dla osób starszych to nie ma znaczenia i pewnie o wiele większe znaczenie będzie miał pilot - to też musisz w sklepie naocznie zweryfikować. O Toshibie nic nie wiem i wolałbym raczej koreańczyka wybrać ze względu na większą popularność, a co za tym idzie lepszy serwis po gwarancyjny (chociaż i tak pewnie nie będzie się opłacało naprawiać)
 8. Masz rację, ale dzięki regulacjom u nas ta infrastruktura będzie z 10 lat szybciej niż za wielką wodą...
 9. konsol nie sprzedaje hardware, tylko software. Sony ma i będzie mieć pod tym kątem jeszcze długo przewagę nad Microsoftem. Po co mi Xbox, skoro we wszystkie gry stamtąd zagram na PC z lepszą grafiką? A Playstation żeby ograć parę tytułów kupić musiałem... Identyczne podejście ma Nintendo, też sporo świetnych gier na wyłączność sprzedają ten sprzęt, mimo słabej specyfikacji. Regulacje wolnego rynku są czasami potrzebne i dobre, szczególnie że korporacje się chcą zawsze nachapać i mają w czterech literach dobro konsumenta. Patrz: kwestia stacji ładowania samochodów elektrycznych w Eurokołchozie i w Stanach. U nas przyszedł prikaz i każdy samochód kupiony w Europie załadujesz na każdej stacji szybkim ładowaniem bo musi być co najmniej jedna kompatybilna wtyczka. W Stanach tak różowo nie jest i obecnie tam trwa 'wojna formatów'. Pewnie rynek z czasem to ureguluje, ale to potrwa lata i jest ryzyko że jak teraz kupisz tam elektryka to akurat Twój będzie miał standard ładowania który przegra wojnę formatów.
 10. W Stanach mają rok gwarancji, więc jeszcze większemu procentowi graczy się popsuje już po gwarancji. Oczywiście jest to problem i pozew się należy, ale pewnie będzie jak z Nintendo czyli rozejdzie się po kościach i może w Stanach coś wywalczą, ale reszta świata będzie w i tak w czterech literach. Jeżeli to będzie faktycznie taki masowy problem, to podejrzewam że domorośli elektronicy, serwisy będą wymieniać te analogi na bardziej trwałe za np połowę ceny nowego pada.
 11. Daj sobie spokój z Phlilipsem. Strasznie zabugowany soft tam jest, co sprawia że korzystanie z TV staję się męczarnią. Ambilight po paru miesiącach Ci się opatrzy i znudzi, a błędy będą Cię doprowadzały do szewskiej pasji. Sony i Samsungi są bardziej rozsądnymi opcjami. LG Nano to jest IPS czyli skandalicznie słaby kontrast i brak czerni wieczorem.
 12. 120 Hz w telefonie jest używane do zupełnie innych celów niż w TV. Argument że TV musi to mieć, żeby nie oglądało się gorzej niż na telefonie miałby rację bytu gdyby powszechnie dostępnymi treściami były treści nagrywane w 120 klatkach. Ale takich treści praktycznie nie ma, więc 120 Hz ma znaczenie z innego powodu: jest potrzebne do działania upłynniacza. Upłynniacz z kolei ma dwie funkcje: sprawić by filmy 24 klatkowe były płynniejsze (efekt opery mydlanej) oraz poprawić ostrość w ruchu dla treści w 50/60 klatkach (transmisje sportowe). Działanie upłynniaczy jest od zawsze dyskusyjne - nie istnieje upłynniacz który działałby idealnie bez wad. Każdy wprowadza artefakty w obrazie, albo mikroprzycięcia jak się dużo dzieje na ekranie. W mojej opinii i wielu osób te wady zupełnie dyskwalifikują tą funkcję, bo zamiast pomagać zaczyna denerwować. Są lepsze i gorsze marki pod tym względem: japońskie należą do tych lepszych, Koreańczycy i Chińczycy do tych gorszych. Oczywiście można też grać w 120 klatkach, ale tu się sprawa nieco komplikuje bo potrzebujesz nowej generacji konsol i tylko część gier to obsługuje (kosztem pogorszenia rozdzielczości i jakości grafiki). Albo mocarnego PC, który też swoje kosztuje (chociaż tu zależy czy chcesz celować w granie w 4K@120 Hz czy 1080@120 Hz). Dlatego jeżeli jesteś statystycznym oglądaczem Netflixa to nie napinaj się na 120 Hz telewizor, bo prawdopodobnie nie będzie Ci to potrzebne. Niestety jednak telewizory z dobrą jakością obrazu, należą zwykle do górnej półki i tam 120 Hz to jest standard. 