Home Testy Telewizory OLED Sony Test Sony A95L QD-OLED – król telewizorów jest tylko jeden
Test Sony A95L QD-OLED – król telewizorów jest tylko jeden

Test Sony A95L QD-OLED – król telewizorów jest tylko jeden

27.20K
28

Ostatnie tygodnie pracy w redakcji HDTVPolska skupiały się tylko i wyłącznie na jednym telewizorze. Powiedzmy sobie szczerze, który z producentów posiada drugą taką otoczkę podczas prezentacji swoich produktów, jak Sony. Stąd też, gdy kurier przyjechał do nas z najnowszym flagowym modelem, nie mogliśmy się doczekać, by móc rozpocząć dogłębne testy. Telewizor japońskiego producenta korzysta już po raz drugi z matryc QD-OLED, które, jak wiemy, okazały się przełomem w dostarczaniu najwyższej jakości obrazu. Tegoroczny model został wyposażony w drugą generację, która ma zapewnić jeszcze lepsze osiągi w treściach HDR. Już teraz, odkrywając jedną z kart, możemy zdradzić Wam, że to, co zobaczyliśmy, było niewiarygodne. Jednakże nie jest to jedyna zmiana, która zaszła od ubiegłego roku w telewizorach tego producenta. Odświeżeniu uległ autorski procesor obrazu XR, mający teraz zupełnie nową funkcję o nazwie XR Clear Image, która ma za zadanie zapobiegać zamazywaniu się obrazu, a także zmniejszać niedoskonałości niskiego bitrate w materiałach słabszej jakości. Niezwykle interesującą funkcją ukazującą się wraz z testowanym modelem okaże się również opcja MultiView, umożliwiająca jednoczesny podgląd dwóch różnych źródeł, takich jak na przykład gra oraz aplikacja. O funkcjach dedykowanych dla graczy pozwolimy sobie jedynie wspomnieć, gdyż nie to będzie najważniejsze w przypadku tego telewizora. Także udogodnienia, takie jak VRR, ALLM, 4K120Hz oraz G-Sync, z powodzeniem będzie można wykorzystać w rozgrywce. Już teraz wiemy, że tegoroczny flagowiec wygrał plebiscyt TV Shootout organizowany przez Value Electronics, będący odpowiednikiem imprezy organizowanej przez naszego przyjaciela pochodzącego z UK, Vincenta Teoha. Jednak nie przedłużajmy dalej! Światła, kamera, i zapraszamy do testu!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

 • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
 • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
 • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
 • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
 • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
 • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność modelu (Listopad 2023) sony_centre
Sony BRAVIA XR-55A95L QD-OLED
12 999 zł 12 399 zł
Sony BRAVIA XR-65A95L QD-OLED
15 799 zł 15 799 zł
Sony BRAVIA XR-77A95L QD-OLED
24 999 zł 23 499 zł

Sony BRAVIA XR- A95L  (77″, 65″, 55″) – co już wiemy o nowym telewizorze?

