Home News Vestel: dwuwarstwowy 4K LCD TV z 2 mln stref wygaszania!
Vestel: dwuwarstwowy 4K LCD TV z 2 mln stref wygaszania!

Vestel: dwuwarstwowy 4K LCD TV z 2 mln stref wygaszania!

957
8

Na targach IFA firma Vestel zaprezentowała dwuwarstwowy 4K LCD TV. Technologia ta to najnowszy trend w branży telewizorów. Prototyp Vestel obsługuje Dolby Vision i posiada 2 miliony stref wygaszania.

Urządzenie zaprezentowane przez Vestel jest prototypem i działa na identycznej zasadzie, co zaprezentowany przez nas wcześniej Panasonic MegaCon. Złożony więc jest z monochromatycznej matrycy Full HD wewnątrz, która zapewnia lokalne przyciemnianie z 2 milionami stref, a panel 4K UHD umiejscowiony jest na zewnątrz.

dwuwarstwowy LCD

Telewizor Vestel ma matrycę z natywnym 100 Hz z obsługą Dolby Vision. Ponadto dzięki dwuwarstwowemu LCD odbiornik zapewnia znacznie lepsze poziomy czerni i kontrastu, niż regularne produkty tego typu.

Według szefa działu R&D Vestel pobór mocy nie jest tutaj problemem, a firma jest w stanie spełnić normy konsumenckie.


ZOBACZ TAKŻE: Panasonic MegaCon – nowy dwuwarstwowy LCD


Dwuwarstwowy LCD Vestel, tak jak większość tego typu rozwiązań ma to do siebie, że jest grubszy od telewizora OLED. Jednakże koszty produkcji takiego dwuwarstwowego 4K LCD TV są trzykrotnie niższe od panelu OLED.

Źródło: informacja własna, Vestel

(957)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Comment(8)

 1. czy to nie jest jakaś kpina że nic takiego dla rynku konsumenckiego nie proponują liderzy w produkcji lcd?

  zwłaszcza LG mnie dziwi skoro skupia się na iPS które jak wiadomo mają kaszaniastą czerń

 2. Bardzo dobrze, ale czy TV tej marki są już dostępne w sprzedaży? Widzę na stronie GUS-u, że firma Vestel Poland działa już od 5 lat i jest zarejestrowana w Warszawie, do dobrze wróży bo nie jest to firma krzak. Natomiast co z dystrybucją tych telewizorów?  2 warstwowe LCD-ki są bardzo obiecujące, informacja "dwuwarstwowy LCD Vestel, tak jak większość tego typu rozwiązań ma to do siebie, że jest grubszy od telewizora OLED. Jednakże koszty produkcji takiego dwuwarstwowego 4K LCD TV są trzykrotnie niższe od panelu OLED" naprawdę porusza wyobraźnię i daje nadzieję na duże przekątne i atrakcyjne ceny w niedalekiej przyszłości.

  Mam nadzieję, że nie jest to jeden z takich "news z IFA" po którym temat umrze a TV Vestel zobaczymy... na następnych targach IFA, na zdjęciu.

 3. Vestel chyba składa niskobudżetowe Panasy - więc może jakoś razem ruszą temat skoro Panas niby też coś tam w dwuwarstwowych dłubie (na rynek profi)

 4. W przeciągu kilku lat.. Raz informacje ze LCD droższe w produkcji, później że OLED tańszy... Teraz znowu nawet dwie matrycę w jednym tv LCD !! tańsze od od produkcji Oled... Omg:\'(

 5. 14 godzin temu, klaus71 napisał:

  czy to nie jest jakaś kpina że nic takiego dla rynku konsumenckiego nie proponują liderzy w produkcji lcd?

  zwłaszcza LG mnie dziwi skoro skupia się na iPS które jak wiadomo mają kaszaniastą czerń

  https://hdtvpolska.com/panasonic-megacon-nowy-dwuwarstwowy-lcd/

  Widzieliśmy prototyp zatem coś w tej technologii się dzieje i poważni producenci jak widać pracują nad takimi rozwiązaniami przy LCD.

 6. Nie ma na to szans .Zanim to ruszy to....OLED stanie się tańszy

 7. 29 minut temu, southorn napisał:

  poważni producenci jak widać pracują nad takimi rozwiązaniami przy LCD.

  nie interesują mnie prototypy i wynalazki za 50k$  "jako monitor referencyjny dla filmowców"

  dla mnie to jest info jak o MicroLEDach - czyli bujamy w obłokach i na razie jesteśmy w "czarnej d...." z technologią dla konsumenta

  jako monitor referencyjny dla filmowców
  Źródło: https://hdtvpolska.com/panasonic-megacon-nowy-dwuwarstwowy-lcd/
 8. Najpierw prototyp potem produkcja "w sztukach" a następnie technologia powoli wejdzie do niższych segmentów. Naturalny proces.

  Pojawiają się próby stworzenia alternatyw do OLEDów co moim zdaniem oznacza, że matryce organiczne zbliżają się do (lub już dotknęły) maksimum możliwości. Panasonic pokazał przeźroczystego OLEDa z dodatkowym "filtrem" przepuszczającym światło w razie potrzeby, w postaci monochromatycznego LCD za matrycą. Jak to wykorzystać? Teraz tylko wystarczy skonstruować odpowiedni system podświetlenia i można bez problemu dopalić jasność OLEDa w odpowiednich sytuacjach kontrolując poszczególnymi pikselami doświetlenie właśnie tym ekranem LCD "z tyłu". To samo w podwójnym panelu LCD. Jaśniej zrobi się z podświetlenia np. 2000 nitów a ciemniej (czerń prawie OLEDowa) blokując poszczególne piksele drugiej matrycy (obecnie prototypy mają rozdzielczość FHD), żeby nie przepuszczały światła z podświetlenia.

  Pomysł prosty i zobaczymy co z tego wyjdzie.