3.5-4 metry to bym powiedział że potrzebujesz czegoś większego niż 75 cali. Oczywiście jeżeli będziesz oglądał materiały w dobrej jakości (a o to nie jest trudno w streamingu). 55 cali z takiej odległości to nawet zalet 1080p nie docenisz i mógłbyś równie dobrze oglądać 720p, co jest zupełnie bez sensu. Dopóki nie kupiłem samochodu, tramwaje też mi wystarczały. Jeżeli chcesz wydać kasę optymalnie, co da Ci jakąś tam radochę to celuj przy tej odległości w telewizor co najmniej 75 cali. 4 tys wystarczy na jakiś budżetowy model Samsunga pewnie. Moim zdaniem do Twoich potrzeb sprawdzi się lepiej niż 55 calowy Soniacz XH90, który został przygotowany głównie dla graczy, ale Sony z tym modelem dało ciała i gracze są wściekli na ten model (mówiąc ogólnie to jest wtopa). Z Android TV nie ma sensu się napinać - jeżeli będziesz chciał uruchamiać swoje apki w tym środowisku do testów, to wystarczy dowolny dongle z tym systemem. Chromecast 4.0 który ma najnowszą wersję Google TV (to jest przyszłość, Android TV za chwilę zniknie) kosztuje jakieś 50 dolarów. Kupowanie jakiegoś telewizora TCL ze starym Androidem za kilka tys tylko po to żeby tego Androida mieć to jest poroniony pomysł.
 13. Pomyśl logicznie. Będziesz użytkował telewizor jak chcesz (czyli odchylony), a jak uchwyt się urwie to powiesz że tylko na chwilę go odchyliłeś i wtedy strzelił. W jaki sposób producent udowodni, że to była Twoja wina, a nie uchwytu? W Stanach pewnie jeszcze co sprytniejsi Janusze powiedzą że im telewizor spadł na nogę i będą się procesować o gigantyczne odszkodowanie. LG o tym wie i na pewno zrobili ten uchwyt w taki sposób żeby spokojnie wytrzymał ciężar dwóch takich telewizorów w pozycji odchylonej. Jeżeli chcesz użytkować TV odchylony od ściany to trochę wtopiłeś, bo do tego celu lepiej by się sprawdził zwykły CX, z tego względu że ma normalne otwory na wieszak VESA i mógłbyś za pomocą innego uchwytu odsuwać go do ściany na dowolną odległość. GXa się kupuje w zasadzie tylko wyłącznie po to żeby przylegał do ściany i cieszył tym przyleganiem oko właściciela.
 14. efel

  Lg 65c9 vs 65xh9005

  C9 to jest model z 2019 roku. Nie dało się kupić tych TV już w okolicach kwietnia 2020, bo wszystko wyprzedało się na pniu z powodu dużych promocji pod koniec rynkowego cyklu życia TV i początku pandemii. Jeżeli ktoś jeszcze sprzedaje ten telewizor w 2021 jako nówka z outletu to wiedz że to jest ściema. Telewizor na pewno nie jest nowy, a ponieważ jawnie zostałeś poinformowany że to outlet będziesz miał pod górkę jeżeli wyjdą jakieś problemy i będziesz chciał reklamować. Jeżeli chcesz OLEDa (bo warto) to dołóż tego tysiaka, czy półtora i kup normalnie w dużym sklepie CX z normalną gwarancją. Tylko tutaj też raczej decyduj się szybko, bo za miesiąc, dwa CXów już nie będzie, a nowe modele cenę na starcie mają absurdalną. Nigdy przenigdy nie kupuj używanych, outletowych OLEDów, nie warto pakować się w problemy w dodatku sporo za to płacąc.
 15. Dokładnie. W każdym TV z którego znika DTS jest ten sam problem zawsze - TV nawet nie obsługuje passthrough tego formatu, więc jedyną opcją jest całkowite ominięcie TV i podłączenie źródła bezpośrednio do soundbara/ampli a dalej obraz stamtąd do TV. Ma to swoje wady, bo potrzebne jest dodatkowe urządzenie, a soundbar/ampli musi być zgodny z nowymi formatami wideo typu HDR i DV
×
×
 • Create New...