 • Ekran QD-OLED: Dzięki ekranowi QD-OLED i technologii XR Triluminos Max jaskrawość kolorów jest dwukrotnie większa niż w modelu z poprzedniego roku (A95K).
 • Inteligentne, wydajne przetwarzanie: Procesor Cognitive Processor XR wykorzystuje wiedzę o działaniu ludzkich zmysłów do wyświetlania obrazów, które cechują się dużym kontrastem dynamicznym, bogactwem szczegółów w ciemnych fragmentach scen, wysoką maksymalną jasnością i naturalną kolorystyką.
 • Niezrównany kontrast: Sterowanie każdym pikselem z osobna pozwala uzyskać czystą czerń, dzięki której filmy, programy telewizyjne i gry urzekają wyjątkową głębią i szczegółowością.
 • Google TV: Google TV łączy i porządkuje treści z aplikacji i subskrypcji użytkownika, gromadząc w jednym miejscu ponad 700 000 filmów i programów telewizyjnych. Ulubiony film można łatwo odnaleźć używając wygodnego wyszukiwania głosowego po polsku.
 • Oglądanie filmów z platformy BRAVIA CORE: Aplikacja BRAVIA CORE, dostępna we wszystkich modelach telewizorów z 2023 roku, umożliwia oglądanie w streamingu filmów w wysokiej jakości – do 4K UHD i IMAX® Enhanced,.
 • Doskonała współpraca z konsolą PlayStation®5: Gry na PlayStation®5 zyskują nową jakość dzięki unikatowym rozwiązaniom firmy Sony do optymalizacji jakości obrazu podczas grania i streamingu, takimi jak Auto HDR Tone Mapping (automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR) i Auto Genre Picture Mode (dostosowywanie trybu obrazu do wyświetlanego gatunku rozrywki).
 • Wszystkie ustawienia gry w jednym miejscu: Menu Gra pozwala wybierać wszystkie ustawienia gry i funkcje pomocnicze w jednym oknie.
 • Gry z obsługą standardu HDMI 2.1: Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym w standardzie HDMI 2.1, takim jak 4K/120, VRR i ALLM, łatwiej jest osiągnąć przewagę w grach wymagających szybkości i wysokiej wydajności.
 • Pełniejsza rozrywka: Obsługa formatu Dolby Vision, dostęp do materiałów IMAX® Enhanced i tryb kalibracji aplikacji Netflix zapewniają widzowi intensywne przeżycia, zgodne z zamierzeniem twórców.
 • Ekran będący głośnikiem: Technologia Acoustic Surface Audio+ i obsługa formatów Dolby Atmos i DTS:X umożliwiają uzyskanie wciągającego dźwięku. Specjalne siłowniki wprowadzają ekran w wibrację, dzięki czemu dźwięk dobiega z całego ekranu i idealnie pasuje do obrazu.
 • Wyraźniejszy obraz z mniejszą ilością zakłóceń: Technologie XR 4K Upscaling i XR Clear Image przywracają utracone faktury i szczegóły, osłabiają zakłócenia, zapobiegają zamazywaniu się akcji i interpolują obraz HD do rozdzielczości bliskiej 4K.
 • Doskonała para do soundbarów Sony: Jeśli telewizor jest połączony z soundbarem Sony, obsługującym technologię Acoustic Center Sync, głośniki telewizora wspomagają działanie soundbara i wzmacniają kanał centralny, dzięki czemu dźwięk nabiera większej intensywności, a dialogi stają się wyraźniejsze i bogatsze.
 • Lepsze warunki oglądania dzięki kamerze BRAVIA CAM: Kamera BRAVIA CAM umożliwia nie tylko rozmowy wideo z rodziną i znajomymi, ale także automatyczne dostosowywanie obrazu i dźwięku do właściwości pomieszczenia i miejsca, w którym siedzi widz.
 • Wszystkie ustawienia eco w jednym miejscu: Pulpit Eko zawiera wszystkie dostępne ustawienia związane z ekologią. Można zmieniać je pojedynczo lub wszystkie naraz. Optymalizację ustawień do warunków w otoczeniu umożliwia opcja Łatwa konfiguracja.
 • Niezwykle smukła sylwetka z gładką, wykonaną z aluminium ramką Seamless Edge wpisuje się w wystrój każdego wnętrza.
 • Ustawiana na trzy sposoby podstawa z aluminium zapewnia maksymalną wygodę. Oprócz ustawienia standardowego, dostosowanego do dużych powierzchni, dostępne jest ustawienie wąskie, pozwalające umieścić telewizor na mniejszym meblu, oraz ustawienie zapewniające pod telewizorem miejsce na soundbar.

Czym właściwie jest matryca i technologia QD-OLED?

Technologia QD-OLED według koreańskiego producenta (producent to Samsung Display) ma wyeliminować niedoskonałości wyświetlaczy WRGB OLED tworzonych przez LG Display za pomocą kilku usprawnień. Sprawdźmy czy tak jest rozpoczynając od samej konstrukcji matrycy. W przypadku ekranów WRGB do czynienia mamy z białymi diodami OLED, przesłoniętymi filtrami barwnymi.

