Home Testy Telewizory LCD Philips Philips PUS8303 | TEST | 2018 Android TV 49″ z Ambilight i Ultra HD 4K HDR
Philips PUS8303 | TEST | 2018 Android TV 49″ z Ambilight i Ultra HD 4K HDR

Philips PUS8303 | TEST | 2018 Android TV 49″ z Ambilight i Ultra HD 4K HDR

145.35K
3

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Philips, w swym flagowym modelu, chwali się nowym procesorem “P5”. Infografika z prezentacji wewnętrznej (po prawo) zdradza skąd wzięła się owa nazwa. Chodzi oczywiście o pięć czynników wpływających na jakość obrazu. Należą do nich ruch, kontrast, ostrość, barwy i odpowiednie dostosowywanie materiału źródłowego. Producent zapewnia własne metody obróbki w każdej kategorii. Jeśli chodzi o ruch mamy funkcje perfect natural motion i perfect clear motion, które opiszę w dedykowanym akapicie. W sprawie kontrastu rewelacji niestety nie można się spodziewać, ponieważ mamy do czynienia z matrycą IPS. PUS8303 posiada jednak funkcje podnoszące soczystość barw, jak i zwiększające ilość ciemnych i jaskrawych detali, by obraz był bardziej krzykliwy. Nie jestem jednak fanem stosowania tego typu obróbki, ponieważ nie jest ona w myśl wiernego odwzorowania obrazu.

Ostry obraz w telewizji na kanałach HD i menu ulubionych po prawej stronie.

Aby uzyskać najlepszą ostrość obrazu, bez sztucznego uwypuklania krawędzi, należy ustawić ostrość na wartość 0. Przy takim ustawieniu obraz wyświetlany jest ze swoją źródłową ostrością (tak jak został nagrany). Można jednak pokusić się o podwyższenie tej wartości, szczególnie, gdy oglądamy głownie telewizje o przeciętnej jakości. Algorytm upscalujący działa skutecznie, w tej materii nie dopatrzyłem się jakichkolwiek niuansów.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

(145354)

3.7 7 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

125
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin
Marcin
3 lat temu

Kupilem pod wpływem tego artykułu wersję pus8303 49 cali i szczerze mówiąc czuje się oszukany jeśli chodzi o czestotliowosc odświeżania 120hz. Program tv hz pokazuje. że odświeżenie wynosi 50hz philips na stronie porodu neta również pokazuje 50hz matrycę podczas oglądania również nie widzę Jakość i 120hz.czy inni też mają takie odczucie

Robert
Robert
4 lat temu

Z minusów, i to duży, brak wsparcia obsługi napisów przez DLNA. Posiadam 75″ PUS8303 z najnowszym firmware.

Daniel
Daniel
4 lat temu

Rozumiem, że ta rekomendacja odnosi się również do wersji 55 calowej?

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x