Home Testy Projektory Sony VPL-VW360ES, TEST projektora Sony 2017 4K HDR (Ultra HD)
Sony VPL-VW360ES, TEST projektora Sony 2017 4K HDR (Ultra HD)

Sony VPL-VW360ES, TEST projektora Sony 2017 4K HDR (Ultra HD)

2.68K
18

Słowem wstępu

Niezwykle korzystny splot zdarzeń spowodował, że na mojej laboratoryjnej półce redakcyjnej znalazły się dwa tegoroczne projektory Sony w tym samym momencie: VPL-VW360ES oraz VPL-VW260ES, którego test dopiero co ukończyłem tworzyć. Uznałem, że jest to jedyna w swoim rodzaju okazja, by napisać także test wyższego modelu. Przypomnę, że nowa linia urządzeń kina domowego zadebiutowała niedawno, podczas targów IFA 2017, niedługo później miała premierę w naszym kraju, o czym przeczytacie w relacji z konferencji prasowej. Znajdziecie też w niej informacje o całej obecnej rodzinie projektorów japońskiego producenta. Model najwyższy czyli VPL-VW760 przyjdzie do naszej redakcji na testy w listopadzie.

Projektory VW260ES oraz VW360ES są do siebie bliźniaczo podobne. Wykorzystują tą samą obudowę i obiektyw. Różnice sprowadzają się tak naprawdę do trzech bardzo ważnych rzeczy. VW360ES bogatszy jest o:

 • funkcję pamięci położenia soczewki, pozwalającą zapamiętać ustawienia obiektywu pod różne proporcje filmu
 • system przysłony pozwalający wyregulować jasność projekcji, a także poprawić wrażenie czerni
 • funkcję autokalibracji kolorów
 • wyższy kontrast (wg. katalogu)

Ze względu na bardzo duże podobieństwo obu modeli postanowiłem nie pisać pełnego osobnego testu dla VW360ES. Znaczna większość akapitów musiałaby zostać skopiowana bez żadnych zmian. Zamiast tego opiszę co zyskuje konsument dopłacając do modelu wyższego. Taka forma testu będzie krótsza i bardziej jasna dla czytelnika.

Wobec powyższego, przed rozpoczęciem lektury, zapraszam do przeczytania: Test Sony VPL-VW260ES.

(2680)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(18)

 1. Jak ta technologia laserowa się szerzej przyjmie to pojawi się więcej produktów i dopiero ceny zaczną spadać. Ale raczej chyba nie prędko to nastąpi.

  Ja póki co zacząłem odkładać na JVC 540... Chociaż mój obecny full HD ma dopiero ok. 1100 godzin wyświecone z przewidywanych 2500.

  Chociaż nawet gdybym dysponował taką kwotą ok. 120tys. to nie warto ładować w taki drogi projektor, bo za dwa trzy lata może się już dobijać 8K (max. możliwości ludzkiego oka, w Japoni już transmisje były) i taki 4K w tej cenie będzie już mocno przepłaconym przeżytkiem...

 2. @Deimos zobacz go sobie w porownaniu z innymi projektorami na żywo.

  Wazne (przy HDR) tez jaki rozmiar ekranu planujesz. M.K jesli dobrze pamietam zaleca do RS540  w recenzji na portalu do optymalnego efektu HDR max 110" przy bialej tkaninie z gainem 1.0

   

 3. No w mojej stopce jest wielkość ekranu podana (dokładnie 110") i mam biały chyba 1,0 albo 1,1 gain, ale dokładnie nie pamiętam, muszę zobaczyć starą korespondencję jak zamawiałem.

 4. Dnia 28.12.2017 o 18:55, Deimos napisał:

  Chociaż nawet gdybym dysponował taką kwotą ok. 120tys. to nie warto ładować w taki drogi projektor, bo za dwa trzy lata może się już dobijać 8K (max. możliwości ludzkiego oka, w Japoni już transmisje były) i taki 4K w tej cenie będzie już mocno przepłaconym przeżytkiem...

  Przestańcie żartować z tym 8K.

  Popatrzcie ile czasu czekaliśmy na content w 4K. Prawie 4 lata !!! A Wy piszecie o projektorach 8K, gdzie seryjnych TV jeszcze świat na oczy nie widział.