Główną wadą tego rozwiązania jest wydajność energetyczna – filtry absorbują znaczną część światła w związku z czym możliwość reprodukcji wysokich jasności są ograniczone. Szczytem technologii OLED, od kilku lat, są poziomy 700 – 800 nitów, które i tak niełatwo osiągnąć. Każdy dodatkowy nit jasności to duże obciążenie dla diod organicznych, co zwiększa ryzyko wypalenia (w obecnych matrycach WRGB nie jest ono duże, jednak i takie przypadki się zdarzają). W przypadku QD-OLED nie mamy do czynienia z filtrowaniem światła, ale z konwersją długości fali za pomocą kropek kwantowych. To dużo wydajniejsze rozwiązanie, które pozwala uzyskać wyższą jasność przy jednocześnie mniejszym ryzyku wypaleń:

Zalety matrycy QD-OLED

Kwantowe kropki stosowane w matrycy Samsung Display mają zapewnić nam nie tylko wyższą jasność, ale też jeszcze lepsze pokrycie szerokiej palety kolorów. Samsung chwali się, że jego wyświetlacze potrafią osiągać nawet 1500 nitów w HDR oraz pokrycie palety barw Rec.2020 na poziomie 90%. Obie informacje potwierdziliśmy już w naszych profesjonalnych pomiarach, choć luminancja 1500 nitów jest tylko krótkotrwała(więcej informacji w dedykowanym akapicie). Wyniki takie są nieosiągalne nawet dla nowej generacji matryc EVO od LG Displays. Rezultatem będzie oczywiście o wiele bardziej dynamiczny i żywy obraz z zachowaniem wszystkich cech matryc OLED, czyli idealnej czerni oraz nieskończonego kontrastu.

(27198)

4 19 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

54
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Mariusz
Mariusz
6 dni temu

A95K cudowny poza zaróżowieniem (i na bieli i na czerni itd) nawet po kalibracji. Czy A95L już brak tego różowego tintu ??

C43
C43
9 dni temu

I tak plazmy były najlepsze i są, może kiedyś Oledy im dorównają.

kuba
kuba
5 dni temu
Reply to  C43

haha ta jasne wmawiaj to sobie dalej xD Chciałbym zobaczyć szeroki gamut i hdr na tych plazmach 🙂

C43
C43
3 dni temu
Reply to  kuba

Co mi po HDR i szerokim… jak Oled przegrywa rozdzielczością w ruchu

TOMASZ
TOMASZ
10 dni temu

Krok wstecz. Brak BFI powoduje smużenie, porażka. Do sportu sie nie nadaje

C43
C43
9 dni temu
Reply to  TOMASZ

Głównym problemem Oledów jest słaba rozdzielczość przy ruchu, motion

Robert
Robert
11 dni temu

Oglądałem dzisiaj na youtube francuską stronę ppworld gdzie przetestowano całą piątkę graczy na rynku oled. W ich testach w trybie filmmaker najsłabiej wypada sony a95l najlepiej panasonic mz2000. Drugi był lg G3. Dla informacji Wasze testy uważam zdecydowanie za wiarygodniejsze, ale np. przy użyciu funkcji booster philips na planszy kontrolnej osiągnął ponad 2100 nitów. W związku z tym pytanie kiedy Wy przeanalizujecie G3, MZ2000 i philips 908. Myślę że mogłoby to prawdziwym kinomaniakom ułatwić w pewnym sensie zakup.

Darulok
Darulok
9 dni temu
Reply to  Robert

Nie patrz na testy,wez dysk i jedz do sklepu,rgb vs wrgb jest widac,choc nowego panasonica nie widzialem jeszcze.

Dzis bylismy z brackim ogldac a95L i rgb od razu widac.Bracki atakuje 77 z poczatkiem grudnia.

Robert
Robert
9 dni temu
Reply to  Darulok

Ja przymierzam się do 65, tylko czekam w sumie na porównanie z Panasonic MZ2000. ale bez próby w sklepie się nie obejdzie.

Mariusz
Mariusz
7 dni temu
Reply to  Darulok

z początkiem grudnia to jeśli milllionaire.. on późno wszedł w tym roku, praktycznie dopiero teraz, więc nie było czasu na zniżkę black-friday-ową. Zapewne na wiosnę, lato będzie dużo korzystniejsza cena zarówno 65 jak i 77”

Piotr
11 dni temu

Skłaniam się bardziej w stronę Panasonica MZ2000 Ciekaw jestem bezpośredniego porównania z a95l Sony. Kiedy test flagowego Panasonica?

Wojciech
Wojciech
12 dni temu

Dzień dobry,

Telewizor posiada zaciski głośnikowe. Można go podpiąć do amplitunera jako głośnik centralny, czy rzeczywiście działa to z soundbarem Sony. Soundbar zazwyczaj podpinany przez HDMI więc te zaciski nie byłyby konieczne. Pytam bo możlwość rezygnacji z głośnika centralnego byłaby bardzo fajna.

