Home Testy Telewizory OLED LG Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku
Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

33.20K
12

Kolorymetrze, testerze – to jest LG OLED. I tak parafrazując, jedno z najbardziej ikonicznych zdań w polskiej kinematografii z filmu “Znachor”, witamy wielkiego nieobecnego ubiegłych lat. Jest nim nie kto inny niż jeden z najczęstszych wyborów telewizorów z matrycą organiczną – LG C3. Czym jednak chce nas uraczyć firma której sentencja brzmi “Life’s Good”? Przede wszystkim najnowszym procesorem α9 AI 4K Gen6, będącym zwieńczeniem dziesięciu lat rozwoju technologii OLED. Ma on za zadanie jeszcze lepiej przetwarzać obraz, w taki sposób, aby konsument czuł się jak w środku akcji. Jednakże lata pracy nad telewizorami to nie tylko oprogramowanie, ale przede wszystkim matryca. Firma chwali się, że dzięki algorytmowi Brightness Booster, Light Control Architecture, jego telewizory mają być jeszcze jaśniejsze, a to wszystko przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa panelu OLED. LG znane jest z tego, że w swoich telewizorach niezwykle mocno przywiązuje uwagę do funkcji poświęconych graczom. Dlatego też, jako jeden z niewielu telewizorów OLED na rynku jest w stanie sobie poradzić z Dolby Vision w połączeniu z 4K120Hz, zachowując niski input lag. Oczywiście takie funkcje jak VRR, ALLM, G-Sync itd. są już jedynie formalnością, gdyż C3 mówiąc wprost połyka je bez zająknięcia. Mówiąc o telewizorach LG, nie sposób nie wspomnieć o pilocie Magic, który działa na podstawie żyroskopu, dzięki czemu poruszanie się po menu telewizora przypomina bardziej obsługę myszy komputera. Koreański producent na przestrzeni lat lekko przysnął, do czasu. Rok 2022 z pewnością śnił się zarządowi LG Electronics po nocach, gdyż właśnie wtedy Samsung zaprezentował swój pierwszy telewizor QD-OLED. Od tego czasu kawałek samoemisyjnego tortu był skutecznie podkradany. Tuż po pierwszych testach było wiadome, że poprzednik testowanego dziś modelu nie jest w stanie konkurować z najnowszym dziełem koreańskiego molocha. Jak jest jednak dziś? LG C3 znalazł się w redakcji HDTVPolska po to, by pokazać lata rozwoju technologii matryc WRGB. Jak C3 zamierza namieszać na rynku? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w naszym teście!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność modelu (Styczeń 2024)
LG OLED C3 42″ (2023)
5 299 zł
LG OLED C3 48″ (2023) 5 499 zł
LG OLED C3 55″ (2023) 5 699 zł
LG OLED C3 65″ (2023) 7 299 zł
LG OLED C3 77″ (2023) 13 999 zł
LG OLED C3 83″ (2023) 19 999 zł

LG OLED C31LA  (83″, 77″, 65″, 55″, 48″, 42″)  okiem producenta

  • Więcej szczegółów i lepszy kontrast: Technologia LG OLED wykorzystuje miliony samoświecących pikseli, co jest kluczem do uzyskania obrazu o niewiarygodnie kontrastowych kolorach. Każdy piksel działa niezależnie i automatycznie, dlatego sceny wyglądają zachwycająco – niezależnie od ich dynamiki czy oświetlenia.
  • Prawdziwa rozdzielczość 4K: Telewizor LG C31LA wprowadzi Cię do całkiem nowego świata rozrywki. Zapewni doskonale szczegółowy obraz w jakości 4K i żywe kolory podczas oglądania filmów, wydarzeń sportowych oraz grania w gry. Delektuj się realistycznym obrazem w rozdzielczości cztery razy większej niż Full HD.
  • Wydajny procesor: Zastosowany w telewizorze procesor α9 Gen6 AI to jeszcze lepsza jakość obrazu. Wykorzystuje algorytmy uczenia głębokiego, aby na bieżąco analizować treści wyświetlane na ekranie i optymalizować je tak, aby były jeszcze piękniejsze.
  • Skalowanie treści do rozdzielczości 4K: Funkcja AI Upscaling zwiększa rozdzielczość do prawie 4K za pomocą najnowocześniejszej technologii przetwarzania obrazu. Oglądaj starsze produkcje w lepszej jakości.
  • Bogactwo kolorów i detali: Telewizor LG C31LA wyposażony został w technologię HDR 10, dzięki której obraz wyróżnia się żywymi kolorami i dokładnym odwzorowaniem szczegółów. Oglądaj filmy w wysokiej jakości formatów HDR, w tym Dolby Vision i HLG.
  • Jeszcze więcej szczegółów: Dedykowana technologia Dynamic Tone Mapping Pro zwiększa szczegółowość obrazu, dzieląc ekran na bloki. Dzięki temu uzyskany zostaje żywszy i bogatszy w detale obraz HDR. Co więcej, funkcja HDR Expression Enhancer uwypukla i wyostrza obiekty na pierwszym planie.
  • Game Dashboard: Za sprawą funkcji Game Dashboard znajdziesz wszystkie ustawienia potrzebne do optymalnej rozgrywki w jednym miejscu. W razie potrzeby umożliwia szybką zmianę bieżących ustawień gatunku gry, aby wrażenia z rozgrywki były jak najlepsze.
  • AMD FreeSync Premium: Przechytrz swoich przeciwników – bez opóźnień i zrywania klatek. Technologie synchronizacji G-SYNC, AMD FreeSync Premium, VRR, ALLM i eARC, które spełniają standardy HDMI 2.1, zapewniają płynną, stabilną i wciągającą rozgrywkę.
  • Gra w chmurze: Dzięki dodaniu funkcji GeForce Now, cała chmura gier czeka na Ciebie. Odkrywaj na nowo gry, które kochasz i poznawaj nowe bezpośrednio na ekranie telewizora.
  • AI Sound Pro: Ucząc się na ponad 17 milionach punktów danych dźwiękowych, procesor identyfikuje głosy, efekty i częstotliwości, aby zoptymalizować dźwięk pod kątem określonego gatunku i zapewnić jeszcze bardziej wciągające wrażenia.
  • ThinQ AI: Steruj głosem dzięki technologii ThinQ AI. Im dłużej korzystasz z urządzenia, tym więcej uczy się Twój asystent. Na przykład może polecać filmy na podstawie Twojej historii oglądania.
  • Design: Cienka konstrukcja telewizora LG C31LA pozwala w pełni skupić się na obrazie i będzie idealnie komponowała się z aranżacją salonu. Dzięki niemu wnętrza wyglądają piękniej.

