Home Testy Słuchawki Sony znów to zrobiło. Szczegółowy test słuchawek WF-1000XM5 – są niemal idealne!
Sony znów to zrobiło. Szczegółowy test słuchawek WF-1000XM5 – są niemal idealne!

Sony znów to zrobiło. Szczegółowy test słuchawek WF-1000XM5 – są niemal idealne!

5.15K
0

Sony WF-1000XM5 to już piąta odsłona flagowej serii prawdziwie bezprzewodowych słuchawek dousznych, która przyniosła japońskiemu producentowi ogromny sukces w ciągu ostatnich pięciu lat. Nowy model zapewnia wszystkie funkcje, które można znaleźć u poprzedników a także kilka nowości i usprawnień. Przedstawiamy dokładny test modelu WF-1000XM5.

Słuchawki dokanałowe Sony WF-1000XM5 – gruntowny test

W momencie wprowadzenia ich na rynek, kolejne słuchawki Sony z tej serii zawsze stanowią najlepszą kombinację funkcjonalności i wydajności jaką można znaleźć na rynku oraz stanowią wzór do naśladowania dla innych modnych i luksusowych marek. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najnowsze bezprzewodowe słuchawki douszne Sony na pewno są co najmniej tak dobre jak WF-1000XM4, które były najlepsze w swojej klasie w tamtym czasie. Szanse, że kontynuacja okaże się niewypałem jest praktycznie znikoma biorąc pod uwagę jakość tego, co wypuściło Sony w ciągu ostatnich kilku lat.

Dostępność słuchawek
Słuchawki dokanałowe Sony WF1000-XM5 (Czarne) 1 199 zł
Słuchawki dokanałowe Sony WF1000-XM5 (Białe) 1 199 zł

Słuchawki Sony WF-1000XM5 – projekt i wygoda

Etui ładujące WF-1000XM5 daje pierwszą wskazówkę, że coś się zmieniło. Jest zauważalnie mniejsze niż poprzednie. Wyciągnięcie słuchawek z etui na samym początku może być nieco utrudnione. Większość zewnętrznej części wkładki dousznej to nowe, błyszczące tworzywo sztuczne, które jest super gładkie, co sprawia, że pochwycenie wkładek dousznych w celu ich wyjęcia z etui jest trochę trudne. Pociągnięcie wkładki dousznej do siebie znacznie ułatwia uwolnienie jej z magnetycznej obudowy. Sony WF-1000XM5 to ekskluzywna estetyka dla naszych oczu. Słuchawki dostępne są w matowej czerni z mosiężnymi akcentami lub w beżu ze złotymi akcentami – które są bardzo subtelne – w postaci małych, okrągłych, płaskich kratek mikrofonów na panelach zewnętrznych zastępujących odstające elementy poprzednika. Jedyną częścią wkładek dousznych, która nie jest błyszcząca, jest zewnętrzna, drobno teksturowana powierzchnia o matowym wykończeniu z czujnikami pojemnościowymi do sterowania dotykowego. Kontrast między matową powłoką, a błyszczącym wykończeniem sprawia, że mają wyrafinowany wygląd i sprawiają wrażenie bycia wykonanych z najwyższej jakości materiałów. WF-1000XM5 są mniej masywne niż WF-1000XM4. Ich wzornictwo ma gładsze linie z bardziej subtelnymi krzywiznami, dzięki czemu zewnętrzne mikrofony są lepiej zintegrowane, a obudowa ma mniejszy, bardziej okrągły i mniej wystający kształt z uszu, co pomaga zredukować hałas powodowany przez przechodzący nad powierzchniami zewnętrznymi słuchawek wiatr.

