Home News IMAX Enhanced na TV i projektorach Sony – wszystko, co wiemy
IMAX Enhanced na TV i projektorach Sony – wszystko, co wiemy

IMAX Enhanced na TV i projektorach Sony – wszystko, co wiemy

1.03K
0

Przy okazji mijających już targów IFA i zbliżających się CEDIA dowiedzieliśmy się więcej o IMAX Enhanced. W pierwszej kolejności zawartość w tym formacie trafi na projektory oraz telewizory Sony Bravia.

IMAX Enhanced – o co chodzi?

IMAX Enhanced to standard certyfikacyjny dla treści i produktów spełniającej kryteria IMAX oraz DTS. Został on ogłoszony we wrześniu 2018 roku i jest przyznawany zawartości, jak i urządzeniom zapewniającym najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Odznaka IMAX Enhanced ma być gwarantem kinowych doznań odpowiadających artystycznej wizji reżysera.

IMAX Enhanced Sony Bravia projektory 4

IMAX obiecuje czystszy i jaśniejszy obraz w filmach odznaczonych swoim wyróżnieniem. Muszą one spełnić określone wymogi kalibracyjne, rozdzielczościowe, a także związane z kolorami i jasnością obrazu. Firma dysponuje specjalnymi rozwiązaniami postprodukcyjnymi, które pomagają wyostrzyć obraz, a zarazem zredukować szumy i ziarnistość obrazu. IMAX twierdzi, że bez tego procesu, zawartość w HDR może wyglądać gorzej przez zwiększony poziom szumu i ziarna. Ponadto dzięki IMAX Enhanced filmy powinny odznaczać się poszerzonymi proporcjami obrazu, rezygnując z formatu letterbox, lecz wypełniając cały ekran.

IMAX Enhanced Sony Bravia projektory 2

Jeśli chodzi o dźwięk, IMAX E. stawia na DTS:X, rozwiązanie obiektowe, rywalizujące z Dolby Atmos. IMAX i DTS współpracują z wiodącymi hollywodzkimi realizatorami dźwięku, ustalając wspólnie referencyjne standardy.

IMAX Enhanced Sony Bravia projektory 5

Co z filmami?

Na targach IFA firma Rakuten zapowiedziała wprowadzenie streamingu filmów 4K HDR w standardzie IMAX Enhanced w 2019 roku. Ponadto będą one także dostępne na platformie FandangoNOW (w USA).

Wśród pierwszych produkcji dostępnych w nowym formacie będą filmy Sony Pictures takie, jak “Spider-Man: Daleko od domu“, “The Angry Birds Movie 2” i “Jumanji: przygoda w dżungli“. Oprócz tego także wytwórnia Paramount udostępni w tym roku swoje produkcje, między innymi “Bumblebee“, “Pełzająca śmierć“, “Smętarz dla zwierzaków” oraz “Rocketman“. Począwszy od ostatniego filmu z cyklu Angry Birds, wszystkie nowe wydawnictwa 4K UHD Blu-ray Sony powinno pojawić się w nowym formacie IMAX.

IMAX Enhanced Sony Bravia projektory


ZOBACZ TAKŻE: nasza recenzja “Spider-Man: Daleko od domu”


Które produkty posiadają certyfikat IMAX Enhanced?

Certyfikowanych jest kilka modeli telewizorów Sony z kategorii premium, tak OLED, jak i LCD:

Jeżeli chodzi o projektory to już teraz kompatybilne są aktualne modele projektorów do kina domowego:

Ponadto partnerami programu IMAX Enhanced są także firmy takie, jak:

AudioControl, Arcam, Anthem Lexicon, Elite, Integra, StormAudio, Denon, Marantz, Onkyo, Pioneer, Trinnov Audio i TCL. Pierwszym telewizorem TCL obsługującym IMAX Enhanced jest model X10.

IMAX Enhanced Sony Bravia projektory 3

Źródło: Własne (pokaz na IFA 2019)

(1029)

Jakub Krawczyński Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o