Wygląd i budowa LG OLED C31LA

Na redakcyjnym stole testów pojawiła się 55-calowa wersja telewizora. Rozmiar, co prawda nieimponujący, jednakże nie stanowi to problemu, gdyż w portfolio producenta na pewno znajdziemy coś dla siebie. Rozstrzał jest bowiem ogromny, a wycieczkę po numerkach zaczynamy już od 42 cali. Ktoś może zapytać i rzucić klasykiem – “A komu to potrzebne?” Uprzedzam ciekawskich i informuję, że jest to niezwykle częsty wybór, zwłaszcza wśród monitorów komputerowych. Ba, dzięki swoim możliwościom, widywałem je w takim zastosowaniu częściej niżeli w klasycznym – telewizyjnym.

Budowa oraz materiały wykorzystane do stworzenia LG OLED C3 są naprawdę imponującej jakości. Praktycznie nie ma tu elementu, do którego moglibyśmy się przyczepić. Jednym słowem – jest rewelacyjnie. Niezwykle smukła ramka otoczona cienką aluminiową obudową udowadnia, że mamy do czynienia z produktem klasy premium.

Podstawa C3 stanowi już klasyczną konstrukcję, którą widzimy już od wielu lat u producenta. Ciężko tu nie powiedzieć, po co zmieniać, skoro się sprawdza. Prosta metalowa podstawa po prostu zawsze będzie wyglądać dobrze i nie ma nad czym się tu rozwodzić. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie jesteśmy w stanie postawić praktycznie wszędzie, gdzie będzie chociaż trochę miejsca.

Część z Was przyzwyczajona do konkretnej marki może nie wiedzieć, czym jeszcze słynie LG. To, co jest niewątpliwą zaletą u tego producenta, to nic innego jak… pilot. No jak to, pilot jak pilot, powiecie. No właśnie, nie do końca. Tak zwany Magic Remote ma wbudowany w sobie żyroskop, dzięki któremu pilot może zachowywać się jak kursor myszy komputerowej. Bez wątpienia jest to niesamowite ułatwienie przy wpisywaniu czy wybieraniu czegokolwiek. Na samym kontrolerze znajdziemy cały zestaw przycisków oraz skrótów do najpopularniejszych platform VOD. Na plus zasługuje także wyposażenie pilota w asystentów głosowych Alexa oraz Google.

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy w gruncie rzeczy jest standardowy, ale jednak z małym odchyleniem, na plus. Znajdziemy bowiem tu cztery złącza HDMI, ale teraz uwaga, uwaga, wszystkie w standardzie 2.1 z pełną przepustowością. Ucieszy to z pewnością osoby, które mają więcej sprzętu, takiego jak dwie konsole, kino domowe czy odtwarzacza Blu-ray, nie będzie żadnym problemem. Cała reszta jest już faktycznie codzienna, więc znajdziemy jeszcze dwa porty USB (w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. To tyle słowem wstępu, a teraz przejdźmy jednak do najważniejszej części. Zobaczmy, jak telewizor wypadł podczas naszych testów i pomiarów.



Dlaczego właśnie telewizor OLED?