Jeśli ktoś miał trudności z wygodnym noszeniem słuchawek Sony WF-1000XM4 i ich trzymaniem się w uszach, to nowy model WF-1000XM5 został całkowicie przeprojektowany i rozwiązało to wszystkie dotychczasowe problemy z tym związane. Sony podczas projektowania wykorzystało obszerne dane o kształtach uszu, gromadzone od czasu wprowadzenia w 1982 roku pierwszych na świecie słuchawek dousznych. Stale prowadzone analizy kształtów i wrażliwości uszu pomogły w wypracowaniu idealnego kształtu słuchawki, dobrze trzymającego się i wygodnego niemal dla każdego. Teraz wkładki douszne Sony WF-1000XM5 są o 25% mniejsze i o 20% lżejsze, będąc smuklejszymi i lżejszymi niż w przypadku poprzedniego modelu. Obudowy Sony WF-1000XM5 ukształtowane są w ergonomiczny sposób, zapobiegając wypadaniu, przez co są znacznie bardziej komfortowe w noszeniu. Mniejszy rozmiar i waga sprawiają, że WF-1000XM5 jest dyskretny i bardzo łatwy do schowania w kieszeni. W pudełku otrzymujemy łącznie cztery pary wkładek dousznych SS, S, M, L, które opisane są i oznaczone kolorami. W tym roku dostępna jest opcja o bardzo małym rozmiarze (SS). Końcówki wyposażono w ekrany chroniące przed woskowiną, które zapobiegają przedostawaniu się jej do kanału wkładki dousznej. Materiał na końcówki zadebiutował w modelu WF-1000XM4 i w dotyku przypomina hybrydę silikonu z pianką pamięciową, która jest najskuteczniejsza w izolacji. Chociaż nadal wykonane są z poliuretanu. to nowe końcówki są mniejsze, wygodniejsze, bardziej elastyczne i łatwiejsze do ściśnięcia. a grubość użytej pianki została nieznacznie zmniejszona. Końcówki poliuretanowe w WF-1000XM4 wywierały zbyt duży nacisk na kanały słuchowe, który z czasem drażnił uszy. Nowe końcówki mniej uciskają na wnętrze uszu, dzięki czemu zapewniają słuchaczowi większy komfort użytkowania niż w poprzednim modelu podczas długiego noszenia. Jeśli zgnieciemy tradycyjne, silikonowe końcówki, materiał od razu ustąpi i niemal natychmiast wróci do pierwotnego kształtu. Końcówki z pianki poliuretanowej pozwalają delikatnie zgnieść materiał podczas wkładania ich do kanałów słuchowych, gdzie następnie rozszerzają się, zapewniając lepsze uszczelnienie i ciaśniejsze dopasowanie. W związku z tym mają przewagę w zakresie pasywnej redukcji szumów od razu po wyjęciu z pudełka. Dokładniejsze przyleganie do przewodu słuchowego powoduje także lepsze trzymanie się wkładek w uszach.

Stopień ochrony IPX4 jest dzisiaj standardem dla prawdziwie bezprzewodowych słuchawek z redukcją szumów. Są one odporne na zachlapania, lekki deszcz, pot i nie powinno powodować to dla nich żadnych problemów, ale całkowite zanurzenie ich pod wodą prawdopodobnie nie skończy się dla nich dobrze. Szkoda, że wodoodporność nie obejmuje etui ładującego, więc należy unikać pozostawiania go w deszczu lub miejscu narażonym na zalanie.

Słuchawki Sony WF-1000XM5 – zmiany względem poprzedniego modelu

Seria WF-1000 firmy Sony konsekwentnie plasuje się wśród najlepszych i najbardziej zaawansowanych bezprzewodowych słuchawek z redukcją szumów. W nowych WF-1000XM5 można wyszczególnić kluczowe obszary, które odróżniają je od wcześniejszego modelu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, konstrukcja jest o wiele bardziej kompaktowa, z nowymi komfortowymi gumkami. Konstrukcja całości skutecznie osłabia szum wiatru, a siateczka osłaniająca mikrofon minimalizuje hałas podczas rozmów, dzięki czemu głos będzie wyraźnie słyszalny nawet przy wietrznej pogodzie z włączoną funkcją ANC. Słuchawki WF-1000XM5 osłabiają hałas w szerokim paśmie częstotliwości, od niskich tonów po wysokie. Do budowy słuchawek wykorzystano dwa nowo opracowane procesory, które jeszcze dokładniej tłumią zewnętrzne hałasy. Są nimi QN2e, który jest ulepszeniem QN1e znanego z modelu WF-1000XM3 oraz procesor V2, będący następcą V1, który był zastosowany modelu już WF-1000XM4s. Nowy procesor QN2e zapewnia precyzyjną kontrolę nad sześcioma wbudowanymi mikrofonami, gdzie poprzedni model XM4 miał tylko cztery, a V2 obsługuje przetwarzanie świata zewnętrznego w czasie rzeczywistym, który można zoptymalizować do określonego środowiska, uzyskując dużą poprawę działania w samolocie, pociągu lub autobusie. W każdej słuchawce są po dwa mikrofony z podwójnym sprzężeniem zwrotnym, aby poprawić skuteczną eliminację niskich częstotliwości. Mikrofony dokładniej monitorują hałas, przechwytując dźwięki z otoczenia i obejmując szersze spektrum częstotliwości, z którego może skorzystać większy przetwornik. W efekcie daje to lepszą aktywną redukcję szumów, redukując hałas o około 20% więcej niż w WF-1000XM4. Słuchawki wykorzystują silnik redukcji szumów oparty na sztucznej inteligencji w celu poprawy jakości połączeń.