Łukasz
Łukasz
13 dni temu

A czy przewidujecie test flagowego Panasonica? Do tej pory wszyscy reprezentanci najwyższej serii zgarniali super noty za odwzorowanie kolorów, nawet lepsze od flagowych modeli Sonyego.
Czy macie w tym roku zaplanowany tv shootout z Vincentem?

Maku
Maku
14 dni temu

Czy mając NAS z SMB i DLNA. Jestem w stanie na tym TV odtworzyć treść z mkv z DV i Atmos?

Maku
Maku
14 dni temu

“Wbudowany odtwarzacz posiada problemy z odtworzeniem dużych plików (trzeba posiłkować się aplikacją zewnętrzną)“ możecie coś więcej o tym napisać?

Piotr
11 dni temu
Reply to  Maku

Instalujesz Kodi i masz kombajn multimedialny

Tomasz
Tomasz
14 dni temu

Dziękuję za świetny test. Mam pytanie o porównanie tego modelu do Philipsa oled 907 lub 908, zarówno w kwestii obrazu jak i dźwięku. Wydaje mi się, że dźwięk B&W jest jednak z innej ligi…

Bogusław
14 dni temu

Kiedy test giganta jeśli chodzi oczywiście o telewizory …SAMSUNG QE65QN95C ??
Mam go od miesiąca. Jest po profesjonalnej kalibracji. Brak słów…!
Numer jeden jeśli chodzi o telewizory !!

Tomek
Tomek
15 dni temu

Czy warto dołożyć do a95l Czy wybrać tańszy samsung s95c

Bogusław
14 dni temu
Reply to  Tomek

SAMSUNG QE65QN95C.
Pozdrawiam 🙂

Robert
Robert
14 dni temu
Reply to  Bogusław

Oczywiście Sony. Samsung to różne zbędne bajery i PR.

Sebastian
Sebastian
14 dni temu
Reply to  Tomek

Brak wsparcia DV i Tizen na pokładzie, dla wielu to bariery nie do przeskoczenia 😉 . Ratuje Samsunga atrakcyjna cena, do świąt Sony raczej nie potanieje .

Tomek
Tomek
14 dni temu
Reply to  Sebastian

A co sądzisz o mini ledzie x95l sony to dobra alternatywa

Piotr
11 dni temu
Reply to  Tomek

Świetny TV który ma znakomity algorytm wygaszania matrycy. Pomimo tego że nie jest to król jeśli chodzi o ilość stref ale (dziś jest wyścig szczurów kto da więcej stref)dzięki bardzo dobrej kontroli podświetlenia ukazuje o wiele więcej detali w ciemnych scenach niż konkurencja. Czern dla większości użytkowników będzie znakomita nie oledowa ale wystarczająca.

Sebastian
Sebastian
10 dni temu
Reply to  Tomek

Myślę, że tym OLEDem (A95L) Sony wytrącił z rąk ostatni argument mini-led a więc maksymalną jasność, która przy więcej niż przyzwoitym kontraście, dawała niezłego kopa w treściach HDR. Jeżeli ktoś ma ograniczony budżet, może zastanawiać się nad tańszą alternatywą jak X95L. Jeżeli natomiast nie masz takich ograniczeń lub planujesz zakup na raty, bierz A95L lub poczekaj chwilkę, myślę, że w styczniu będą 20% tańsze 😉 .

Last edited 10 dni temu by Sebastian
Grzegorz
12 dni temu
Reply to  Sebastian

A co tobie przeszkadza Tizen?

Wojtek
Wojtek
14 dni temu
Reply to  Tomek

Jeśli do gier to tak (Samsung ma problem z HDMI), jeśli do filmów i sportu to nie warto!!!

Piotr
11 dni temu
Reply to  Tomek

Sony zawsze ma zawyżone ceny nie do końca adekwatne z namiastka tej referencji… W praktyce każdy tv jesteś w stanie za pomocą tablicy kolorów ustawić w bardzo akceptowalnych dla się tryb kolorów. Samsung ma tendencję dodwac bardzo mocno koloru czerwonego ale to wszystko idzie ustawić balansem bieli.

28
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x