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.



Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 55″
Typ matrycy OLED (RGBW)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 373cd/m2, HDR: 805cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran szklisty
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,6
  • maks. dE: 1,2
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 793 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 5 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 14 ms – tryb gra – 4K60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 5 ms – tryb gra – 4K120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

LG OLED C3, jak sama nazwa wskazuje, został wyposażony w organiczną matrycę, oferującą idealny kontrast i świetne kąty widzenia, które możecie zobaczyć na końcu akapitu. Nazywany przez producenta panelem EX, ma zapewnić jeszcze wyższą jasność w materiałach SDR, jak i HDR. Czym jednak jest nowa generacja matryc LG Displays? Przede wszystkim diody zostały wsparte domieszką deuteru, pozwalającego na jeszcze mocniejsze wykorzystanie mocy diod, bez zwiększenia ryzyka ich wypalenia. Ze względu na wyżej wspomniany pierwiastek, zmianie uległ sam algorytm przetwarzania obrazu, mający w pełni wykorzystać nowe możliwości matrycy. W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć o cesze charakterystycznej matrycy do LG, którą jest lekkie różowienie panelu pod kątem, szczególnie na białej planszy. Efekt ten, często zwany pink tintem, nie powinien wpływać na codzienne użytkowanie. Po prawej stronie znajdziecie analizę widma panelu LG OLED C3 naszym spektroradiometrem.

Zdjęcie zrobione spod mikroskopu, które widzicie, przedstawia charakterystyczną strukturę matryc LG Displays. W odróżnieniu do konkurencyjnego koreańskiego molocha, prócz kolorów podstawowych, czyli RGB, wpleciony został biały subpiksel. Za jego sprawą kolory nie są aż tak nasycone, jak ma to miejsce w matrycach QD-OLED, jednakże producent w zamian zapewnia większą trwałość. I tak, w odróżnieniu do malarstwa kolorami podstawowymi nazywamy w elektronice czerwony, zielony i niebieski, z tego względu, że mamy do czynienia z syntezą addytywną, a nie mieszaniem subtraktywnym. Przejdźmy jednak do tego, po co tu wszyscy są, czyli do testów szczegółowych!

Zalecane ustawienia

W celu uzyskania najlepszej jakości bez przeprowadzenia profesjonalnej kalibracji, należy ustawić tryb obrazu na „(ISF) Expert (ciemne pomieszczenie)”. Do uzyskania pełni potencjału z telewizora zalecana jest jednak profesjonalna kalibracja obrazu. Tryb ten oferuje na start wyłączony overscan oraz upłynniacz. O ile pierwsze jest oczywistym ruchem, to pozbawienie telewizora upłynniacza nie każdemu będzie odpowiadać. Sugeruję więc dostosować sobie tryb “Kino”. Tryby ISF Ekspert przeznaczone są do profesjonalnej kalibracji obrazu, która ma za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania kolorów. Certyfikacja przez firmę ISF zapewnia kilka rzeczy. Mianowicie:

 

 

 

 

 

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik może zablokować te tryby specjalnym pinem

Jeśli mowa o konfiguracji we własnym zakresie, to ważna jest także zmiana kilku ustawień. Zacznijmy od przywrócenia poprawnych proporcji, by obraz nie jest obcinany na brzegach:

  • Obraz -> Proporcje ekranu -> Skanuj -> Włączone

Kolejnym elementem będzie wyłączenie funkcji redukcji szumów, która to rozmywa głównie detale obrazu:

  • Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów /MPEG -> Wyłączony


Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “(ISF) Expert (ciemne pomieszczenie)” SDR

LG OLED C31 balans i gamma przed kalibracją LG C31 color checker przed kalibracją
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,5 maksymalna 2,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,3 maksymalna 3,5
Średnia deltaE palety szarości 1,3 maksymalna 2,2

Profesjonalna kalibracja LG OLED C3

LG OLED C31 po kalibracji LG OLED C31 color checker po kalibracji
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 0,6 maksymalna 1,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,1 maksymalna 2,1
Średnia deltaE palety szarości 0,6 maksymalna 1,2