Dużą zmianą w WF-1000XM5 jest specjalnie zaprojektowany przetwornik akustyczny Dynamic Driver X. Sterownik ma 8,4mm, czyli nieco więcej niż jednostka 6mm zastosowana w WF-1000XM4. Ulepszenia konstrukcyjne polegają na oddzieleniu kopułki od krawędzi za pomocą specjalnych materiałów, co umożliwia dokładniejsze wytwarzanie fal dźwiękowych redukujących niższe częstotliwości podczas redukcji szumów. Większy przetwornik jest lepiej przystosowany do odtwarzania szerokiego zakresu częstotliwości, dzięki czemu odtwarza głębszy bas, delikatne wokale i finezyjne detale. Doskonałe parametry w pełnym zakresie częstotliwości zapewniają łagodne i naturalne brzmienie każdego nagrania. Dzięki połączeniu procesora redukcji hałasu QN2e HD ze zintegrowanym procesorem V2, słuchawki WF-1000XM5 umożliwiają precyzyjne, 24-bitowe przetwarzanie dźwięku i zapewniają wysoką jakość wzmocnienia analogowego. W rezultacie zmniejszają się zniekształcenia powodując, że wkładki douszne odtwarzają muzykę w czystszy sposób.

Słuchawki kompatybilne są z Bluetooth 5.3, który obecnie jest najsolidniejszym standardem łączności. WF-1000XM5 obsługuje kodeki wysokiej rozdzielczości LDAC firmy Sony oraz kodek AAC firmy Apple. LDAC ma certyfikat hi-res i może przesyłać 24-bitowy/96 kHz dźwięk z maksymalną przepływnością 990 Kb/s przez Bluetooth. LDAC pozwala przesyłać około trzech razy więcej danych niż tradycyjna technologia Bluetooth audio, dzięki czemu dźwięk High-Resolution ma wyjątkową jakość, bardzo zbliżoną do nagrania studyjnego. Dodatkowo WF-1000XM5 obsługuje dźwięk nowej generacji LE Audio (w wersji Beta) o niskim opóźnieniu i idealnie sprawdza się w grach. Zintegrowany procesor V2 o dużej wydajności transmituje sygnał Bluetooth do obu słuchawek równocześnie, zapewniając stabilny dźwięk.

Inne ulepszenia obejmują Multipoint Bluetooth, który jest obsługiwany od razu po wyjęciu z pudełka, dzięki czemu możemy łączyć się z dwoma urządzeniami równocześnie. W modelu WF-1000XM4 musieliśmy długo czekać, aby ta funkcja pojawiła się w jako aktualizacja. Do sparowania słuchawek Sony WF-1000XM5 z urządzeniem z systemem Android i łączem Bluetooth wystarczy jedno dotknięcie za pomocą funkcji Fast Pair. Druga opcja Swift Pair ułatwia sparowanie słuchawek z tabletem lub komputerem z Windows 11 lub Windows 10. Gdy włączymy tryb parowania, pobliskie urządzenia wyświetlą informacje o sposobie parowania. Otwarcie etui ładującego włącza tryb parowania, a słuchawki automatycznie pojawią się na liście dostępnych urządzeń. Parowanie działa bezbłędnie podczas połączenia z laptopem i telefonem. Możemy płynnie przełączyć się z rozmowy telefonicznej na oglądanie wideo lub odtwarzanie muzyki.

Słuchawki Sony WF-1000XM5 – jakość połączeń i redukcja szumów

WF-1000XM5 są zadziwiająco dobre. Sony kolejny raz podniosło poprzeczkę, jeśli chodzi o jakość dźwięku i wydajność ANC w bezprzewodowych słuchawkach dousznych. W praktyce widać, że zmiany projektowe i techniczne spełniły swoje zadanie. Dzieje się tak zarówno dzięki konstrukcji osłabiającej odgłosy wiatru, jak i technologii Precise Voice Pickup z zaawansowanym przetwarzaniem sygnału.