  Na koniec zapytam jaki nośnik fizyczny jest potrzebny bo standardu jeszcze nie ma żadnego? Jakie pasmo netu potrzebne aby przesłać taki sygnał z zadawalając małą kompresją? H.265 wystarczy? Wcale nie jestem przekonany.

  Moim zdaniem 5-10 lat do upowszechnienia. Owszem, próby będą tak jak z 4K. Ale droga będzie długa.

  Pozdro

 5. To akurat fakt. A dzisiaj takie fotki na stronie Sony ; )

   

  Sony_8KHDR_1.jpg

  Sony_8KHDR_2.jpg

  Sony_8KHDR_3.jpg

  Sony_8KHDR_4.jpg

 6. Projektor domowy 8k to dlugo jeszcze bedzie science fiction i raczej gabarytowo to bedzie zajmowal osobny pokoj poza pokojem kinowym ;)

 7. Dnia 29.12.2017 o 22:01, Gmeru napisał:

  To akurat fakt. A dzisiaj takie fotki na stronie Sony ; )

   

  Sony_8KHDR_1.jpg

  Sony_8KHDR_2.jpg

  Sony_8KHDR_3.jpg

  Sony_8KHDR_4.jpg

  Grubeee sprzęcicho...

  :rolleyes:

 8. Dnia 30.12.2017 o 12:29, szewi napisał:

  Projektor domowy 8k to dlugo jeszcze bedzie science fiction i raczej gabarytowo to bedzie zajmowal osobny pokoj poza pokojem kinowym ;)

  To chyba się pomyliłeś i w gabarytach też:

  Światowy lider w kategorii laserowych projektorów – Digital Projection – ogłosił światową premierę swojego najnowszego laserowego projektora 8K podczas tegorocznych targów ISE w Amsterdamie. Digital Projection INSIGHT Dual Laset 8K wykorzystuje technologię DLP® oferując rozdzielczość 8K (7680 x 4320 pix) wykorzystującą 33 miliony pixeli, a dzięki podwójnemu laserowi nowy projektor zapewnia jasność na poziomie 25.000 ANSI! Nowy flagowy projektor Digital Projection bazuje na technologii DLP® wykorzystując trzy chipsety DarkChip DMD (3 x 1.38″). Producent zapowiada dostępność nowego projektora 8K na 3. kwartał 2018. 

  Żródło: http://multimediaav.pl/digital-projection-insight-dual-laser-8k-pierwszy-komercyjny-laser-8k-na-ise-2018/

  Wygląda na dwa razy wyższy od JVC-540, ale to się już niedługo okaże.

 9. 2 godziny temu, Deimos napisał:

  To chyba się pomyliłeś i w gabarytach też:

  Wygląda na dwa razy wyższy od JVC-540, ale to się już niedługo okaże.

  To ze mozna cos takiego wyprodukowac nie oznacza ze bedzie dostepny za chwile do kupienia dla przecietnego Kowalskiego w sensownej cenie. 25 tys ANSI predestynuje projektor do zastosowan przemyslowych do sal kinowych / eventow albo po porstu pokaz mozliwosci / technologii,  ja odnosilem sie do "prjektora domowego". NIe przeczytales uwaznie tego co napisałem.

  Jaki  to ma kontrast ?

   

 10. Ważne, że coś się w tym temacie ruszyło. Na pewno cena tego urządzenia to pewnie dobrze powyżej 200tys. Głównie przez na razie drogie rozwiązanie laserowe. Ale mam nadzieję, że JVC i Sony nie zaśpią i coś niebawem zaproponują bliżej ceny powiedzmy 35 tys. zł. I na pewno nie w drogiej technice laserowej.

  Chociaż JVC już bodaj w 2009 roku przedstawił pierwszy projektor 8K, ale wówczas nie pojawił się w sprzedaży, z uwagi na brak materiałów w tak wysokiej rozdzielczości.

  Miałem po zakończeniu lata kupować JVC RS-540 ,  (zaproponowano mi go za 22,5 tys.) ale zobaczę co na I.F.A w Berlinie firmy pokażą...

  Kontrast tego urządzenia jest podany na stronie producenta:  20,000:1 Dynamic Contrast

  http://www.digitalprojection.com/emea/dp-projectors/insight-laser-8k/