Spójrzmy na to, jak LG przez ostatnie lata radził sobie z jakością obrazu na ustawieniach fabrycznych. Cóż, jak możemy zobaczyć na wykresy, zrobił to jak większość producentów na rynku, czyli bez szału. Dowodzi to słuszności przeprowadzenia procesu profesjonalnej kalibracji, w celu uzyskania pełni przeżyć płynących z konsumpcji filmów i seriali. Zanim jednak przejdziemy do analizy wyników wyświetlacza, sprzedam Wam jeszcze ciekawostkę. Wiedzieliście, że duża część studiów i wytwórni filmowych korzysta właśnie z telewizorów LG jako monitorów podglądowych? Dzieje się tak dlatego, że jako jedyne na rynku posiadają możliwość kalibracji tzw. 3D LUT z tak szerokim wachlarzem narzędzi. Czym dokładnie jest ten rodzaj kalibracji? O tym przeczytacie już w osobnym artykule, do którego odnośnik znajduje się TUTAJ. W tym miejscu wspomnę jeszcze, że w przypadku resetu telewizora wszelkie ustawienia przepadają. Dlatego też, ta forma kalibracji jest kierowana stricte do przemysłu filmowego, gdzie zagrożeń płynących np. z dziecka czy innego domownika, nie ma. Wróćmy jednak do bohatera testu, do LG C3. Pierwszą rzeczą, którą się zajmiemy, będzie gamma, będąca na pierwszy rzut oka całkiem niezłą. Właśnie, ta pozorność może okazać się zabójcza dla wymagających treści. Spójrzcie proszę na lewą stronę wykresu, tam gdzie pierwszy punkt kontrolny sięga wartości 2.6, z referencyjnej 2.4. Tak zwiększona gamma oznacza nic innego jak ściemnienie obrazu. Pamiętacie słynną scenę z Gry o Tron, w krypcie rodziny Stark? Jesteśmy pewni, że wielu przytaknie i przypomni sobie, jak trudna dla wyświetlaczy się ona okazała. Ujrzeliśmy więc zlanie się wszelkich przyczerniowych detali, powodując zrujnowanie sceny.

Teraz przenieśmy się poprzez środek wykresu (gdzie było całkiem dobrze), do prawego jej końca, tam gdzie znajdują się najjaśniejsze sceny. Jak dobrze widać, gamma zapadła się jak umierająca gwiazda, co miało konsekwencje w detalach będących w bielach, ale nie tylko. Tutaj również zostały one pochłonięte, co dawało odczucie obrazu pozbawionego szczegółów wskutek zlewania się obiektów będących w najjaśniejszych partiach. Sporo już tego,  ale co najlepsze nie jesteśmy jeszcze na końcu tej podróży po treściach SDR. I tutaj wchodzi czas na kolejny aspekt oceny obrazu, czyli balansu bieli. Od razu zauważamy jedną z popularnych sztuczek w celu uzyskania “kinowego” obrazu. Mam nadzieję, że zauważyliście ten cudzysłów, jeśli nie to użyję go jeszcze raz – “kinowy”. Dlaczego tak o tym piszę? Dlatego, że daje nam to złudne poczucie, że treść, którą oglądamy, jest taka, jaką sobie wymarzył reżyser. Zamiast tego otrzymujemy kolory będące za ciepłe, żółte biele oraz zaczerwienione kolory skóry. Wszystkie te błędy doskonale widać na palecie “ColorChecker”, a zwłaszcza na odcieniach skóry. Na końcu akapitu umieszczamy również diagram chromatyczności, będący wzorcem dla standardu REC.709 czyli materiałów SDR. Nareszcie przyszedł czas na kalibrację. Do testu LG OLED C3 użyliśmy standardowej procedury, tak by każda osoba zainteresowana wiedziała, na co może liczyć, chociaż warto zaznaczyć, że każda sztuka jest inna. LG oddało do dyspozycji 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz zaawansowany system zarządzania kolorami (CMS), dzięki którym byliśmy uzyskać rewelacyjne wyniki. Po przeprowadzeniu zabiegu, zarówno (a w szczególności) gamma i balans bieli wyglądają znakomicie. Obraz jest odpowiednio kontrastowy i nasycony, pozbawiony jakiegokolwiek zafarbu. Ogromnej poprawie uległa także sama paleta “ColorChecker”, a będące jednymi z trudniejszych kolorów, czyli odcienie skóry, siedzą wszystkie w swoich miejscach. Poprawę obrazu potwierdza diagram chromatyczności oraz bardzo niskie błędy deltaE. Trzeba przyznać, że trafiła się bardzo dobra sztuka.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)


Kontrast i czerń

Najważniejszym kryterium podczas wybierania telewizora są bezsprzecznie czerń i kontrast, ponieważ wpływają one bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych parametrów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu można porównać do samolotu bez skrzydeł.

Jak sama nazwa wskazuje, panel w C3 jest tworem organicznym. Oznacza to nic innego, że aby otrzymać jakikolwiek kolor przez piksel, przepuszczany jest impuls elektryczny. Dlatego też, tak jak w informatyce możemy powiedzieć, że czerń jest zerowa, czyli brak informacji, podczas gdy impuls elektryczny jest jedynką, czyli pojedynczą informacją. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle głęboki i pochłaniający nas obraz w filmach, grach czy w codziennej telewizji.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

LG OLED C3 na tle konkurencji, wypada, co by nie mówić, dość przeciętnie. Maksymalna luminancja w materiałach SDR wyniosła 375 nitów, co jest wynikiem, lekko mówiąc, niewskazującym do oglądania w nasłonecznionym pomieszczeniu. Na plus zasługuje utrzymanie tej jasności przez długi okres czasu, a także zachowanie około 230 nitów na całym ekranie. Niską jasność odczujemy przede wszystkim na materiałach z dużą ilością bieli, czyli na przykład sportach zimowych. Aczkolwiek trzeba oddać C3, że bezpośrednie refleksy tłumił dobrze. Cóż, w tym miejscu należy oddać matrycom QD-OLED ich należyty szacunek.