Algorytm redukcji hałasu tłumi dźwięki z zewnątrz, zwiększa dokładność i wyraźnie wydobywa głos nawet, gdy wokół panuje hałas. Algorytm powstał dzięki sztucznej inteligencji z wykorzystaniem głębokiej sieci neuronowej DNN i uczeniu maszynowemu z użyciem ponad 500 milionów próbek głosu. Precyzyjny dźwięk uzyskujemy także dzięki wykrywaniu wibracji mowy. Czujniki przewodnictwa kostnego przechwytują drgania powstające pod wpływem naszego głosu bezpośrednio z kości czaszki. Pomaga to wyizolować mowę spośród dźwięków i hałasów w otoczeniu, aby zapewnić optymalny i wyraźny dźwięk podczas rozmowy. Szum wiatru jest w dużej mierze stłumiony, co sprawdziliśmy w trudnych, wietrznych warunkach. W hałaśliwym otoczeniu nasz głos był szczegółowy, czysty i łatwy do zrozumienia przez odbiorcę. Porównując obok siebie stary i nowy model widać od razu różnicę w działaniu na korzyść WF-1000XM5. Podobnie jak w poprzedniej generacji słuchawek, mamy Ambient Sound Control składający się z dwóch trybów: Noise Canceling i Ambient. Pierwszy z nich stosuje maksymalne tłumienie, gdy jest włączony, podczas gdy drugi działa w 20-punktowej skali, co pozwala dostosować ile dźwięków zewnętrznych ma być wyciszanych a ile przesyłanych do naszych uszu. Podczas naszych prób przy aktywnej redukcji szumów słuchawki spisały się bardzo dobrze.

WF-1000XM5 są najbardziej inteligentnymi reduktorami zakłóceń, jakie są aktualnie na rynku za sprawą funkcji Adaptive Sound Control, która wykrywa gdzie jesteśmy i co robimy, a następnie wykorzystuje sztuczną inteligencję do zmiany ustawień dźwięków z otoczenia i stworzenia idealnych warunków do słuchania. Składają się na to dwa elementy: Detection of Action i automatyczne przełączanie w My Places. W pierwszym przypadku urządzenie stosuje poziom redukcji szumów lub przezroczystości dopasowany do wykonywanych czynności (Actions – when staying, when walking, when running, during transport). Możemy dostosować poziom redukcji do każdego ze stanów z w firmowej aplikacji Sony Headphones Connect, o której napisaliśmy więcej w dalszej części testu. XM5 bardzo dobrze ocenia nasze działania i dynamicznie rozpoznaje przejścia między nimi. Drugi element jest bardziej zaawansowany i wymaga zarejestrowania lokalizacji My Places w aplikacji. Można to zrobić na dwa sposoby: za pomocą mapy lub automatycznie na podstawie odwiedzanych miejsc. Opcja wymaga włączenia usług lokalizacyjnych dla aplikacji Headphones Connect. Z upływem czasu funkcja nauczy się naszych zachowań i zacznie rozpoznawać miejsca, w których często bywamy i będzie dostosowywać dźwięk do każdej lokalizacji. Sprawdziliśmy podczas testowania zmiany określonych stref i WF-1000XM5 przełącza ustawienia poprawnie.

Słuchawki Sony WF-1000XM5 – żywotność baterii

Wraz z mniejszymi wkładkami dousznymi do nowych słuchawek WF-1000XM5 dołączono bardziej kompaktowe etui ładujące, które według Sony jest o około 15% mniejsze niż poprzednio. Ma ono bardziej zaokrąglony kształt, który jest wygodniejszy po wsunięciu do kieszeni. Żywotność baterii jest taka sama jak w starszym modelu WF-1000XM4. 12 godzin na samych słuchawkach lub do 36 godzin z etui ładującym i wyłączoną funkcją ANC. Drugi wariant to 8 godzin na samych słuchawkach lub do 24 godzin z etui ładującym i aktywną funkcją ANC, zatem poza domem możemy słuchać muzyki przez pełne 24 godziny. Jeżeli mamy rozładowane słuchawki, to zaledwie po trzech minutach w etui ładującym WF-1000XM5 będzie działać przez pełną godzinę. Podczas testów stwierdziliśmy, że słuchawki Sony dobrze sobie radzą, spełniając deklarowane liczby czasu pracy. Aplikacja Sony Headphones Connect powiadomi nas, że zapas energii w etui z funkcją ładowania spadł poniżej 30%. Technologia Qi umożliwia łatwe, bezprzewodowe ładowanie. Jeśli mamy smartfon z technologią Qi i funkcją ładowania zwrotnego, możemy ładować z niego słuchawki włożone do etui.

