Home Testy Projektory Sony VPL-VW360ES, TEST projektora Sony 2017 4K HDR (Ultra HD)
Sony VPL-VW360ES, TEST projektora Sony 2017 4K HDR (Ultra HD)

Sony VPL-VW360ES, TEST projektora Sony 2017 4K HDR (Ultra HD)

3.13K
0

Podsumowanie i ocena

Sony VPL-VW360ES jest jednym z najlepszych projektorów 4K HDR (Ultra HD), jaki możemy nabyć w rozsądnym budżecie (kilkadziesiąt tys. zł, a następny w hierarchii VPL-VW760ES to prawie 66 000zł). Zdecydowanie bliżej mu do topowego VPL-VW550ES jednak jego cena jest bardziej atrakcyjna. Główny wyróżnik tego produktu to oczywiście natywny przetwornik o rozdzielczości 4K, który jest cechą unikalną na tle projektorów konkurencji. Dodatkowo posiada zaktualizowane oprogramowanie, wspierające HDR w HLG. Testowany model pozwala uzyskać znacznie lepszą czerń niż w kinach komercyjnych, a przy tym oferuje wszystkie inne walory takie jak doskonałe oddanie barw, kultura pracy (prawie bezgłośny!) i wysoka jasność. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w związku ze wsparciem dla technologii HDR. VW360ES to projektor, który doskonale oddawał materiał Ultra HD. Nie tylko był w stanie zapewnić efekty o wysokiej jasności, ale także zachowywał detale w ciemnych partiach obrazu, a sama czerń pozostała głęboka pomimo wejścia w wysoki tryb lampy. Dodatkowy suwak do regulacji odwzorowania jaskrawych odcieni HDR jest tym co każdy posiadacz treści 4K HDR niezwykle potrzebuje w projektorze do kina domowego. Fajnie, że znajduje się w menu, bo każdy ma ekran o innym rozmiarze i potrzebuje innej jasności. Teraz można lepiej skonfigurować urządzenie pod nowe normy. Projektor świetnie radzi sobie także w Full HD. Ma czerń na bardzo wysokim poziomie i praktycznie idealne oddanie barw po kalibracji. Wisienką na torcie jest bardzo cicha praca.

Względem modelu VW260ES użytkownik dostaje przede wszystkim funkcję pamięci położenia soczewki, pozwalającą na stosowanie ekranów 2,39:1. Jeśli to nie jest dla nas argumentem, to z pewnością takowym będzie obecność dynamicznej przysłony, co pozwala jeszcze bardziej poprawić czerń, która jest natywnie zbliżona w obu projektorach ale jak już wiecie z powyższego testu wygląda lepiej w VW360ES. Przysłona pozwala też regulować jasność projektora. Jest to dosyć ważne, bo w niższym modelu VW260ES nawet tryb lampy ECO daje bardzo dużą moc świetlną i na mniejszych ekranach projekcja może być mniej komfortowa. Miłym akcentem jest także funkcja auto kalibracji.

Wady? Brak możliwości używania upłynniacza przy treści 4K, którą znajdziemy dopiero w najwyższym modelu VW760ES. Trzeba sobie więc postawić pytanie, czy ważniejsza jest dla nas rozdzielczość statyczna, czy w ruchu. Gracze mogą być rozczarowani VW360ES przez ograniczone złącze HDMI, które przyjmuje jedynie 8 bitów w 4K 60Hz. Przez to przejścia tonalne w nowych grach nie są płynne. Potrafi się to także odbić w filmach na Ultra HD Blu-ray, które zaczynają się pojawiać w formatach 60 klatek / sekundę. Np. “Najdłuższy marsz Billy’ego Lynna (2016)”.

Podsumowując, nabywca VW360ES na pewno nie będzie rozczarowany jakością obrazu. Seanse w skalibrowanym trybie UHD wzbudzają ogromne emocje i ciężko wrócić po nich do tego co ogląda się na co dzień.

Plusy:

  • Natywna rozdzielczość 4K (4096x2160p) – jedyny projektor na rynku
  • Funkcja pamięci położenia soczewki
  • System przysłony (do regulacji jasności i poprawy czerni)
  • Bardzo dobre wsparcie dla technologii HDR i poszerzonej palety barw
  • Wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji i bardzo dobre przed
  • Głęboka czerń, wysoki kontrast
  • Cicha praca (bardzo dobry do kina domowego)
  • Dobra jednorodność obrazu
  • Bardzo niski input lag – świetny wybór dla graczy
  • Spora elastyczność w instalacji projektora – (zoom, lens shift)
  • Funkcja smooth gradation znacznie poprawiająca jakość przejść tonalnych
  • Do wyboru wersja biała oraz czarna
  • Obsługa technologii 3D!
  • Czas pracy lampy do 6000 godzin – w trybie „Niski”
  • Satysfakcjonująca ostrość ruchomego obrazu

Minusy:

  • Brak przydatnych trybów motionflow przy materiale 4K (posiada je model VPL-VW760ES)
  • Ograniczone złącze HDMI (8 bitów w 4K 60Hz) (pełne posiada model VPL-VW760ES)
  • Brak (na ten moment) wsparcia HDR przy 1080p – ważne dla posiadaczy konsoli PS4

Cena: Sony VPL-VW360ES 29 999zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(3130)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

18
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x