LG C3 APL


Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

LG OLED C3 wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w format HDR wsparty o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, HBO MAX, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

zdjęcie portów

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 77%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu



Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2  795 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ  784 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ  798 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH  795 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE  805 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Maksymalna luminancja telewizora LG OLED C3 w materiałach HDR wyniosła 805 nitów na planszy testowej, co jest wynikiem bardzo, ale to bardzo dobrym. Jeśli myślicie, że na tle telewizorów QD-OLED jest to niska wartość, chcielibyśmy przytoczyć tutaj wyniki zeszłorocznego modelu z dopiskiem “2” w drugim członie modelu. Tam mogliśmy liczyć na zaledwie 700 nitów z “groszem”, także wynik testowanego modelu jest tym bardziej imponujący, gdyż zmiana na poziomie 100 nitów jest odczuwalna, dająca większą immersję w obcowaniu z materiałami o szerokim zakresie dynamicznym. Chcielibyśmy jeszcze zwrócić Waszą uwagę na to, że średnia luminancja oscyluje w okolicy maksymalnej jaskrawości wyświetlacza, co jest zjawiskiem bardzo, ale to bardzo rzadkim, wręcz do tej pory niewystępującym, w telewizorach konsumenckich. Brawo LG! Spójrzmy jednak na to, jak LG OLED C3 sprawdził się w porównaniu z naszą referencją:

LG OLED C3Referencja
  • W tym miejscu chcielibyśmy opisać nasze zaskoczenie, aczkolwiek nie ma słów, które oddałyby to, co czujemy. Testowany LG OLED C3 oddaje poziomy jasności w sposób bardzo zbliżony do tego, co widzimy na naszej redakcyjnej referencji. Warto zauważyć jednak, że telewizor odzyskuje detale będące w zasięgu okolic 2000 nitów, zaś te masterowane do 4000 lekko zaciemnia. Całokształt oceniamy bardzo pozytywnie.


Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny (ISF) Expert (ciemne pomieszczenie) HDR

LG OLED C31 LG OLED C31
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,6 maksymalna 3,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 4,6
Średnia deltaE palety szarości 2,4 maksymalna 4,7

Profesjonalna kalibracja

LG OLED C31 LG OLED C31
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,5 maksymalna 4,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,8
Średnia deltaE palety szarości 1,3 maksymalna 2,8

Przyszedł czas na ocenę wierności odwzorowania barw w materiałach HDR. Zaczniemy od tego, czego nie może zabraknąć, czyli tego, czym jest krzywa EOTF. Wykres gamma zastępowany jest przez wyżej wspomnianą krzywą, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Inaczej mówiąc, oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, a oś Y poziom jasności. Tutaj zaczniemy od tego, co nas całkiem zainteresowało, czyli balans bieli, będący dość nietypowym zjawiskiem na tle konkurencyjnych modeli, gdzie barwa niebieska góruje nad pozostałymi. Tym razem jednak ujrzeliśmy dość utrzymany w ryzach dobrego smaku wykres. Nie oznaczało to jednak, że nie miał przełożenia na pozostałe aspekty obrazu, gdyż mimo wszystko dało się odczuć zielonkawy tint, czyli zabarwienie, w skutek czego odcienie twarzy przybierały ziemisty odcień, a pozostałe kolory i barwy przypominały te z Matrixa. Dobrze więc, zajmijmy się krzywą, którą tak zapowiadaliśmy na początku akapitu. Jak można zaobserwować od samego początku, charakterystyka obrazu została sztucznie rozjaśniona, przez co detale będące w czerniach, zostały nadmiernie uwypuklone, rujnując tym samym suspens. No ale dobrze, od czego jest przecież kalibracja, prawda? Dlatego skorzystaliśmy z dobrodziejstwa inwentarza LG i przeprowadziliśmy cały proces. Pamiętajmy jednak, że wszelakie efekty końcowe zależą od sprawności samej sztuki. Zacznijmy teraz od krzywej EOTF, która mimo naszych wysiłków nie jest idealna, to i tak różnica jest diametralna i widoczna gołym okiem. Ciut inaczej sprawa ma się z balansem bieli, gdyż ten postanowił stanąć jak ość w gardle i nie dać się podejść. Dlatego też wyznaczyliśmy najpopularniejszy przedział, czyli od 5 do 70 i skupiliśmy się na nim. Co prawda, dociągając do 75-80, byłoby to dużo bardziej optymalne, jednakże telewizor nie pozwolił inaczej. Tak, czy siak różnica jest, i ma realny wpływ na odbiór całości. Tutaj wspomnimy, że spory wpływ na wyniki miała niedostatecznie nasycona barwa zielona. Mimo wszystko LG C3 sprawdzi się znakomicie w treściach HDR!