Słuchawki Sony WF-1000XM5 – aplikacja i sterowanie

Aplikacja na telefon Sony Headphones Connect wyróżnia się przejrzystym interfejsem i szerokim zakresem funkcji. Jest ona dostępna na Androida i iOS. Żadna inna aplikacja nie może równać się z nią pod względem funkcji i łatwości użytkowania. Na głównym ekranie możemy znaleźć pozostały czas pracy baterii dla każdej słuchawki i etui, a także cztery menu: Status, Sound, System i Services. W sekcji Status widzimy czy Adaptive Sound Control jest aktywny, listę aktualnie sparowanych urządzeń oraz prosty odtwarzacz multimedialny do sterowania muzyką. Funkcja Adaptive Sound Control zapamiętuje nasze preferencje związane z ANC i otoczeniem dla odwiedzanych miejsc i wprowadza te zmiany automatycznie. Menu Sound zawiera sekcję Ambient Sound Control, gdzie możemy przełączać się między trybami redukcji szumów Noise Canceling i dźwięków otoczenia Ambient Sound, które mają suwak do regulacji poziomów mikrofonu odpowiadających za głośność dźwięków otoczenia, a także opcję uwydatniania głosu, która, podkreśla częstotliwości związane z ludzką mową.

Funkcja Speak-to-Chat, którą możemy włączyć wykorzystuje mikrofony i zaawansowane przetwarzanie sygnału do rozpoznawania naszego głosu, pozwala wstrzymać odtwarzanie i słyszeć wyłącznie dźwięki z otoczenia, kiedy zaczniemy mówić do innej osoby. Umożliwia to rozmowę, gdy nie chcemy zdejmować słuchawek lub mamy zajęte ręce. Po zakończeniu rozmowy po kilku sekundach włączy się z powrotem ANC i muzyka. Sekcja korektora oferuje gotowe ustawienia wstępne (Bright, Excited, Mellow, Relaxed, Vocal, Treble Boost, Speech, Manual, Bass Boost, Custom 1, Custom 2, Off). Ustawienia Custom możemy dostosować do własnych upodobań za pomocą pięciu pasm obejmujących zakres od 400 Hz do 16 kHz oraz suwaka Clear Bass (do kontrolowania głębokich niskich tonów), co umożliwia zbudowanie niestandardowego profilu EQ od podstaw. Dostępna jest również sekcja Find Your Equalizer (Beta version), w którym słuchawki przeprowadzają nas przez ślepy test różnych ustawień korektora i pytają, który z nich bardziej nam się podoba. Obszar ustawień 360 Reality Audio obejmuje analizę kształtu ucha pod kątem optymalnego opóźnienia dźwięku w zależności od środowiska i wymaga subskrypcji w aplikacji strumieniowego przesyłania muzyki w tym formacie. Przewijając w dół, można wybrać preferencje połączenia Bluetooth jako stabilne połączenie lub priorytet jakość dźwięku, a także włączyć DSEE Extreme, aby poprawić jakość skompresowanych plików audio. Dodatkowo mamy ustawienia do Spatial Sound i Head Tracking. Jest to nowa technologia czujników i dźwięku przestrzennego w słuchawkach WF-1000XM5, która zapewnia wciągający dźwięk do gier wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Funkcja Head Tracking zapewnia słuchaczowi realistyczne i intensywne wrażenia, gdzie dźwięk dobiega z różnych stron dzięki automatycznym korektom pola akustycznego kompensującym ruchy głowy. Po podłączeniu do zgodnego z nią smartfona i serwisu, dźwięk jest dokładnie dopasowany do ekranu smartfona.

Specjalna aplikacja Sony 360 Spatial Sound Personalizer optymalizuje dźwięk i wytwarza przestrzenne pole w słuchawkach połączonych z telewizorem BRAVIA XR. Funkcje te dedykowane są dla osób szukających nowych form rozrywki, innych niż muzyka i rozmowy telefoniczne. W menu System możemy włączyć łączność wielopunktową i wybrać asystentów głosowych Google, Alexa lub asystenta w urządzeniu. Wystarczy powiedzieć „OK Google” lub „Alexa” aby skorzystać z ich pomocy, słuchać muzyki (play music, skip to the next song, raise the volume, turn on noise canceling), kontaktować się ze znajomymi, odbierać powiadomienia, ustawiać przypomnienia, mając cały czas wolne ręce. Wszystko działała dobrze, a mikrofony świetnie rozpoznają naszą mowę. Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, sterowanie dotykowe jest wystarczająco czułe, aby można było mim swobodnie i pewnie posługiwać się. Określone funkcje są przypisanymi do lewej i prawej słuchawki w aplikacji Headphones Connect.

Nowością w tym roku jest możliwość zwiększania lub zmniejszania głośności poprzez dotykanie prawej lub lewej słuchawki. Funkcje przypisane są do ilości stuknięć w słuchawkę, a więc mogą one być pojedyncze, podwójne, potrójne, poczwórne albo metodą długiego naciśnięcia. Pojedyncze stuknięcia w lewą słuchawkę przełączają nas między trybami ANC i Ambient, dwukrotne to odbieranie / kończenie połączenia, potrójne obsługują Spotify Tap lub Endel, cztery to zmniejszanie głośności, a przytrzymanie palca na czujniku aktywuje Quick Attention. Na prawej słuchawce jedno dotknięcie steruje odtwarzaniem, dwa przechodzą do następnego utworu / odbierania / kończenia połączenia, trzy przechodzą do poprzedniego utworu lub bieżącego w czasie odtwarzania, cztery zwiększają głośność, a długie naciśnięcie przywołuje lub odwołuje asystenta głosowego urządzenia Google / Siri. Aplikacja pozwala zmienić układ przycisków dotykowych na każdej słuchawce oraz funkcji przypisanych do Quick Access. Możemy skonfigurować słuchawki do wznawiania odtwarzania muzyki z serwisu Spotify lub wybierania spersonalizowanych pól dźwiękowych Endel. Ponadto mamy ustawienia Noise Canceling, Ambient Sound oraz Capture Voice. Dodatkowo funkcja Head Gesture aktywuje czujniki ruchu, aby umożliwić użytkownikom odbieranie lub odrzucanie połączeń przychodzących poprzez potrząśnięcie lub kiwniecie głową lub włączyć / wyłączyć muzykę za pośrednictwem aplikacji Auto Play. Zapewnia ona muzykę i powiadomienia dźwiękowe, kiedy są potrzebne. Muzyka włącza się we właściwych chwilach – na przykład gdy zakładamy słuchawki. Powiadomienia dźwiękowe przypominają nam o wszystkich ważnych sprawach, więc telefon możne bezpiecznie pozostać w kieszeni. Aplikacja Auto Play działa w wersji Beta, a jej funkcje mogą się cały czas zmieniać się na lepsze. Przydatny jest również tryb Quick Attention, który zmniejsza głośność do około 10%, dzięki czemu można słyszeć co dzieje się wokół nas bez zdejmowania słuchawek. Słuchawki mają czujnik zbliżeniowy wykrywający, czy używamy jednej słuchawki, czy obu. Dzięki niemu, gdy wyjmiemy słuchawki z uszu muzyka ucichnie a po włożeniu włączy się na nowo. Mamy także opcje zarządzania energią, w skład których wchodzi wyłączenie słuchawek kiedy są wyjęte z uszu lub pauza. Zakładka Services służy do dodawania do słuchawek usług zewnętrznych dostawców Spotify Tap i Endel Quick Access. Słuchawki mogą gromadzić dane w chmurze o ustawieniach aplikacji Activity i Adaptive Sound Control, za pomocą których można szybko przywrócić dane.

Aplikacja Headphones Connect pozwala na bezpiecznie słuchanie. Aby chronić nasz słuch, możemy porównać poziom głośności z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Przykładowo, po osiągnięciu 80% tygodniowej normy ciśnienia akustycznego określonej przez WHO, głośność automatycznie obniży się do poziomu, który mniej oddziałuje na uszy. Jeśli chcemy śledzić korzyści, jakie przynoszą nam rozwiązania Sony, możemy zwizualizować czas, przez który system redukcji hałasu chronił nas przed potencjalnie szkodliwymi dźwiękami.