Odwzorowanie ruchu

Każdy z producentów telewizorów oferuje upłynniacz ruchu. Raz z lepszym skutkiem, raz z gorszym. LG należy do grupy pośredniej. Sam system o nazwie “TrueMotion” posiada na swoich suwakach wiele stopni jego działania, dlatego jesteśmy pewni, że każdy z Was znajdzie dla siebie złoty środek. Do regulacji znajdziemy głównie dwa ustawienia o nazwie “de-judder” oraz “de-blur”. Pierwszy z nich odpowiada za to, jak mocno ruch na ekranie jest upłynniany, zaś ten drugi za ostrość obrazów ruchomych. No ale dobra, dlaczego więc daliśmy pośrednią kategorię upłynniaczowi LG? Powód jest dość prosty, i ma w tym znaczenie działanie upłynniaczy konkurencji, a w szczególności Sony i Samsunga. W dalszym ciągu jednak, LG C3, będzie znakomitym rozwiązaniem pozwalającym w pełni się cieszyć z każdej treści, czy to sporty czy gry.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR
Ustawienia TruMotion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

373 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

de-Judder: dowolnie

de-Blur: 10

OLED Motion: Wył

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

373 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

de-Judder: dowolnie

de-Blur: 10

OLED Motion: Włączony

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

195 cd/m2 (wyraźne migotanie obrazu)

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu



Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Sony_XH90_chroma444LG C3 oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem: tryb „Gra” oraz „Grafika”. Oba tryby mają bardzo niskie opóźnienie oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4, z jednym zastrzeżeniem, jakim jest włączanie opcji Pass Through. Niestety włączenie tej opcji wiąże się z wyłączeniem takich funkcji jak TrueMotion czy Redukcja Szumów. Chociaż podejrzewamy, że i tak niewielka ilość osób je włączała po podłączeniu do komputera w celu zminimalizowania input lagu.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 14 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika/Gra” 5 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 14 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 14 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5 ms
[GRY] 4K60Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 14 ms (!)
[GRY] 4K120Hz + Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K i Dolby Vision “Gra” 5 ms (!)
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek (ISF) Expert (ciemne pomieszczenie)

90 ms

LG C3 posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4K wraz z HDR, jak i Full HD. Input lag przy nastawach 60 Hz wynosi 14 ms, a przy 120 Hz już tylko 5 ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach TAK
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Proszę Państwa, czy jest piękniejszy widok niż ten, który widzicie powyżej? Ile to już minęło czasu, gdy w telewizorze OLED, mamy wszystkie funkcje będące na “TAK”? Sam już nie pamiętam, ale to nieistotne. Wszystkie funkcje podczas naszych testów spisywały się na medal, bez żadnych problemów z ich włączeniem. Tak więc możemy swobodnie mówić o pracy w 4K przy sygnale 120 Hz, wraz z całym dobrodziejstwem HDMI 2.1. Funkcje takie jak VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync tylko i wyłącznie uprzyjemniały rozgrywkę, i to niejako przez nie test ten publikowany jest później niż zakładaliśmy. Musimy oczywiście też wspomnieć o obsłudze Dolby Vision przy sygnale 60 i 120 Hz z zachowaniem bardzo niskiego input lagu. Mamy też dobrą wiadomość dla fanów XBOXa, na którym zagramy w 1440p. Słowem wtrącenia, LG przygotowało również bardzo rozbudowany GameBar, dzięki któremu zmienimy opcje bez konieczności opuszczania rozgrywki. Cóż mamy dodać więcej. Ten telewizor jest stworzony dla graczy!

 Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska



System i Smart TV

LG OLED C3 działa pod kontrolą systemu WebOS, rozwijanego wiele lat. Ilość aplikacji będzie aż nadto wystarczająca dla zwykłego użytkownika. Dla tych bardziej zaawansowanych prawdopodobnie będzie brakować KODI czy innych aplikacji wspierających domowe serwery.

Funkcja Gallery Mode

Funkcja “Gallery Mode” pozwala nam zamienić nasz telewizor w obraz lub centrum informacji, kiedy nie jest używany. Dzięki niej wyłączony telewizor nie jest już tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie, ale może stać się dekoracją wnętrza. Obecność tej funkcji utwierdza nas w przekonaniu, że obecne ekrany OLED czy QD-OLED są niezwykle wytrzymałe.

Pilot Magic

Cechą charakterystyczną telewizorów LG jest ich pilot. Ten za sprawą wbudowanego żyroskopu jest w stanie odczytać ruchy naszej ręki i dzięki temu pozwolić na sterowanie urządzeniem jak za pomocą myszki od komputera. Dzięki temu rozwiązaniu wpisywanie każdego tekstu jest niebywale proste i szybkie.