Słuchawki Sony WF-1000XM5 – odsłuch

Sony WF-1000XM5 brzmią zupełnie inaczej. Nastąpiła zdecydowana zmiana charakteru brzmienia w porównaniu z tym, czego doświadczyliśmy podczas testowania poprzednich modeli. Jeżeli mamy aktualnie WF-1000XM4, a porównamy je z XM5, to zauważymy różnicę. Na pierwsze wrażenie nowy model nie brzmi tak efektownie jak poprzednik z mocno podkreślonym pełnym basem. Po bliższym zapoznaniu się z nimi usłyszymy to, co udało się osiągnąć Sony w zakresie przejrzystości i szczegółowości w XM5, a jest to naprawdę duży krok do przodu. Nowe słuchawki WF-1000XM5 wydobywają więcej informacji i zapewniają dodatkowe poziomy szczegółowości, które łatwo mogą pozostać niezauważone w przypadku innych wkładek dousznych. Nie chodzi o to, że zakres częstotliwości jest wzmacniany w jakimś konkretnym obszarze, ale po prostu są w stanie dotrzeć do sedna prawie wszystkiego w łatwy i muzyczny sposób. Muzyka grana jest delikatniej niż w WF-1000XM4. Słychać w utworach dodatkową wyrazistość i otwartość, których brakuje poprzednikowi, a którymi możemy się delektować. Ich definicja i tekstura, które prześwitują przez dźwięki jest dość wyjątkowa. Wysokie częstotliwości mają substancję, która zwiększa ich blask gdy wymaga tego nagranie. Średnica jest dobrze wyważona i wyrazista, a WF-1000XM5 zwraca uwagę na drobne szczegóły, które tak bardzo nadają muzyce właściwy charakter. Na dole pasma jest także dbałość o detale i podobne zróżnicowanie tonalne. Bas jest bogaty, mięsisty i nadaje utworom mocy, ale nigdy nie jest przesadzony i wydaje się idealnie proporcjonalny, nie brzmiąc przy tym męcząco.

Sony WF-1000XM5 charakteryzują się ciepłą, przyjazną sygnaturą dźwiękową znaną z Sony, gdzie najbardziej podkreślane są niskie tony, następnie średnie tony, a wysokie tony są stosunkowo cofnięte. Nadal są obecne z wystarczającą klarownością i szczegółowością dla przeciętnego słuchacza, ale nie zostały stworzone do krytycznego odsłuchu dla audiofilów. Strojenie brzmi dość znajomo dla właścicieli WF-1000XM4, ale teraz jest znacznie lepiej, bo są one bogate w szczegóły, dynamiczne, bystre, elokwentne i pewne w swojej prezentacji. Scena prezentuje się bardzo dobrze i nie było problemu ze zlokalizowaniem instrumentów – jest teraz lepiej zdefiniowana. Ma ona doskonałą szczegółowość i precyzję, ale jest to scena, która nie rozciąga się bardzo daleko poza naszą głowę. Większość dźwięku jest skoncentrowana w małym okręgu. Dotyczy to normalnego słuchania w stereo. Efekty i szczegóły tła zdaja się wychodzić na pierwszy plan, ułatwiając śledzenie każdego instrumentu grającego w nagraniu. Muzyka nieustannie wydaje się żywa i wielowarstwowa zamiast płaska i nudna. Aranżacje zostały teraz odtworzone z większym autorytetem i precyzją oraz lśniły jaśniej dzięki poprawionemu zakresowi wysokich tonów w nowym modelu. Poczucie dynamiki pozostaje doskonałe, łatwo zmieniając dźwięk z cichego na głośny i odwrotnie, jednocześnie utrzymując wszystko w ryzach. Rytmicznie dodatkowa klarowność sprawia, że WF-1000XM5 są bardziej efektywne. Synchronizacja całości w XM5 jest dobrze zorganizowana i zdefiniowana co sprawia, że ich poprzednicy brzmią mało klarownie i w mniej zrównoważony sposób. Słuchawki WF-1000XM5 dobrze balansują jakość i ilość wszystkich zakresów, przez co są muzykalne i wykazują dobre wyczucie czasu, a każdy element muzyki jest przez nie dokładnie badany i eksponowany. Harmonijne uderzenia zakresów brzmią autentycznie i mają wystarczającą wagę i dużo faktury, a całość brzmi w sposób naturalny i przewiewny. Gdybyśmy chcieli osiągnąć w brzmieniu WF-1000XM5 maksimum tego, co są w stanie zapewnić, to imponujący poziom szczegółowości uzyskamy podczas obsługi treści o wysokiej rozdzielczości przez LDAC. Różnica między skompresowanymi kodekami, a bezstratnymi była od razu zauważalna podczas testów. XM5 brzmiał od razu czyściej i precyzyjniej w każdym zakresie. Dla posiadaczy plików skompresowanych, przechowywanych lokalnie w telefonie, na ratunek przychodzi system DSEE Extreme, który wykorzystuje sztuczną inteligencję Edge-A do upscalingu w czasie rzeczywistym cyfrowej muzyki poddanej kompresji również z popularnych serwisów streamingowych. Dynamicznie rozpoznaje instrumentację utworu, gatunek muzyczny i indywidualne cechy nagrania, po czym przywraca wysokie częstotliwości, które zanikają wskutek kompresji co powoduje ponowną precyzję dźwięku.