Wbudowane głośniki i brzmienie

Dźwięk LG OLED C3 można podpiąć do kategorii tych zdecydowanie lepszych. Za sprawą głośników o łącznej mocy 40W, całość brzmi naprawdę dobrze. Czuć nawet zalążek dobrego bassu, chociaż tutaj bym dość uważał, by nie przesadzić z głośnością, gdyż charakterystyka ulega dość sporym zniekształceniom. Dlatego też zalecam trzymanie suwaka głośności na poziomie mniej więcej 60%, i będzie bardzo dobrze. Oczywiście sam telewizor obsługuje system Dolby Atmos, co raczej wykorzystają osoby posiadające bardziej rozbudowane audio.



Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

LG OLED C3 posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne, w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Nawigacja po kanałach jest bardzo płynna, a informacje o kanałach są bardzo czytelne i przejrzyste.



Wyniki testu LG OLED C3

Zalety

  • Telewizor stworzony dla graczy – jedyny telewizor na rynku gdzie WSZYSTKO działa jak należy z konsolami nowej generacji
  • Średnia jasność materiałów HDR na poziomie luminancji maksymalnej – bardzo dobry  wynik
  • Bardzo dobre efekty profesjonalnej kalibracji
  • Świetne kąty widzenia
  • Łatwe podłączanie urządzeń Apple dzięki Apple® AirPlay® 2 i HomeKit™
  • Cztery pełnoprawne złącza HDMI 2.1 o przepustowości 48Gbps
  • Bardzo niski input lag przy 4K120Hz, wraz z HDR Dolby Vision
  • Idealnie działające funkcje takie jak: VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync
  • Wykorzystane materiały oraz design
  • Działanie systemu WebOS, oraz mnogość aplikacji na nim będąca
  • Obsługa Dolby Atmos oraz Dolby Vision
  • Pilot Magic – bardzo łatwe i intuicyjne sterowanie telewizorem
  • Tryb Galerii – możliwość wyświetlania dzieł sztuki, bez ryzyka wypalenia

Wady

  • Pilot łatwo zbierający odciski palców
  • Łagodna gradacja mogłaby być lepsza
  • Lekkie różowienie panelu pod kątem, szczególnie na białej planszy. Efekt ten, często zwany pink tintem, nie powinien wpływać na codzienne użytkowanie
  • Cena jest porównywalna z konkurencją o matrycy QD-OLED


Werdykt

Więc nadszedł czas na rozstanie się z LG OLED C3, będącym naprawdę udanym dzieckiem koreańskiego producenta. Dlatego tym bardziej podsumujmy wszystko, co się dowiedzieliśmy na temat bohatera testu. I tak, jak Samsung posiada swoje matryce QD-OLED, to tak LG w dalszym ciągu rozwija swoją technologię z białym subpikselem. Czy jest to słuszna droga? Według nas tak, a producent tylko to potwierdza. Spójrzcie na to, że jeszcze mniej więcej dwa lata temu, maksymalna luminancja w serii z dopiskiem “C” wynosiła raptem około 650 nitów, i to nie we wszystkich scenach testowych. A teraz? Średnia jasność (793 nity) na poziomie maksymalnej, co jest wynikiem bardzo, ale to bardzo dobrym. Dzięki takiemu wynikowi konsumpcja treści HDR, będzie wyjątkowo przyjemna. LG OLED C3 jawi się jako solidny kandydat do bycia najchętniej wybieranym telewizorem tak naprawdę do każdego zastosowania. Dlaczego tak myślimy? Bo jesteśmy świadomi tego, że duża rzesza osób nie jest przekonana do rozwiązania od Samsunga. Dlatego też testowany bohater dzięki swojemu solidnemu podejściu do obrazu znajdzie się w niejednym domostwie. Trzeba jednak chwilę porozmawiać o tym, co może nie do końca faktycznie pasować w telewizorze. Czynnikiem, który mógłby zniechęcić do kupna, jest maksymalna luminancja w treściach SDR, gdyż ta wynosi zaledwie 373 nity. Jest to faktycznie wartość, która może w pewnych warunkach okazać się niewystarczająca i problematyczna, na tyle, by musieć posiłkować się roletami zewnętrznymi. Chociaż warto wspomnieć, że wynik 100% bieli jest bardzo dobry, na tle konkurencji (np. A80L/OLED818) wyposażonej w ten sam panel, gdyż jest on wyższy o całe 100 nitów. Widoczne będzie to przede wszystkim w sportach zimowych. W tym miejscu warto przyznać, jak dobrym wyborem za sprawą upłynniacza i 120Hz matrycy C3 będzie do wszelkiej maści dynamicznych treści. Pod koniec warto wspomnieć o pomniejszych mankamentach, jak na przykład funkcja dynamicznego mapowania tonów, która po włączeniu ignoruje metadane w filmie i samoczynnie ustala poziomy jasności, co w dużym skrócie nie wychodzi najlepiej. Jednak nie jest to do końca minus, ale warto o nim wspomnieć, gdyż niektórzy użytkownicy mogą pomyśleć, że jest to funkcja przydatna. I przechodzimy do drugiego, czyli czystości samego panelu. Nie od dziś wiadomo, że LG ma z tym drobny problem, i niekiedy może się zdarzyć, że pojawi się tak zwany pink tint, czyli zaróżowienie panelu, szczególnie widoczne na bieli. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że nie są to mankamenty krytyczne, skutecznie przekreślające zakup.