Podczas tłumienia szumów we wkładkach dousznych, wyłączenie ANC skutkuje nieco bardziej naturalną, miękką i zrównoważoną barwą dźwięku. Gdy ANC jest włączone, można usłyszeć podbicie częstotliwości, które na szczęście nie zaburza całości równowagi.

Słuchawki Sony WF-1000XM5 – podsumowanie testu

WF-1000XM5 to kolejne doskonałe flagowe słuchawki firmy Sony, które stanowią kolejny krok naprzód w zakresie prawdziwie bezprzewodowej serii. Wygląd zewnętrzny przeszedł duży lifting, co widać po mniejszej konstrukcji, która łatwiejsza jest i wygodniejsza w noszeniu. Sony dało nam dodatkowy zestaw nowych piankowych końcówek, dzięki czemu idealnie pasują w uszach. Działające w czasie rzeczywistym nowe procesory dźwięku i wysokiej jakości mikrofony połączono z nowo opracowanym przetwornikiem akustycznym Dynamic Driver X, uzyskując szeroki zakres odtwarzanych częstotliwości. Dźwięk jest bardziej szczegółowy i zdefiniowany dzięki obsłudze wysokiej klasy kodeków LC3 i LDAC, Bluetooth 5.3 i systemowi DSEE Extreme. Słuchawki wyznaczają nową jakość słuchania czystego dźwięku, bez rozpraszających uwagę odgłosów zewnętrznych, a nowe procesory sprawiają, że redukcja szumów jest ulepszona w stosunku do wcześniejszej wersji. Bateria wystarcza na długi czas, a jakość wykonania jest absolutnie bez zarzutu. WF-1000XM5 wyposażone są w najnowocześniejszą technologię i inteligentne funkcje, a z firmowymi systemami Adaptive Sound Control, Quick Atenttion, Speak to Chat, Head Gesture pozostają najsprytniejszymi słuchawkami ANC na rynku. Obsługę słuchawek ułatwia łączność wielopunktowa, sterowanie dotykowe, aplikacja Headphones Connect, Google Assistant i Alexa. Bez wątpienia są to doskonałe słuchawki douszne, a sumując ich zalety będą bardzo atrakcyjne dla wielu osób.

Zalety:

 • Świetna izolacja i skuteczne ANC
 • Długa żywotność baterii z włączonym ANC
 • Doskonała jakość dźwięku
 • Sprytne inteligentne funkcje
 • Mała, lekka i wygodna konstrukcja
 • Wygodne wkładki douszne z pianki zapamiętującej kształt (XS-L)
 • Rozbudowana aplikacja
 • Asystenci Alexa iGoogle
 • Obsługa LDAC, AAC i Bluetooth LE
 • Wielopunktowy Bluetooth

Wady:

 • Brak języka polskiego w oprogramowaniu
 • Brak obsługi kodeków aptX
Dostępność słuchawek
Słuchawki dokanałowe Sony WF1000-XM5 (Czarne) 1 199 zł
Słuchawki dokanałowe Sony WF1000-XM5 (Białe) 1 199 zł
fot. Sony

Telewizory i inne produkty Sony – przeczytaj więcej: 

(5145)

3.5 4 głosy
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x