Jednakże nie samymi serialami i filmami człowiek żyje, więc porozmawiajmy chwilę o grach, bo tu jest dobrze, nawet bardzo dobrze. LG od zawsze pamiętało o osobach lubujących się w rozgrywce elektronicznej, i nie inaczej jest tym razem. Implementacja czterech portów w standardzie HDMI 2.1 ze wszelakimi jego dobrodziejstwami. Dlatego też znajdziemy takie funkcje jak: VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync aktywujące się bez najmniejszego problemu. Jednak pora na crème de la crème, czyli obsługę HDR Dolby Vision przy 120Hz w 4K przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niskiego input lagu, na poziomie 5ms. Warto jednak zaznaczyć, że osoby chcące podłączyć mocnego PC-ta pod telewizor, będą musiały włączyć Pass Through, co wiąże się z zablokowaniem opcji odpowiedzialnej za łagodną gradację oraz upłynniacz, co nie jest jednak jakieś problematyczne, gdyż i tak te się przeważnie wyłączało.

Słowem końca, trzeba również wspomnieć o systemie WebOS, działającego bardzo sprawnie i responsywnie, a sterowanego przez pilota Magic, co jest samą przyjemnością. Czy LG obudziło się z monopolistycznego letargu? Tak, zdecydowanie tak. Nie możemy się doczekać co przyniosą modele na rok 2024 od producenta, i tego, jak będzie chciało zaskoczyć swojego rywala w kwestii usprawnienia paneli.

bardzopolecamy

LG OLED C3 sprawność na roznych polach

 

Dostępność modelu (Styczeń 2024)
LG OLED C3 42″ (2023)
5 299 zł
LG OLED C3 48″ (2023) 5 499 zł
LG OLED C3 55″ (2023) 5 699 zł
LG OLED C3 65″ (2023) 7 299 zł
LG OLED C3 77″ (2023) 13 999 zł
LG OLED C3 83″ (2023) 19 999 zł

Telewizor testowany przez:

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (finalne zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(33196)

4.1 14 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
3 miesięcy temu

Kupiłem ten model 55″ smużenie jest dość spore, musze pobawić się ustawieniami, tv mam w jasnym pomieszczeniu i jest problem czasami z ciemnymi scenami, jak ustawic obraz pod jasne pomieszczenie?

Ciekawy
Ciekawy
2 miesięcy temu
Reply to  Marek

Tzn jaki problem z ciemnymi scenami; są zbyt ciemne i nic nie widać?

Kamil
3 miesięcy temu

To który ma ładniejszy obraz lgc3 czy Samsung s90c?

Bartek
Bartek
3 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Nie porównuj LG do Samsunga. To nie ta liga , jak zawsze.
LG dzięki braku kropek ma dużo bardziej naturalne kolory.

Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu
Reply to  Bartek

ale dzięki braku kropek zaś białemu subpikselowi obraz bardziej sprany. Weź Sony – z jednej strony z panelem QD Samsunga, ale z drugiej bez błędów Samsung Electronics, z naturalnymi kolorami – złoty środek (bo jeszcze może nie aż święty graal)

Roni
Roni
2 miesięcy temu
Reply to  Bartek

To jakie wyświetlany obraz ma kolory, to czy ich oddanie jest wierne względem źródła zależy od kalibracji wyświetlacza, zaś panele WOLED nie potrafią oddać tak szerokiego gamutu jak panele QD-OLED.

Robert
Robert
3 miesięcy temu

Czy jest szansa na recenzje lg oled G3 ??? Pozdrawiam cała redakcje, wykonujecie świetna robote.

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Teraz to prędzej recenzja LG G4 który jest już w UK a u nas będzie po świętach wielkanocnych.

Mateusz
Mateusz
3 miesięcy temu

Znowu brak BFI jaki był w C1. A wiec ostrość ruchu takla sobie. Trzeba czekać na C4 który będzie miał 144hz i może w końcu przywrócą stare BFI

Marek
Marek
3 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Szalu nie robi, może mogłem wziąć samsunga?

Bartek
Bartek
3 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Dokładnie. Kupiłem c1 48 na mega promce 3999 na mistrzostwa i długo nic lepszego nie będzie. Ostatnia Plazma Panasonica tez służyła mi ok 10 lat.

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Obecnie chyba każdy OLED jest lepszy od Twojego 48C1. Na ale jak widać, każdy swoje chwali.

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x